Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2003., 11:30   #1
Razgovor za posao - skupna tema

Idem sada prvi put na razgovor za posao i užasno me je strah, osjećam knedlu u grlu. Kakvi su bili vaši prvi razgovori za posao?
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 13:39   #2
ma nis posebno.
imao sam "knedlu" dok nisam ušao unutra.
uvijek bi se pokusao dobro pripremiti. ako si pripravnik nitko od tebe ni nece previse ocekivati u smislu znanja već će više gledati tvoju volju i želju da radiš. Više će ocjenjivati tebe kao osobu.

ja sam imao samo dva razgovora. na prvom je bilo bezveze (trazili su covjeka s iskustvom i znanjem iako su napisali da primaju i pripravnike) a na drugom je bilo super. Dosao sam TOTALNO NEOPTERECEN kao da mi uopce nije vazno da li cu posao dobiti ili ne (i nije mi bilo vazno tek sam krenuo u trazenje).

bilo je ok. pokusaj sto vise ti njih pitati o firmi o tome sto se radi itd.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 14:02   #3
Quote:
Originally posted by gogo
Više će ocjenjivati tebe kao osobu.
Ovo je vazno.

Ne znam zasto, ali imam dojam da ti je to intervju za prvi posao. Ako sam u krivu, ispravi me. Zato je bitno ostaviti dobar dojam o sebi u smislu radnika ~ da imas volje za daljnje ucenje i usavrsavanje, da si dovoljno kompetitivna da ulazes u sebe, a s druge strane, da si otvorena za suradnju s drugima i timski rad, ako je to potrebno za posao.

Glupi savjeti, ali ajde ~ pazi kako ces se obuci. Raspitaj se o vrsti posla i firmi u koju ides na razgovor. Ako se radi o velikoj, konzervativnoj firmi, nije bas dobro doci na razgovor u trapericama ili nekoj trendovskoj odjeci/obuci. S druge strane, ako si dizajner i na intervjuu se pojavis u sivom poslovnom odijelu, vjerujem da neces dobiti bodove na kreativnost. Kuzis kaj hocu reci. Obavezno imaj urednu i cistu kosu, kozu i nokte. Ne previse sminke i ne previse nakita.

Kaj jos... Pokusaj im postaviti koje informirano pitanje. To uvijek pali.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 16:40   #4
Evo nekih pitanja koja su meni postavljali na razgovorima za posao:

1. mjesto pripravnika u Plivi, marketing prehrane

"Kakav biste marketinški plan osmislili za Cedevitu?"

(to bi oni onako, iz glave?!?)

2. Mjesto nekakvog suradnika u Renaultu

"Koliku plaću očekujete i možete li to obrazložiti"

(ja u sebi - "Kad bi znala kolike su plaće u vašoj firmi i branši općenito, pa onda i za pripravnička mjesta - valjda bi ti i znala nekaj odgovoriti." Mislim, kaj sam mu trebala reći. Da ću se jako truditi i da zato očekujem xy cifru??)

3. Zašto biste htjeli raditi baš u našoj firmi?

(ja u sebi: Gle, stara, ja želim raditi u bilo kojo firmi jer sam bez posla, a lova mi hitno treba, vi ste stavili oglas, pa sam se, eto, javila. A inače bi dosta rado radila u svojoj vlastitoj firmi.)
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 16:43   #5
Nisam dobila nijedan od navedenih poslova.

A evo koji sam dobila:

budući šef: A zašto želiš otići iz xy firme i prijeći kod nas?

ja: Dobili smo novog direktora koji me beskrajno živcira, pa mi je bolje da se maknem prije netko nastrada.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 16:45   #6
Re: Prvi razgovor za posao

Quote:
Originally posted by ela
Idem sada prvi put na razgovor za posao i užasno me je strah, osjećam knedlu u grlu. Kakvi su bili vaši prvi razgovori za posao?
Normalno je da se tako osjecas. Proci ce cim udjes na razgovor

Kako - sto se tice odjece i sminke vidi sto je Princeza rekla. Ja sam na svaki razgovor za posao dosla u sportskom casualu (to ti je zlatna sredina - ne mozes fulat - ako dodjes u trapericama ispada da ne drzis dovoljno do firme, a i ekipa s kojom ces razgovarati oblaci se bolje za razgovore s kandidatima nego za svakodnevni posao - kasnije mozete svi tumarati u trapericama. Ako uletis preusminkana moze isto biti neprikladno).

Btw. ljudi koji vode razgovore znaju da potencijalni kandidati imaju tremu i nece te odbiti ako budes malo "ukomirana". Ja uglavnom imam pozitivna iskustva, prvih par recenica je neobaveznog tipa tek toliko da se malo skuliras.

Razgovarati cete o tvom obrazovanju, interesima, poslu koji bi trebala raditi... Pokusaj zamisliti da sa nekim tko ti je blizak pricas o tome i vidjet ces da nije tesko.

Takodjer, informiraj se o firmi (isto vec rece Princeza) tako da mozes i ti postaviti neko pitanje. Oni tada dobivaju dojam da si zainteresirana ali i odgovorna osoba ako se unaprijed raspitas o stvarima vezanima uz svoj posao.

Sve ce biti OK, samo hrabro, drzimo fige i javi kako je bilo
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 17:04   #7
Quote:
Originally posted by gospa Noris

3. Zašto biste htjeli raditi baš u našoj firmi?

(ja u sebi: Gle, stara, ja želim raditi u bilo kojo firmi jer sam bez posla, a lova mi hitno treba, vi ste stavili oglas, pa sam se, eto, javila. A inače bi dosta rado radila u svojoj vlastitoj firmi.)
ovo pitanje su i meni postavili na jednom razgovoru i htjela sam odgovoriti ovo isto. Umjesto toga sam nešto smuljala kao da sam čula da su o.k. firma, dobri uvjeti rada i to. A fakat sam trebala to reći, jer to je, u biti, i jedini odgovor koji može dati osoba koja je bez posla (pitanje dobija sasvim drugi prizvuk kad mijenjaš posao, onda imaš nekakve razloge, ali ovako su razlozi upravo gorenavedeni)

Ela, SRETNOOOOOOOOOOOOOO! evo šaljem ti pozitivnu vibru i javi kako je bilo
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 23:32   #8
Moras samo uvjerljivo lagat i srat. Tj, uvjeris sama sebe prije intervjua da su sve te lazi o tebi (pritom ne mislim da izmisljas konkretne stvari tipa radno iskustvo i sl., nego ove suc-muc stvari tipa "ja obozavam radit dan i noc"), daklem da su sve te lazi istina.

Intervju za poso je ko spoj. Ostavis odlican dojam. Ima vremena da pokazes svoje lose osobine kad dobijes poso.

Sretno.

P.S. Ako te odjebu, nemoj se zivcirat. Sa svakim intervjuom imas vise iskustva. Dobro dodje.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 01:28   #9
evo ti još par bleasvih pitanja koja bi ti mogla doletit, meni su došla na raznim intervjuima:

1. navedite 3 razloga zašto da primimo baš vas...(a što da ne)

2. koje su vaše najgore osobine...(ko da bi ti ikad reko)

3. volite li godišnje odmore...( ovo mi je bilo najgluplje ikad)

itd. itd...sva pitanja su uglavnom ona tipa za misice, neka kao misaona, a u biti pušiona...samo se nasmješi, puno seri i to je to
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 08:44   #10
E,imas na mojposao.net kako se pripremiti za intervju medju savjetima.Ja sam ih kad sam isla na razgovore sve proucila i stvarno su me pitali dosta od tih pitanja. Jedino koje mi je glupo zvucalo je bilo:Pripremite prezentaciju sebe(ili tako nekako)od 2-3 minute. Ja sam mislila da nema sanse da me tako nesto glupo pitaju i onda mi zena na razgovoru kaze:Reci mi nesto o sebi. Zbunila me i brijala sam gluposti. Ali posao sam ipak dobila.:-)
Storm13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 09:35   #11
Quote:
Originally posted by gospa Noris

3. Zašto biste htjeli raditi baš u našoj firmi?

(ja u sebi: Gle, stara, ja želim raditi u bilo kojo firmi jer sam bez posla, a lova mi hitno treba, vi ste stavili oglas, pa sam se, eto, javila. A inače bi dosta rado radila u svojoj vlastitoj firmi.)
jasno mi je zašto te nisu uzeli.
Nitko ne voli OČAJNIKE primati u firmu. Traže se ljudi koji ŽELE raditi taj posao i radi posla, a ne SAMO radi novca.

Povlačim paralelu sa npr. curom kojoj je već "dosta" godina i pod hitno se želi udati i ima djecu (jer je evo krajnje vrijeme, frka) i naravno da se to vidi i da je onda svi odbijaju.

Nemojte ići na intervju i njima pokazati da ste OČAJNI (čak i ako jeste), dajte im do znanja da zaista želite posao, ali zadržite dostojanstvo.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 10:25   #12
Quote:
Originally posted by gogo
jasno mi je zašto te nisu uzeli.
Nitko ne voli OČAJNIKE primati u firmu. Traže se ljudi koji ŽELE raditi taj posao i radi posla, a ne SAMO radi novca.

Povlačim paralelu sa npr. curom kojoj je već "dosta" godina i pod hitno se želi udati i ima djecu (jer je evo krajnje vrijeme, frka) i naravno da se to vidi i da je onda svi odbijaju.

Nemojte ići na intervju i njima pokazati da ste OČAJNI (čak i ako jeste), dajte im do znanja da zaista želite posao, ali zadržite dostojanstvo.

pozdrav,
gogo
Ma ne kužiš!
Htjela sam ja raditi TAJ posao i htjela sam raditi. Ali kad diplomiraš kreneš se javljati na SVE oglase koji nude TAJ posao.
Ne biraš FIRMU.
Drago ti je da je uopće bilo koja firma oglasila posao te i te struke.

Tako da je odgovor na to pitanje trebao biti - želim raditi u vašoj firmi jer je vaša firma dala oglas u novine.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 10:28   #13
Quote:
Originally posted by deyooo
evo ti još par bleasvih pitanja koja bi ti mogla doletit, meni su došla na raznim intervjuima:

1. navedite 3 razloga zašto da primimo baš vas...(a što da ne)

2. koje su vaše najgore osobine...(ko da bi ti ikad reko)

3. volite li godišnje odmore...( ovo mi je bilo najgluplje ikad)

itd. itd...sva pitanja su uglavnom ona tipa za misice, neka kao misaona, a u biti pušiona...samo se nasmješi, puno seri i to je to
moj prijedlog:

Koje su moje NAJGORE osobine...pa, previše radim. Trebala bih se malo više opuštati. Da, i uvijek želim da sve bude savršeno. Znate, kad se nešto radi, onda se to treba raditi kako treba. Ali mnogui ljudi to jednostavno ne razumiju.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 10:39   #14
Quote:
Originally posted by gogo
jasno mi je zašto te nisu uzeli.
Nitko ne voli OČAJNIKE primati u firmu. Traže se ljudi koji ŽELE raditi taj posao i radi posla, a ne SAMO radi novca.

Povlačim paralelu sa npr. curom kojoj je već "dosta" godina i pod hitno se želi udati i ima djecu (jer je evo krajnje vrijeme, frka) i naravno da se to vidi i da je onda svi odbijaju.

Nemojte ići na intervju i njima pokazati da ste OČAJNI (čak i ako jeste), dajte im do znanja da zaista želite posao, ali zadržite dostojanstvo.

pozdrav,
gogo
recimo, ja isto mislim da je to pitanje glupost. mislim, kužim ja njih i njihove motive, ali je stvar u tome da ako u hr sa završenim faksom tražiš posao preko oglasa, onda stvarno i jesi očajnik a u glavi znaš da su ti šanse jako male (zbog razloga o kojima se raspravlja na jednoj drugoj temi). I nemojmo se zavaravati, 95% ljudi radi svoj posao zbog novca.

ali, potpuno se slažem s gogom u dijelu gdje kaže da nipošto nesmiješ pokazati da si očajnik, bez obzira na trenutnu situaciju u životu. moraš se držati samouvjereno i kao da su ti pare zadnja stvar u životu - do trenutka kad počnu pregovori o plaći

meni je problem u tome što mi na takva pitanja počnu napamet padati kojekakve gluposti (tipa ovoga što je pomislila gospa N., a i još gore), pa mi je problem među gomilom mentalnog smeća isčeprkati pravi odgovor . Ali, nisam išla na puno razgovora za posao tog tipa (dva i pol), a sad sam ih već, nadam se, prerasla.

Pozdrav i tebi,
sunčica
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 13:11   #15
Quote:
Originally posted by gospa Noris
Koje su moje NAJGORE osobine...pa, previše radim. Trebala bih se malo više opuštati. Da, i uvijek želim da sve bude savršeno. Znate, kad se nešto radi, onda se to treba raditi kako treba. Ali mnogui ljudi to jednostavno ne razumiju.
Pazi, cak je i to zackuljasto, jer mnogi ne zele imati radoholicara u svojoj okolini.

Zasto?

Jer covjek koji zivi samo da bi radio (koliko god to na prvi pogled zvucalo privlacno za firmu) namece svoj tempo, vjerojatno nema izbalansiran privatni zivot i moze u prilicnoj mjeri poremetiti ritam tima.

Isto je i s perfekcionizmom. Vjerujem da ce se mnogi sef zapitati treba li mu u uredu picajzla koja ce svima mjerkati greskice.

Znam, gospa Noris, da si se ti zekala, ali ja samo hocu reci da cak ni vrline, kad su pretjerane, vise nisu vrline i da nam ih netko moze uzeti za zlo.


Nego, Ela, kak je bilo?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 13:52   #16
Quote:
Originally posted by Princeza
Pazi, cak je i to zackuljasto, jer mnogi ne zele imati radoholicara u svojoj okolini.

Zasto?

Jer covjek koji zivi samo da bi radio (koliko god to na prvi pogled zvucalo privlacno za firmu) namece svoj tempo, vjerojatno nema izbalansiran privatni zivot i moze u prilicnoj mjeri poremetiti ritam tima.

Isto je i s perfekcionizmom. Vjerujem da ce se mnogi sef zapitati treba li mu u uredu picajzla koja ce svima mjerkati greskice.

Princezo, to znamo ti i ja. Ja bi prva otkantala onog tko mi uleti s tom spikom.

Zezam se na taj račun, jer fakat na svim razgovorima za posao i u svim oglasima naglašavaju još uvijek da traže ljude TAKO predane poslu, koji su spremni na pakao, na prekovremene, na to da nema godišnjeg ni bolovanja, na krv znoj i suze - i ne samo da su spremni, nego bi to još s veseljem prihvatili.
Kod nas je mentalitet još uvijek takav, na žalost.


Kod mene u firmi (i bivšoj firmi) ljudi se HVALE da ostaju do deset navečer. Pa kad im ja i još neki skrešu da je to njihov problem i očit znak nesposobnosti - jer svaki se normalan posao mora moći odraditi u osam sati - onda nas zblenuto gledaju.

Također se ljudi HVALE time da dolaze bolesni na posao - dođe ti u ured, sjedne kraj tebe i zakuka da kuri s 38,5 i da ima gripu, ali je eto, stanje takvo da je baš MORAO doći i da NEMA TKO DRUGI to napraviti. I onda još očekuju da ih tapšaš po ramenu i diviš im se na predanosti.

Onda im ja kažem - da, fino, za dva dana ćeš biti u bolnici i neće te biti tri tjedna umjesto tri dana, i još ćeš zaraziti pola firme - pa onda razmišljaj o svom doprinosu.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 14:14   #17
gospa Noris,
da, u pravu si kad završiš faks javljaš se na sve po redu p ašta prvo uleti.

a kaj se radoholičara tiče potpuno se slažem s tobom. ljudi žele napredovati pa onda uništavaju sebi sa prekomjernim radom i sitničarenjem oko gluposti (malo poravnaj tekst s lijeve strane).

Ja bih samo gledao REZULTATE koji se traže. Ako si ti svojim radom napravio da firma zaradi toliko i toliko $$$$$$ onda super. A ak mi cijelo vrijeme visiš po firmi do deset navečer (jer imaš puno posla), a love nigdje - onda aj bok.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 14:46   #18
Ma da.
A zbog tih radoholičara mi ostali izgledamo kao lijenčine.

Oni jure okolo, pričaju kak se pretrgavaju od posla, pucaju po šavovima, najglasniji su, najviše gnjave i najviše ih vidiš po hodnicima, wc-u i u kuhinji.

Dok ostali dođu u devet, sjednu za stol, obave posao i odu u 5, bez velike drame i buke - i nitko ih ne doživljava?!

Neki dan smo kolegica i ja trebale preuzet jedan posao. Ona je rekla da puca po šavovima i odbila je, a ja sam prihvatila. Rok je bio ekstremno kratak, a ja sam uspjela umjesto jedne ponuditi čak tri solucije. Jednu su odbili, od druge prihvatili dio, a treću u cijelosti. O tome koliki je to doprinos bio - uopće prihvatiti, a zatim u dva dana napravit tri stvari - ni slova?! I tko je u cijeloj priči ispao veliki radnik - ne ja, nego kolegica koja tak puno radi da se toga nije ni uspjela prihvatit. A mogla sam im mirne duše u zadnji čas dat jednu od te tri stvari uz veliku pompu - i morali bi uzet to jedno, jer im gori pod petama.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 19:23   #19
Moj prvi razgovor za posao: Dolazim u neku hardversku firmu za programera. I tako pričamo o mojim konkretnim iskustvima, kad dođemo na jedan konkretan zadatak koji sam prije obavljao. I tad tip pita:"pa za koga ste to radili?" Ja sam doslovno shvatio da pita tko je bio naručioc programa i izvalim:"joj, pa ja vam to nebih smio reći". I naravno da nisam dobio posao.

Postupio potpuno ispravno, a zbog razilaženja u shvaćanju pitanja, dao krivi odgovor i izvisio.
Hallon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 19:41   #20
Quote:
Originally posted by Hallon
Moj prvi razgovor za posao: Dolazim u neku hardversku firmu za programera. I tako pričamo o mojim konkretnim iskustvima, kad dođemo na jedan konkretan zadatak koji sam prije obavljao. I tad tip pita:"pa za koga ste to radili?" Ja sam doslovno shvatio da pita tko je bio naručioc programa i izvalim:"joj, pa ja vam to nebih smio reći". I naravno da nisam dobio posao.

Postupio potpuno ispravno, a zbog razilaženja u shvaćanju pitanja, dao krivi odgovor i izvisio.
Ja bih to vjerojatno jednako tako shvatila.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.