Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2017., 19:41   #1
Štetnost staklene vune

Na googleu ne uspjevam pronaći odgovore na svoja pitanja, pa se obraćam forumašima ako ima nekog među vama tko bi mi razjasnio neke stvari.

Naime, živim u stanu u potkrovlju, a krov je izoliran staklenom vunom.

Ja u stanu na stropu imam lamperiju (dio kosog krova i dio ravnog krova), a kod osobe koja je bila uključena u gradnju objekta interesirala sam se što je iza te lamperije. Ta osoba mi je rekla da je iza lamperije nekakva kao debela aluminijska folija, a nakon folije staklena vuna. No, ja to nisam vidjela na svoje oči i ne mogu znati, ali osoba je od povjerenja, jedino je upitno da li se dobro sjeća, da li je i sama dobro informirana itd.

Bila sam i na tavanu i tamo se golim okom vide završetci staklene vune.

Zanima me koliko ta staklena vuna može doći do stana i utjecati na zdravlje jer je općepoznato kako je kancerogena?

Recimo na spoju lamperije i zida ima lufta, pa da li mogu te male čestice ulaziti u prostorije stana, recimo kada vani jako puše ili nešto slično?
lirla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 20:16   #2
Razlikuješ li staklenu vunu i mineralnu vunu?
Prosto sumnjam da je to staklena vuna!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:59   #3
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Razlikuješ li staklenu vunu i mineralnu vunu?
Prosto sumnjam da je to staklena vuna!
budući da je riječ o vuni i foliji to nije staklena vuna, već mineralna vuna ako si u panici, nabavi
tanke spužvice u svojoj trgovini živežnim namirnicama (od pakiranja banana) utisni šupljine uz pomoć špahtle ili noža sa zaobljenim vrhom. Alu folija se koristi desetak godina a staklena se uopće ne koristi osim u pećnicama, bojlerima, hladnjacima
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 01:13   #4
mislim da se još uvijek prodaje staklena vuna s alu folijom (pap promet)...
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 14:04   #5
Da, prodaje se i staklena i kamena.
Što se tiče kancerogenosti - ona kod mineralnih vuna nije dosad dokazana.

Što se tiče ostalih problema koje može imati na zdravlje ni tu nema neke veće razlike između staklene i kamene. Staklena je mekša (manje stlačena) pa se pri radu s njom lakše rasipa i njene sitne niti ispadaju pa lakše dođu u kontakt s kožom i izazovu grebanje i iritaciju, no s druge strane njene niti su duže i (što je zapravo važnije - deblje) od niti kamene vune pa stoga i teže dolazi do udisanje njen prašine.

S druge pak strane kamena vuna je (najčešće) kompaktinija i jače sprešana pa se i teže prilikom rada manje raspada, ali zato kad se raspadne ima sitnije čestice koje bi se mogle udahnuti.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:20   #6
Quote:
Lila R. kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko ta staklena vuna može doći do stana i utjecati na zdravlje jer je općepoznato kako je kancerogena?

Recimo na spoju lamperije i zida ima lufta, pa da li mogu te male čestice ulaziti u prostorije stana, recimo kada vani jako puše ili nešto slično?
mogu. i opasne su. neki sindrom bolesnih zgrada pripisuju staklenoj vuni.

Quote:
In my long quest to figure out what was making me sick I discovered something I never would have thought of looking for. I found that it was airborne microscopic particle fiberglass fibers floating around the air, fiberglass poisoning. Fiberglass is also sometimes called glass wool.
http://www.maguirefarm.com/iaq/fiberglass/
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 21:22   #7
A koje su alternatve mineralnim vunama kada je izolacija u pitanju? Radi li se s ičim drugim?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 20:34   #8
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
A koje su alternatve mineralnim vunama kada je izolacija u pitanju? Radi li se s ičim drugim?
ovcija vuna
edi_bosanceros is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 14:54   #9
Ko u Hrvatskoj prodaje?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 23:09   #10
Pretpostavljam da je iznad lamperije PVC folija (a ne alu folija) a onda staklena vuna, pa opet folija. Iznad nje je vjerojatnp daščana podloga, pa sloj krove ljepenke, pa onda iznad toga crijep (ili što li već kao krovni pokrov)

No, bez obzira jel Al ili PVC - ako je folija poderana uz mjesto neke veće pukotine spojeva lamperije dakako da je moguće da nešto sitnih čestica staklene vune padne u stambeni prostor pogotovo pri jakom vjetru koji bi se mogao ipak probiti kroz sve slojeve iznad.

Ako se bojiš toga i ako postoje takve pukotine - njih možeš pokušati zabrtviti - npr. akrilnim kitom (ima ih u boji drveta tj. lamperije - pa to vjerojatno neće biti jako vidljivo)

A što se tiče kancerogenosti staklene vune - povećani rizik imaju radnici koji konstantno godinama (desetljećima) rade u proizvodnji sa staklenom vunom bez adekvatne zaštite, tako da dizati paniku zbog eventualnog prodora tako minorne količine prašine staklene vune koliko bi moglo prodrijeti kroz tu i tamo neku pukotinu je jako pretjerano.

BTW - kancerogenost mineralne vune (kamene i staklene) je upitna. Kod ljudi koji rade u proizvodnji (a ne postoji zaštita) može doći do iritacije kože, oka, sluznice grla, alergijske reakcije, no sama kancerogenost zapravo nije potvrđena, tako da se mineralne vune ne svrstavaju u kancerogene tvari.

No, ja vjerujem da bi ipak mogla postojati bar neka sumnja u to jer sigurno da najsitnije čestice ipak dospiju u pluća i tu mogu izazvati mikro oštećenja i iritaciju plućnog tkiva, a to bi kroz duži period ipak možda mogao biti razlog povećanja rizika od raka.

Zadnje uređivanje Hannan Ball : 28.04.2017. at 23:34.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.