Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2009., 20:15   #1
Koliko vas promašaji blokiraju u idućoj vezi

ne znam da li je neka slična tema već bila. ako jest, neka modovi ključaju.

potaknuta nekim pročitanim temama na forumu, a i svojim osvrtima na problem, razmišljala sam o tim "duhovima prošlosti" i koliki su uteg na našim krilima. naravno da smo svi drugačiji, više-manje jaki, osjetljivi, samopouzdani, ali valjda se neki zaključak može izvući. dakle, koliko vas ljubavni promašaji i pogrešni odabiri svjesno ili nesvjesno koče u nekim novim pokušajima?

evo, ja ću početi od sebe. počela sam se pitati da li samo nalazim izgovore tipa nekih "životnih problema" i namjerno "sabotiram" tu neku realizaciju veze u pravom smislu riječi. nisam ni stidljiva, niti zbunjena u pitanjima što bih htjela, nemam ni neke velike komplekse (uglavnom ne one koji bi predstavljali neki problem)..jesam malo na svoju ruku, van nekih društvenih normi, i pogleda na život, ali opet ne mislim da toliko odudaram jer se u pravilu bez problema uklapam u društvo.

da ne duljim, koliko god ja to sebi nastojala prikriti mislim da ipak imam ta neka oštećenja vezana za prošlost i da ona sad pomalo prave problem. počela sam umjesto da se bez nekog straha prepustim tim nekim novim ljudima, događajima odmah u samom startu sama sebi "govoriti" ma ništa od toga, bit će opet promašaj..ne popuštaj, budi rezervirana.

ne znam da li to moja psiha radi jer "misli" da odabirem pogrešne tipove ili je to neki strah od toga da ako se usudim vjerovat, opet ću doživjet razočaranje?
nekad se i zapitam što ako me iz nekog razloga uvijek privlače baš pogrešni i koji je to razlog, uopće? jer općenito oni koji bi bili neki "ispravni" meni uopće nisu zanimljivi ...uvijek neki čudni likovi, neobični u jednom ili više aspekata? pa mi je sad i to uz sve ostalo počelo stvarat blokadu. ono, čim se meni sviđa, nešto mu opasno "fali"

uglavnom, koliko vas jebu te prošle propale veze, iskustva?
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:18   #2
Sabotiram se na svakom koraku. Nije to bilo traumatično iskustvno, ali da ostao sam slomljena srca i boljelo je kao vrag. Čak i dan danas nakon dosta vremena, mislim na nju i ono... blokiram se. U svakoj novoj prilici da se nešto desi, sabotiram sam sebe i ne dam sebi. Bježim od kontakta i od mogućnosti emocionalne veze s nekim novim.

Možda nisam upoznao nekoga tko bi mi bio tako zanimljiv ili koga bih mogao voljeti tako kao što sam nju. Ne znam. Iskreno ne znam. A dosta je vremena prošlo. Duže nego što smo bili skupa.

Zadnje uređivanje morote : 04.10.2009. at 20:50. Reason: Da bude malo jasnije :)
morote is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:34   #3
Nisam neki slabic od zene, al kad mi se zaredalo par krahova, i kad je među njima bio jedan izuzetno jak, naravno da je to ostavilo tragove ,i da sam sada rezervirana , i na oprezu.
I ja sam isto onako malo na svoju ruku, i teska sam osoba poprilicno, sto jos vise otezava situaciju,
al meni to sada i nije neki problem, ovakva situacija mi nije nikakvo breme, jer sam sretna, unatoc svemu

Pronasla sam jedan dio mira koji nisam imala.
A sta ce bit sutra ko zna, niti se opterecujem time.
__________________
ipak pozelim neko pismo, ipak, mada zajedno nismo...pišiiiiiiiiii...
@DAADAA@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:43   #4
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
počela sam umjesto da se bez nekog straha prepustim tim nekim novim ljudima, događajima odmah u samom startu sama sebi "govoriti" ma ništa od toga, bit će opet promašaj..ne popuštaj, budi rezervirana.

ne znam da li to moja psiha radi jer "misli" da odabirem pogrešne tipove ili je to neki strah od toga da ako se usudim vjerovat, opet ću doživjet razočaranje?
Loša iskustva nas nauče upravo oprezu. Ovo boldano je tvoj obrambeni mehanizam, i on je dobar sam po sebi, ali samo malo ga moraš "olabaviti": treba se prepustit ako misliš da je osoba vrijedna toga, ali istovremeno uvijek zadržati dozu opreza. Hladna rezerviranost i nepopuštanje po svaku cijenu ne vodo ničemu. Moraš ipak pokazati spremnost da nekome nešto daš, da pružiš priliku...mislim da ljudi bolje reagiraju kad im prilaziš pozitivno, s pozitivnim očekivanjima. Tad i oni koji su možda bili nekad prije loši imaju novu priliku bit bolji. Druga je stvar ako osoba nakon tvoje prvotne dobre volje zabrlja - onda ideš dalje.

Tvoja psiha to radi iz čistog straha od razočaranja. Al ne smiješ dopustit da strah totalno ovlada tvojim životom. Gore se bojati unaprijed nečeg što će se možda dogoditi nego proživljavati tu patnju kad se uistinu dogodi.

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
nekad se i zapitam što ako me iz nekog razloga uvijek privlače baš pogrešni i koji je to razlog, uopće? jer općenito oni koji bi bili neki "ispravni" meni uopće nisu zanimljivi ...uvijek neki čudni likovi, neobični u jednom ili više aspekata? pa mi je sad i to uz sve ostalo počelo stvarat blokadu. ono, čim se meni sviđa, nešto mu opasno "fali"

uglavnom, koliko vas jebu te prošle propale veze, iskustva?
Možda je to što te privlače pogrešni također tvoj obrambeni mehanizam: s njima si unaprijed sigurna da će biti razočaranja. To je ono samoispunjavajuće proročanstvo...

Velik dio ljubavnih problema, i žena i muškaraca, svodi se na pogrešne kriterije odabira partnera. Uvijek su ljudima privlačniji oni uzbudljivi, neuhvatljivi, nepredvidljivi...Tko se ikad palio na dobrice?

Što se mene tiče, ja ne dopuštam da me u budućnosti ograničava/obilježava/sputava/sabotira teret prošlosti. Nema šanse da će mi to stat na put prema onom Pravom, neću dozvolit
Shera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:46   #5
Quote:
morote kaže: Pogledaj post
Sabotiram se na svakom koraku. Nije to bilo traumatično iskustvno, ali da ostao sam slomljena srca i boljelo je kao vrag. Čak i dan danas nakon dosta vremena, mislim na nju i ono... blokiram se. U svakoj novoj prilici da se nešto desi, sabotiram sam sebe i ne dam sebi. Bježim od kontakta i od mogučnosti emocionalne veze s nekim novim.

Možda nisam upoznao nekoga tko bi mi bio tako zanimljiv ili koga bih mogao voljeti tako kao što sam nju. Ne znam. Iskreno ne znam. A dosta je vremena prošlo. Duže nego što smo bili skupa.
Pa da ne pišem bespotrebno, posuditi ću kolegine riječi
__________________
I don’t suffer from insanity, I enjoy every minute of it
Chapter_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:57   #6
Quote:
Shera kaže: Pogledaj post

Velik dio ljubavnih problema, i žena i muškaraca, svodi se na pogrešne kriterije odabira partnera. Uvijek su ljudima privlačniji oni uzbudljivi, neuhvatljivi, nepredvidljivi...Tko se ikad palio na dobrice?
Ovo se možda odnosi na tebe,a inače je teška generalizacija koja uopće nije istinita.
Nije problem u kriterijima kao takvima nego u njihovoj visini i precjenjivanju sebe.
I usput, veliki dio muškaraca se pali na dobrice.
__________________
"In individuals, insanity is rare; but in groups, parties, nations and epochs, it is the rule."
— Friedrich Wilhelm Nietzsche
cimmerian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:06   #7
Quote:
Chapter_13 kaže: Pogledaj post
Pa da ne pišem bespotrebno, posuditi ću kolegine riječi
Više je to od obrambenog mehanizma. Jače. Ne znam, pitanje je koliko je moja percepcija realna i koliko se izmjenila u odnosu na vrijeme prije svega toga. To su valjda neke od onih stvari koje postanu jasne tek nakon niza godina.

Ne znam. Kažu da iz svega treba izvući pouke i da se sve dešava s razlogom, ali ja ne znam što sam to trebao naučiti? Iz svake veze znam, osim iz te... i pitam se koja je bila svrha svega toga što se dogodilo. Koja je to viša pouka u svemu tome?
morote is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:07   #8
Quote:
cimmerian kaže: Pogledaj post
Ovo se možda odnosi na tebe,a inače je teška generalizacija koja uopće nije istinita.
Nije problem u kriterijima kao takvima nego u njihovoj visini i precjenjivanju sebe.
I usput, veliki dio muškaraca se pali na dobrice.
Moja iskustva govore da bitches prolaze bolje.

I jest, problem je u kriterijima kao takvima. Al nadopunio si me s ovim o visini i precjenjivanju.
Shera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:12   #9
Quote:
morote kaže: Pogledaj post
Bježim od kontakta i od mogućnosti emocionalne veze s nekim novim.

Možda nisam upoznao nekoga tko bi mi bio tako zanimljiv ili koga bih mogao voljeti tako kao što sam nju. Ne znam. Iskreno ne znam.
nije baš da bježim i da odbijam upoznavat nove ljude. nego, rijetki mi i budu zanimljivi, a kad se to i dogodi sve nešto zašteka čim prijeđe tu neku prvotnu razinu. ili ja osjetim taj strah, pa se borim sama sa sobom i nekad se čak i uspijem oslobodit i na kraju požalim ..ono, I wish, I wasn't..bilo bi bolje. jer neki se zajeb dogodi, ili ja odustanem, ili taj netko ne bude zainteresiran.

kod mene nema te neke patnje za nekom bivšom ljubavi..to je daleko iza mene i odavno potpuno riješeno i u mojoj glavi i u srcu. meni čini mi se veći problem stvara taj odabir pogrešnih tipova

Quote:
Shera kaže: Pogledaj post
treba se prepustit ako misliš da je osoba vrijedna toga, ali istovremeno uvijek zadržati dozu opreza.
pa rekla sam već, ponekad se i uspijen perepustit, ali ode sve u kurac i onda idući put meni još teže, sva u nekim crnim filomovima..ono, kani se mala, ćorava posla. a usporedo s tim mislima, opet gajim neku nadu kako će doć taj neki nazovimo ga "Pravi" ...ne da mi se ponovo osjetit tu neku želju, ushit, pa da opet bude ćorak

Quote:
- onda ideš dalje.
sve teže postaje upravo to, ić dalje. usprkos želji.


Quote:
Možda je to što te privlače pogrešni također tvoj obrambeni mehanizam: s njima si unaprijed sigurna da će biti razočaranja. To je ono samoispunjavajuće proročanstvo...
e ovako to još nisan ocjenjivala
bila san uvjerena da nisan saboter...možda nisan ni svjesna da jesan

Quote:
Uvijek su ljudima privlačniji oni uzbudljivi, neuhvatljivi, nepredvidljivi...Tko se ikad palio na dobrice? : )
pa nisu svima. ja ih znam masu koji su blaženo sretni s tim svojim prosječnim ukalupiranim dobricama. možda ovdje leži neki problem s mojom glavom ta zainteresiranost za raritete ..dobro, na stranu to što bi i bilo logično ako sam ja pomalo čudna biljka, da tražim sebi sličnog...ali, di baš uvik pogrešnog

umorila san se, i postala skeptična i bezvoljna od toga svega
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:15   #10
Quote:
morote kaže: Pogledaj post
Ne znam. Kažu da iz svega treba izvući pouke i da se sve dešava s razlogom, ali ja ne znam što sam to trebao naučiti? Iz svake veze znam, osim iz te... i pitam se koja je bila svrha svega toga što se dogodilo. Koja je to viša pouka u svemu tome?
Pouka je da preispitaš prvo sebe - koje su to tvoje greške doprinijele prekidu i da ih ubuduće ne ponavljaš, a zatim da shvatiš kakvog partnera ubuduće želiš, što bi tolerirao, a što ne.

I končano, ono što si prvo trebao shvatiti jest da nema "srodnih duša", "idealne veze", "bezuvjetne ljubavi" i sličnih romantičarskih bajki.
Shera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:17   #11
Quote:
cimmerian kaže: Pogledaj post
Nije problem u kriterijima kao takvima nego u njihovoj visini i precjenjivanju sebe.
kako to misliš u precjenjivanju sebe? mislim, ima i toga, naravno. ali opet, kad prođeš tu mladenačku nadobudnost, u tim nekim zrelijim godinama ipak si mislim više u stanju procijeniti sebe realno. dakle, i vrline i mane. bar sam ja svjesna svojih mana ..neke pokušavan bar ublažit, ako ne već promijenit zbog sebe, ali ih sigurno ne niječem. ne znam
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:26   #12
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
pa rekla sam već, ponekad se i uspijen perepustit, ali ode sve u kurac i onda idući put meni još teže, sva u nekim crnim filomovima..ono, kani se mala, ćorava posla. a usporedo s tim mislima, opet gajim neku nadu kako će doć taj neki nazovimo ga "Pravi" ...ne da mi se ponovo osjetit tu neku želju, ushit, pa da opet bude ćorak
Sve mi imamo svoju verziju princa. Problem je što ti vjeruješ da on stvarno negdje tamo postoji i da je samo jedan. Realnost je surova: postoje samo manje ili više kompatibilni partneri. I ne možeš se u ovim godinama, s ovim iskustvom, s ovom mudrosti i skepsom ludo zaljubiti kao u 18. kad je sve bilo čisto, pozitivno, naivno, puno neznanja, neoštećeno...

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
sve teže postaje upravo to, ić dalje. usprkos želji.
Onaj kojem je alternativa strašnija ide dalje, nađe snage. Vjerujem da i ti to možeš, želja je dovoljno jaka.

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
e ovako to još nisan ocjenjivala
bila san uvjerena da nisan saboter...možda nisan ni svjesna da jesan
Meni se po svemu što pišeš čini da jesi malo saboter.

Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
pa nisu svima. ja ih znam masu koji su blaženo sretni s tim svojim prosječnim ukalupiranim dobricama. možda ovdje leži neki problem s mojom glavom ta zainteresiranost za raritete ..dobro, na stranu to što bi i bilo logično ako sam ja pomalo čudna biljka, da tražim sebi sličnog...ali, di baš uvik pogrešnog

umorila san se, i postala skeptična i bezvoljna od toga svega
U redu je tražiti ono što ti najbolje odgovara. Samo ljudi koji teže nečem višem od zadovoljenja polovičnim odnosom moraju biti spremni platiti cijenu za to - potraga nije ni laka ni kratka.
Shera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:29   #13
Quote:
Shera kaže: Pogledaj post

I končano, ono što si prvo trebao shvatiti jest da nema "srodnih duša", "idealne veze", "bezuvjetne ljubavi" i sličnih romantičarskih bajki.
Ima, samo su vrlo rijetke.


Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
kako to misliš u precjenjivanju sebe? mislim, ima i toga, naravno. ali opet, kad prođeš tu mladenačku nadobudnost, u tim nekim zrelijim godinama ipak si mislim više u stanju procijeniti sebe realno. dakle, i vrline i mane. bar sam ja svjesna svojih mana ..neke pokušavan bar ublažit, ako ne već promijenit zbog sebe, ali ih sigurno ne niječem. ne znam
Mislim tako što npr djevojka koja je prije svega prosječnog izgleda(jer je to realno muškarcima najbitnije) želi biti sa i gleda isključivo likove manekenske stature(da zanemarimo druge kriterije).
I onda se čudi što ne može imati dečka.
Ima jako ,jako puno takvih slučajeva i sa jedne i sa druge strane.
Mada mislim da u prosjeku muškarci puno realnije ocjenjuju svoju fizičku privlačnost nego što to rade žene.
__________________
"In individuals, insanity is rare; but in groups, parties, nations and epochs, it is the rule."
— Friedrich Wilhelm Nietzsche
cimmerian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:32   #14
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
nije baš da bježim i da odbijam upoznavat nove ljude. nego, rijetki mi i budu zanimljivi
Evo točno to. Nisu mi zanimljivi i sve drugo mi nekako blijedi u usporedbi. I nije da ih uspoređujem, jednostavno to nije to. I iskreno mislim da problem nije u njima, već u meni.

Quote:
Shera kaže: Pogledaj post
Pouka je da preispitaš prvo sebe - koje su to tvoje greške doprinijele prekidu i da ih ubuduće ne ponavljaš, a zatim da shvatiš kakvog partnera ubuduće želiš, što bi tolerirao, a što ne.

I končano, ono što si prvo trebao shvatiti jest da nema "srodnih duša", "idealne veze", "bezuvjetne ljubavi" i sličnih romantičarskih bajki.
Ovo o čemu govoriš, to sam odavno apsolvirao, mislim, nije mi više 17. Dosta je toga iza mene i baš me zbog toga sve to zbunjuje. A razlozi, razlozi su višestruki. Niz koji se spojio u jednu cjelinu. I sve sam to prošao, analizirao, preokrenuo i opet ne znam ništa konkretno reći o tome.

Znam samo da nakon toga, više ništa nije isto.
morote is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:38   #15
Quote:
cimmerian kaže: Pogledaj post
mislim tako što npr djevojka koja je prije svega prosječnog izgleda(jer je to realno muškarcima najbitnije) želi biti sa i gleda isključivo likove manekenske stature(da zanemarimo druge kriterije).
I onda se čudi što ne može imati dečka.
Ima jako ,jako puno takvih slučajeva i sa jedne i sa druge strane.
Mada mislim da u prosjeku muškarci puno realnije ocjenjuju svoju fizičku privlačnost nego što to rade žene.
ne znam, mene ne privlače manekeni, često baš suprotni

a u mišljenju o svom izgledu sam puno oštrija i kritičnija nego moja okolina

sad će se još to ispostavit kao problem
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:46   #16
Quote:
cimmerian kaže: Pogledaj post
Mislim tako što npr djevojka koja je prije svega prosječnog izgleda(jer je to realno muškarcima najbitnije) želi biti sa i gleda isključivo likove manekenske stature(da zanemarimo druge kriterije).
I onda se čudi što ne može imati dečka.
Ima jako ,jako puno takvih slučajeva i sa jedne i sa druge strane.
Mada mislim da u prosjeku muškarci puno realnije ocjenjuju svoju fizičku privlačnost nego što to rade žene.
I muškarci sebe prečesto i previše precjenjuju i traže samo manekenski tip žene.

Al mislim da ti na ovoj temi nema žena koje traže manekene, tu i sebe ubrajam
Shera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:49   #17
Quote:
.aquarius. kaže: Pogledaj post
ne znam, mene ne privlače manekeni, često baš suprotni

a u mišljenju o svom izgledu sam puno oštrija i kritičnija nego moja okolina

sad će se još to ispostavit kao problem
To skoro sve kažu,ali anonimne ankete govore dijametralno suprotno.
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1554/
__________________
"In individuals, insanity is rare; but in groups, parties, nations and epochs, it is the rule."
— Friedrich Wilhelm Nietzsche
cimmerian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:50   #18
Quote:
morote kaže: Pogledaj post
Ovo o čemu govoriš, to sam odavno apsolvirao, mislim, nije mi više 17. Dosta je toga iza mene i baš me zbog toga sve to zbunjuje. A razlozi, razlozi su višestruki. Niz koji se spojio u jednu cjelinu. I sve sam to prošao, analizirao, preokrenuo i opet ne znam ništa konkretno reći o tome.

Znam samo da nakon toga, više ništa nije isto.
Realnost je opet brutalna: ljudi (prijatelji, partneri) dolaze i odlaze iz naših života. Ako već ne svojevoljno onda i zbog smrti. Uvijek nekog možeš izgubit, na milijun različitih načina. S tom spoznajom se teško pomiriti; to da si jedina konstanta u svom životu ti sam.
Shera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 21:54   #19
Quote:
Shera kaže: Pogledaj post
I muškarci sebe prečesto i previše precjenjuju i traže samo manekenski tip žene.

Al mislim da ti na ovoj temi nema žena koje traže manekene, tu i sebe ubrajam
Da,oni to traže ali sebe ne smatraju extra lijepima.
Dok žene koje to traže sebe smatraju extra lijepima (mada to objektivno nisu).
Govorim o percepciji sebe,ne o tome što netko traži.
Precjenjivanje sebe(u ovom slučaju izgleda) je stvar nerealne percepcije sebe.
Možda se čini sličnim ali je razlika velika.
__________________
"In individuals, insanity is rare; but in groups, parties, nations and epochs, it is the rule."
— Friedrich Wilhelm Nietzsche
cimmerian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 22:03   #20
Ovako. Živio sam nevjenčano sa jednom curom oko 6 godina. Još smo se poslije toga godinu dana viđali. Bio sam joj fuck friend.
Mislim da više nikad neću moći nekog tako voljeti. I cure s kojima sam poslije bio,sam stalno uspoređivao s mojom ex. Mislim da sam potpuno nesposoban za bilo kakvu vezu i da nemogu više voljeti.
Slažem se s time da većina cura traže svog princa iz bajke. Kad se otrezne, shvate da su im prošle godine i da su same.
Također su na cijeni tzv zločesti tipovi, tipovi koji iskaču iz okoline.
Tzv dobrice nisu u modi.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.