Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2006., 11:26   #21
Quote:
Gaelle kaže:
samo još da saznam što vole
Ako ti je to dobra frendica, to ne bi trebao biti problem, zar ne?
__________________
schwimmer
schwimmer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:34   #22
Quote:
Gaelle kaže:
Ja sam malo munjena jer se ja ne zamaram toliko kako će to njma izgledati nego ostalima. ...
Za tebe je važno je da mladenci budu zadovoljni ... ako netko od ostalih nije zadovoljan ... to nije tvoj problem!!!
Drži se toga i bit će sve OK.
__________________
schwimmer
schwimmer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:36   #23
Mi smo zvali kumove jer su nam to zbilja osobe koje cijenimo, naj frendovi i ljudi koji trebaju biti baš to - kumovi. Nismo nikoga zvali zbog love niti smo ih ičime željeli financijski opteretiti. doduše, jedino "opterećenje" je bilo u vidu nekih lokalnih folklornih običaja gdje su kome trebale biti odijevene u narodnu nošnju. Od jednih smo dobili 2000kn, od drugih smo dobili sušilicu rublja+košaru s voćem, slatkišima i vinima. Od svega nam se najviše dopala košara s voćem. Zahvalili smo se i jednima i drugima i žao nam je što su dali takav iznos, odnosno kupovali sušilicu jer to smatramo jednostavno nepotrebnim trošenjem. Jednostavno želimo imati kumove, želimo njihovo svjedočenje, želimo nekoga kome se možemo povjeriti, požaliti, pitati za savjet, očekivati da ćemo jedni drugima u životu priskočiti u pomoć.

Što se tiče običaja to ti trebaju reći mladenci. Isto tako, mladenci trebaju dogovoriti sa svircima i vođom svečanosti što se traži od koga i gdje su granice čega. Nama su recimo kumovi dofurali poklone dva dana prije, na svatovima smo dobili tu košaru i kuverticu u kojoj je bila garancija za sušilicu. Zgodno, baš su nas tom forom razveselili.

Malo mi je čudno da svima govore, a tebi još ništa. Vjerojatno su u velikim preokupacijama, u dilemama i razmišljanjima. Moguće je da su to propustili ili se pripremaju upitati te na neki poseban način. Ako su ti to dragi ljudi kumstvo nećeš izbjegavati. Što se laganja i izmotavanja tiče svatko tko je na taj način zaobišao kumstvo i bolje je da je to tako učinio. Ne bi želio za kuma imati lažova. Osobi koja u tebi gleda osobu od povjerenja se ne laže, čak iako ne prihvatiš kumstvo.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:46   #24
nisam ja ni mislila izmišljat razlog-imam ga,a i ti ljudi nisu ničime zaslužili da ih muljam.radi se o curi koja je bila u zg na faxu i vratila se u dalmaciju(odustala). od tada smo se vidjele koja 3 puta,a čujemo se povremeno.ona je stvarno super, draga, zabavna, sve....jest da me muči zašto JA ne znam za vjenčanje i kumstvo, ali kao što veky kaže možda ima nekih previranja i preokupacija po tom pitanju, možda su nešto naumili, ja ne znam.osim frke s lovom, nema nikakvih razloga da ne budem kuma jer valjda ima razloga zašto to trebam biti baš ja, a ne netko drugi i zašto uskratiti nekome to zadovoljstvo.ali velim, ovo s parama...kad sam prekjučer to čula, skoro sam se srušila sa stolca jer mi je to prvo palo na pamet.sad malo dolazim k sebi, ima ovdje i u Rl razumnih ljudi koji su to objektivnije od mene sagledali.sad me još muče ti običaji.trebam s njima dogovorit sve, znam, ali ipak je to strah od nepoznatog ( ).Tamo niti sam bila, niti mi je išta poznato. kad sam prije par godina kumovala tada najboljoj prijateljici ceremonijalni domet koji se od mene očekivao je bilo jedino točenje gemišta ljudima kad su u ponoć nosili darove (dati ličanki da slaže gemišt što nikad u životu nije radila-e to je greška ).
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 19:47   #25
Quote:
Gaelle kaže:
Zna li tko odokativno dalmatinske običaje?
mislin, o kakvim ti običajima pričaš toliko si ih puta spomenila da se pitam koji je običaj kume u tvom kraju

u dalmaciji je običaj da se potpiše ka svjedok i eventualno kupi buket (dogovor sa mladom)

uopće ne kužim zašto se toliko opterećuješ. Za poklon posudi u nekog par čekova i kupi recimo tv, flat ekran 72, za nekih 1500 kuna. Ili kupi sliku ka šta je neko preporučija
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 21:02   #26
Quote:
Gaelle kaže:
ne znam kakvi su običaji, nešto mi se spominjalu o plaćanju rundi (što mi nema smisla jer je to restoran, bar ja nikad nisam vidjela da se dio cuge plaća prije nego je fešta završena), ne znam jel običaj tamo da se na samoj svadbi daje neka lova njima ili nekome za nešto, u crkvi....
pa pitaj zeno. sta se zamaras?
ja sam svojim kumovima rekla prije neg starcima Uostalom rekla sam im da se za poklon ne trose previse i da u kovertu stave kolikomogu, da nema plesa s mladom, nema ruzmarina, nema nikakvih dodatnih troskova i sl.

dakle, pitaj ih!!!!
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 21:43   #27
koliko ja znam od kume se ne ocekuje toliko u financijskom smislu kao od kuma. jedina tvoja "duznost" je da pomognes mladi oko organizacije, izbora cvijeca itd. i da na dan vjencanja pratis je u stopu, popravis joj sminku ako treba i pripomognes ako padne frizura.
osim poklona ne trebas nista kupovat (pa ne ocekuje se mislim nigdje da zena vadi novce iz torbice i nesto placa- obicno je to kumovo zaduzenje), mozda ces samo morati pripomoci oko stavljanja cvijeca na revere ako ne nadju nekog drugog.
tvoje je samo da se lijepo obuces, naravis frizuru, potpises se u crkvi i otpleses prvi ples sa kumom.
u dalmaciji nema nikakvih obicaja vezanih za kumu, a pokloni se obicno donose par dana prije svadbe
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 22:20   #28
Quote:
undercover kaže:
koliko ja znam od kume se ne ocekuje toliko u financijskom smislu kao od kuma. jedina tvoja "duznost" je da pomognes mladi oko organizacije, izbora cvijeca itd. i da na dan vjencanja pratis je u stopu, popravis joj sminku ako treba i pripomognes ako padne frizura.
osim poklona ne trebas nista kupovat (pa ne ocekuje se mislim nigdje da zena vadi novce iz torbice i nesto placa- obicno je to kumovo zaduzenje), mozda ces samo morati pripomoci oko stavljanja cvijeca na revere ako ne nadju nekog drugog.
tvoje je samo da se lijepo obuces, naravis frizuru, potpises se u crkvi i otpleses prvi ples sa kumom.
u dalmaciji nema nikakvih obicaja vezanih za kumu, a pokloni se obicno donose par dana prije svadbe
to mi je danas isto netko rekao pa pretpostavljam da ste u pravu.znam da zvučim zbunjeno, no eto morah pitat.ja još uvijek nisam dobila "službeni" poziv pa dodatno dramim.
i sjetih se još nečeg, les u paru mi nije vještina pa ću morat na tome poradit....
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 22:21   #29
Quote:
magic blue kaže:
pa pitaj zeno. sta se zamaras?
ja sam svojim kumovima rekla prije neg starcima Uostalom rekla sam im da se za poklon ne trose previse i da u kovertu stave kolikomogu, da nema plesa s mladom, nema ruzmarina, nema nikakvih dodatnih troskova i sl.

dakle, pitaj ih!!!!
hoću svakako, kad se netko sjeti nazvati me i meni osobno reći sve to.kao što sam na početku rekla, iz nekog razloga je to doprlo do svih osim do mene.inače se teško zbunim, ali ovo ostavlja bez teksta.
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 22:25   #30
Quote:
vaci kaže:
mislin, o kakvim ti običajima pričaš toliko si ih puta spomenila da se pitam koji je običaj kume u tvom kraju

u dalmaciji je običaj da se potpiše ka svjedok i eventualno kupi buket (dogovor sa mladom)

uopće ne kužim zašto se toliko opterećuješ. Za poklon posudi u nekog par čekova i kupi recimo tv, flat ekran 72, za nekih 1500 kuna. Ili kupi sliku ka šta je neko preporučija
za običaje pitam jer su čak i u istom kraju toliko različiti da se teško snaći (bila na 3 svadbe u istom mjestu na sjeveru, a običaji kao da sam na suprotnim krajevima Balkana). ali drago mi je da si ti i još neki ovdje rekli što bih mogla očekivati pa mi to sada ne zvuči u toj mjeri strašno.također,hvala na idejama za poklon.sad imam odakle početi
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 22:53   #31
po dalmatinskim obicajima kum ce fasovat
a ti si sigurna
ako to ipak zelis izbjec, budi nedostupna sljedecih mjesec-dva, a kad se budete napokon culi odmah kreni kukat kako si bila zaposlena previse, nisi imala love ovo ono pa te mozda ni ne pita
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 23:03   #32
Obicaju u Dalmaciji se razlikuju od mjesta do mjesta, cak od sela do sela.
Na nekim svadbama placaju za jos neke stvatri i sama ne znam za sto.

Meni je kuma bila isto bez novca. Ali sam je htjela za kumstvo. Kupila je poklon. Za neke gluposti mozda se ocekivalo od kumova da placaju, ne znam vise detalje, uglavnom rekli sam joj prije da cemo to mi platiti.
__________________
Leti ko lisce sto vir ga vije ...
Emma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 23:17   #33
Quote:
undercover kaže:
po dalmatinskim obicajima kum ce fasovat
a ti si sigurna
ako to ipak zelis izbjec, budi nedostupna sljedecih mjesec-dva, a kad se budete napokon culi odmah kreni kukat kako si bila zaposlena previse, nisi imala love ovo ono pa te mozda ni ne pita

kuma ne poznam, no drago mi je da će fasovat on
naravno, šalim se.možda ni njemu nije veselo.
a da me ne pita teško ću izbjeći kad je objavljeno okolo.al dobro, nikad se ne zna.
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 23:20   #34
Meni je kuma bila isto bez novca. Ali sam je htjela za kumstvo. Kupila je poklon. Za neke gluposti mozda se ocekivalo od kumova da placaju, ne znam vise detalje, uglavnom rekli sam joj prije da cemo to mi platiti.[/QUOTE]

nije mi ta solucija sinula, ali dobro je znati.
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 09:59   #35
Prvo, sačekaj da dobiješ pozivnicu, pa onda šizi.

Moje iskustvo, dalmatinka sam, ženila sam se i kumovala.

Kuma nema nikakvih obaveza, već samo izgledat dobro pored mladenke. To je to. Neki ljudi se dogovore da kuma plati buket (nije bio moj slučaj),ali mislim da će te to zaobići obzirom da živiš u drugom gradu. može se dogoditi da ni s kumom ne zaplešeš (meni je blesavo dvoje ljudi koji se eventualno ne poznaju tjerat na valcer, pa su naši kumovi plesali sa svojim partnerima).

Poklon...za cca do 1000,00 kn možeš kupit prekrasan poklon. Kao što je već napisao, slike mladih autora, vikend za mladence...nije bitno. Kad formiraš buđet, snaći ćeš se. BTW, meni najdraži poklon s vjenčanja je upravo jedna slika. Ruku dajem da je bila ispod 700,00 kn.

I na kraju, uživaj
 
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 10:04   #36
[QUOTE=Gaelle]Pozdrav svima.
U nadi da će se nekome dati ovo čitati i da netko ima iskustava s nečim ovakvim, namjeravah pitati slijedeće:je li pristojno odbiti kumstvo i kako?


...Gaelle evo ti moje iskustvo ..dva puta sam bila pozvana da budem kuma..prvi put sam odbila..radilo se o mojoj prijaeljici iz osnovne škole koja se trebala udati za tipa koji lijepo rečeno nije bio za nju, a niti za ijednu drugu po mom mišljenju..jednostavno nisam hjela biti kuma braku u koji nisam vjerovala..sad zvuči glupo jer nikad ne znaš kakav brak može biti, al ovo je bilo stvarno specifično..svadba je bila vesela i super smo se proveli..šest mjeseci poslije zvoni telefon..ona..ja sva sretna mislim da će mi napokon dati kazetu sa vjenčanja, kad ono - rastaju se...
...dok je ona par mjeseci poslje svadbe bila u rađaonici, on je bio s drugom u krevetu...od tada je prošlo 6 godina..

..drugi puta sam bila kuma najboljoj prijateljici, to je bilo u 9.mj...kombinacija dalmatinske i zagrebačke svadbe..bilo je super..al sam se stvarno naradila, pet dana od jutra do mraka, uređivanje kuće, organiziranje ručka, večere za prije i poslije svadbe u kući mladenca (dalmacija), prihvat gostiju koji su došli ranije..al najvažnije je bilo da sam njoj potpora u tim trenucima.. ne bi vjerovala šta sve mladenkama pada na pamet taj dan ...ja se udajem u 9...ona mi je kuma, slavit ćemo njihovu prvu godišnjicu i moje vjenčanje...

..što se tiće poklona..u dalmaciji ti je običaj torta od krokanta koju možeš ti kao kuma kupiti (ako odlučiš biti)..nije skupa pretjerano, a naručuje se u slastičarni bobis...to ti je ona koju mladenci u jednom trenutku sabljom ili nečim sl. razbijaju na komadiće, kao za sreću..
nadam se da sam malo pomogla
 
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 11:28   #37
Hvala svima na savjetima, puno ste mi pomogli. A svaki dodatni savjet i iskustvo je, naravno, dobrodošlo.
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 11:38   #38
..što se tiće poklona..u dalmaciji ti je običaj torta od krokanta koju možeš ti kao kuma kupiti (ako odlučiš biti)..nije skupa pretjerano, a naručuje se u slastičarni bobis...to ti je ona koju mladenci u jednom trenutku sabljom ili nečim sl. razbijaju na komadiće, kao za sreću..



po obicaju u dalmaciji kum, a ne kuma, bira i plaća tortu tj. krokant.
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 11:41   #39
Khm, ako smijem.... Bila sam na prekonekoliko dalmatinskih svadbi i ni na jednoj nije bilo takve torte. A ni sablje, ako se točno sjećam.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 11:47   #40
ma nema sablje, samo veliki noz
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.