Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2004., 12:22   #1
Americki san u HR

Ne bi htio politiku u gospodarsku butigu :-) , ali jeste li citali knjigu Borisa Miksica "Americki san decka s tresnjevke"

Ima nekih 150str. i moze se nabaviti u pdf formatu na njegovim stranicama. Knjiga je ok do 2/3 onda posli ode malo u politiku.

Ali, neka njegova iskustva bi mogla biti korisna i nasim poduzetnicima.

Npr. za mene je novost opis dionicarstva u USA i nacina nabavljanja kapitala.

Ne mogu zamisliti da bi u HR jedno srednje poduzece moglo doci do kapitala jednostavnim izdavanjem svojih dionica.

Osim toga tamo se spominju modeli firmi koji i ne postoje u HR.

Fali li nama i zakonske regulative ?
__________________
...sve nas je manje...
junetina_leso is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 12:44   #2
Evo bas citam knjigu koja raspravlja o razlicitim "kulturama" kapitalizma...o USI, UK, Njemackoj, Francuskoj, Svedskoj, Nizozemskoj i Japanu.

A zivim u UK koja je najblize americkom kapitalizmu. Ukratko mislim da sto se tice zakona...u USI su podeseni na takav nacin da prvo pogoduju poduzetniku, a u HR da prvo pogoduju drzavi. Trenutno kod nas mi se cini da su zakoni kao da je ruski socijalizam imao abortus. Ma mislim...da drzava trazi od privatnika da plati porez na fakturu za koju tko zna kad ce dobiti lovu...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 15:25   #3
jesam čitao sam, svaka čast Mikšiću moj glas ide njemu.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 18:13   #4
Re: Americki san u HR

Quote:
junetina_leso kaže:
Ne bi htio politiku u gospodarsku butigu :-) , ali jeste li citali knjigu Borisa Miksica "Americki san decka s tresnjevke"

Ima nekih 150str. i moze se nabaviti u pdf formatu na njegovim stranicama. Knjiga je ok do 2/3 onda posli ode malo u politiku.

Ali, neka njegova iskustva bi mogla biti korisna i nasim poduzetnicima.

Npr. za mene je novost opis dionicarstva u USA i nacina nabavljanja kapitala.

Ne mogu zamisliti da bi u HR jedno srednje poduzece moglo doci do kapitala jednostavnim izdavanjem svojih dionica.

Osim toga tamo se spominju modeli firmi koji i ne postoje u HR.

Fali li nama i zakonske regulative ?

jesam, jučer sam pročitao pdf u jednom danu! Hah kaj da velim osim da je u USA sve potpuno drugačije nego kod nas. Moš otvorit firmu sa 500 $, nema tolko birokracije, konkurencija jest strašna al se i lakše uspije jer ak imaš dobar plan imaš banku koja te prati, službenici su ti uvijek na usluzi a ne ko kod nas pravosuđe u totalnom kurcu kao i gruntovnica, mito i korupcija cvjetaju... i tak

S političkog aspekta gledano mislim da je naš dečec z trešnjevke pal s kruške! Jer ak misli da se išta ovdje može mijenjati na bolje onda nek se rađe vrati u Minnesotu.
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 05:49   #5
Re: Re: Americki san u HR

Quote:
mobyXXL kaže:
Hah kaj da velim osim da je u USA sve potpuno drugačije nego kod nas.

Kaj zbilam? Nemre biti...

Moš otvorit firmu sa 500 $

Ako te to kao informacija veseli, dobro je da te veseli, jer veselje je dobro i dobro je kada se covjek dobro osjeca. Medjutim, ides li otvarati firmu s pet stotina dolara i to ti je jedina lova, sve sto mozes uciniti je nekoliko puta otici na benzinsku crpku i natocit do cepa.

Ti zapravo zelis reci nesto drugo: Kako je sugava hrvatska vlast odredila da za firmu moras imat barem kajaznam pet tisuca maraka. Udjes li dublje u problematiku, sigurno je da drzava zeli zastiti sebe. Nije problem tebi dozvolit da "otvoris" firmu s nekoliko stotina kuna. Problem je u tome sto drzavu kosta tvoja registracija, netko na tebi treba gubit vrijeme a i zasto se uopce ides upustati u poduzetnistvo ako ti je bed uplatit pet tisuca maraka pocetnog kapitala. Koji uzgred budi receno moze biti u stvarima, pravima i novcu.



, nema tolko birokracije

Sto je fakat toliki problem ispunit nekoliko obrazaca i kupit koji biljeg da bi ta famozna birokracija bila spominjana kad god se zeli reci da u Hrvatskoj nije dobro, a u Americi na primjer je super.


konkurencija jest strašna al se i lakše uspije

To s bankama i da se lakse uspije je VELIKA zabluda i ako ti je to netko i rekao vjeruj mi da govori neistinu. Ovako, imas financijere koji ce ti za jebacku kamatu financirat projekt. Ali nisi li dosao sa svojom pinkom, nitko te nece niti pogledat. A kamo li banke. Osim ako vec imas dobre, dobre reference.

Dobro, nije bas problem dobit line of credit ili kreditnu liniju, ali vjeruj mi da je na slijepo neces dobit na iznose vece od pet do desetak tisuca dolara.


jer ak imaš dobar plan imaš banku koja te prati

Nemas, nego banka te prati kada imas dobro trziste koje je gotovo sigurno. TADA ce te banka pratiti i to do trenutka kada je njihov novac POTPUNO siguran. Sve drugo su price za malu djecu.

službenici su ti uvijek na usluzi a ne ko kod nas pravosuđe u totalnom kurcu kao i gruntovnica, mito i korupcija cvjetaju...


Sto znaci da su ti sluzbenici uvijek na usluzi? To da rade svoj posao? I kakve za Boga miloga ima veze prica s pravosudjem, mitom i korupcijom? Ili mislis da toga u USA/CA nema? Ima i to vise nego u Hrvatskoj.

Vidis kako si odlabudao s jedne konkretne rasprave u klasicnu hrvatsku depresivnu zalopojku o katastru, korupciji, gruntovnici, politicarima i slicnim glupostima?

Pa jebemu mater, ak ides kupovat stan ne bi li bilo najlogicnije saznati je li papirologija cista? Dok ima majmuna kaj kupuju kuce i zemljista bez odvjetnika i provjera, dotle ce bit i onih koji ce takve "neciste" kuce i zemljista prodavat. Pa nemre ti drzava kontrolirat bas svakoga. Nesto moras i sam. Ne? Vlasnistvo NIJE problem drzave nego posjednika. Nije problem drzave sto ja nisam otisao uknjiziti vlasnistvo nad svojom zemljom na sebe. Ali je TVOJ problem ako tu zemlju od mene kupis a papire nisi provjerio. Je li ti to jasno?


i tak

S političkog aspekta gledano mislim da je naš dečec z trešnjevke pal s kruške! Jer ak misli da se išta ovdje može mijenjati na bolje onda nek se rađe vrati u Minnesotu.


Najbolje da se nitko vise tamo niti ne rodi, da jednostavno izumru Hrvati kad je sve tak u zestokom kurcu i sve pet. Nema vise problema.


Nije li ti palo na pamet osvrnuti se oko sebe i u svojem okruzju zamjetiti imucne ljude? Poduzetnike? Biznismene? Znanstvenike? Glumce? Uspjesne obrtnike? Tapetare u mercedesima? I to? Sto ti oni pokazuju? Da se NISTA NE MOZE?

Optimizma malo decec, optimizma...

georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 08:47   #6
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Sto je fakat toliki problem ispunit nekoliko obrazaca i kupit koji biljeg da bi ta famozna birokracija bila spominjana kad god se zeli reci da u Hrvatskoj nije dobro, a u Americi na primjer je super.
Nije stvar u nekoliko obrazaca i par tisuca kuna, vec u kolektivnoj zatupljenosti. Hrvatska ima problem poprilicno velike devijacije u shvacanju drzave, drzavnog aparata, trzista... Posve je normalno da se sve, ali bas sve, rjesava preko poznanstava i sitnog podmicivanja. U takvoj atmosferi birokracija dobiva skoro pa bozansku vaznost! Tesko je to shvatiti ako nemas iskustvo svakodnevnog zivota u jednoj takvoj zemlji.
Ono najbolje sto se Hrvatskoj moze dogoditi je demistifikacija politike i svodenje birokratskog aparata u normalne granice. I posve sigurno su zemlje sjeverne Evrope daleko bolji uzor od USA po tom pitanju.

Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Nije li ti palo na pamet osvrnuti se oko sebe i u svojem okruzju zamjetiti imucne ljude? Poduzetnike? Biznismene? Znanstvenike? Glumce? Uspjesne obrtnike? Tapetare u mercedesima? I to? Sto ti oni pokazuju? Da se NISTA NE MOZE?
Naravno da se moze. Moze se biti vrlo uspjesan cak i u svjetskim okvirima. Da li to znaci da nam onda ne treba sredena drzava? Pa i u banana drzavama imas uspjesne i bogate ljude. I pod komunizmom je bilo uspjesnih i bogatih ljudi. Nije cilj imati bogate i uspjesne pojedince (kakvih ce se uvijek naci jer je covjek izdrzljivo i kreativno bice), vec stvoriti uravnotezeno i posteno drustvo gdje ce svaki pojedinac biti vazan i podlijegati jednakim pravilima "igre".
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 17:31   #7
Quote:
mestar kaže:

Ono najbolje sto se Hrvatskoj moze dogoditi je demistifikacija politike i svodenje birokratskog aparata u normalne granice. I posve sigurno su zemlje sjeverne Evrope daleko bolji uzor od USA po tom pitanju.


Naravno, jos uvijek su "pisari", cate, ucevni i mudri ljudi u drzavnim sluzbama u nasim genima pojam velicine, uz svecenike, ne zaboravimo i njih spomenuti. Jos uvijek se govori kako su svecenici najobrazovaniji i najpametniji ljudi...Demistifikacija je prava rijec. A ja bih rekao da u formulu treba dodati i samopostovanje.


Naravno da se moze. Moze se biti vrlo uspjesan cak i u svjetskim okvirima. Da li to znaci da nam onda ne treba sredena drzava?



Hrvatska je sredjena drzava. Ona ima svoje zakone koji nisu nista gori od njemackih, americkih ili kajaznam cijih. Ima usluge, ima zahtjeve, ima drzavni aparat koji sisa krv iz naroda kao i u svakoj drugoj drzavi. Znaci, ima sve i sredjena je.

Ali gle malo kako su gradjani napravili komediju od prometnih propisa i zakona. Na izdrzavanje zatvorske kazne ceka se mjesecima. Kazna je izgubila svoju svrhu. Evo ti jos primjer ovrhe. Gdje se ljudi solidariziraju s "jadnom zrtvom pohlepnih banaka." Pa je i taj projekt tjeranja duznika u red propao. I kako onda kada nitko nije spreman postivati zakone, uredbe i propise ove drzave?

Nije drzava nesto iznad nas. Ona postoji zbog nas a ne mi zbog nje. I onakva je kakvi smo mi.



Nije cilj imati bogate i uspjesne pojedince (kakvih ce se uvijek naci jer je covjek izdrzljivo i kreativno bice), vec stvoriti uravnotezeno i posteno drustvo gdje ce svaki pojedinac biti vazan i podlijegati jednakim pravilima "igre".

Takvog drustva koje ti prizeljkujes nema nigdje. Nigdje nema niti uravnotezenog niti postenog drustva. Pa ga nece biti ni u Hrvatskoj. Cilj liberalnog kapitalizma je bogacenje bogatih i siromasenje siromasnih. Kapitalizam ti daje samo framework za stvaranje bogatih i uspjesnih pojedinaca. Ostali nisu toliko bitni koliko se to cini iz Hrvatske perspektive. Oni su mravi radnici i to je to. Gotovo je nemoguce iz jedne kategorije skociti u drugu, cak i unatoc tim sistemskim uvjetima.

Evo ti vrlo konkretan primjer kako funkiconira drzava: Promet u Kanadi. Policija te nece zaustaviti gotovo nikada ukoliko nisi prekrsio prometni propis. Ali kada te zaustavi i kazni te, nije to samo 100 200 ili 300 dolara kazne. To znaci da ti i osiguranje za auto ide gore i to znacajno. Ima ih koji moraju placati 6000 dolara godisnje za osiguranje za auto. Pa si ti misli hoces li divljati po cesti. Koji crni zatvor, koje micenje policajca....Pa jos ako imas careless driving record, to vise nije prekrsaj nego je to criminal record pa se ne mozes zaposliti tamo gdje traze da ga nemas...milijun implikacija.

I ovdje u Kanadi je hassle izgubiti dan za obaviti nekaj. I ovdje su drzavni cinovnici spori, tromi i nece letjeti za tebe. Napravit ce posao, ali nece se strgati. I nikoga nije briga zuris li ili ne.

georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 19:46   #8
đorđe ti očito ne razumiješ metaforu kao način izražavanja. nitko nije htio implicirati kako je u americi (kanadi whatever) sve bajno i lijepo. poanta s početka teme je kako ovdje niti nemaš priliku pokazati svoje ideje pa nek ih onda tržište vrednuje. puno ljudi je otišlo van i nešto pokušalo. neki su uspkeli neki ne. tko je došao iz sj. amerike početi ovdje od nule? i tko je od tih koji su došli vamo uspio?

birokracija je birokracija gdje god se ti nalazio. ali mito nije svuda isti. negdje ga nema a negdje je pozamašan. neka svakome daju mogućnost da pokaže svoje ideje i ako uspije, čestitam! ako je loš neka pokuša ponovo.


žišku?
__________________
forumaš s iskustvom
soultaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 21:15   #9
Re: Re: Re: Americki san u HR

Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
ser, truć, kenj

xeix vidim da si nasro puno gluposti: U Jamerici je zbilja "malo" lakše uspjet nego tu kod nas. Nemoraš vjerovat uopće mikšiću ni njegovoj knjizi al si razmisli kako bi netko uspio u USA da im ne funkcionira pravosuđe, da je gruntovnica u kurcu, da je sve korumpirana banda oko tebe, da ti nijedna banka ne želi poduprijeti tvoj poslovni plan ak nemaš 100 000 $ sastrane i nekretninu na koju ćeš dić hipoteku, da ti za početni kapital treba 3000-4000 $, a eto kod nas ti kao početni kapital odnosno onaj za otvaranje firme ne može poslužiti neko vrijednije zemljište koje posjeduješ ili npr neki skupi stroj nego moraš uplatit masu para u državni proračun + potrošit još 5000 kn i 6 mjeseci na sređivanje papirologije TO je slika i prilika države u kojoj živim i vjeruj mi da mi se pruži prilika za otić van nebi puno razmišljao.
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2004., 01:17   #10
Re: Re: Re: Re: Americki san u HR

Quote:
mobyXXL kaže:
xeix vidim da si nasro puno gluposti: U Jamerici je zbilja "malo" lakše uspjet nego tu kod nas.

Gledaj ti profesora Baltazara i uci, jer ti jedino njegovi recepti mogu pomoci. Ti nemas pojma o cemu govoris. To ti garantiram. Nemas pojma.


Nemoraš vjerovat uopće mikšiću ni njegovoj knjizi al si razmisli kako bi netko uspio u USA da im ne funkcionira pravosuđe, da je gruntovnica u kurcu, da je sve korumpirana banda oko tebe

Ne da ja ne vjerujem njegovoj knjizi jer je nisam citao niti je imam zelju procitati, nego komentiram sto vi jadnici tu pisete. Jebalo vas i pravosudje i gruntovnica i korupcija. Pa vi nemate pojma a govorite kao da znate sve. Vani, osobito u sjevernoj Americi korupcije, sjebanog pravosudja i prevaranata ima vise nego cijela HRvatska stanovnika.

Koji ste vi to kreteni kad idete kupovat stanove a niste provjerili je li onaj koji vam prodaje stan doista i vlasnik stana? Jos ste veci kreteni sto ocekujete od drzave da to radi umjesto vas.

Gruntovnica seronjo je privatna stvar vlasnika. Ako ja ne zelim proknjiziti vlasnistvo nad nekretninom, sto bi drzava trebala, imat policajce koji ce me ganjat? Ali dok ima idiota poput tebe, ja to mogu, jer vi idioti necete provjeriti jesam li ja svoje vlasnistvo proknjizio ili ne.

Hajde dobij posao u Kanadi, primjerice, izgradnju poslovnog kompleksa u Torontu kraj svih onih mocnih kompanija koje za gradnju znaju prije nego je gradnja i planirana? Vi trkeljate bezveze umjesto da se primite posla i tamo gdje jeste napravite nesto od sebe. Ali glavno da Hrvatska ne valja.


da ti nijedna banka ne želi poduprijeti tvoj poslovni plan ak nemaš 100 000 $ sastrane i nekretninu na koju ćeš dić hipoteku, da ti za početni kapital treba 3000-4000 $, a eto kod nas ti kao početni kapital odnosno onaj za otvaranje firme ne može poslužiti neko vrijednije zemljište koje posjeduješ ili npr neki skupi stroj nego moraš uplatit masu para u državni proračun + potrošit još 5000 kn i 6 mjeseci na sređivanje papirologije


Da si se potrudio saznati relevantne informacije, tada bi znao da temeljni kapital moze biti u pravima stvarim ili novcu. A ne sto ti lupetas. I garantiram ti da ti ne treba sest mjeseci za registrirati firmu. Na stranu takse i slicne gluposti koje ne mozes izbjeci.

I da ti kazem jos nesto: Nikad od tebe biznismena ako mislis biznis radit zrakom a ne novcem. Pa jebote, za opremu soboslikarskog obrta treba ti barem nekoliko tisuca eura. Bez alata ne mozes niti raditi. Ali Hrvatska je puna lezilebovica poput tebe koji misle da bez love mogu radit biznis. Zato skvadra i radi za minimalce i bez placa.

Budi uvjeren da bez cold hard cash ne mozes u banku doci nigdje. Pa ni u USA ni Kanadi. Vi ste tuljani koji vjeruju u bajke koje im bilo tko nakenja. Banke su profitne institucije i ako na tebi ne zaradi pet puta nece se zajebavat s tobom.

TO je slika i prilika države u kojoj živim i vjeruj mi da mi se pruži prilika za otić van nebi puno razmišljao.

Vjerujem ti, otidji, svima ces uciniti uslugu osiim sebi. Jer guess what, vani ces morat nesto i raditi a ne samo kenjat o sjebanom pravosudju. Kojega usput niti p nisi vidio niti trebao u zivotu. E da, reci mi i koliko si puta trebao gruntovni izvadak? Ili vaditi gradjevinsku dozvolu? Ili tuzio zbog nenaplacenog potrazivanja? Niti jedan jedini put vjerujem, ali ti si ekspert i sve znas. Znas da je sve sjebano. Kao sto bi ti rekao, sve sami " ser, truć, kenj." Na kvadrat.

georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2004., 17:10   #11
hvala ti na epitetima poput konjino idiote i sl. al ak mi ne vjeruješ dođi iz te "trule" kanade vamo i ne vraćaj se tamo više. Vidit ćeš brže ćeš se vratiti nazad nego što misliš

I neznam zašto nebi vjerovao mikšićevoj knjizi? A da laže mogao je uredno prešutiti suradnju sa tuđmanovom famiglijom 90-tih!

Uostalom ne zovu valjda ameriku uzalud zemljom neslućenih mogućnosti? Misliš li da bi se Mikšić obogatio da je tu otvorio Cortec? Ma vraga. Propao bi ko i Chromos. Uništio bi ga uvozni lobi, politika, korupcija i ostala sranja. A on još budala pa tu otvara pogon za prooizvodnju bio plastike, ostavlja firmu ženi, misli se tu vratit i još se kandidira za predsjednika jer misli da može nešto promjeniti Isuse
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2004., 19:06   #12
Hvala tebi kaj si primjetio da sam se "nasrao puno gluposti." To je nekako odredilo i ton rasprave. Ali eto, u bozicnom raspolozenju, ispricavam se i obecavam da vise necu koristiti "epitete."

Enivejs. Neki od njih nisu ni upuceni tebi.

Kao prvo medjutim, nemojte ljudi samo pljuvati po svome. Vase je, ono je sto imate i u tom smislu najbolje. Nemojte se odavati letargiji i razmisljati o stvarima na koje ne mozete utjecati. Pusti sjebano pravosudje. Razmisljaj kako ces sutra zaradit novac.

To je moja jedina poanta. Kanada i USA su zemlje neizmjernog bogatstva. To stoji. Sve je to divno ili krasno. Ali vjerujem da ti i ja pisemo iz slicne perspektive. Obojica se moramo zestoko boriti ne bi li prezivjeli i eventualno nesto i ustedjeli. Silna bogatstva i veliki biznis nisu jos nasa liga. Mozda nikada nece ni biti. Ali nemoj si dozvoliti distrakcije tipa onih sto si ih naveo u svojim tekstovima. One ti oduzimaju vrijeme, energiju i cine te depresivnim a promijeniti ih time neces.

Jos jednom, ispicavam se za uvrede.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 00:23   #13
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:

...

Kao prvo medjutim, nemojte ljudi samo pljuvati po svome. Vase je, ono je sto imate i u tom smislu najbolje. Nemojte se odavati letargiji i razmisljati o stvarima na koje ne mozete utjecati. Pusti sjebano pravosudje. Razmisljaj kako ces sutra zaradit novac.

...
Kad bi barem svi tako razmišljali... gdje bi danas Hrvatska bila...
__________________
Let the candles light your path to profit!
DayTrader is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 09:10   #14
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Kao prvo medjutim, nemojte ljudi samo pljuvati po svome. Vase je, ono je sto imate i u tom smislu najbolje. Nemojte se odavati letargiji i razmisljati o stvarima na koje ne mozete utjecati. Pusti sjebano pravosudje. Razmisljaj kako ces sutra zaradit novac.
Kritiziranje ne iskljucuje ljubav. Ja obozavam Primorje i volim Hrvatsku, ali covjek jednostavno po svojoj prirodi mora teziti ka boljem. Kritika je dio te teznje.

Ne slazem se da ne mozemo utjecati na smanjenje korupcije. Naprotiv. Kao sto si dobro primjetio, zakonski okviri su OK, veci problem je mentalni sklop u glavama ljudi (kako politicara tako i obicnih ljudi). I zato oni koji znaju da moze i drugacije trebaju dignuti glas.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 10:37   #15
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:

Kao prvo medjutim, nemojte ljudi samo pljuvati po svome. Vase je, ono je sto imate i u tom smislu najbolje. Nemojte se odavati letargiji i razmisljati o stvarima na koje ne mozete utjecati. Pusti sjebano pravosudje. Razmisljaj kako ces sutra zaradit novac.

To je moja jedina poanta. Kanada i USA su zemlje neizmjernog bogatstva. To stoji. Sve je to divno ili krasno. Ali vjerujem da ti i ja pisemo iz slicne perspektive. Obojica se moramo zestoko boriti ne bi li prezivjeli i eventualno nesto i ustedjeli. Silna bogatstva i veliki biznis nisu jos nasa liga. Mozda nikada nece ni biti. Ali nemoj si dozvoliti distrakcije tipa onih sto si ih naveo u svojim tekstovima. One ti oduzimaju vrijeme, energiju i cine te depresivnim a promijeniti ih time neces.
georgeWtheNuclear tvoji postovi gore (na stranu epiteti) su odlicni i realno govore o tome kako stvari funkcioniraju, kako u Hr tako i u visokorazvijenim zemljama kao sto su Kanada i USA.

Na zapadu otvarati firmu bez potrebnog kapitala predstavlja rizik kao i u HR i svaka banka od koje se traze krediti ce dobro provjeriti i osigurati se prije nego sto se odluci nekome dati kredit. Nitko nije lud da ulazi u poslove s klijentima bez ikakvih ili minimalnih garancija.
Sto se tice birokracije i vani su drzavni aparati uzasno spori i nitko se nece pokrsiti previse da ti pruzi kvalitetnu uslugu. U tom segmentu HR nije puno razlicita od mnogih drugih zemalja, samo sto oni koji nisu probali kako je to vani ne mogu odmah pojmiti jer to nisu osobno okusili.

Kanada i USA su zemlje neizmjernog bogatstva, ali prvenstveno zbog jakih i sirokih trzista. Kod njih te stvari postoje i razvijaju se jako dugo vremena. Zbog toga je tamo mentalitet ljudi dosta drukciji. Ovim ne mislim reci da su oni bolji nego samo da su prilagodjeniji zivotu u kapitalizmu i drugacije gledaju na stvari.

U HR treba vremena pa i generacija da se mentalitet ljudi prilagodi i time sama zemlja adaptira u kapitalizam. Neizbjezno je vrijeme da se mnogi uvjere da ne treba samo pljuvati po svome i pretpostvaljati da je vani sve bolje, te da je iskljucivo drzava za sve kriva. Drzava sisa ljude preko poreza i u Kanadi i u Italiji i u Hr, a malo koja novootvorena firma uspjeva bez pristojne kolicine ulozenog kapitala. U Hr bi mnogi htjeli uspjeti na brz nacin da otvore firmu bez da uloze ni novcica i bez ikakvog iskustva o poslovanju. Cesto puta nemaju cak ni crvstih ideja. Ne ide to tako niti u USA.

Trzista visokorazvijenih zemalja su zasicena svim i svacim i tamo je uzasno jaka konkurencija. Da bi netko uspio treba uloziti puno novaca da bi bio uopce konkurentan. S druge strane zemlje kao Hrvatska imaju puno potencijala i mjesta za nove ideje, ali mnogima fali znanja. Tu ne mislim na znanje kako nesto napraviti nego kako nesto poduzeti i adaptirati se, a ne stalno pljuvati po svome.

A opet treba razumjeti i hrvate, jer treba vremena da se ljudi adaptiraju. To je sve dio procesa prilagodbe. To se moze vidjeti i na ovom forumu. Zakljucci mnogih se baziraju iskljucivo na pretpostavkama, a ne na stvarnom iskustvu.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 14:25   #16
Quote:
kaskader kaže:


Trenutno kod nas mi se cini da su zakoni kao da je ruski socijalizam imao abortus.
Hahah...umro sam od smijeha
Nazalost potpuno ispravna definicija naseg kapitalizma -ako ga mozemo uopce tako zvati
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2005., 09:42   #17
kapital

pazite


tu se radi o Venture Capital

morate stvarno biti uvjerni
da ce TE uspijeti
sa svojim proizvodom ili uslugom
da vam neko pozajmi Novac

inace izgubite Gace

morate biti spremni na rizik


Hrvatsko trziste je Jako Malo

za poduhvate


ZATO


budite sritni
ako vam dodje Netko od Hrvata iz
diaspore
da Ulozi novce


Znaci da je
krvavo Zaradio svoje ...



A ne da ga VARATE
kao za vrime tudjmana


Bog


Ja znam
IVAN
strickson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2005., 11:22   #18
pazi sad

ima u kanadi,
i USA

vise Tukaca nego u Hrvatskoj


sto se tice Opce Kulture

ali Svak Cast



kad Je u Pitanju Business


nema zafrkancije


Decki


valda ste glasali za Miksica
strickson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2005., 18:55   #19
Re: pazi sad

Quote:
strickson kaže:



Decki


valda ste glasali za Miksica

pa sutra su izbori
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2005., 23:40   #20
Quote:
kaskader kaže:
Evo bas citam knjigu koja raspravlja o razlicitim "kulturama" kapitalizma...o USI, UK, Njemackoj, Francuskoj, Svedskoj, Nizozemskoj i Japanu.

A zivim u UK koja je najblize americkom kapitalizmu. Ukratko mislim da sto se tice zakona...u USI su podeseni na takav nacin da prvo pogoduju poduzetniku, a u HR da prvo pogoduju drzavi. Trenutno kod nas mi se cini da su zakoni kao da je ruski socijalizam imao abortus. Ma mislim...da drzava trazi od privatnika da plati porez na fakturu za koju tko zna kad ce dobiti lovu...
Ajesi mozda procitao Hardkapitalizam
__________________
blogger
sexnovacrocknroll is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.