Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2010., 15:17   #2341
Quote:
petorica kaže: Pogledaj post
Shady,Shady ja tebe volim,a ti tako...
Dijelom ste u pravu,mada stvarno nije bila potrebna onako oštra reakcija,ali eto...Neće se ponoviti akoBogda...
Shady je autoritet među braćom na forumu i njegove odluke nemoj kritizirati. Za tu reakciju je bio dobar razlog. Neka braća su još nezrela. Pozdrav.
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 20:46   #2342
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Išaret je jedna vrsta znaka. Može biti materijalni znak (npr.. riba ili neka stvar) može biti i duhovni.. u dubokoj kontemplaciji, ili čak u snu.

Kada osoba dobije išaret, u tom času on i odluči. Jer jasno prepoznaje znak!

Iz mojeg osobnog iskustva, kod nemuslimana (barem onih koji su meni to pričali) išaret je uvijek bio znak čiste ljubavi. Jedna naša sestra koja je sada muslimanka mi je objasnila da se jednostavno odjednom zaljubila.

Obično zavole nešto islamsko i do je onda magnet koji vuče. Čežnja srca..

Na primjer, jedan naš brat sa foruma mi je rekao: "Dođe mi da odjurim do džamije da primim islam".. A ja sam mu preporučio da sačeka siguran išaret, jer prepoznat će ga kad mu dođe.

Jedan moj prijatelj je prije oko 20 god. sanjao Muhammeda u plavoj košulji kratkih rukava.. kao okrenutog leđima, duge kovrdžave kose... i stoji između dvije velike stijene, prekrštenih ruku na grudima. Dvije godinu je čekao taj taj išaret i primio je islam.

Drugi primjer: dervišu je došao išaret za blue bird.

Ovoj sestri je osobno Isus rekao da primi islam. Ono na 1:10 kad se nanasmije, je stvarno

Meni je došao išaret za nekoliko formaša, na primjer za Enky, još prije nešto više od 2 godine. Sanjao sam je kako recitira Kur'an, tako lijepo.. u javnosti nikada nisam čuo takvo recitiranje. A nekoliko išareta sam imao za Atreturena i Servantesa (no, u njih nisam stopostotno siguran, jer su mi obojica veoma dragi.. možda je to zbog želje).

Uglavnom, happygoose, to je potpuno jasni znak.

Ne shvatam ... zašto bi tebi dolazio "išaret" za nekog drugog? Nema nikakve logike
Išareti su znakovi ... oni su posvuda ... ali nikako nisu jasni ... i pitanje je koliko ih uopće možemo vidjeti, a ako možemo, onda kako ih ispravno prepoznati i pravilno tumačiti.
Sa znakovima treba biti oprezan ... nema tu ništa JASNO ... a sve to direktno može (kažem da može a ne da mora) odvesti u proricanje budućnosti i gatanje. A znaš kakav je status toga u Islamu ...
Uostalom, da li znaš igdje, ama igdje eto, da se išaret u fikhu spominje kao DOKAZ za bilo što? Može li biti ahkami šer'ijja zasnovana na išaretu????
Pitam generalno, zaista sa ovim ne želim konotirati tvoje "išarete", to nikako! Kao ni za bilo čije (pa ni moje), ja ne znam jesu/nisu hakk, a ti koje pominješ su tvoji i nitko od njih ne može imat koristi niti štete, osim ti.
Stari bi rekli ... ni snovi ni išareti ... ništa to nije ... ali nije da nije ... ako se ima vodič (muršidi kjamil) ... koji to može protumačiti. On zna duhovno stanje osobe o kojoj se radi ... i zna sa koje strane mu nešto dolazi. Da li si ikad čuo za waswasa shaytania, tzv. šaputanje šejtana? To se može javiti čak i osobama na visokom mekamu i od toga, Allahovom milošću, spašava samo pravi muršidi kjamil.
Kako onda misliš da je to "znak koji se jasno prepoznaje"? Nije li Muaviju na sabah probudio shaytan l. a. osobno?
Čini mi se da čovjeku nije nikako dobro SAMOSTALNO zaključiti da mu Bog šalje neki znak ... i još to javno uzvikivati ....malo je prepotentno ... jel se to Bog (Neuzubillah) izgubio, pa treba praviti toliku buku tražeći ga?
Nemoj da ko šta zamjeri ... selamim
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 21:26   #2343
Alejkum selam
nisam ljut! Ja sam govorio u smislu u kojem me je happygoose pitala ovdje. A pitala me je u vezi onoga što sam ja ovdje napisao u vezi forumaša Articles of Faith. Mogu samo pretpostavljati, ali mislim da me je sestra pitala u vezi nje same. Zato sam onako i odgovorio. selam

EDIT: što se tiče Muavije.. nije tema, ali samo ukratko da kažem, jer to pitanje je jako bitno. Ako se gleda zvanično prihvaćena povijest tada doista može da ispadne da je šejtan probudio Muaviju da nebi poginuo od haridžijske ruke i da bi prigrabio dizgine vlasti). Po toj službenoj povjesti, kao što je poznato, haridžije su odlučile ubiti i njega i Alija. Međutim, tragajući za ovim događajem i veoma ozbiljno proučavajući postojeću povjesnu dokumentaciju, ali i veoma ozbiljno posmatrajući profil psihologije nasilnika - stekao sam dojam da se radi o jednom isfabrikovanom povjesnom opisu koje značajno relativizira Muavijinu osobnu odgovornost. Zato sam više sklon stavu da je on osobno poslao ljude da ubiju Aliju a.s. i da ni nije postojao ozbiljniji plan hardžijdke zavjere protivu obojice. Sa tim službenim objašnjenjem samo se pokušava učvrstiti jedan nerješeni 'status quo' koji inače veoma pogađa tijelo našeg ummeta ... tj. pokušava se "nagoditi" da su obojica bili "po malo u pravu".. što je uostalom i većina uleme do nedavno tvrdila - da su obojica ashabi, te da su "imali pravo na idžtihad" i tumačenje vlastitog primata na vlast... itd. No, da ne zalazimo u tu temu, suviše je ozbiljna za ovdje. Ušli bismo u fazu međumuslimanskog prepucavanja koje na islam 114 nije poželjno jer ovdje ozbiljni nemuslimani nas pitaju o našoj vjeri.

Zadnje uređivanje Shady : 27.08.2010. at 21:33.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 21:31   #2344
Nemojte se ljutiti, ali ovo je tema za pitanja i odgovore, a ne za misionarenje. A katkada to tako jako na to podsjeća.

Selam alejkum, no hf
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 21:41   #2345
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Alejkum selam
nisam ljut! Ja sam govorio u smislu u kojem me je happygoose pitala ovdje. A pitala me je u vezi onoga što sam ja ovdje napisao u vezi forumaša Articles of Faith. Mogu samo pretpostavljati, ali mislim da me je sestra pitala u vezi nje same. Zato sam onako i odgovorio. selam

EDIT: što se tiče Muavije.. nije tema, ali samo ukratko da kažem, jer to pitanje je jako bitno. Ako se gleda zvanično prihvaćena povijest tada doista može da ispadne da je šejtan probudio Muaviju da nebi poginuo od haridžijske ruke i da bi prigrabio dizgine vlasti). Po toj službenoj povjesti, kao što je poznato, haridžije su odlučile ubiti i njega i Alija. Međutim, tragajući za ovim događajem i veoma ozbiljno proučavajući postojeću povjesnu dokumentaciju, ali i veoma ozbiljno posmatrajući profil psihologije nasilnika - stekao sam dojam da se radi o jednom isfabrikovanom povjesnom opisu koje značajno relativizira Muavijinu osobnu odgovornost. Zato sam više sklon stavu da je on osobno poslao ljude da ubiju Aliju a.s. i da ni nije postojao ozbiljniji plan hardžijdke zavjere protivu obojice. Sa tim službenim objašnjenjem samo se pokušava učvrstiti jedan nerješeni 'status quo' koji inače veoma pogađa tijelo našeg ummeta ... tj. pokušava se "nagoditi" da su obojica bili "po malo u pravu".. što je uostalom i većina uleme do nedavno tvrdila - da su obojica ashabi, te da su "imali pravo na idžtihad" i tumačenje vlastitog primata na vlast... itd. No, da ne zalazimo u tu temu, suviše je ozbiljna za ovdje. Ušli bismo u fazu međumuslimanskog prepucavanja koje na islam 114 nije poželjno jer ovdje ozbiljni nemuslimani nas pitaju o našoj vjeri.
Ma ne, ne prepucavanje, nikako to ne želim ... eto sam sam dao malo drukčiji pogled na "išarete", obzirom da to pitanje donekle zadire i u tevhid ...
Nisam čak ni ustvrdio da si u krivu.
Što se Muavije tiče, znam ovo. Pomenuti dogadjaj je opisan u Mesneviji, te je (meni osobno) time vjerodostojan.
Da je Muavija pozitivna ličnost nikad neću ustvrditi, ali su me naučili da mi proklinjemo Jezida (l. a.) a Muaviju ...NE (haram!).
Iako mu maslo nije za Ramazana, ne proklinje ga se. Nemam više tu što reći,
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 23:27   #2346
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Alejkum selam
nisam ljut! Ja sam govorio u smislu u kojem me je happygoose pitala ovdje. A pitala me je u vezi onoga što sam ja ovdje napisao u vezi forumaša Articles of Faith. Mogu samo pretpostavljati, ali mislim da me je sestra pitala u vezi nje same. Zato sam onako i odgovorio. selam
Zanimljivo je da si spominjao san Shady,zato jer sam ja nekoliko puta (a to je bilo davno) sanjao kako u knjižari kupujem Kuran. Zamisli to! Kakva slučajnost.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 00:15   #2347
Želim da upozorim članove foruma da ne uzimaju odgovore "zdravo za gotovo" jer je doista ovaj forum pretrpan svakakvim sektašima nakrdnih pravaca, ponajviše sufija.
__________________
Licenced tagut hater
114DiraR is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 02:03   #2348
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
Želim da upozorim članove foruma da ne uzimaju odgovore "zdravo za gotovo" jer je doista ovaj forum pretrpan svakakvim sektašima nakrdnih pravaca, ponajviše sufija.
Hvala, ni na ćemu...još jedan kojem smetaju sufi...što li ih to bode u sufizmu
Još kaže; sektaši (nakrdnih),valjda" nakaradnih",pravaca...jah,svatko hoće da je u pravu,a zaboravljaju Gospodara svog i selam...Estagfirullah...
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 02:06   #2349
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
Želim da upozorim članove foruma da ne uzimaju odgovore "zdravo za gotovo" jer je doista ovaj forum pretrpan svakakvim sektašima nakrdnih pravaca, ponajviše sufija.
De onda da te Allah dz.s nagradi malo se vise ukljuci pa ti odgovaraj onima koji pitaju.Toliko toga se moze procitat iz ova dva-tri reda sto si napisao, a mogu mislit kako bi tek kvalitetne odgovore davao na pitanja.

Evo ja bi te prvi priupito : sta mislis o zajednickom zikru u halkama ,imal to svoje utemeljenje u sunnetu Allahova Poslanika, s.a.v.s, ili je novotarija?
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 02:16   #2350
Cemu ova rasprava sufi- antisufi, ko je u pravu ko nije, ko grijesi, i mali milijun ovakvih primjera

Ima dosta bitnijih stvari kojima se treba posvetiti paznja i raditi na njihovom rjesavanju, koje stete drustvu uopce, a ne raspravljati koji je najispravniji pravac u Islamu, koji je zalutao, na taj nacin moze da dođe samo do međusobne mrznje i cijepanja među muslimanima sto nikako ne smije da bude prioritet ni u najzabacenijim atomima ljudskog tj. muslimanskog razuma.
Toliko, selam
Tarik_f is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 03:08   #2351
Quote:
Tarik_f kaže: Pogledaj post
Cemu ova rasprava sufi- antisufi, ko je u pravu ko nije, ko grijesi, i mali milijun ovakvih primjera

Ima dosta bitnijih stvari kojima se treba posvetiti paznja i raditi na njihovom rjesavanju, koje stete drustvu uopce, a ne raspravljati koji je najispravniji pravac u Islamu, koji je zalutao, na taj nacin moze da dođe samo do međusobne mrznje i cijepanja među muslimanima sto nikako ne smije da bude prioritet ni u najzabacenijim atomima ljudskog tj. muslimanskog razuma.
Toliko, selam
Tarik...svako svoje redove treba da čisti...ili misliš da bi trebali možda krščani ili jevreji to da rade!Kada budemo shvatili da je Islam jedan i da u njemu ne postoje frakcije...osim Poslanikovog s.a.v.s. sunneta(Kur'an,namjerno ne navodim...jer nekima upravo odgovara da ga teslime',na svoj račun),stoji tvoja, al hajde njima hudima...objasni.
Selam!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 04:46   #2352
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
Želim da upozorim članove foruma da ne uzimaju odgovore "zdravo za gotovo" jer je doista ovaj forum pretrpan svakakvim sektašima nakrdnih pravaca, ponajviše sufija.
ŽElim da napomenem članovima foruma a ponajviše tebi da su tarikatske škole duhovnog odgoja sastavni neodvojivi dio hanefijskog mesheba...

Sabur , pitanje si pogrešno formulirao jer u praksi Ashaba postoji zikr u halkama
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 06:02   #2353
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
Želim da upozorim članove foruma da ne uzimaju odgovore "zdravo za gotovo"
jer je doista ovaj forum pretrpan svakakvim sektašima nakrdnih pravaca, ponajviše sufija.
Želim da napomenem članovima foruma a ponajviše tebi da su tarikatske škole duhovnog odgoja sastavni neodvojivi dio hanefijskog mesheba.
Džabe zboriš. 114DiraR je nemesheblija. Nema mesheb.
Za njega meshebi niti ne postoje, ("sve je to zabluda"... "postoji samo islam", itd)


Uvodni post ove top-teme glasi:
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Na ovoj temi, mi forumski muslimani, odgovarat ćemo na pitanja o ISLAMU.
Odgovori će biti Hanefijske pravne škole. Odgovore neke druge škole trebalo bi naglasiti.
Možda je 114DiraR pročitao uvodni post, ali to njemu ništa ne znači. Za njega jednostavno ne postoje meshebi.


EDIT: nemesheblije su uvijek takve. Đe se pojave siju nered (a pri tom misle da uspostavljaju red).

Zadnje uređivanje Shady : 28.08.2010. at 06:09.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 06:07   #2354
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ŽElim da napomenem članovima foruma a ponajviše tebi da su tarikatske škole duhovnog odgoja sastavni neodvojivi dio hanefijskog mesheba...

Sabur , pitanje si pogrešno formulirao jer u praksi Ashaba postoji zikr u halkama
Gorčine, vrati se opet malo na Saburov post...on i tvrdi da postoji halka!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 06:41   #2355
Allah razi olsun tico
izvinjavam se Saburu!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 08:02   #2356
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da si spominjao san Shady,zato jer sam ja nekoliko puta (a to je bilo davno).
Sanjao kako u knjižari kupujem Kur'an. Zamisli to! Kakva slučajnost.
hehe, ne postoje slučajnosti! Ne postoje nasumična dešavanja.

Svaki atom slijedi svoju putanju! I svaka zvijezda. I svaka galakcija.
Svi oni imaju svoj put. Kao vlak koji ide po šinama i koji samo tuda može ići.

Sve je određeno! (to je baš no tvoje pitanje, zar ne? )
Ono što te je snašlo, nije te moglo mimoići.
A ono što te je mimoišlo, nije te moglo snaći.
Pa ako bude trebalo da ga kupiš, ti ćeš ga kupiti. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 09:19   #2357
Malo sam pomeo zadnjih par strana... Dajte ubuduće prijavljujte provokatore.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 10:41   #2358
Quote:
Tarik_f kaže: Pogledaj post
Cemu ova rasprava sufi- antisufi, ko je u pravu ko nije, ko grijesi, i mali milijun ovakvih primjera

Ima dosta bitnijih stvari kojima se treba posvetiti paznja i raditi na njihovom rjesavanju, koje stete drustvu uopce, a ne raspravljati koji je najispravniji pravac u Islamu, koji je zalutao, na taj nacin moze da dođe samo do međusobne mrznje i cijepanja među muslimanima sto nikako ne smije da bude prioritet ni u najzabacenijim atomima ljudskog tj. muslimanskog razuma.
Toliko, selam
Naravno, zato evo i pokusavamo da brata selefiju ukljucimo u nas (sto bi Shady rekao )forumski dzemat i da razgovaramo.Mada sumjam da ce se odazvat. jer oni uglavnom napustaju dzemate u kojima su bili dok nisu pustili brade i skratili pantalone.A prije nego li i to urade (puste brade i skrate pantalone) nauce ih tko su: sufije , sektasi , kafiri,murdzije,taguti itd. i kazu im da ne smiju glasat na izborima.

E sad, ja bih imao dosta pitanja da postavim bratu ,pa nebi bilo lose da otvori neku temu na kojoj bi ga se moglo pitat.
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 12:42   #2359
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
Svako moze vidjeti dzinna !!!
Samo naravno mora znati kako,i mora biti hrabar.
Ja mislio dzini nevidljivi.
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 16:53   #2360
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Džabe zboriš. 114DiraR je nemesheblija. Nema mesheb.
Za njega meshebi niti ne postoje, ("sve je to zabluda"... "postoji samo islam", itd)

Ružno je da potvoriš, i to za ramazan.

Ostalim ću odgovoriti pitanjem da li su Ebu Hanife, Malik, Šafija ili Ahmed (rhm.a.) skakali po zikrovim i bili akide kakve je ibn Arebi bio

Pametnom je dovoljno, nemam potrebe pisati kilometarske postove koji su prežvakani po "300 000 puta"
__________________
Licenced tagut hater
114DiraR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.