Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2013., 16:36   #21
nešto na tu temu sam počela sastavljati na blogu, pa ako želite moje savjete o putnoj apoteci, cijepljenu, online rezervacijama smještaja i samostalnoj organizaciji putovanja, možete pročitati par članaka ovdje:
http://www.putna-groznica.com/category/savjeti/
vivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 17:51   #22
Ovo je više za ugodniji boravak:

-planirajte ugrubo unaprijed i informirajte se o javnom prijevozu/parkingu; jedno je spontano putovanje a drugo je kad pola dana čeprkate po vodiču, gubite se po javnom prijevozu/tražite parking i tražite gdje jesti; također je šteta propustiti izlet jer ste zakasnili 15 min na autobus a idući polazi za 3 sata;

-opskrbite se vodom first thing in the morning- ne biste vjerovali koliko su dućani rijetki u nekim područjima(urbanim)
-ako jakojakojako želite vidjet nešto provjerite kakva je gužva na toj atrakciji i je li nužno/isplativo rezervirat karte preko interneta; ako ste sigurni da nešto želite bolje je provest sat više tu nego u redu za ulaznice
number 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 15:14   #23
Odlična tema i savjeti =)
Imate li kakav savjet za dečka i mene koji prvi put letimo avionom? Idemo iz Ljubljane, općenito nam je prvo samo-organizirano putovanje.
__________________
That Paris exists and anyone could choose to live anywhere else in the world will always be a mystery to me.
cady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 15:18   #24
Ako vas je strah, počnite piti alkohol već na aerodromu... Samo ne pretjerivati, jer je u avionu zrak malko rijeđi pa alkohol brže hvata.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 15:22   #25
Za sad me nije strah jer nemam pojma ni kako to izgleda ni kakav je osjećaj, al moglo bi se desit da me panika uhvati njega teško. naći alkohol.. uff u 7 ujutro, mislim da ću rađe mrknut neki normabel
__________________
That Paris exists and anyone could choose to live anywhere else in the world will always be a mystery to me.
cady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 15:34   #26
Bolji ti je helex ili xanax. Od njih se toliko ne spava. I ne gledat one serije na RTL o avionskim nesrećama.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 15:36   #27
Quote:
cady kaže: Pogledaj post
Za sad me nije strah jer nemam pojma ni kako to izgleda ni kakav je osjećaj, al moglo bi se desit da me panika uhvati njega teško. naći alkohol.. uff u 7 ujutro, mislim da ću rađe mrknut neki normabel
Uvijek nekako ponavljaj u sebi: "More people are killed by donkeys annually than are killed in plane crashes."

Quote:
Always have spare toilet paper with you.
odlican savjet!

Nije generalni savjet za sigurnost ali mozda nekom dobro dođe:
Kako ste/smo na putovanjima obicno ograniceni prostorom i težinom, u velikim DM i Muller ducanima se cesto moze naci "Kutak za putovanja" u kojem prodaju mala pakovanja pasti za zube, mala pakovanja praska za prati robu, male sklopive cetkice za zube, mini pjena za brijanje, gel za dezinfekciju ruku, mala krema za suncanje...

Cijene obicno nisu proporcionalno manje pa je pitanje isplativosti, ali nekad jednostavno dobro dođu ta mala pakiranja.
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 20:46   #28
To..ili ako vam se da, kupite male prazne plastične bočice/kutijice (ili koristite prazna pakiranja onih koje već imate doma) i u njih prebacite šampon, gel za tuširanje, kreme i sl.
__________________
Moj put oko svijeta http://www.teklic.hr/category/blog/m...-svijeta-blog/
Elon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 16:48   #29
- Žene: ne natrpavajte kofere
Znam da je teško, ali puno puta sam pješke morala ići do smještaja i dok teglim tu tešku koferčinu i razmišljam kad će mi rame ispasti iz ležaja, proklinjem svu obuću i odjeću koju sam ponijela
I obično kad stignem u neku zemlju, zadnje mi je na pameti što obući od uzbuđenja za istraživanjem.

- Ne trošiti novce na vodiče (osim ako biste ga htjeli imati kao suvenir). Sve je dostupno na internetu o povijesti i znamenitostima, da ne spominjem odlične praktične savjete po temama na forumu.

- Najbitnije u torbi: novčanik, karta grada, mobitel/fotić i voda.

- Osmijeh zlata vrijedi (mamin savjet )

- Ako vam je hića za toalet, tražite najbliži McDonalds.

- Ako idete u hladne zemlje, ne gledati kako se lokalci oblače, oni su naviknuti na tu klimu. Još mi se uvijek zadnjica odmrzava od Londona jer sam gledala Abbey Road kameru i lokalce u balerinkama i kratkim lačama u 12om mjesecu

- Ako vam nedostaje inspiracije: https://lh4.googleusercontent.com/-0.../s600-no/1.png
__________________
“ Our battered suitcases were piled on the sidewalk again; we had longer ways to go. But no matter, the road is life. ”
cinderella_hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 04:20   #30
- ako koristite neke lijekove na svakodnevnoj bazi dobro je otici do svog doktora opce prakse da vam napise kako se to zove i kaj trebate traziti u slucaju da na drugom kraju svijeta iz nekog razloga ostanete bez zaliha.

- jedan mozda smijesan tip, ali ako putujete u zemlje gdje ima puno prasine, makadama i visokih temperatura nemojte uzeti bijelu robu. vrlo brzo ce izgledati jako jako prljavo i vise ju nikako necete moci oprati. preporucujem sareno
__________________
OOS
lik iz bajke is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 09:15   #31
Nekom možda smiješni ali meni izuzetno korisni tipovi na duljim putovanjima (2-3 tjedna):
- većina robe koju ponesem je stara i spremna za bacanje nakon nošenja (uključivo donji veš ). To mi znatno olakša teret pri konstantnom putovanju (vlak, bus...) i skrati muke oko prepakiravanja.
- uvijek sa sobom ponesem deku/prekrivač (naravno isto staro) - u busevima, vlakovima zna biti prehladno za spavanje, ili ako se dogodi ne baš čista posteljina .
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 09:48   #32
Vjerovatno iskusni putnici to već znaju - u dm-u ima za kupiti pakovanje higijenskih wc-sjedala od papira. Ja tek otkrila pa oduševljena.
minci is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 10:36   #33
Na prethodnoj je stranici dat opći link, no, po meni, potrebno je i posebno naglasiti i dati specifični link:

- kod putovanja na druge kontinente, osobito u tropske predjele, obvezatno se dobro informirati o obveznim i preporučenim cijepljenjima.

Također mi je nevjerojatno da još nije spomenuto:

- Uzeti putno zdravstveno osiguranje. Obvezatno za duža interkontinentalna putovanja, a nije na odmet ni za kraća i "bliža" putovanja. Pri tome: Od 01.07.2013, za putovanja unutar EU, ne treba više kupovati posebno zdravstveno osiguranje, bit će dovoljno kod HZZO-a podići europsku zdravstvenu iskaznicu:



(Ovo je slovenska, hrvatska će izgledati analogno, dakle na hrvatskom jeziku i s "HR" umjesto "SI".)

Zadnje uređivanje nvnk : 13.06.2013. at 10:41.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 00:07   #34
e da, kad se već spominje "sinkronizacija" dokumenata od 1.7., kako će biti s vozačkama? hoćemo dobit one kaj izgledaju kao osobne i vrijede svuda unutar EU, i hoće li se morat mjenjat ove stare ružičaste koje se trenutno koriste?
eiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:48   #35
1.ponesite brdo para da bi prosli sto jeftinije,jel cete tako jako mnogo ustedeti posto se necete osecati napeto dok trazite smestaj il ko zna sta jos,mislicete uvek da ako ne nadjete za 5 dolara nacicete bar za 50 i iznenadicete se kako cete skoro uvek naci onaj jeftiniji
2.umesto da nosite tabove i telefone kupite neki outdor gps,jedino s njim cete moci izbeci raznorazne smarace,taxsije i poceti uzivati u hodanju ili voznji
3.ponesite mali aparat za kuvanje vode da bi mogli po svom nahodjenju skuvati kafu ili caj ujutro ili uvece
4.nositi malu kameru,osim ako niste neki profi koji ze bafi fotkama,neverovatno je koliko ljudi nosi neke ogromne kamere a nemaju pojma kako ih i iskoristiti u potpunosti,vode se razmisljanjem sto veca i skuplja kamera to bolje slike,za normalnog korisnika je totalno nepotrebno nositi tu ciglu sa sobom averovali ili ne i s malim kamerama se prave dobre slike a sto je najvaznije one spontane
5.dobra obuca, jel na obuci se ne stedi pogotovo ako se setate svaki dan od jutra do mraka
6.upitajte se koja vam torba treba,velika je zabluda da nositi svugde ruksak,jako smara hodati i traziti smestaj s ruksakom a usput i privlaci previse paznje domorodaca a na raznorazne ture i trekinge se moze ici i sa dnevnim ruksakom dok se torba ostavi u hotelu
s torbom na tockice necete ni osetiti zamor dok setate gradom trazeci smestaj a s ruksakom cete se osecati ko neka bedna kamila
superpera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 15:04   #36
Quote:
eiro kaže: Pogledaj post
e da, kad se već spominje "sinkronizacija" dokumenata od 1.7., kako će biti s vozačkama? hoćemo dobit one kaj izgledaju kao osobne i vrijede svuda unutar EU, i hoće li se morat mjenjat ove stare ružičaste koje se trenutno koriste?
eiro, te plastične vozačke možeš dobiti već od pred par mjeseci
za stare su rekli da se neće morati mijenjati do isteka (u što sve nekako sumnjam pošto moja vrijedi do 2039. godine )
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 16:33   #37
Da prenesem i ovdje, upravo pisah na temi ukrajina

uštedite oko 30% budžeta
ako putujete vlakom umjesto međunarodnih linija npr zg-kyiev ponekad se može (kada je vlačni granični prijelaz odmah pored cestovnog) kupiti kartu do posljednjeg mjesta/stanice u državi, preći cestu pješice i nastaviti u drugoj državi. Tako ne plaćate dodatke za međunarodne vlakove pa vam ispadne jeftinije čak do 30-35%
Ovo se posebno isplati kada morate puno granica prelaziti i kada ne postoji neka ultra šparna karta na nekom onlajn mrčndajz mjestu.

Vezano za putovanje biciklom u vlaku,
ako bicikli rastavite kotače i spremite ih u torbu/kutiju/vreču zajedno s ramom, velike su šanse da vam neće naplatiti prijevoz bicikla, također zgodno kod prelaska granice jer vam karta za bicikl u vlaku vrijedi samo u jednoj državi i onda u svaku državu u koju uđete morate posebno plaćati kartu za svog limenog ljubimca
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 17:30   #38
Quote:
črni kaže: Pogledaj post

Vezano za putovanje biciklom u vlaku,
ako bicikli rastavite kotače i spremite ih u torbu/kutiju/vreču zajedno s ramom, velike su šanse da vam neće naplatiti prijevoz bicikla, također zgodno kod prelaska granice jer vam karta za bicikl u vlaku vrijedi samo u jednoj državi i onda u svaku državu u koju uđete morate posebno plaćati kartu za svog limenog ljubimca
ne samo u vlaku, ista finta se može primijeniti na trajekte
Na katamaran, primjerice, se ne smije uopće s biciklom, ali ako je u torbi, prelazi bez problema.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 18:30   #39
Quote:
superpera kaže: Pogledaj post
3.ponesite mali aparat za kuvanje vode da bi mogli po svom nahodjenju skuvati kafu ili caj ujutro ili uvece
...dok setate gradom trazeci smestaj a s ruksakom cete se osecati ko neka bedna kamila
Sa ovakvim savjetima zar niste fulali koje stoljeće...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 18:57   #40
Quote:
Prolaznica kaže: Pogledaj post
ne samo u vlaku, ista finta se može primijeniti na trajekte
Na katamaran, primjerice, se ne smije uopće s biciklom, ali ako je u torbi, prelazi bez problema.
Za HR trajekte postoji fora da pitaš kombi vozača ako je prazan da te buksa u njegov bunker, tada ne platjaš bike sigurno, a ako je ok šole i ako vas pusti u bunker postoji vjerojatnoća da nećete platiti ni za osobu

Također, ovo za katamarane da ne primaju bicikle nije baš 100% točno. Primjer kod nas, katamaran Bišovo koji je do prošle godine vozio na liniji Pula-Zadar (ove godine je to preuzela Jadrolinija, usput rečeno poduplala je cijene karata) ih prima te ih naplati kao da vozi putnika po istoj cijeni. Vjerojatno si mislila na Jadrolinijine katamarane i na neke druge koji to isto rade.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:54.