Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2022., 17:52   #1
Hi-Fi kutak za audiofile - tema za subjektivnu ekipu II

stara tema je ovdje. pravila su u prvom postu stare teme.
uživajte.
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2022., 10:24   #2
https://www.hiendchina.com/

https://www.alibaba.com/trade/search...Tab=product_en

https://www.alibaba.com/product-deta...33b23ab2JLGerS

Ovi kinezi sve više rade Hifi komponente. Podosta klonova renomiranih firmi, a i cijene su im sve veće.
A sad, dal je kvaliteta...trebalo bi poslušati.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2022., 10:10   #3
Zna li tko od audiofila kakva je priča sa zvučničkim kabelskim jumperima? Je li uvijek preporučljivo staviti jumpere istog proizvođača zvučničkih kabela ili nije pravilo (npr. mogu se staviti jumperi koji imaju sličan zvučni potpis; otvoreni, detaljni kabeli vs topli, zagasitiji kabeli)?
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2022., 10:14   #4
Ne moraju Jumperi i zvučnički kabel biti od istog proizvođaća !
Dakako da i Jumperi utjeću na zvuk.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2022., 11:33   #5
Nabavi si jedan poseban kabel za mid/tweeter. Idealno neki solid core a imaš recimo na audiophonicsu Jantzen 0,5 ili 1 mm onaj plavi od 3-4 eura metar i stegni golu žicu sa obje strane, ovo sve drugo je pušiona sa jumperima koji imaju još dodatna dva lemna mjesta i dva konektora. Ili uzmi 2,5 kvadrata bakrenu žicu gdje ćeš ogulit samo vrhove i takvu je stegnut buksnama na zvučniku.

Ovo je smješno da netko po 100 eura ili više prodaje jumpere od 10 cm a na tim jumperima su najskuplji konektori koji ionako jedino mogu štetu napravit.
Sveti Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2022., 11:52   #6
Da li je svaki pa i obican kabel bolji od onih limića sto se dobije uz zvucnik?
__________________
...ne vjeruj svemu sto procitas...
djigibao is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2022., 12:14   #7
Velikom večinom su ti lmići lošiji od običnog kabela.
Čak bi bilo dobro isrobati i žicu punog presjeka (2,5 mm2).
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2022., 12:36   #8
Ti limići su smeće, stavi običnu punu žicu od 2,5 kvadrata. Limići su pofarbani pleh. Ne znam o kojim zvučnicima je riječ ali meni recimo kad sam imao Audiophysics Virgo 5 bolje je radio spojen kao bi wire nego sa jumperima zato kažem uloži 200 kuna u Jantezn 6N od recimo 1mm iako je za mid /tw dovoljna i 0.5.
Sveti Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2022., 14:43   #9
Čuo sam da neki audiofili od zvučničkih kaqbela rade strujne kabele. Kada je to moguće?
Je li se može od strujnog kabela napraviti zvučnički?
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2022., 18:04   #10
Ako netko radi od zvučničkih kabela strujne, osnovni uvjet bi bio da izolacija zadovoljava standarde za električnu mrežu.

Od strujnih možeš raditi zvučničke, ako to ima kakvog smisla glede kvalitete zvuka.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2022., 19:15   #11
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Čuo sam da neki audiofili od zvučničkih kaqbela rade strujne kabele. Kada je to moguće?
Je li se može od strujnog kabela napraviti zvučnički?
Može se to napraviti i ja to sebi radim ali ne jer sam pametan nego je gotovo nemoguće nabavit kvalitetan 2x2,5mm2 ili 2x4 mm2 kabel kakve ja koristim na vintage uređajima koji nemaju uzemljenje.
Da netko ne pomisli sada da su današnji uređaji sigurniji danas, nisu i danas se sve više izbjegava korištenje uzemljenja na strujnom kabelu pa ne sve ćešže viđaju IEC utičnice sa dva pina radi raznih brumova i petlji uzeljenja koja su često krivo konstruirana.

Uvjet je recimo da je kabel testiran na probojni napon tj izolacija 1500V na nekih 30 sekundi što je praktički identično pravom strujnom kabelu te da mu je u specifikacijma navedeno da je napon na kojem se koristi 300/500V.
Jedan takav je Klotz 225 ili 240 također Sommer cable ima identičnih modela.
Zadnje što sam kupio ali mi nije došlo još je Canare 2S11f, to je 3,3mm2.
Izolacija mi se činila ok iako nije bilo podataka ali sam pitao kod proizvođača i potvrdili su mi da može na 230V bez problema.

Ti vjerovatno pitaš jer se na njuškalu vrti jedan oglas za kimber 8TC strujaš od jednog iz Varaždina koji prodaje hrpu fake robe pa je i sam taj kimber vjerovatno fake i pitanje je kakva je to izolacija iako je u originalu teflon mislim.
Sveti Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2022., 10:57   #12
Vidi se da imaš znanje iz elektrotehnike. Kakva je priča s ribonskim visokotoncima? Traju li isto ili kraće od klasičnih visokotonaca? Je li se takvi zvučnici moraju namjestiti da gledaju u slušatelja ili ih je dosta namjestiti da slušatelj vidi unutarnje bočne strane zvučnika? Gledam malo GoldenEar i imaju zanimljivu konstrukciju, ne samo zbog ribonskih visokotonaca već i kako su riješili pitanje basa kod bookshelfa i floorstandera.
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2022., 12:57   #13
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Vidi se da imaš znanje iz elektrotehnike. Kakva je priča s ribonskim visokotoncima? Traju li isto ili kraće od klasičnih visokotonaca? Je li se takvi zvučnici moraju namjestiti da gledaju u slušatelja ili ih je dosta namjestiti da slušatelj vidi unutarnje bočne strane zvučnika? Gledam malo GoldenEar i imaju zanimljivu konstrukciju, ne samo zbog ribonskih visokotonaca već i kako su riješili pitanje basa kod bookshelfa i floorstandera.
To će ti donki najbolje reći tj donktrad ili kako mu je tu nick ne znam. Ja imam iskustva sa jednim zvučnicima koji su imali ribon doduše taj ribon je bio i mid i visoki - Heil Aulos i njih je trebalo dosta usmjerit prema slušatelju
Sveti Ilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2022., 17:07   #14
Ne znam kolika je trajnost visokotonaca, za klasični moderan visokotonac ne vidim razlog da ne preživi koje desetljeće osim ako ga ne kuriš.
Ribonce pozicioniraš slično kao i klasične visokotonce. Nekakav kriterij za stabilnu zvučnu sliku je da zvučnike sa užom disperzijom ciljaš više prema sebi, pa čak ide i toe in do 45 stupnjeva. Dakle kupolasti visokotonac i ribon možeš ravno ciljat, ring radijator više prema sebi.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2022., 18:23   #15
DALI za svoje zvučnike sa ribonima preporuča ravno ciljanje.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2022., 16:28   #16
Quote:
Sveti Ilija kaže: Pogledaj post
Može se to napraviti i ja to sebi radim ali ne jer sam pametan nego je gotovo nemoguće nabavit kvalitetan 2x2,5mm2 ili 2x4 mm2 kabel kakve ja koristim na vintage uređajima koji nemaju uzemljenje.
Da netko ne pomisli sada da su današnji uređaji sigurniji danas, nisu i danas se sve više izbjegava korištenje uzemljenja na strujnom kabelu pa ne sve ćešže viđaju IEC utičnice sa dva pina radi raznih brumova i petlji uzeljenja koja su često krivo konstruirana.

Uvjet je recimo da je kabel testiran na probojni napon tj izolacija 1500V na nekih 30 sekundi što je praktički identično pravom strujnom kabelu te da mu je u specifikacijma navedeno da je napon na kojem se koristi 300/500V.
Jedan takav je Klotz 225 ili 240 također Sommer cable ima identičnih modela.
Zadnje što sam kupio ali mi nije došlo još je Canare 2S11f, to je 3,3mm2.
Izolacija mi se činila ok iako nije bilo podataka ali sam pitao kod proizvođača i potvrdili su mi da može na 230V bez problema.

Ti vjerovatno pitaš jer se na njuškalu vrti jedan oglas za kimber 8TC strujaš od jednog iz Varaždina koji prodaje hrpu fake robe pa je i sam taj kimber vjerovatno fake i pitanje je kakva je to izolacija iako je u originalu teflon mislim.
Ako kabel nije atestiran za ono za što ga koristiš, ja ne bih riskirao, imho.
Epidemiolog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2022., 16:45   #17
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
DALI za svoje zvučnike sa ribonima preporuča ravno ciljanje.
ProAc, Dali, GoldenEar, Monitor Audio, Elac, QUAD, Martin Logan... dosta ih koristi ribonske visokotonce, ali je zanimljivo kako su manjina na tržištu.
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2022., 18:04   #18
Dali na "skuplje" zvučnike stavlja soft dome i ribbon tweetere zajedno.
https://www.dali-speakers.com/en/pro.../opticon-6-mk2
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2022., 11:13   #19
Quote:
djigibao kaže: Pogledaj post
Da li je svaki pa i obican kabel bolji od onih limića sto se dobije uz zvucnik?
uz bolje zvučnike ponekad dobiješ i kvalitetan kabel (jumper). limići znaju biti zbilja loši, ali odrade posao. Priče o kabelima, pogotovo naponskim znaju biti woodoo
Epidemiolog is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2022., 12:00   #20
Imam osjećaj da će biti zanimljivo.
Ja bih rekao, priče o kabelima, pogotovo USB i S/PDIF znaju biti woodoo
AKG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.