Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2015., 00:36   #81
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Hvala na pohvali. Nisam ni blizu nikakv strucnjak, nego sam samo jedan od mase "neupucenih". Povijest me je uvijek zanimala, ali su me stalno kopkale i smetale neke stvari sto su nas ucili u "jugocitankama".
Zahvaljujuci Internetu i mnogobrojnim direktnim izvorima koji su danas dostupni, mogu vidjeti koliko su nam neistina ili poluistina nasi znanstveni "autoriteti" servirali. Ponekad je uzrok tome da oni ni sami nisu imali dovoljno izvora, ali najcesci uzrok je ipak politicki.

Mogu sa zadovoljstvom reci da se je nivo diskusija na ovom pdf.(uz neke povremene upade) uveliko promijenio i uzdigao u zadnjih nekoliko godina. Danas skoro nitko vise ne citira "autoritete" i fosile iz 19. i 20. stoljeca, nego trazi direktne izvore koje su i "autoriteti" rabili, uzimali ili nazalost ignorirali i odbacivali, kad nisu mogli da se uklope u njihove politicke dogme. Moje svadje i preseravanja sa ona dva Klaićkina i Katičićeva agenta takodjer nisu bila uzalud. Da bi dokazali svoje zastarjele i prevazidjene ideje, oni su nehoticno davali reference koje su mi pomogle da vidim nasu povijest u puno drugcijem svijetlu.

Ivekovicev Dolazak Hrvata izgleda lijepo i romanticno i nije ni cudo da cak i mnogi posteni Hrvati padaju na to i na Porfirogenetovu propagandnu brosuru.

Istina je daleko romanticnija i ljepsa. Dosli smo na niciji poziv, i potukli smo tisucugodisnji rimski imperij, istocni i zapadni

A to je Konstantin Porfirogenet pod svaku cijenu htio zataskati.
Nije se imalo sta potuci kada zapadni vise ne egzistira,a istocni je pred kolapsom i muku muci sa avarima,slavenima i kao slag na kraju bugari.Oni su jefnostavno izgubili nadzor zbog velicine teritorija koje nisu mogli efikasno braniti i bili su prisiljeni na povlacenje.Neces drzati vojsku u Dalmaciji dok ti oko Carigrada barbari orgijaju.Na taj prazni prostor uletavaju nasi preci.Zapocinje proces pokrstavanja,stvaraju se veze,siri se utjecaj,povecava se teritorij,balansira se izmedju dva carstva.Ustvari kada se malo analizira prilicno dobro su oni to hendlali.Pitanje je sto bi bilo i kakvu bi danas povijest ucili da je Zvonimir imao nasljednika.
bijesprvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 12:29   #82
Quote:
bijesprvi kaže: Pogledaj post
Frajeru nemoj biti cinican nego mi pronadji sveucilisnog profesora koji ce tvrditi da je Ljudevit nase gore list.Ja te spojim s Ancicem koji ce te ismijati i traziti dokaze te teze.A radi se o top povjesnicaru za razdoblje od 7-12 stoljeca.Jebala vas mitomanija.Hrvati zive juznije na podneblju zagore.Tek kasnije sire svoj utjecaj u svim pravcima.Shvatite da je cijela nekadasnja rimska Dalmacija prostor na kojem zivi cijeli niz naroda i plemena.Niti su Hrvati bili nesto jakooo puno brojni kada su dosli u novu domovinu.
Možeš li u osnovnim crtama predočiti teze Ančića o tom periodu od mitskog doseljavanja i pojave prvih država slavena na području dalmacije antike?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 12:34   #83
Quote:
bijesprvi kaže: Pogledaj post
Pitanje je sto bi bilo i kakvu bi danas povijest ucili da je Zvonimir imao nasljednika.
Nije sigurno da bi bilo drugačije, kad tad bi dobili stranog kralja...
...kvaka je što je u Hrvata bilo izborno kraljevstvo ali se naši vrli velikaši nisu valjda mogli složiti ni oko boje izmeta pa su si dali uvesti kralja...ista stvar kao i danas, ništa nam se nije promijenilo, bar smo dosljedni
__________________
www.velijura.com
Veli Jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 23:48   #84
Quote:
bijesprvi kaže: Pogledaj post
Frajeru nemoj biti cinican nego mi pronadji sveucilisnog profesora koji ce tvrditi da je Ljudevit nase gore list.Ja te spojim s Ancicem koji ce te ismijati i traziti dokaze te teze.A radi se o top povjesnicaru za razdoblje od 7-12 stoljeca.Jebala vas mitomanija.Hrvati zive juznije na podneblju zagore.Tek kasnije sire svoj utjecaj u svim pravcima.Shvatite da je cijela nekadasnja rimska Dalmacija prostor na kojem zivi cijeli niz naroda i plemena.Niti su Hrvati bili nesto jakooo puno brojni kada su dosli u novu domovinu.
Quote:
bijesprvi kaže: Pogledaj post
Nije se imalo sta potuci kada zapadni vise ne egzistira,a istocni je pred kolapsom i muku muci sa avarima,slavenima i kao slag na kraju bugari.Oni su jefnostavno izgubili nadzor zbog velicine teritorija koje nisu mogli efikasno braniti i bili su prisiljeni na povlacenje.Neces drzati vojsku u Dalmaciji dok ti oko Carigrada barbari orgijaju.Na taj prazni prostor uletavaju nasi preci.Zapocinje proces pokrstavanja,stvaraju se veze,siri se utjecaj,povecava se teritorij,balansira se izmedju dva carstva.Ustvari kada se malo analizira prilicno dobro su oni to hendlali.Pitanje je sto bi bilo i kakvu bi danas povijest ucili da je Zvonimir imao nasljednika.
Ti prijatelju prije nego nam pocnes davati prodike iz Ancicevih knjiga, nauci da pazljivo citas postove koje drugi ovdje postavljaju.

Ero nigdje ne tvrdi da je Ljudevit Hrvat, a niti ja to tvrdim.
Tvoj opis bezvlasca u Rimskim imperijima nema nikakve veze sa vremenom o kojem pricamo. To sto ti pises se odnosi na period od vise od 400 godima. Otprilike isto kao da trpas Nikolu Subica Zrinskog u istu vrecu sa Franjom Tudjmanom.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 02:27   #85
.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.