Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2013., 15:23   #121
Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
pa hajde ti onda nastavi pisati postove umjesto mene kad već znaš bolje što sam htjela reć, što sam trebala, što nisam trebala i što trebam napisati.
au revoir
Ja nemam pojma što si ti 'htjela' - komentiram ono što si napisala.

Ili evo, da budem precizan - ono što se meni čini da piše. Moguće je da ja slabo čitam, a moguće je i da ti slabo pišeš.

Ako nisi htjela reći ovo gore (da se 'umjetno' stvaraju podjele koje 'nekome' očito odgovaraju), pa onda bi me zanimalo što si zbilja htjela reći.
Apemant is online now  
Old 08.02.2013., 16:28   #122
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. jebiga .. još ovo da ti kažem .. kad već pričamo .. .. da znaš .. jebiga .. i moj stav .. .. nebi li ga .. eventualno .. u nekoj nailazećoj diskusiji .. mogli .. konfrontiravati sa .. tvojim stavom ..
.. to što smatraš da je nekoliko miliona hrvata .. predvođenim .. mesićem bozanićem aralicom srakićem udbom tuđmanom raznim pederima raznoraznim ujama i čedama .. spremno mjesiti govna do u nedogled .. .. i da izgledaju .. kao potaknuti .. nečim .. .. na to govnjarenje .. .. tu se slažem s tobom ..
.. ali je pitanje ko ih .. ili što .. potiče .. .. ko je taj bog .. ili taj sotona .. koji ih tjera .. .. koja je ta .. struktura svijeta .. ?
.. daklem ..
.. uoči .. jebenu .. razliku .. između mene i apea ..
.. on želi to što bi ti podjelila hrvacku .. po ekonomiji .. .. po lebu .. .. po slugama i gospodarima .. ili po .. lopovima i najebalima .. .. on bi to izjednačio sa svakom drugom podjelom .. recimo po srbima i hrvatima .. ili po pederima i kontra pederima .. .. čime se .. govnjarska situacija .. može mjesiti dalje ..
.. ja ne .. ja priznajem zakone .. zakone svijeta .. .. i neke su mi suprotnosti važnije .. a druge manje važne .. .. tako mi je ekonomija važnija od pederisanja .. .. a svijet mi dobiva .. hijerarhijski tip šeme .. .. koji jebiga .. vodi bogu ..
.. razumiješ sad .. ?
Dobro kažeš, neke su suprotnosti važne a neke manje važne, neke su suprotnosti sasvim privatna stvar kao pederi/ne pederi.
A to koja je tu struktura svijeta, tko to potiče, kako dolazi do toga - ne znam, ali prihvaćam da je to jednostavno tako kako je. A ono što je gotovo 100% sigurno, je da neki znaju kako takav razdor okrenuti u svoju korist a neki se nastavljaju svađati
khandro is offline  
Old 09.02.2013., 21:36   #123
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. to što smatraš da je nekoliko miliona hrvata .. predvođenim .. mesićem bozanićem aralicom srakićem udbom tuđmanom raznim pederima raznoraznim ujama i čedama .. spremno mjesiti govna do u nedogled .. .. i da izgledaju .. kao potaknuti .. nečim .. .. na to govnjarenje .. .. tu se slažem s tobom ..
.. ali je pitanje ko ih .. ili što .. potiče .. .
Mediji.
omen4k is offline  
Old 09.02.2013., 22:31   #124
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
U našim filmovima na kraju pojedinac uvijek gubi ili je nesretan.
Ponekad su i ratne drame.
A ponekad vesela komedija u kojoj je svecenik ridikul, uz koincidenciju tajminga sa modulom 4.

http://m.youtube.com/watch?v=5gnpCqsXE8g
omen4k is offline  
Old 10.02.2013., 13:42   #125
.. stanković .. ? .. zašto .. ?
alim is offline  
Old 25.04.2013., 17:11   #126
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
1. konzervativci, reakcionari, (pogrdno "fašisti", "klerofašisti"). Tu spadaju i vjernici, ali ne oni s "osobnim" odnosom prema bogu, nego oni u okviru institucionalizirane religije. Ustaše. Homofobi. Hadezeovci. Protivnici zdravstvenog odgoja u školama. Nekada su ih zvali i "ognjištari". Desničari. Fundamentalisti. Kreacionisti. Zagovornici obiteljskih vrijednosti. Ne vole strance, Srbe, Cigane, filozofiju od klasičnog njemačkog idealizma pa nadalje, ni suvremenu umjetnost. Mačo-muškarci. Patrijarhalci. Licemjeri. Veći domoljubi od onih iz druge grupe. Udruga "Grozd".

2. liberali, naprednjaci, (pogrdno "komunjare", "masoni"). Većinom ateisti ili pripadnici "alternative" ili pak imaju "osobni" odnos s bogom. Partizani. Pederi i lezbijke. Anarhisti. Ljevičari. Vjeruju u "socijalnu teoriju" i ostale "svoje" ideologije jednako zadrto kao i pripadnici prve grupe. Osobna sloboda im je iznad obiteljskih vrijednosti (egocentrici). Feministkinje. Smatraju se načitanijima i pametnijima od osoba iz prve grupe. Kozmopoliti. Anti-kapitalisti, ali paradoksalno, teže tome da žive u neoliberalnoj superdržavi (EU). Ne vole Srbe, Cigane, filozofiju prije njemačkog klasičnog idealizma, ni klasičnu glazbu. Licemjeri. Jugonostalgičari. Udruga "Pravo na grad". "Zeleni" (ekolozi). Dakako, udbaši.
Ironija je da ove dvije skupine koliko god izgledale humoristicne i nerealne su nedavno odlucile o nasoj buducnosti na referendumu za EU.Prva koja je glasala protiv a druga za... ocito...

Naravno neam ankete ni istrazivanja.. ali budimo realni.
Praznih Ruku is offline  
Old 18.11.2013., 20:45   #127
Evo, nakon desetak mjeseci, kad se čovjek osvrne, a u svjetlu današnje atmosfere u Vukovaru, usudio bih se reći da smo korak bliže građanskom ratu. Naravno nitko ne može reći kad će isti izbiti i kako će izgledati, a možda ga doista neće ni biti. Ali, nakon deset mjeseci društvene podjele su puno, puno gore, strasti su ojačale, a stavovi su još nepomirljiviji. Predsjednik jedva suzdržava bijes na TV-dnevniku. Pripadate li vukovarskoj ili nevukovarskoj Hrvatskoj. Pripada li 30-ak posto glasova "protiv" na predstojećem referendumu nevukovarskoj Hrvatskoj. Je li nevukovarska Hrvatska komunistički republikanizam, a vukovarska - fašistička falanga?

Daklem, nadopunimo post od prije 10 mjeseci:
Nakon dugog primirja, u našim se krajevima ponovno rasplamsava ono što su drugdje nazvali "Kulturni rat" ("Culture war", "Kulturkampf"), odnosno bespoštedna borba između dva svjetonazora. Neutralnih tu nema, a dijalog ne koristi. Radi se o 200-godišnjoj borbi između moderniteta i nazadnjaštva, između znanosti i religije, između prosvjetiteljstva i primitivizma. Budući da se svatko mora svrstati na jednu od strana, pobrojao sam neke karakteristike i sinonime obje strane, tako da svatko može lakše prepoznati neprijatelja (nemojte se hvatati za svaku riječ, ovo su generalizacije):

1. konzervativci, reakcionari, (pogrdno "fašisti", "klerofašisti"). Tu spadaju i vjernici, ali ne oni s "osobnim" odnosom prema bogu, nego oni u okviru institucionalizirane religije. Ustaše. Homofobi. Hadezeovci. Protivnici zdravstvenog odgoja u školama. Nekada su ih zvali i "ognjištari". Desničari. Fundamentalisti. Kreacionisti. Zagovornici obiteljskih vrijednosti. Ne vole strance, Srbe, Cigane, filozofiju od klasičnog njemačkog idealizma pa nadalje, ni suvremenu umjetnost. Mačo-muškarci. Patrijarhalci. Licemjeri. Veći domoljubi od onih iz druge grupe. Udruga "Grozd". Na referendumu "za". Vukovarska Hrvatska.

2. liberali, naprednjaci, (pogrdno "komunjare", "masoni"). Većinom ateisti ili pripadnici "alternative" ili pak imaju "osobni" odnos s bogom. Partizani. Pederi i lezbijke. Anarhisti. Ljevičari. Vjeruju u "socijalnu teoriju" i ostale "svoje" ideologije jednako zadrto kao i pripadnici prve grupe. Osobna sloboda im je iznad obiteljskih vrijednosti (egocentrici). Feministkinje. Smatraju se načitanijima i pametnijima od osoba iz prve grupe. Kozmopoliti. Anti-kapitalisti, ali paradoksalno, teže tome da žive u neoliberalnoj superdržavi (EU). Ne vole Srbe, Cigane, filozofiju prije njemačkog klasičnog idealizma, ni klasičnu glazbu. Licemjeri. Jugonostalgičari. Udruga "Pravo na grad". "Zeleni" (ekolozi). Dakako, udbaši. Na referendumu "protiv". Nevukovarska Hrvatska.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 18.11.2013., 20:59   #128
Prijedlog za lektiru: Crveni i crni oliti Farsa. Doduše iz svibnja '07., ali sve je isto.

Izvadak:

Quote:
S kojoj se svrhom nastoji oko ove podjele na crvene i crne, da ilustriramo stvar? Jedan je razlog starodrevan: podijeli, pa vladaj! Da, Hrvatskom je zaista lako vladati u ovoj smjeni light-partija: HDZ-a koji je kao biva čuvar nacionalnog, a zapravo je pod Sanaderom ispražnjen od svoje nacionalističke biti, i SDP-a, koji je jednako tako nominalno zaštitnik socijalnog, iako to radnici ama baš nimalo nisu osjetili za Račanova mandata (nezaposlenost je ostala ista, stand-by aranžmani su ispunjavani po diktatu, politika stečajeva je bila kriminalna gotovo koliko i privatizacijska politika...), i, takvi partije i stranke, koje čak ne odgovaraju vlastitom pojmu, iznevjeravajući vlastite nosive političke ideale, krajnje su podatne za manipulaciju. No, što je bitnije, one, barem nominalno i površinski prekrivajući gotovo svo polje političkog, nudeći li naglašenu nacionalnu opciju, ili pak onu socijalne inspiracije, zatvaraju polje građanskog do eliminacije svake moguće liberalne, konzervativne ili pak neke treće političke ideologije: u Hrvatskoj, da poopćimo potonje, tertium non datur, ali, ne samo u logici, nego i u politici!
Između crnih (koji to više nisu, nego su sivi) i crvenih (koji su od srama - vidi Marinović ili Bandić - ružičasti), nema mjesta za united colors of Benetton!
Na stranu što ne postoji srednji sloj, što je devastiran - iako, pogledajmo ulice i auto-park; pogledajmo domjenke i prosinačko neradništvo; pogledajmo siječanjske skijaške karavane!!! - i što tako manjka građanski oslonac građanske politike nekog trećeg puta, puta između ta dva (pacificirana) ekstrema, no u Hrvatskoj iz puno bitnijeg razloga treći put nema nikakve šanse: ovdje je alternativa HDZ-SDP ponuđena kao perfidan odgovor na nasušnu potrebu stanovništva da se gotovo subkulturno identificira s političkim baštinicima povijesnog nasljeđa prošlosti: HDZ, pa to su naše drage ustaše, SDP, pa to su vrli partizani! I, u tom je smislu hrvatska politika anakronizam! U bitnom, ona je odgovor na neiživljeni obostrani resentiman zavađenih boljševika i fašista, nesvjesnih svoje povijesne isluženosti i dotrajalosti. Ili, možda svijesnih?
Da, možda se upravo u toj svijesti nahodi odgovor na pitanje kako je moguće da je Hrvatska trajno u 1945. godini!? Evo kako...
Sve dok ima ustaša - a njih ima jer dinamitriaju Titov spomenik; dobro, jebiga, znamo da su to napravili isti oni koji bacaju za druge potrebe Pašaliću dvije bombe koje ne razbijaju niti jedan prozor, ali, tko će sad u detalje... - neophodan je i crveni sanitarni kordon! A sve dok ima toga, tih komunjara, udbaša i jugoslavena, kako je ovih dana ustanovio biskup Bogović, potrebna je čvrsta narodna fronta i crvena internacionala! Uglavnom, te se dvije imbecilne nehumane ideologije, fašizma (nacizma) i komunizma međusobno popomažu i perpetuiraju: jedna drugu proizvode! S kojim ciljem! Pa, dovraga, dečki još nisu mrtvi!
Što bi značili silni antifašisti da nema ustašoida? Što bi značili stožeri za obranu da nema komunjara?

Srećom, ima ih.
nitko drugi is offline  
Old 18.11.2013., 21:19   #129
Nisam baš siguran da jedni tako potpuno određuju druge. Određuju donekle, utječu jedni na druge. Svejedno, autor gornjeg teksta ih izjednačava iz svoje kule od bjelokosti, on ih u svom univerzalizmu "nadilazi". Ne ide to tako. Kad se počne pucati, što će on jadan - pobjeću u Norvešku ili SAD i tamo pisati intelektualističke blogove u kojima će se na eruditski način zgražavati nad "primitivizmom" i "balkanskom krčmom"? Već viđeno, deja vu. ne bi li ipak bilo poštenije odabrati stranu? Alternativa je da si počnemo pripremati "plan B" negdje u inozemstvu. A što ću ja koji nemam te mogućnosti, osim da živim pod šatorom u nekom izbjegličkom kampu? Očito je da dijaloga nema, neće ga ni biti, a stvari će se neizbježno pogoršavati s neizbježnim pogoršavanjem ekonomske situacije u nadolazećim godinama. Već i ta ekonomska propast predstavlja realnu opasnost za opstanak države, a u sklopu s vjerojatnim budućim građanskim ratom dugoročna materijalna i duhovna propast je zajamčena. Možda nas u posljednji trenutak spasi neki novi karizmatični vođa?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 18.11.2013., 21:26   #130
Ma kakvi, nema rata. Tenzije se dižu samo da se ne vide stvarni problemi. Smirit će to bez problema, ako ode predaleko.

Što se tiče strana, ja sam protiv tih crveno-crnih.
nitko drugi is offline  
Old 18.11.2013., 21:28   #131
Strašan je taj polaritet. Kao da ne postoji ništa između, ili nije vrijedno pažnje. Pa i ovaj naš forum se ponaša po sličnim obrascima. Nema šanse da itko misli svojom glavom, ne daj Bože da neko promjeni stav ili prihvati argumente. Ne, ne to je za slabiće... beskičmenjake...

Gdje je nestao čovjek...?!
Templarski red is offline  
Old 18.11.2013., 22:17   #132
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, nema rata. Tenzije se dižu samo da se ne vide stvarni problemi. Smirit će to bez problema, ako ode predaleko.
Tako su govorili 1914, 1939, 1991...zapravo prije svakog rata većina ljudi misli nešto slično tome. Onda padnu prve žrtve. Prvo tek po koja, kao sada u Grčkoj ova dvojica ubijenih pripadnika "Zlatne zore". Mislim da će uskoro i kod nas.

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Što se tiče strana, ja sam protiv tih crveno-crnih.
Ali nema između. Ti onda možeš jedino pobjeći. Jel bilo takvih u Španjolskom građanskom ratu? Vjerojatno je, ali su bili uvučeni na jednu od strana. Meni je poznat samo Miguel Unamuno, koji je završio u kućnom pritvoru. Dobro, barem ga nisu ubili, ali zamalo.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 18.11.2013., 22:33   #133
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Mislim da će uskoro i kod nas.
Nema šanse. Možda tkogod strada, ali ništa masovnije.
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ti onda možeš jedino pobjeći.
Uvijek spreman.
nitko drugi is offline  
Old 18.11.2013., 23:01   #134
Čitam izjave političara povodom komemoracije u Vukovaru, i uglavnom su, očekivano, bezsadržajne - nešto kao, žalost zbog podjela, potrebno je jedinstvo, bla, bla, truć, truć... ali dvije izjave se izdvajaju kao konkretne i vrlo simptomatične:

Vesna Pusić:
"To je bila blokada stranačke milicije. Organizirana, sa slušalicama, s dojavama, direktno blokada Vlade, predsjednika države i predsjednika Sabora"

Ranko Ostojić:
"...da ćemo biti u prilici da odamo počast žrtvama. U tome smo spriječeni organiziranom akcijom. Ne sumnjajte da smo mogli ići u situaciju da to riješimo, da upadamo unutra ili da uz pomoć policije upadamo u Kolonu, međutim mislim da je izbor Vlade da oda počast na Ovčari na mjestu gdje su ranjenici iz bolnice i pogubljeni bila ispravna odluka"

Što fali u svemu ovome da ugođaj bude potpun? Pa, koliko ja vidim, samo oružje.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 19.11.2013., 08:03   #135
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da jedni tako potpuno određuju druge. Određuju donekle, utječu jedni na druge. Svejedno, autor gornjeg teksta ih izjednačava iz svoje kule od bjelokosti, on ih u svom univerzalizmu "nadilazi". Ne ide to tako. Kad se počne pucati, što će on jadan - pobjeću u Norvešku ili SAD i tamo pisati intelektualističke blogove u kojima će se na eruditski način zgražavati nad "primitivizmom" i "balkanskom krčmom"? Već viđeno, deja vu. ne bi li ipak bilo poštenije odabrati stranu? Alternativa je da si počnemo pripremati "plan B" negdje u inozemstvu. A što ću ja koji nemam te mogućnosti, osim da živim pod šatorom u nekom izbjegličkom kampu? Očito je da dijaloga nema, neće ga ni biti, a stvari će se neizbježno pogoršavati s neizbježnim pogoršavanjem ekonomske situacije u nadolazećim godinama. Već i ta ekonomska propast predstavlja realnu opasnost za opstanak države, a u sklopu s vjerojatnim budućim građanskim ratom dugoročna materijalna i duhovna propast je zajamčena. Možda nas u posljednji trenutak spasi neki novi karizmatični vođa?


To je i jedina korist EU-a. Da nas dovede u red. Koliko se može. Njena heteronomija doduše izaziva i maligne nuspojave. Šta možemo.

Ne vjerujem doduše u građanski rat. No teško će biti "produhoviti" balkan.
Hrvatska, druga Švicarska kričalo se 91'. Zavodljiva ideja uz kronični nedostatak društvene samokritike.
Ideološko živo blato.
Alex S is offline  
Old 20.11.2013., 17:23   #136
Romano Bolković inače meni zanimljivo piše i rado ga čitam, ali ovdje mislim da nije baš pogodio... da jedni trebaju druge i da jednih ne bi bilo bez drugih? To je ona priča o kokoši i jajetu, jesu li prvo nastale "ideologije" ili je prvo nastalo "društvo" meni se čini da je to istovremeno nastalo na neki način.

Ako je zapravo htio reći da ove dvije suprotstavljene strane žive jedna od drugih, to može biti. No ovo da jedni druge potpomažu jer "mobiliziraju" svoju stranu, nisam siguran, mislim da nije tako. Jer u tom slučaju bi mogli lagano zaključiti da iza svega onoga jučer u Vukovaru stoji - Milanović i Vlada, da su oni sami organizirali da im se zapriječi put u koloni kako bi imali izgovor za napad na drugu stranu. U tom slučaju ne bi imalo smisla ništa od cijele priče, onda Milanoviću ni ne bi trebao Karamarko jer bi on sam sebi pravio probleme i onda ih rješavao, i obratno.
__________________
Zbogom žohari
netsky prospekt is offline  
Old 20.11.2013., 18:59   #137
Slično kao u vajmarskoj republici: frajkori na ulici, sveopći prezir prema vlasti i demokraciji, "udbaši" koji su nam oteli pobjedu (mit o "nožu u leđa")...itd. Iako nije mit, nego činjenica da nas je kao narod pokrao tko god je stigao - samo udbaši se ne uklapaju u tu šemu...
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 20.11.2013., 19:01   #138
Taoci smo dviju suprotstavljenih mržnji, ne samo jedne kojoj bi bila nasuprot neka umjerenost ili ravnodušnost . One su se sad pronašle, pa se međusobno pothranjuju.

Lijek za to bi bio "neću se igrati s tobom, igraj se sam" Milanovića, ali je njegova izjava ipak samo dio te igre, u kojoj bi se moglo, što bi bilo i najgore, planirati neke nove povijesne rane, koje će nas opterećivati u budućnosti.
planinar is offline  
Old 20.11.2013., 20:30   #139
Ukratko, Hrvati su u dvadeset godina samostalnosti izgradili neuspješno društvo, koje živi od mitova i sve suhlje kore kruha.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 20.11.2013., 20:34   #140
Prvi ti je post prepun generalizacija. Ostalo još nisam stigao pročitati.

No u načelu, da, to jest kulturni rat, a vodi se zato jer liberalna paradigma nastoji zavladati jedinim poljem kojim još ne vlada u potpunosti - a to je kultura i svjetonazor u najširem mogućem smislu. S druge strane samo uvjetno bi se moglo reći da stoje konzervativci, jer tako i tako ono što oni nastoje očuvati više praktički niti ne postoji. Kao niti konzervativizam kao politička ideologija koji uopće više ne postoji niti ima ikoga tko se za nju zalaže.

Dakle, ne bi se moglo reći niti da je u pitanju liberalna revolucija niti konzervativna kontrarevolucija, nego preuzimanje potpune prevlasti ionako već vladajuće paradigme. Na suprotnoj strani, makar u nas, većinom stoje vjernici, ali... daleko od toga da je to jasna crta razgraničenja.
Kurtzius Kuro is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.