Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2017., 22:07   #1
Hrvatsko vojno nazivlje

Ne znam postoji li već ova tema, ako ima nek admini to spoje, ali imaju neke strane riječi za koje ne znam hrvatsku varijantu, pa bi možda mogli malo o tome? Pa ako tko zna, da mi malo pojasni.

Pa evo da počnemo, na primjer, na brodovima, strani ( engleski ) naziv je starboard i port za desnu i lijevu stranu broda. Ima li neki hrvatski naziv za to?

https://en.wikipedia.org/wiki/Port_and_starboard
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 09:07   #2
Livo i desno

https://bib.irb.hr/datoteka/853708.H...e_e-rjenik.pdf
https://bib.irb.hr/datoteka/746543.S...vec_Maslek.pdf
ebur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 09:25   #3
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ne znam postoji li već ova tema, ako ima nek admini to spoje, ali imaju neke strane riječi za koje ne znam hrvatsku varijantu, pa bi možda mogli malo o tome? Pa ako tko zna, da mi malo pojasni.

Pa evo da počnemo, na primjer, na brodovima, strani ( engleski ) naziv je starboard i port za desnu i lijevu stranu broda. Ima li neki hrvatski naziv za to?

https://en.wikipedia.org/wiki/Port_and_starboard
Izraz portside je bio pristavna strana, nekad su brodovi pristajali samo s lijevom stranom u pristalište (dio luke na koju pristaju brodice). Otud naziv pristav (prve ili druge vrste zvanja) za državne službenike. To su bili mladići koji su učili posao vezanja brodica uz pristalište, prije nego su postali mornari. Glagol pristati i imenica pristanak isto dolaze od dogovora da je brodica dobila pravo biti na pristalištu u luci.

Za desnu sam stranu odnosno starboard zaboravio kako se zove. Možda ako je netko tijekom studija više proučavao starohrvatsko pravo može nešto reći o tome. Znam da je isto izraz povezan s dosta toga. Ako se netko drugi sjeti možda ti više pomogne, to su tako stari termini da je pitanje jel se koriste više.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:18   #4
U vojnom nazivlju već na samom početku ne postoji ujednačenost. HV (OSRH) ima tri grane koje naziva:

1. HKoV
2. HRM
3. HRZ

Očito je na prvi pogled "uljez" redni broj 1. jer mu nedostaje HR. I čemu taj mali, tipično JNA-ovski "o"? A nije puno bolje ni "V" na kraju. Pa vojska su i ova dva potonja, odnosno sva tri zajedno čine vojsku.

Predložite ujednačen naziv za sve tri grane.
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 13:44   #5
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Izraz portside je bio pristavna strana, nekad su brodovi pristajali samo s lijevom stranom u pristalište (dio luke na koju pristaju brodice). Otud naziv pristav (prve ili druge vrste zvanja) za državne službenike. To su bili mladići koji su učili posao vezanja brodica uz pristalište, prije nego su postali mornari. Glagol pristati i imenica pristanak isto dolaze od dogovora da je brodica dobila pravo biti na pristalištu u luci.

Za desnu sam stranu odnosno starboard zaboravio kako se zove. Možda ako je netko tijekom studija više proučavao starohrvatsko pravo može nešto reći o tome. Znam da je isto izraz povezan s dosta toga. Ako se netko drugi sjeti možda ti više pomogne, to su tako stari termini da je pitanje jel se koriste više.
Zanimljivo, hvala.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 13:49   #6
Quote:
s-verse kaže: Pogledaj post
U vojnom nazivlju već na samom početku ne postoji ujednačenost. HV (OSRH) ima tri grane koje naziva:

1. HKoV
2. HRM
3. HRZ

Očito je na prvi pogled "uljez" redni broj 1. jer mu nedostaje HR. I čemu taj mali, tipično JNA-ovski "o"? A nije puno bolje ni "V" na kraju. Pa vojska su i ova dva potonja, odnosno sva tri zajedno čine vojsku.

Predložite ujednačen naziv za sve tri grane.
Pa dobro, to je rezultat naše vojne tradicije koja proizlazi iz JNA, jer je ispočetka sve bila Hrvatska vojska- koja je ispočetka izrasla iz isključivo kopnenog ZNG-a ( kasnije sa podgranama mornaricom i zrakoplovstvom ) gdje su Glavnom stožeru izravno bile podređene kopnene snage, dok su Mornarica i Zrakoplovstvo imali svoja posebna zapovjedništva. Danas sve tri grane imaju posebna zapovjedništva ( ne sjećam se točno otkad, početkom 2000-ih je uvedeno ), ali eto, staro nazivlje je ostalo. A pošto je u nas pojam ARMIJA omražen ( poradi jeli JNA i Jugoslavije ), onda nema druge nego nazvati kopnene snage ili Kopnena vojska ( iako nema morske vojske i zračne vojske ) ili Kopnene snage.

Jedan sličan problem i naziv koji se često i danas susreće je vojno-pomorski kao nekakva zamjena za mornarički.

Jedino ako bi se HKoV nazvala HV, dok bi HRM i HRZ zadržali svoje nazive?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 22.10.2017. at 13:51. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 13:57   #7
Nego, evo jedno drugo pitanje- ako je eskadrila temeljna zrakoplovna postrojba ( sa recimo nekih teorijskih 12 letjelica ), kako se zovu njeni manji dijelovi? 2 komada su očito par, ali kako ako je 4 ili 6 letjelica?

Na engleskom je to Flight, na njemačkom Schwarm, na hrvatskom Roj?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:00   #8
Nedavno je Štimac na TV-u objašnjavao da eskadrila u pravilu ima 24 letjelice. Iz toga proizlazi da bi 12 hrvatskih bilo pola eskadrile.
Što se tiče nazivlja za manje skupine, ima ih na forumu koji su pratili povijesno označavanje.

Vezano za oznake za HV (OS) za kopno, more i zrak mogle bi biti kopnene snage, mornaričke i zračne snage. HKS, HMS i HZS čime bi se izbacio pojam "rat" iz naziva jer oružane snage nisu isključivo ratne već i mirnodopske jer imaju funkciju i u miru.
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:13   #9
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Nego, evo jedno drugo pitanje- ako je eskadrila temeljna zrakoplovna postrojba ( sa recimo nekih teorijskih 12 letjelica ), kako se zovu njeni manji dijelovi? 2 komada su očito par, ali kako ako je 4 ili 6 letjelica?

Na engleskom je to Flight, na njemačkom Schwarm, na hrvatskom Roj?
jato ? ... u zrakoplovstvu NDH se za nešto koristio izraz "jato" ... malo bi to trebalo istražit temeljitije što to točno i tak
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:20   #10
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
jato ? ... u zrakoplovstvu NDH se za nešto koristio izraz "jato" ... malo bi to trebalo istražit temeljitije što to točno i tak
jato = eskadrila
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:58   #11
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
jato = eskadrila
Da, jato je eskadrila.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:01   #12
Quote:
s-verse kaže: Pogledaj post
Nedavno je Štimac na TV-u objašnjavao da eskadrila u pravilu ima 24 letjelice. Iz toga proizlazi da bi 12 hrvatskih bilo pola eskadrile.
Što se tiče nazivlja za manje skupine, ima ih na forumu koji su pratili povijesno označavanje.

Vezano za oznake za HV (OS) za kopno, more i zrak mogle bi biti kopnene snage, mornaričke i zračne snage. HKS, HMS i HZS čime bi se izbacio pojam "rat" iz naziva jer oružane snage nisu isključivo ratne već i mirnodopske jer imaju funkciju i u miru.
Što se tiče tih 24 letjelice, je u USAF-u, a drugdje koliko ja znam nije, već je 12 ( recimo RAF, koji planira smanjiti na 10 ) do 20 ( Francuzi ), ovisno o zrakoplovstvu- tako da je to glupa izjava.

U vezi naziva grana OS mislim da je najbolje da bude: Hrvatske kopnene snage ( HKS ), Hrvatske zračne snage ( HZS ) i Hrvatska mornarica ( HM ).
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:18   #13
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
...nazvati kopnene snage ili Kopnena vojska ( iako nema morske vojske i zračne vojske ) ili Kopnene snage.

Jedino ako bi se HKoV nazvala HV, dok bi HRM i HRZ zadržali svoje nazive?
Potpis.

Osobno me bode u oči već godinama taj KoV... Promijeniti u HV (da se i taj naziv ponovno službeno uvede). Isto tako, iz naziva HRZ i PZO maknuti PZO koji je isto ostatak iz JNA.

Pa neka bude HV, HRM i HRZ.

Poslano sa mog E5603 koristeći Tapatalk
Kyrales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:28   #14
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post

U vezi naziva grana OS mislim da je najbolje da bude: Hrvatske kopnene snage ( HKS ), Hrvatske zračne snage ( HZS ) i Hrvatska mornarica ( HM ).
Može i tako, s tim da je Hr mornarica i ona trgovačka, tako da pridjev "ratna" (ili sl.) kao razlikovni pridjev nije na odmet.



Poslano sa mog E5603 koristeći Tapatalk
Kyrales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:29   #15
Quote:
Kyrales kaže: Pogledaj post
Potpis.

Osobno me bode u oči već godinama taj KoV... Promijeniti u HV (da se i taj naziv ponovno službeno uvede). Isto tako, iz naziva HRZ i PZO maknuti PZO koji je isto ostatak iz JNA.

Pa neka bude HV, HRM i HRZ.

Poslano sa mog E5603 koristeći Tapatalk
Nama je problem kako zamijeniti pojam ARMIJA koji se u svijetu uglavnom koristi za kopnene snage.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 21:00   #16
"Armija" ne priliči, to svi znamo.

Čak su iz službene upotrebe gotovo izbacili i HV ako se ne varam, danas je manje više zadržana još kao pleter-oznaka ili na reg. pločicama vozila pa umjesto HV-a uglavnom koriste politički korektni "OS RH".

Dakle, OS RH sastoje se od:
Kopnenih snaga. KS
Pomorskih snaga. PS
Zračnih snaga. ZS
Tu sad mogu biti varijacije na temu, HKS, HPS, HZS... ili HVKS, HVPS, HVZS... ovi zadnji s četiri slova su možda prekomplicirani.

Kad su taj jna-ovski "KoV" uopće uveli? Je li to josipovićevka ostavština? Ili Mesićeva?
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 23:14   #17
Quote:
s-verse kaže: Pogledaj post
"Armija" ne priliči, to svi znamo.

Čak su iz službene upotrebe gotovo izbacili i HV ako se ne varam, danas je manje više zadržana još kao pleter-oznaka ili na reg. pločicama vozila pa umjesto HV-a uglavnom koriste politički korektni "OS RH".

Dakle, OS RH sastoje se od:
Kopnenih snaga. KS
Pomorskih snaga. PS
Zračnih snaga. ZS
Tu sad mogu biti varijacije na temu, HKS, HPS, HZS... ili HVKS, HVPS, HVZS... ovi zadnji s četiri slova su možda prekomplicirani.

Kad su taj jna-ovski "KoV" uopće uveli? Je li to josipovićevka ostavština? Ili Mesićeva?
Pa mislim da nije JNA-ovski. Ispravite me ako griješim, no mislim da bivša JNA nije imala zasebno zapovjedništvo kopnenih snaga. Već je cijela vojska bila kopnena, uz dodatak mornarice i zrakoplovstva.
Tako da je osnivanje HKoV i njenog zapovjedništva u stvari novina u odnosu na taj JNA ustroj i ustroj HV u 90-im.

Protiv sam "Pomorskih snaga". Preferiram Mornaricu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 22.10.2017. at 23:17. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 08:56   #18
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Nama je problem kako zamijeniti pojam ARMIJA koji se u svijetu uglavnom koristi za kopnene snage.
Izrael koristi naziv IOS, Izraelske obrambene snage (Cahal, skraćeno na hebrejskom).

Francuzi koriste naziv FOS, Francuske oružane snage (Forces armées françaises).

Samim tim je OS RH dobar naziv, jer i drugi narodi osim Hrvata znaju pripadati OS RH. Francuzi negiraju bilo kakvu narodnost osim francuske, svi francuski državljani su Francuzi. Stoga HOS u smislu Hrvatske oružane ili obrambene snage ne bi imalo smisla, a previše bi asociralo na HOS od HSPa od '91 do '92.

KOS kao kopnene oružane snage bi se možda miješalo s kontra-obavještajnim službama bivše Jugoslavije, ali bi bilo u skladu s drugim NATO vojskama.

HRM i HRZ se čine dobrim nazivima, razlikuju se ratno i civilno zrakoplovstvo i mornarica.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 15:05   #19
Trenutni HRM i HRZ, kao i KoV stvaraju dvostruko, zapravo trostruko nazivlje jer uz temeljni sveobuhvatni naziv Oružane Snage unose i pojmove Ratni i Vojska, a to već jesu čim su dio Oružanih Snaga.
Ako je naziv Oružane Snage krovni naziv koji sve tri grane objedinjuje, postojećem nazivu OS RH treba nadodati samo jedno slovo kao oznaku pripadnost grani. Oružane snage djeluju na kopnu, moru i u zraku što im je i po Ustavu zadaća, zaštita suvereniteta.

Znači, moguće je:
Kopnene (K)OS RH
Mornaričke (M)OS RH
Zrakoplovne (Z)OS RH



Pošto ne postoji izraz Kopneništvo, ne možemo imati Kopneništvo, Mornarica i Zrakoplovstvo OS RH već Kopnene, Mornaričke i Zrakoplovne OS RH. Osim ako jezikoslovci nešto na smisle.

Kolega gore kaže da bi (K)OS RH asociralo na KOS nekadašnje JNA. Možda, ali imamo i danas HRZ i PZO koji je kopija jugoslavenskog JRV i PVO i ujedno isto tako i KoV. Vjerujem da bi (K)OS RH brzo došao na svoje.

Ako tko ima bolji izraz za Kopnene, samo dajte, ali trebalo bi biti jedno slovo i razlikovati se od (M) i (Z).

Možda nekad netko i ujednači šarenilo od nazivlja u OS.
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 15:30   #20
Cool

Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Da, jato je eskadrila.
Pa s obzirom da nam je "određeno" da eskadrila (jato) ima 12 strojeva, manja formacija može se nazvati krilom pa bi tako jedno krilo činio vođa krila i 1. i 2. pratitelj, na DBD bi se išlo rasporedom 1.2.3...4.5. krilo dva stroja na dežurstvo treći u rezervu, tako bi se mogle dodijeliti uloge i činovi pilotima, a ako Bog da imali bi i 6. krila u eskadrili (6x3=18) i eto veselja. Krilo ne bi bilo isto što i Wing u USAF iz jasno vidljivih razloga...
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.