Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2015., 17:19   #81
Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Sto se tice kupnje stana nakon najma po POS uvjetima. Meni je rekla gospoda iz APNa da se stan kupuje po POS uvjetima nakon isteka najma ili vase odluke o otkupu. Potpisat cete ugovor prilikom najma u kojem bi to trebalo bit definirano. Tako mi je receno...
A jel se nakon tih 5god.moze ostati u najmu?
mikica28s is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 17:28   #82
Quote:
mikica28s kaže: Pogledaj post
A jel se nakon tih 5god.moze ostati u najmu?
Da,teta Mrak je to rekla na tv-u.
chantal31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 18:01   #83
Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Sto se tice kupnje stana nakon najma po POS uvjetima. Meni je rekla gospoda iz APNa da se stan kupuje po POS uvjetima nakon isteka najma ili vase odluke o otkupu. Potpisat cete ugovor prilikom najma u kojem bi to trebalo bit definirano. Tako mi je receno...


Gdje to pise?

Iz javnog poziva:
Quote:
Ugovorom o najmu se utvrđuje i pravo Najmoprimca da tijekom trajanja najma nekretninu koja je predmet najma kupi.
Kupoprodajna cijena nekretnine utvrđena prije sklapanja ugovora o najmu, nepromjenjiva je najviše 60 mjeseci od dana sklapanja ugovora o najmu te se istekom navedenog roka ponovno utvrđuje od strane stalnog sudskog vještaka procjenom, imajući u vidu troškove financiranja izgradnje, tržišnu vrijednost nekretnine i mogućnost prodaje iste u odnosu na stanje na tržištu nekretnina.
Utvrđena kupoprodajna cijena nekretnine umanjiti će se za iznos plaćene najamnine i to na način i visini kako slijedi:
- ukoliko od zaključenja ugovora o najmu do zaključenja ugovora o kupoprodaji prođe manje od 36 mjeseci ( ili 36 mjeseci) kupoprodajna cijenja će se umanjiti za cijelokupni iznos plaćene najamnine (100%);
- ukoliko od zaključenja ugovora o najmu do zaključenja ugovora o kupoprodaji prođe više od 36 mjeseci ali ne više od 60 mjeseci, kupoprodajna cijenja će se umanjiti za 85% iznosa uplaćene najamnine;
- ukoliko od zaključenja ugovora o najmu do zaključenja ugovora o kupoprodaji prođe više od 60 mjeseci, kupoprodajna cijena neće se umanjivati.
seroxat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 18:06   #84
Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Sto se tice kupnje stana nakon najma po POS uvjetima. Meni je rekla gospoda iz APNa da se stan kupuje po POS uvjetima nakon isteka najma ili vase odluke o otkupu. Potpisat cete ugovor prilikom najma u kojem bi to trebalo bit definirano. Tako mi je receno...
Super, znaci da je najam mozda i bolja opcija od kupovine, pogotovo ako postoji interes za kupovinom tog stana.
NapuniMeStank0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 20:05   #85
Quote:
seroxat kaže: Pogledaj post
Gdje to pise?

Iz javnog poziva:
Nigdje ne piše, barem ja nisam vidio. To je meni rekla žena iz APN-a kada sam se raspitivao za najam. A gle ako dobiješ najam, lijepo ih pitaš, možda i najbolje da to staviš u ugovor(ako daju) da si ziher i to je to.
S moje strane, ako mi ponude najam i kažu mi da ne mogu dobit POS uvjete prilikom uzimanja kredita kod otkupa ja ću odbit stan. Ne želim davat novce na rentu jer bi davao za nešto što nikad neće bit moje a uz to moram opremit sve a to nema šanse da radim. Rađe sam doma još godinu-dvije, uštedim kolko uštedim i onda uletim u kredit do grla ko i svaki pošteni Hrvat!
samjednopitanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 20:27   #86
Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Nigdje ne piše, barem ja nisam vidio. To je meni rekla žena iz APN-a kada sam se raspitivao za najam. A gle ako dobiješ najam, lijepo ih pitaš, možda i najbolje da to staviš u ugovor(ako daju) da si ziher i to je to.
S moje strane, ako mi ponude najam i kažu mi da ne mogu dobit POS uvjete prilikom uzimanja kredita kod otkupa ja ću odbit stan. Ne želim davat novce na rentu jer bi davao za nešto što nikad neće bit moje a uz to moram opremit sve a to nema šanse da radim. Rađe sam doma još godinu-dvije, uštedim kolko uštedim i onda uletim u kredit do grla ko i svaki pošteni Hrvat!
po meni,ako uđemo u najam po programu pos-a onda smo i u programu pos-ai za kupnju...
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 20:51   #87
Quote:
bapa kaže: Pogledaj post
Podnositelju zahtjeva, na temelju stambenog statusa njegova obiteljskog domaćinstva, pripada:
a) za status najmoprimca (podstanara) kod pravne ili fizičke osobe sa slobodno ugovorenom
najamninom........................................ .................................................. ...............40bodova,
b) za stanovanje u neodgovarajućoj nekretnini u vlasništvu podnositelja zahtjeva..30 bodova,
c) za stanovanje kod člana obiteljskog domaćinstva ...............................................20b odova,
d) za status najmoprimca sa zaštićenom najamninom........................................ .....10bodova.


Ukoliko Podnositelj zahtjeva nema nikakavu nekretninu u svom vlasništvu(odgovarajuću/neodgovarajuću) i trenutno živi s roditeljima u neodgovarajućoj nekretnini, a za najam se prijavljuje kao samac, znači li prema ovom bodovanju dobiva 0 bodova.
Ako je ta neodgovarajuća nekretnina u vlasništvu roditelja, onda je to slučaj c) i podnositelj zahtjeva dobija 20 bodova. Slučaj c) opisuje stanovanje kod člana obiteljskog domaćinstva, bez obzira je li nekretnina u kojoj stanuje odgovarajuća ili neodgovarajuća.
Andaelysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 22:03   #88
Quote:
Andaelysium kaže: Pogledaj post
Ako je ta neodgovarajuća nekretnina u vlasništvu roditelja, onda je to slučaj c) i podnositelj zahtjeva dobija 20 bodova. Slučaj c) opisuje stanovanje kod člana obiteljskog domaćinstva, bez obzira je li nekretnina u kojoj stanuje odgovarajuća ili neodgovarajuća.
To sam si i mislila, ali mi nema logike! U prijevodu osoba koja nema nikakvu nekretninu na sebi dobiva 20, a osoba koja je vlasnik neodgovarajuće nekretnine dobiva 30 bodova!

Članovima obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva smatraju se sve osobe koje će živjeti s podnositeljem zahtjeva u nekretnini koja je predmet najma.-tako piše u zahtjevu za najam što se da tumačiti da samac dobiva 0 bodova ako nema u vlasništvu nekretninu, a oni koji su vlasnici neodgovarajuće nekretnine 30.
bapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 22:13   #89
Quote:
bapa kaže: Pogledaj post
To sam si i mislila, ali mi nema logike! U prijevodu osoba koja nema nikakvu nekretninu na sebi dobiva 20, a osoba koja je vlasnik neodgovarajuće nekretnine dobiva 30 bodova!

Članovima obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva smatraju se sve osobe koje će živjeti s podnositeljem zahtjeva u nekretnini koja je predmet najma.-tako piše u zahtjevu za najam što se da tumačiti da samac dobiva 0 bodova ako nema u vlasništvu nekretninu, a oni koji su vlasnici neodgovarajuće nekretnine 30.
osoba koja nema nikakvu nekretninu na sebi dobiva 20 - samo ako živi kod člana obiteljskog domaćinstva. Postoje, recimo, i osobe koje nemaju nikakvu nekretninu i žive kao podstanari na crno - oni pak dobivaju 0 bodova.

što se da tumačiti da samac dobiva 0 bodova ako nema u vlasništvu nekretninu - da, ako ne živi kod, recimo, člana obiteljskog domaćinstva.

Mislim da miješaš pojmove kod člana obiteljskog domaćinstva - misli se na rod/binu kod koje stanuje podnositelj i članovi obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva - misli se na obitelj podnositelja zahtjeva, tj. oni koji sele u novi stan. Da, doista su oni to nespretno napisali i nije čudo da jako zbunjuje ljude.
Andaelysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 17:00   #90
Quote:
Andaelysium kaže: Pogledaj post
Baš je divno i krasno kad se svi tako divno i krasno slažemo!
Dio krivice za sveopću konfuziju je definitivno na APN-u ( najnoviji primjer su nebuloze tipa kod člana obiteljskog domaćinstva i članovi obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva iz procesa najma ), a drugi dio krivice je na površnim ljudima koji "će si to sad malo pročitat" i kupit' stan. Pa, mislim, helou, ne kupuješ čarape nego stan! Moraš se udubiti u problematiku, inače si osuđen na skupljanje informacija po forumu...
Nisam mislio ništa osobno prema ikome.
Suma sumarum osoba koja ima u vlasništvu neodgovarajuću nekretninu dobiva 30 bodova, osoba koja nema nikakavu nekretninu dobiva 20 bodova!
bapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 17:14   #91
Definitivno su trebali jasnije napisati zahtjev za najam!

3. STAMBENI STATUS:
3.1. Stanujem u svojstvu:


Stanujem kod člana obiteljskog domaćinstva


Stanujem u neodgovarajućoj nekretnini u svom vlasništvu


Stanujem kao podstanar kod pravne ili fizičke osobe sa slobodno ugovorenom najamninom


Stanujem u nekretnini u statusu zaštićenog najmoprimca


Ostali __________________________________________________ _______________
(navesti status)
Naputak: Označiti sa “x”


Članovi obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva ovog članka smatraju se
bračni drug, životni partner, potomak, roditelj i osobe koje je podnositelj zahtjeva ili član
obiteljskog domaćinstva prema zakonu dužan uzdržavati te osoba koja živi s njim u izvanbračnoj
zajednici ako se takva zajednica može izjednačiti sa bračnom zajednicom te osoba koja živi s
njim u zajednici definiranoj Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog spola.



4.2. Članovi obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva:


Izjavljujem da su članovi moga obiteljskog domaćinstva
( ne upisivati podnositelja zahtjeva)


IME I PREZIME OIB GODINA ROĐENJA SRODSTVO S PODNOSITELJEM ZAHTJEVA OSTALI PODACI
(nezaposlen, zaposlen, učenik, student, umirovljenik i sl.)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Naputak:

Članovima obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva smatraju se sve osobe koje će živjeti s podnositeljem zahtjeva u nekretnini koja je predmet najma.
bapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 17:27   #92
Quote:
bapa kaže: Pogledaj post
Suma sumarum osoba koja ima u vlasništvu neodgovarajuću nekretninu dobiva 30 bodova, osoba koja nema nikakavu nekretninu dobiva 20 bodova!
Fakat nema logike.i ono da prednost imaju primanja od 5000 kuna.pa bolje bi bilo da tu nema nikakve prednosti nego da,recimo,pišem stan veći od 60 i da prema primanjima izračunaju mogu li plaćat ili ne.ne kužim te njihove prednosti.....ovo kao treba bit za mlade obitelji koje se žele osamostalit,a ako pogledate katalog od klare to sve mali stanovi.većina,odnosno.
chantal31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 17:57   #93
Nekakvi kriteriji se moraju formirati. Postoje tisuće varijanti i nemoguće je da svi budu zadovoljni. Ali svakako treba postojati logika.

1. Mama, tata, kćer i sin žive u stanu od 45m2 koji glasni na tatu. Oni dobivaju 30 bodova.

2. Mama, tata, kćer i sin žive s maminim roditeljima u stanu koji ima 45m2 (mamin tata vlasnik). Oni dobivaju 20 bodova.


3. Mama, tata, kćer i sin žive s maminom sestrom u stanu od 45m2 (sestra je vlasnik). Oni dobivaju 0 bodova.
bapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 18:00   #94
Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Sto se tice kupnje stana nakon najma po POS uvjetima. Meni je rekla gospoda iz APNa da se stan kupuje po POS uvjetima nakon isteka najma ili vase odluke o otkupu. Potpisat cete ugovor prilikom najma u kojem bi to trebalo bit definirano. Tako mi je receno...
Posto nisam dobio odg od korisnika samojednopitanje, danas sam isao do APN provjeriti ovu informaciju.
Unajmljeni stan nece biti moguce kupiti po APN uvjetima (kreditiranju), vec po klasicnim uvjetima kreditiranja u banci ili naravno gotovinom.
U javnom pozivu pise da trenutna cijena ostaje nepromijenjena sljedecih 60mj tj 5g, nakon toga APN ima pravo cijenu nivelirati u odnosu na trzisne uvjete. Do 36mj se odbija 100% najamnine itd...
seroxat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 18:21   #95
Quote:
seroxat kaže: Pogledaj post
Posto nisam dobio odg od korisnika samojednopitanje, danas sam isao do APN provjeriti ovu informaciju.
Unajmljeni stan nece biti moguce kupiti po APN uvjetima (kreditiranju), vec po klasicnim uvjetima kreditiranja u banci ili naravno gotovinom.
U javnom pozivu pise da trenutna cijena ostaje nepromijenjena sljedecih 60mj tj 5g, nakon toga APN ima pravo cijenu nivelirati u odnosu na trzisne uvjete. Do 36mj se odbija 100% najamnine itd...
Hvala na info!
chantal31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 21:11   #96
Quote:
bapa kaže: Pogledaj post
Nekakvi kriteriji se moraju formirati. Postoje tisuće varijanti i nemoguće je da svi budu zadovoljni. Ali svakako treba postojati logika.

1. Mama, tata, kćer i sin žive u stanu od 45m2 koji glasni na tatu. Oni dobivaju 30 bodova.

2. Mama, tata, kćer i sin žive s maminim roditeljima u stanu koji ima 45m2 (mamin tata vlasnik). Oni dobivaju 20 bodova.


3. Mama, tata, kćer i sin žive s maminom sestrom u stanu od 45m2 (sestra je vlasnik). Oni dobivaju 0 bodova.
Mi smo u stanu s muzevom sestrom koji je na svekru. Rekli su nam ako prilozimo vl.list da se boduje. Danas predali. Sad po tome tvome ne znam.
mikica28s is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 00:36   #97
Jesam li dobro shvatio?

Kamata (varijanta najam) prvih 5 godina je 2.9% a nakon toga ce biti po tek tada odabranoj tarifi?
Recimo 4,5% s tim da dio kreditira apn a dio banka.
:beer::beer::beer:
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 06:57   #98
Quote:
bobibobi kaže: Pogledaj post
Jesam li dobro shvatio?

Kamata (varijanta najam) prvih 5 godina je 2.9% a nakon toga ce biti po tek tada odabranoj tarifi?
Recimo 4,5% s tim da dio kreditira apn a dio banka.
:beer::beer::beer:
Tko je ovdje više lud?? O kakvoj kamati ti pričaš kod najma?
Ili sam ja polupala lončiće ili ti?
snowy_day is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 07:46   #99
Quote:
snowy_day kaže: Pogledaj post
Tko je ovdje više lud?? O kakvoj kamati ti pričaš kod najma?
Ili sam ja polupala lončiće ili ti?
Ma tip nas trola.. i dobro mu ide.
NapuniMeStank0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 08:44   #100
Quote:
NapuniMeStank0 kaže: Pogledaj post
Ma tip nas trola.. i dobro mu ide.
Ma ne, nego lik ne kuži. Smisao je njegovog pitanja bio: dok traje prva etapa najma (5 godina) ostaju li uvjeti za kupnju, koju je moguće ostvariti i tijekom najma, isti kao sad - 2,9% itd.

@bobibobi: Cijena stana ostaje nepromijenjena narednih 5 godina, ali ne i uvjeti kreditiranja. Je l' sad kužiš? Tvoje pitanje bilo je hoće li ti banke htjeti ponuditi (u zasad važećem dogovoru s APN-om) kredit po sadašnjim APN uvjetima za, primjerice, 3 godine? Teško. Pogotovu nakon što sad popuše sa švicarcem.
Andaelysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.