Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2003., 11:17   #1
Maroko

Evo, u 3. mjesecu (ako sve prođe po planu) bi se trebao uputiti u maroko. Pa zanima me treba li rediti vizu, i naravno, ako netko ima kakva iskustva iz te zemlje da podjeli to samnom ;-)

pozdrav svima
 
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 16:25   #2
Da, viza ti treba.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 17:09   #3
- Ne zagledavaj se previse u njihove zene. Jedan Slovenac koji je bio s nama u grupi je skoro nadrapao jer je htio slikat jednu curu. Slikat ih ni u ludilu.
- Jako se cjenkaj za suvenire. Mi smo inicijalnu cjenu jednog suvenira platili na kraju desetinu cjene.
- Slonovaca koju ti nude ulicni prodavaci nije slonovaca garant.
- Ako ides brodom iz Spanjolske za Maroko, duty free na brodu je imao najjeftiniji Marlboro sta sam u zivotu vidjela, I najuzasniji WC, obavi te radnje prije.
Sretan put!
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 19:32   #4
sto se tice vize

ako je netko radio da mi kaze gdje je veleposlanstvo, koliko se ceka na vizu i slicne informacije glede toga

naime, nikad nisam radio vizu, pa...
zahvaljujem
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 13:25   #5
Quote:
Kiki kaže:
Da, viza ti treba.
eto i meni je to jedna od tri opcije za sljedecu godinu. Jel treba viza i za njemacku putovnicu ?

Isto, cijenim savjete svake vrste
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 14:28   #6
ne, ne trebas vizu

sreckovicu ;-)

http://www.ma.aiesec.org/html/delegates_visa.htm
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 20:19   #7
hvala
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 11:04   #8
vizu sredjujes u Becu, bar je tako bilo kad sam ja isao u Marocco, gotova isti dan. zavisi kako putujes, ako ides preko neke agencije onda ti oni sve srede a ako ides sam, moras se i vise potruditi. ako te pocnu gnjaviti na cesti (a hoce, jer ce ti oci biti velike ko tanjuri i odma ce skuzit da si tek dosao...) steraj ih u PM na hrvatskom i deri se sto vise - odmah ce zbrisat jer su totalno najebali ako nesto naprave strancu-turistu... znaci ne boj se iako izgledaju malo freaky...bar na prvu - poslije se naviknes i oni skuze da si vec prosao skolu pa te brzo puste na miru...
kad kupujes hashish budi oprezan i to dosta oprezan - uvijek na javnom mjestu di ima ljudi i provjeri da te nisu izlevatili - moj kompa kupio kuglicu hashisha za 20$ (sto je tamo 2 place) a u sredini- kamen
cjenkanje uvijek, al to valjda znas i od doma -slicna stvar, ko na placu
inace, marokanci nisu bas neki friendly people, ali im je zemlja krasna - crvena i mirisi onako...africki divlje i posebno...na lavove i izmet od deva
proganjat ce te i prostitutke i to sumanuto - jer si bijel i imas para (tako bar one misle) i nista im ne znaci ako im kazes da nisi zainteresiran... u tebi vide kartu za izlaz iz Maroca ili koji dolar...
Casablanca je ludilo od grada, Marakes je totalno misteriozan...
sta ja znam, onako, moje osobno misljenje je da vrijedi vidjeti ali nije nista posebno, tunis je bolji ako mene pitas - vise je cool, ovi su dosta nabrijani, ne vole nas (bijelce mislim, kolonizatore..) i jos nesto - pogotovo za djevojke - don't travel alone!
micek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 17:26   #9
Ja sam isla u Marakes ovog ljeta, a vizu sam dobila u Budimpesti. Isto nije bilo nikakvih problema, sve je bilo rijeseno u roku jednog dana.

Ako letis, izbjegavaj Royal Air Maroc, domacu avio kompaniju. Sto sam sve prozivjela s njima, od loseg stanja aviona sto je naravno rezultiralo kvarom (hvala bogu, ne u zraku), kasnjenja letova, izgubljene prtljage za koju nisam dobila naknadu i sl. Vjeruj mi, ustedjet ces zivaca da neces ni znati koliko.

Zene same u Maroku? Isla sam s dvije kolegice, nismo imale nikakvih vecih problema. Istina, htjeli su nas prodati na drazbi no to je druga prica... Uglavnom, oni se tamo strasno pale na Europljanke, valjda se svi zele udati u Europu, tako da zene definitivno privlace paznju, sto u pocetku moze laskati, ali kasnije pocinje izazivati paranoju...ako bas ne volite biti u centru paznje, onda definitivno nemojte ici solo bez muske pratnje.

Turisticke se vodice ne isplati angazirati, niti tamo nisu bas jeftini; iz mog iskustva vise se isplati unajmiti taksista da vas za sitne pare vozi po cijelom gradu, a ispricat ce vam isto sto i vodic...sve su to ionako bajke.

E, da i obavezno tip sto se tice jezika: engleski zaboravi, tamo ga kuzi valjda svaka 35. osoba, i to samo u hotelima (nije garantirano!! - imala sam vrlo neugodno iskustvo iz Sheratona) i slicnim mjestima, i to osnovne fraze. Idealno bi bilo ici s nekim tko prica francuski (ili arapski), a ako eventualno imas srece, naletit ces na nekoga tko kuzi malo talijanskog.

Ljudi u gradu su jako susretljivi i ljubazni, da je to naprosto nevjerojatno, ali ce te na svakom koraku pokusati prevariti. Zato oprez i cjenkaj se, cjenkaj i cjenkaj. Ako te netko pokusa odrati ili se zakacis iz bilo kojeg razloga, slozi frku i reci da si u diplomatskoj misiji i da ces ih tuziti kralju...primjetile smo da to postize zeljeni efekt.

Hrana me se nije previse dojmila, moram priznati. Nisam ocekivala da ce njihova kuhinja imati toliko masne i (pre)slatke hrane, a i stavljaju kikiriki u gotovo sve, sto mi bas i nije nesto. Ali zato sam tamo jela najfinije kolace na svijetu (sorry baka! ), a i caj od svjeze metvice je super, kad ga ne preslade i ubiju okus.

Sto se tice nocnog zivota, iznenadila sam se koliko je toga dostupno s obzirom na tradicionalnu muslimansku zemlju.

Na ulici ce te odmah napasti ulicni prodavaci koji ce ti pokusati uvaliti svakakav drek, ali te nece htjeti pustiti na miru bez obzira na to koliko ih tjerao. Uglavnom su to trudne zene koje ce te pokusati dobiti na sazaljenje, a nudit ce narukvice i slicno. Ni u ludilu nemoj kupiti nista, jer je to sve fejk, a ako kupis nesto, tek ih se onda neces moci rijesiti dok ne nakupujes sranja za barem 300-400 dirhama.

Kad ides u shopping, neka te ne zavaraju trosni standovi. Tamo se moze naci vrlo vrlo kvalitetnih stvari, ali naravno i smeca, pogotovo sto se tice srebra, zlata i sl. Najbolje bi bilo ici s nekim tko se kuzi bar malo u zlatarstvo, tek toliko da prepozna lazno od pravog. U biti se tamo moze naci vrlo fino srebro i drago kamenje po relativno niskim cijenama. Suveniri od cedrovine takodjer su super, a nisu skupi.

Ako ides u Marakes, svakako probaj otici na planinu Atlas, koja je nekih tri sata voznje od grada... to je subsaharsko podrucje, izgleda pomalo nestvarno, a moci ces vidjeti izvorna berberska sela i obicaje, trznicu i ceremoniju caja, a mozda cak i jahace, sto se definitivno isplati.

Sorry zbog duljine posta, ali sjecanja jednostavno naviru...uglavnom, zavidim ti, bit ce ti super
__________________
When everyone thinks the same, not everyone is thinking.
zubatac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 17:49   #10
Bio prije nekoliko godina u Agadiru, i nikad vise. Nemozes prohodati dva koraka izvan hotelskog parka bez da te slijedi copor ulicnih prodavaca. Svi te vuku za rukav, svatko ti hoce nesto prodati. Ponajvise neke izlete kojekuda. A hoce masno prevariti. Zamisli, dam si ocistiti cipele uz dogovorenu cijenu, i tip na kraju veli, ne, ne, to je cijena za jednu cipelu Morao sam argumentirati sa 90 decibela da tip skuzi da STVARNO nisam spreman toliko platiti. Izgubili smo toliko zivaca sa slicnim stvarima da smo izbjegavali bazare.

Jedini lijepi dozivljaj je bio izlet u Atlas.

Na bracnom putovanju smo bili u Tunisu. Ah, koja razlika spram Maroka. Ljudi puno prijazniji, nenapasni, otvoreni, a i cinilo mi se da vise njih zna francuski (mada je i Maroko bio franc. kolonija).
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 10:36   #11
Quote:
Secundo kaže:
Bio prije nekoliko godina u Agadiru, i nikad vise. Nemozes prohodati dva koraka izvan hotelskog parka bez da te slijedi copor ulicnih prodavaca. Svi te vuku za rukav, svatko ti hoce nesto prodati. Ponajvise neke izlete kojekuda. A hoce masno prevariti. Zamisli, dam si ocistiti cipele uz dogovorenu cijenu, i tip na kraju veli, ne, ne, to je cijena za jednu cipelu Morao sam argumentirati sa 90 decibela da tip skuzi da STVARNO nisam spreman toliko platiti. Izgubili smo toliko zivaca sa slicnim stvarima da smo izbjegavali bazare.

Jedini lijepi dozivljaj je bio izlet u Atlas.

Na bracnom putovanju smo bili u Tunisu. Ah, koja razlika spram Maroka. Ljudi puno prijazniji, nenapasni, otvoreni, a i cinilo mi se da vise njih zna francuski (mada je i Maroko bio franc. kolonija).
Volio bih vidjeti Atlas,no nakon ovih savjeta mislim da nece biti nista od toga.
__________________
like a bird on a wire,like a drunk in a midnight quire,oh i tryed,in my way
to be free!
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 08:24   #12
Maroko

Ako se nešto ne poremeti, trebao bi nešto vremena ovog ljeta potrošiti u Maroku.
Eh sad, nemaju dipl. predstavništvo u HR, pa me zanima ako je tko bio (individualno, bez agencije) šta mu je sve trebalo za vizu, na koji način je došao do nje, i u koliko vremena?
Znam da bi se to moglo preko Generalturista obaviti ali te oni pritom dobro i oderu.
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 11:56   #13
Re: Maroko - viza

Quote:
aaston kaže:
Ako se nešto ne poremeti, trebao bi nešto vremena ovog ljeta potrošiti u Maroku.
Eh sad, nemaju dipl. predstavništvo u HR, pa me zanima ako je tko bio (individualno, bez agencije) šta mu je sve trebalo za vizu, na koji način je došao do nje, i u koliko vremena?
Znam da bi se to moglo preko Generalturista obaviti ali te oni pritom dobro i oderu.
Potvrda stalnog zaposlenja iz firme, dvije slike, putovnica s rokom vrijednost ne starijim od 6 mjeseci......i cca. 300 kunića

Budimpešta-Beč????

Jeftinije .....u Generalturist..
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 12:03   #14
Hvala, imaš li koju preporuku šta ne bi trebao propustiti a da nije uobičajena destinacija krcata turistima? I da li si kružio samo po Maroku ili si išao dole u Muritaniju ili Senegal?
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 12:17   #15
Quote:
aaston kaže:
Hvala, imaš li koju preporuku šta ne bi trebao propustiti a da nije uobičajena destinacija krcata turistima? I da li si kružio samo po Maroku ili si išao dole u Muritaniju ili Senegal?
Ja ću tek ići......no prema pričanju nemaš što vidjeti u Rabatu, Casablanci, idi dolje južnije prema pustinji......Mauritanija, Senegal, nemam interesa....

BTW. 19.6. ide jedna grupa preko Sai-toursa - Ilici 96, u Maroko, možda ti mogu jeftinije shaklati vizu....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 11:58   #16
Maroko

Pozdrav!

Ja se upravo spremam u 10. mjesecu na backpacking avanturu po Maroku, Mauritaniji, Maliju i Senegalu (ili Burkini Faso). Kontaktirao sam marokansko veleposlanstvo u Budimpešti i oni su mi poslali sljedeći e-mail:

----------------------------------

For get a visa for Morocco you must come in Budapest (if you want to go in Morocco in October, you can wait with this till September).
You must bring with yourself:
- your valid passport
- 2 photos
- employment certificate
- copy of the reservation of the air plane ticket on your name
- copy of the reservation of a hotel in Morocco on your name
- 5.000 Forints (around 20-22 euros)
and here you must fill in an application form (you can find this application form in Zagreb by the travel agency Generaltourist).

You can come from Monday to Friday from 10 am to 1 pm, and your visa will be ready in the same day.

------------------------------------

Vize za Mauritaniju, Senegal, Mali i Burkinu Faso mogu se bez problema dobiti usputno, u Zapadnoj Africi i koštaju svaka EUR 10-20. Čeka se dan-dva.
Vize za Mauritaniju i Senegal također kod nas može urediti Francusko veleposlanstvo, ali traže EUR 35 za svaku, niz papira i čeka se oko mjesec dana.

Kontaktiraj me ako imaš dodatnih pitanja.
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 12:20   #17
Re: Maroko

Quote:
vanelic kaže:
Vize za Mauritaniju i Senegal također kod nas može urediti Francusko veleposlanstvo, ali traže EUR 35 za svaku, niz papira i čeka se oko mjesec dana.
E vidiš, ja zvao Fr. veleposlanstvo a ona kokoš mi je rekla da za Mauretaniju ne rade, iako znam da ih izdaju
Raspitao sam se pa znam da ju u jedno jutro možeš dobiti u Casablanci za cca 200kn.

Ok, svejedno, promjenio sam destinaciju jer sam skontao da imam premalo vremena za Mauretaniju s obzirom da im lokalni putnički prijevoz i nije baš redovan uz još neke druge "sitnice". Kada sam sve te "sitnice" ugurao u max tri tjedna shvatio sam da bi previše vremena proveo u autobusima jurcajući gore dole i čekajući na iste.

Bit će za drugi put, kada budem imao više godišnjeg
Ove godine ću u Jordan i Egipat.

Daj mi reci koji ti je plan puta, kamo kako i kada namjeravaš tamo, očekivani troškovi i sl. Stvarno me zanima to područje. Inače o sličnom pravcu sam i ja maštao ali... vremena nemam dovoljno

ajde budi dobar i napiši koji redak
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 12:30   #18
Maroko

Bok!

Još uvijek sam u planovima - što uključiti, što izbaciti (već danima prelistavam Lonely Planet vodiče po Maroku i Zapadnoj Africi).
Za sada mi je plan biti u Africi oko 30-40 dana, a itinerer bi bio sljedeći:

*avionom Venecija-Madrid-Casablanca
*u Maroku razgled Casablance i Dakhle
*u Mauritaniji razgled Nouadhibou, Choum, Atar, Azougui, Terjit, Chinguetti, Nouakchott, Rosso
*u Senegalu razgled St Louis, Dakar, Tambacounda, Kedougou, Bandafassi, Ibel, Iwol, Kidira
*u Maliju razgled Kayes, Bamako, Djenne, Mopti, Timbuktu, Bandiagara, Djiguibombo
*povratak u Maroko i razgled Marrakech, Fes, Sefrou, Meknes, Rabat
*let natrag

Naravno sve ovisi koliko ću para skupiti. Treba mi negdje oko 10.000 kn. Može se dogoditi da izbacim Senegal i napravim Maroko-Mauritanija-Mali, a može se dogoditi da umjesto Senegala dodam Burkinu Faso (jer sam čuo da je zemlja jeftinija, lakše se dolazi do vize i jeftinija je...)

PS - Da li znaš koliko košta cijepljenje protiv žute groznice u ZZJZ u Zagrebu? Za Mali i Burkinu Faso je potreban ovaj certifikat.
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 14:28   #19
Uh, zvuči jaaako dobro, ali sam malo skeptičan što se tiče vremena. Puno si ti mjesta odlučio obići za relativno malo vremena, bar mi tako izgleda na prvi pogled. Na tvom mjestu bi izabrao prije Burkinu Faso od Senegala jer je Senegal na glasu kao najskuplja zapadnoafrička država a i BF djeluje nekako egzotičnije.
I jedna stvar me zanima: zašto se vraćaš ponovo u Maroko? Zar ti nije bolje povratnu napraviti iz Bamaka ili Dakara? Ispalo bi ti bitno jeftinije. Makar sa povratkom iz Dakara imaš više opcija dok iz Bamaka leti izgleda samo Air France.

Kada sam prije dva mjeseca istraživao malo cijene karata, za Maroko (povratna) je najjeftinija karta bila s Alitalia s polaskom iz Trsta (5200kn u visokoj sezoni ili 4500 u niskoj) ili Air France iz Venezije

Protiv žute groznice sam se cjepio 99 i koliko se sjećam koštalo je negdje oko 350kn, u Zg bi trebalo biti ista cijena.

I da, nemoj gubiti vrijeme na Casablancu, ljudi koji su bili tamo kažu da nije vrijedna potrošenog vremena - samo veliki grad sa hrpom lopova, za razliku od Maracesha.
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 14:53   #20
Maroko

Odlučio sam se za let iz Maroka jer sam pronašao super jeftinu povratnu kartu.

VOLARE (low-cost airline) Venezia Marco Polo - Madrid Barajas - povratna EUR 92,69
ROYAL AIR MAROC Madrid Barajas - Casablanca Mohamed V - povratna EUR 209,96

sa svim taksama.

Kada bih se vracao iz Malija ili Burkine u Europu, karta bi bila enormno skupa. Stoga je bolje ovako.

Pročitao sam na netu da postoji let AIR BURKINE iz Burkine Faso za Dakar za nekih 900kn, jednosmjerna. Trenutno tražim...
Kako sad stvari stoje, izgleda da ću uzeti i povratni let Casablanca-Nouakchott RAM-om za 3000 kuna (jer mi se ne gube 3 dana tamo i 3 dana natrag na putovanje kopnom).

Čuo sam da se viza za Mauritaniju u Casablanci izdaje isti dan. Znaš li da li je to točno?
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.