Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2022., 18:49   #1
Novi predmet - Svijet i ja (Kritičko mišljenje)

Ministarstvo znanosti i obrazovanja izradilo je kurikulum za novi izborni predmet pod radnim nazivom Kritičko mišljenje, koji bi bio alternativa za učenike koji ne upisuju konfesionalni vjeronauk, te ga je uputilo u javnu raspravu.

- Nije bila ideja da napravimo pandan vjeronauku, nego još jedan predmet koji će biti ponuđen djeci koja ne upisuju vjeronauk, rekao je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs na konferenciji za medije u četvrtak.

- Radna skupina napravila je izvrstan posao i kreirala kurikulum koji je više od onoga što podrazumijeva sama izbornost, kazao je.

- Predmet je moderno koncipiran da djecu od početka vodi ka kritičkom mišljenju i odvajanju onoga što je valjano od onoga što je nevaljano, kazao je Fuchs i izrazio nadu da će ispuniti očekivanja.

Cilj je razvoj vještina koje podupiru kritičko mišljenje i da učenik može svoje mišljenje poduprijeti argumentima.

Zamišljeno je da kurikulum mogu izvoditi nastavnici razredne nastave i oni koji predaju društveno-humanističku grupu predmeta, a predavat će se dva sata tjedno u svih osam razreda.

Kako je kazao ministar Fuchs, vjerojatno će biti uveden 2023./2024. godine i naknadno će se odlučiti hoće li to biti frontalno u sve škole ili prvo u pedesetak eksperimentalnih. U školama će biti organizirani sastanci na kojima će roditelji bit informirani o njegovu uvođenju.


https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/u-sk...ljenje-8517688
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2022., 18:51   #2
umjesto da se uvede dodatni strani jezik umjesto vjeronauka ili financijska pismenost, oni uvode ovo
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2022., 19:19   #3
Očito ne smije biti predmet previše konkurentan vjeronauku, da ne bi roditelji ispisivali djecu i upisivali na to. Pa eto kritičko razmišljanje da se popuni vrijeme, da ne bauljaju po hodnicima.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 00:21   #4
kriste koje sranje.
nadam se da ce to moju zaobic.
prije bih ju na latinski i grcki upisala nego na alternativu vjeronauku

jebote, nemamo novaca za posteno platit matematicare, a placat cemo palamudjenje viska dipl.fiolozofa (ili ne bih se cudila teologa).
i to za alternativu predmetu kojem nije mjesto u skoli. ili barem nije unutar redovne satnice
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 00:56   #5
Razredne nastave, njih predlažu kao kadar koji će se na tečaju obrazovati za predavanje KriMiša
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 00:59   #6
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
Razredne nastave, njih predlažu kao kadar koji će se na tečaju obrazovati za predavanje KriMiša
Razredne nastave za razrednu.
A tko ce u predmetnoj predavat? Visak profesora latinskog?

Uzasna mi je ta ideja guranja alternativnog predmeta
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 08:44   #7
koliko god mi je idiotska ta ideja guranja zamjenskog predmeta moram priznati da dobro zvuci "hocete li vjeronauk ili kriticko misljenje"
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 09:33   #8
Bolje da su im stavili u to vrijeme tzk, nek djeca trče, ak niš drugo.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 09:41   #9
Tako je. Bravo. Ajmo djeci natovarit jos malo sati tako da guslaju od 8 do barem 16h u skolama bez osiguranog toplog obroka i pauze dulje od 15 minuta (i to u 9:30 ujutro, nakon toga naravno nis).
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 10:29   #10
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Tako je. Bravo. Ajmo djeci natovarit jos malo sati tako da guslaju od 8 do barem 16h u skolama bez osiguranog toplog obroka i pauze dulje od 15 minuta (i to u 9:30 ujutro, nakon toga naravno nis).
Ak si se referirala na moj post, šta reći, malo ih je sretnika da je vjeronauk prvi ili zadnji sat. Većinom je u sredini, pa da se s nečim popuni. Van satnice ne smije radi Vatikanskih ugovora.
Mliječni obrok je moguć ali se plaća, barem u školi od moje male. Besplatno je za socijalno ugrožene učenike. Tj oni imaju besplatan ručak.
Mojoj je recimo kad imaju informatiku, dugi dan. Škola do 13.00, dođe doma, u 15.45 počinje blok sat informatike i taj dan od 19.30 do 22. 00 trening. Krepava. Jedva stigne dz napisati, učenje ništa.
Još sad u 8r ima VJ, krizma. A u SŠ kako želi. Hoće vjeronauk ili etiku, njezin odabir.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 11:00   #11
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Ak si se referirala na moj post
Ne ne... nisam se na tebe referirala Opcenito sam komentirala. Jos mi ima smisla za ove od prvog do cetvrtog koji zbilja nemaju gdje i/ili za boravkase koji su ionako cijeli dan u skoli i imaju rucak. Al ovi iza petog imaju zbilja prenakrcanu satnicu i umjesto da ih se rastereti jos bi se moglo desiti da im uvale dodatna dva obavezna sata na ionako previse satova. Nadam se da nikome nece pasti na pamet da se *mora* birati ili vjeronauk ili KritMis, vec da ce pustit djeci da si izaberu na sto bi isli (strani jezik, informatika, vjeronauk, kritmis)... tko hoce sve - nek bira sve. Tko paralelno ide u muzicku nek ima slobodu otici doma porucat i onda u drugu skolu.

Kod mojeg u skoli topli obrok (rucak) imaju samo prva dva razreda koja su boravkasi; moze se iznimno dogovoriti i za trece i cetvrte, ali je s korona-pravilima to ukinuto. Stariji imaju jedino veliki odmor za vrijeme kojeg, ako stignu, pojedu nesto suho od doma ili skolsku marendu (koja je isto suha). Oni koji idu na vjeronauk su ove godine imali nastavu u sutu, bez rupa, do tri popodne - meni je to previse za djecu od 10 godina
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 11:12   #12
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
koliko god mi je idiotska ta ideja guranja zamjenskog predmeta moram priznati da dobro zvuci "hocete li vjeronauk ili kriticko misljenje"
A to da
Pitanje kak to da se nitko s Kaptola nije oglasio

Inace, kod moje dost djece ide na VJ jer je to "garantirana petica", iako je zadnje dve godine blok sat i nije unutar rasporeda nego prije ili poslije. Kod svih razreda.
Za ovo se ne zna hoce li bit garantirana petica i tko ce predmetnoj predavat, a moze sjebat prosjek, pa ce mozda birat VJ , ak ce bit ili ili ko u srednjoj

Ja se nadam da ce moja izbjec tu idijotariju, da se nece stic ogranizirat u dve godine (ko ni za cjelodnevnu).

Guranje dodatnih predmeta je idijotluk teski. Tu sam djelomice ljuta i na roditelje koji su trazili rjesenja da djeca ne budu na hodnicima i to se trebalo rjesavat pritiskom na satnicara, a ne da neki lik s filozofije izmislja nove predmete i nova radna mjesta za prof.koji se do sad nisu zaposlili.
I tko garantira da ce oni djeci znat prenjet kriticko misljenje i vodjene rasprave nakon 3 dana AZZO seminara
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 11:36   #13
taj predmet je zato da oni koji biraju vjeronauk imaju veće opterećenje od onih koji su slobodni. tako da kad ovi imaju vjeronauk, ovi imaju KM. to što neke škole nemaju prostora (a ni kadrove) to sad očito nije bitno
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 12:09   #14
Obzirom da je to izborni predmet sigurno neće biti ili-ili. Može i ništa. 5,6 r. su im uspjeli složit prvi i zadnji sat, ali sad u 7r je bilo u sredini. Ali obzirom da je blok, klinci išli doma. Da je 1h, vjerovatno ne bi, nego bi se smucali, ako bi radila knjižnica, idu tamo pa pišu dz ili čitaju lektiru. Doručak, ručak i mliječni obrok ima prva tri razreda u boravku. Ostalo možeš plaćati mliječni obrok ili ručak ili oboje.
Mojoj samo ujutro spakiram kroasan ili one boombox kekse, to obožava, ili bananu. Popodne ne treba. Doma ruča prije škole.
Lei, ne kužim kako s 10g imaju tak dugo školu, misliš boravak?
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 12:26   #15
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Lei, ne kužim kako s 10g imaju tak dugo školu, misliš boravak?
Nije boravak. Peti razred - tako im je slozena satnica. Uglavnom su imali po 6 sati dnevno, ali kad je vjeronauk onda je taj dan bilo 7 sati. Sedmi i osmi razredi - po 8 sati u rasporedu. Meni je to za taj uzrast puno, puno previse. I zao mi je da su toliko optereceni.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 13:51   #16
Meni je super kako su vjeronauk i KriMiŠ izborni, a nemaš izbora odbiti i jedno i drugo.

Ako nešto od toga moraš pohađati, kako je onda izborni?
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 13:56   #17
To ustvari i je "izborni predmet" u punom smislu riječi. Moraš uzeti jedan, a ti biraš koji.
Ovo što mi u OŠ nazivamo izbornima je ustvari krivo imenovano, trebalo bi se zvati fakultativni predmeti: možeš ako hoćeš, možeš i sve odjednom, ali ako nećeš, ne moraš ništa. Od volje ti, ko Šokcu post.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 15:05   #18
I stand corrected.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 17:18   #19
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
To ustvari i je "izborni predmet" u punom smislu riječi. Moraš uzeti jedan, a ti biraš koji.
Ovo što mi u OŠ nazivamo izbornima je ustvari krivo imenovano, trebalo bi se zvati fakultativni predmeti: možeš ako hoćeš, možeš i sve odjednom, ali ako nećeš, ne moraš ništa. Od volje ti, ko Šokcu post.
da, ali od 2024 ima catch - nema više - ili vjera ili krimi. nema više luftanje na hodniku
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2022., 23:01   #20
Predmet na kojem ce ih uciti kriticki razmisljati.

Meni ovo zvuci kao oksimoron.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.