Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2007., 00:38   #1
Bajke za odrasle

Bajke nisu samo za malu decu. Bajke su i za odrasle.
Samo, bajke za odrasle mogu nekada biti vrlo opasne.

Nekada, u Yugi, su nam saptali na uho: "Oni vas EKSPLOATISU! Vi radite, stvarate dohodak, a ONI vam ga odnose!"

ISTU bajku su saptali i jednima i drugima.

A istorija, ta velika uciteljica mrznje, takodje je imala svoju ulogu..I religija koja uvek ima namere da se SIRI...

Danas, kada se duhovi smiruju, bilo bi lepo POKUSATI obasniti nekima koji jos ne sagledavaju GDE SMO DANAS u odnosu na ono kako je NEKAD bilo.

Koliko se na Jadranu sagradilo novih hotela u zadnjih desetak godina?

Ko su vlasnici hotela na Jadranu danas, a ko su nekada bili?

Da li je poboljsanje zivota rezultat boljeg rada i bolje organizovanosti u novim drzavama ili svatskog razvoja?

Da li se VIDI NEGDE NEDOSTATAK EKSPLOATACIJE o kojoj smo nekada i jedni i drugi slusali bajke?

Da li nam sad OSTAJE VISE? U cemu se ogledaju ti viskovi koji su nekad odlazili onim DRUGIMA?

Da li danas nema eksploatacije?

Ili je ima vise, samo to ne smemo od NOVIH EKSPLOATATORA ni da kazemo ni da priznamo?
__________________
"Covece, seti se da si prah....!"
Noc leptira is offline  
Old 16.03.2007., 12:55   #2
nema smisla plakat za starim vremenima. treba vidit kako izvuci maksimum iz sadašnje situacije
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Old 16.03.2007., 13:19   #3
Hrvatska je ostvarila svoje bajke, u kratkome vremenu samostalnosti i slobode. Izgradili smo autoputeve i povezali prometno izoliranu Dalmaciju, Istru, Primorje... Autoceste se grade i dalje, čak ćemo i Pelješac mostom i cestom povezati sa kopnom.

Ne gradimo više pruge Beograd - Bar, Sava Centre, ne pomažemo više vječno nerazvijene krajeve SFRJ, i ostale stvari koje nama ne trebaju. Sami odlučujemo što i kako ćemo.. Privatnih apartmana, manjih luksuznih hotela i sličnih smještajnih jedinica niknulo je na tisuće, čak se moramo i boriti protiv prevelike apartmanizacije i izgradnje Jadranske obale..

Doba masovnog turizma, radničkih odmarališta za čitavu SFRJ i mastodontskih hotela je stvar prošlosti i vremena socijalizma. Važno je da nemamo više balvan-revolucije i naroda koji si sami pile granu na kojoj sjede.

Godišnja zarada od turizma trenutno je 7,6 milijardi eura, plus nekoliko miljardi koje završe "na crno"...

Kako god našim susjedima to bilo teško priznati, budučnost je tek pred nama! Večina stranih gostiju hvali velike promjene u kvaliteti ponude i uređenju turističkih mjesta i kapaciteta.

Ali točno je, nema više dolaska sezonskih konobara i kuharica iz Srbije ili Bosne, osim ako se jednog dana ne ukaže potreba za time!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 16.03.2007., 14:23   #4
Koliko se na Jadranu sagradilo novih hotela u zadnjih desetak godina?

Mnogo i to vrlo kvalitetnih, modernih malih hotela, za raliku od betonskih socrealističkih mastodonata kakvi su se gradili za vrijeme Juge. Samo u okolici Zadra znam za četri nova luksuzna privatna hotela u Hr vlasništvu.

Ko su vlasnici hotela na Jadranu danas, a ko su nekada bili?

Da li je vlasnik Socijalistička partija, JNA, društvo ili Gianfranco Ferari,ili Joža Buncek, meni je tak svejedno. Niti sam što od hotela dobivao ranije dok je bio u društvenom vlasništvu, niti dobivam danas.

Da li je poboljsanje zivota rezultat boljeg rada i bolje organizovanosti u novim drzavama ili svatskog razvoja?

Naravno. To se jasno vidi po sve većim razlikama u standardu između bivših republika. Dok Slovenija i Hrvatska napreduju, ostale republike nazaduju. Tu se jasno vidi ko je koga eksploatirao.

Da li se VIDI NEGDE NEDOSTATAK EKSPLOATACIJE o kojoj smo nekada i jedni i drugi slusali bajke?

Svakako. Najbolji primjer je devizna politika. Dok je nekada kompletan devizni prihod išao preko centralnih beogradskih banaka, devize su se kupovale u švercu. Danas devize možeš kupiti u bilo kojoj banci ili mjenjačnici. Kuna je konvertibilna i može se kupiti bilo gdje u svijetu, ako postoji potreba. To se ne može reći za Dinar i ostale valute.
Da li nam sad OSTAJE VISE? U cemu se ogledaju ti viskovi koji su nekad odlazili onim DRUGIMA?

U bitno višem standardu. Danas je normalna stvar kupiti stan jer te rata kredita košta gotovo jednako kao i podstanarstvo. O automobilima da ne govorim, dovoljno je pogledati vozni park po ulicama. Sjećam se vremena kada sam ko zadnji cigan morao švercati traperice da me država ne rebne na granici. Jedne cipele u Gracu meni, jedne državi. Fuj, ne ponovilo se.

Da li danas nema eksploatacije?
Ima i uvijek će je biti. Sposobniji, lukaviji, sretniji, beskrupulozniji eksploatiraju ostale.

Ili je ima vise, samo to ne smemo od NOVIH EKSPLOATATORA ni da kazemo ni da priznamo?

Bilo bi idealno da me niko ne eksploatira, ali ako neko već mora onda mi je draže da to bude vlasnik moje firme, umjesto seronje iz centralnog komiteta koji djecu školuje u inozemstvu a priča o istim pravima za sve.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 16.03.2007., 14:38   #5
Babetina na Slobinom mitingu na Uscu je rekla nesto tipa : "Joj, pa od cega ce ti Slovenci da zive kada se odcepe..?"

Pa su to govorili i za Crnu Goru pre godinu dana (doduse ne vecina kao `89.), a Djeticima svanulo kad su otisli iz mutant zajednice.

U Evropi jedino jos Srbija i Bosna nisu potpisale sporazum o pridruzenju I nema to veze sa standardom i reformama, nego sa smradovima koji upravljaju ovom bolesnom zemljom.

Samo budaletina moze da ima zelju da bude potcinjen beogradskim Jugosima.
Bar jos 30 godina, dok ne poumire banda.
Henry_Kinasky is offline  
Old 16.03.2007., 14:52   #6
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Koliko se na Jadranu sagradilo novih hotela u zadnjih desetak godina?

Mnogo i to vrlo kvalitetnih, modernih malih hotela, za raliku od betonskih socrealističkih mastodonata kakvi su se gradili za vrijeme Juge. Samo u okolici Zadra znam za četri nova luksuzna privatna hotela u Hr vlasništvu.
.................................................. ...........................................

To malo nisu hoteli. To su pansioni. Zasto li te "betonske mastodonte" sve pokupovase stranci? ("Jos je zeleno i kiselo! )

Ko su vlasnici hotela na Jadranu danas, a ko su nekada bili?

Da li je vlasnik Socijalistička partija, JNA, društvo ili Gianfranco Ferari,ili Joža Buncek, meni je tak svejedno. Niti sam što od hotela dobivao ranije dok je bio u društvenom vlasništvu, niti dobivam danas.
.................................................. .........................................

Opa! Po toj logici mozemo sve da podelimo strancima, pa ne moramo ici van da radimo. Mozemo za njih raditi i kod kuce. Komotnije je i jeftinije. Dobicemo VISE.

Da li je poboljsanje zivota rezultat boljeg rada i bolje organizovanosti u novim drzavama ili svatskog razvoja?

Naravno. To se jasno vidi po sve većim razlikama u standardu između bivših republika. Dok Slovenija i Hrvatska napreduju, ostale republike nazaduju. Tu se jasno vidi ko je koga eksploatirao.
.................................................. .................................................

To uglavnom nije rezultat boljeg rada (oni koji zele su vredni radili su i u socijalizmu i sada, a oni koji ne zele da rade - tima ni jedan sistem ne valja.). Sloveniju pomazu i sakom i kapom od spolja, a Hrvatska se rasprodaje. (Kao i Srbija)

Da li se VIDI NEGDE NEDOSTATAK EKSPLOATACIJE o kojoj smo nekada i jedni i drugi slusali bajke?

Svakako. Najbolji primjer je devizna politika. Dok je nekada kompletan devizni prihod išao preko centralnih beogradskih banaka, devize su se kupovale u švercu. Danas devize možeš kupiti u bilo kojoj banci ili mjenjačnici. Kuna je konvertibilna i može se kupiti bilo gdje u svijetu, ako postoji potreba. To se ne može reći za Dinar i ostale valute.
.................................................. ...........................................

Isto je i u Srbiji. Mozes kupiti deviza na svakom uglu, legalno. I oni bi mogli da kazu ISTO. Da ste VI NJIH eksploatisali
Zasto mislis da se ne moze reci za dinar da je konvertibilan? Ja sam menjao dinar u Frankfurtu na aerodromu (pre dve godine, sad bas i ne znam kako je).

Da li nam sad OSTAJE VISE? U cemu se ogledaju ti viskovi koji su nekad odlazili onim DRUGIMA?

U bitno višem standardu. Danas je normalna stvar kupiti stan jer te rata kredita košta gotovo jednako kao i podstanarstvo. O automobilima da ne govorim, dovoljno je pogledati vozni park po ulicama. Sjećam se vremena kada sam ko zadnji cigan morao švercati traperice da me država ne rebne na granici. Jedne cipele u Gracu meni, jedne državi. Fuj, ne ponovilo se.
.................................................. ...............................................

Ha, ha, ha ...I ja sam svercovao iz Trsta u stara, dobra vremena. I kobasice i sir iz Segedina. I alat i staklariju iz Rumunije. Samo mene nisu rebnuli. Bio sam bolji svercer.
Sala na stranu, vozni park je stvar razvoja tehnologija. I da je ostala Yuga bilo bi priblizno isto kao danas. Secas li se da je svaka firma u Yugi imala OBAVEZU da radnicima DOBELI stan nakon 10 godina rada u njoj. A danas?

Da li danas nema eksploatacije?
Ima i uvijek će je biti. Sposobniji, lukaviji, sretniji, beskrupulozniji eksploatiraju ostale.

Ovde se potpuno slazemo.

Ili je ima vise, samo to ne smemo od NOVIH EKSPLOATATORA ni da kazemo ni da priznamo?

Bilo bi idealno da me niko ne eksploatira, ali ako neko već mora onda mi je draže da to bude vlasnik moje firme, umjesto seronje iz centralnog komiteta koji djecu školuje u inozemstvu a priča o istim pravima za sve.
Ti iz CK su bili oni koje gore spominjes: sposobniji, likaviji, spretniji...Ko je nama kriv sto nismo bili u Partiji?

("Ko nece brata za brata, imace tudjina za gospodara")
__________________
"Covece, seti se da si prah....!"
Noc leptira is offline  
Old 16.03.2007., 15:02   #7
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Ne gradimo više pruge Beograd - Bar, Sava Centre, ne pomažemo više vječno nerazvijene krajeve SFRJ, i ostale stvari koje nama ne trebaju. Sami odlučujemo što i kako ćemo..
Za to vrijeme, dok smo mi izgradili najviše autocesta u Europi, Srbi su probili 2 tunela u posljednjih 15 godina.

Noć leptira, jesi li bio ti u Hrvatskoj ili Sloveniji zadnjih 5 godina? O čem ti pričaš??? Očito pojma nemaš, pa smijemo ti se čovječe...
sjekira is offline  
Old 16.03.2007., 15:07   #8
Quote:
Henry_Kinasky kaže: Pogledaj post
Babetina na Slobinom mitingu na Uscu je rekla nesto tipa : "Joj, pa od cega ce ti Slovenci da zive kada se odcepe..?"

Pa su to govorili i za Crnu Goru pre godinu dana (doduse ne vecina kao `89.), a Djeticima svanulo kad su otisli iz mutant zajednice.

U Evropi jedino jos Srbija i Bosna nisu potpisale sporazum o pridruzenju I nema to veze sa standardom i reformama, nego sa smradovima koji upravljaju ovom bolesnom zemljom.

Samo budaletina moze da ima zelju da bude potcinjen beogradskim Jugosima.
Bar jos 30 godina, dok ne poumire banda.
Fare-Sarajevo is offline  
Old 16.03.2007., 15:08   #9
U razvijenom svijetu postoji dioničarstvo, i SVATKO tko poželi, može kupovati dionice banaka, industrije ili bilo čega.. Noc leptira, tko tebi brani da postaneš večinskim vlasnikom lanca hotela ili neke banke u Španjolskoj?

Jednostavni princip: tko plati više, njegovo je.. Država je najgori vlasnik, to je valjda jasno svakome!? Doba etatističkog načina privređivanja, zatvorenosti granica su daleko iza nas, i nepovratno su nestali..

Kad se sjetim po kakve stvari sam morao hodati u Austriju, vjerojatno su nas tamo doživljavali kao klošare..

Za kupit Opel Kadeta trebalo je imati debele veze, pribaviti brdo papira, i još jedan takav auto platiti i državi...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 16.03.2007., 15:11   #10
Jugonostalgicarske bajke su na ovoj temi naisle na zid nepremostivih argumenata...

Champ i walter

Dok ih vi derete mi ostali možemo i odmorit
__________________
Borac protiv vjetrenjača
alst is offline  
Old 16.03.2007., 15:13   #11
Quote:
sjekira kaže: Pogledaj post
Za to vrijeme, dok smo mi izgradili najviše autocesta u Europi, Srbi su probili 2 tunela u posljednjih 15 godina.

Noć leptira, jesi li bio ti u Hrvatskoj ili Sloveniji zadnjih 5 godina? O čem ti pričaš??? Očito pojma nemaš, pa smijemo ti se čovječe...
Nisam bio.

Zasto se smejete? Ne zamerite ako negde gresim.

Ne podcenjujem razvoj Hrvatske i Slovenije, ali znam da on nije zasnovan na nekom mnogo boljem radu i organizaciji posla. Zasnovan je na drugim temeljima, mnogo klimavijim.

Kada izvori koji vuku taj danasnji razvoj presuse, svi ce biti krivi, a posebno hrvatski politicari.

Nikako ne bih zeleo da sam im u kozi. Uverices se.
__________________
"Covece, seti se da si prah....!"
Noc leptira is offline  
Old 16.03.2007., 15:14   #12
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Za kupit Opel Kadeta trebalo je imati debele veze, pribaviti brdo papira, i još jedan takav auto platiti i državi...
Sad ce ti jugonostaligicari odgovorit da su se tako štitila domaca proizvodnja... ti giganti svjetske autmobilske industrije, stojka, Yugo...

I ja se slažem s tim, samo što su se na taj nacin i kupci štitili od kvalitete

Azašto li se Tito vozikao u Mercedesu, u tom katastrofalnom proizvodu trulog kapitalizma
__________________
Borac protiv vjetrenjača
alst is offline  
Old 16.03.2007., 15:19   #13
Quote:
Noc leptira kaže: Pogledaj post
Ne podcenjujem razvoj Hrvatske i Slovenije, ali znam da on nije zasnovan na nekom mnogo boljem radu i organizaciji posla. Zasnovan je na drugim temeljima, mnogo klimavijim.
Na boljem radu, nego sta. U poredjenju sa Srbijom naravno.

Dok su Hrvati poceli da se privatizuju (jebes pljacku, to je bilo svuda), da dovode strani kapital....i imali su koncenzus oko toga sta im je cilj, EU.

Mi smo do 2000. imali najvece pranje para zabelezeno u istoriji, i najvecu pljacku naroda od strane drzave, ikad zabelezenu. Imali smo izolaciju, i sankcije. Imali smo najvecu ikad zabalezenu inflaciju, i kao slag na tortu bombardovanje sa stetom od 150 milijardi dolara.

Srbija je sada tamo gde je Hrvatska bila 2001., a Slovenija `97 - `98.
A kada su tranzicija i reforme u pitanju, period od 6 ili 10 godina razlike je ogroman.
Henry_Kinasky is offline  
Old 16.03.2007., 15:19   #14
Quote:
Noc leptira kaže: Pogledaj post
Nisam bio.

Zasto se smejete? Ne zamerite ako negde gresim.

Ne podcenjujem razvoj Hrvatske i Slovenije, ali znam da on nije zasnovan na nekom mnogo boljem radu i organizaciji posla. Zasnovan je na drugim temeljima, mnogo klimavijim.

Kada izvori koji vuku taj danasnji razvoj presuse, svi ce biti krivi, a posebno hrvatski politicari.

Nikako ne bih zeleo da sam im u kozi. Uverices se.
Klimavi il ne klimavi, ja mislim da ja bolje živim nego moji roditelji u mojim godinama. Stari mi je bio intelektualac, a imao je 20% veću plaću nego neki zidar. Ja danas imam 3 puta veću plaću nego neki zidar.

O osobnim slobodama da ne govorim... I o činjenici da živim u Hrvatskoj, zemlji gdje su javni WC-i čisti, a smetlišta na livadama rijetkost.

Daleko je to od idealnog, ali to i je izazov u demokraciji i tržišnoj privredi, da težiš boljemu.
sjekira is offline  
Old 16.03.2007., 15:22   #15
Quote:
alst kaže: Pogledaj post
Jugonostalgicarske bajke su na ovoj temi naisle na zid nepremostivih argumenata...

Champ i walter

Dok ih vi derete mi ostali možemo i odmorit
Dovoljno sam i mlad i star, tako da se prisjećam odmora i dana provedenih na Jadranu u bivšoj državi..

Slike stranih turista koji su začuđeno stali pred "barikadom ugroženih" Srba, i slikali se ispred nje, sjećat ću se uvijek. Nisu shvaćali o čemu se tu radi, vjerojatno neki čudni narodni običaj...

Balvani, bradate spodobe s puškama i rakijom u ruci, adventure turizam za ljude pustolovnog duha..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 16.03.2007., 15:22   #16
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
U razvijenom svijetu postoji dioničarstvo, i SVATKO tko poželi, može kupovati dionice banaka, industrije ili bilo čega.. Noc leptira, tko tebi brani da postaneš večinskim vlasnikom lanca hotela ili neke banke u Španjolskoj?

Jednostavni princip: tko plati više, njegovo je.. Država je najgori vlasnik, to je valjda jasno svakome!? Doba etatističkog načina privređivanja, zatvorenosti granica su daleko iza nas, i nepovratno su nestali..

Kad se sjetim po kakve stvari sam morao hodati u Austriju, vjerojatno su nas tamo doživljavali kao klošare..

Za kupit Opel Kadeta trebalo je imati debele veze, pribaviti brdo papira, i još jedan takav auto platiti i državi...
Ok CHAMP...Vidi, ako ti kupis hotel u Spaniji, kupices ga po nekoj REALNOJ ceni od koje trnu zubi. Ali, ako Spanac hoce da kupi hotel u Hrvatskoj - kupice ga za saku dolara.

To je ta mala razlika.

Pa sta mislis zasto je zapad pomogao separaciju Yu republika? Zato sto VOLI Hrvate ili Slovence ili Srbe? Ne, ne zato!

Zato da ih LAKSE OPELJESI!

To bas sada i rade: kupuju po Srbiji fabrike za 1 EURO i slicne pi*darije!

I opet cemo kao u ratu: oni u hotelu, a mi u sumi. Oni vlasnici, a mi sobarice. I to u NASEM malom mistu.

Ali, kad to shvatimo, bice kasno.
__________________
"Covece, seti se da si prah....!"
Noc leptira is offline  
Old 16.03.2007., 15:28   #17
Quote:
sjekira kaže: Pogledaj post
Klimavi il ne klimavi, ja mislim da ja bolje živim nego moji roditelji u mojim godinama. Stari mi je bio intelektualac, a imao je 20% veću plaću nego neki zidar. Ja danas imam 3 puta veću plaću nego neki zidar.

O osobnim slobodama da ne govorim... I o činjenici da živim u Hrvatskoj, zemlji gdje su javni WC-i čisti, a smetlišta na livadama rijetkost.

Daleko je to od idealnog, ali to i je izazov u demokraciji i tržišnoj privredi, da težiš boljemu.
Zelim ti da ti se sve to i osvari.

Iako pomalo sumnjam.

Uopste, sumnjam u demokratiju i trzisnu privredu. Verovatno zato sto sam mnogo toga video po svetu.
Ali, to je jedna druga tema...
__________________
"Covece, seti se da si prah....!"
Noc leptira is offline  
Old 16.03.2007., 15:36   #18
Quote:
Noc leptira kaže: Pogledaj post
Pa sta mislis zasto je zapad pomogao separaciju Yu republika? Zato sto VOLI Hrvate ili Slovence ili Srbe? Ne, ne zato!
Pročitaj radije na ovom forumu neke druge teme i izjave stranih državnika i političara, pa ćeš vidjet kako se zapad zalagao za očuvanje SFRJ, čak i Amerika!

Separaciju bivše države započeo je SM ujedinjavanjem "Srbije od tri dela, uskoro ćeš biti cela"..

Samo je nešto slabo ujedinio, pa se sad opet sve raspada, gore nego nekada..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 16.03.2007., 20:35   #19
Quote:
Noc leptira kaže: Pogledaj post
Pa sta mislis zasto je zapad pomogao separaciju Yu republika? Zato sto VOLI Hrvate ili Slovence ili Srbe? Ne, ne zato!

Zato da ih LAKSE OPELJESI!.
Sigurno nam hoce ponovno sijeci nase sume!!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 16.03.2007., 20:50   #20
Quote:
Noc leptira kaže: Pogledaj post
Ne podcenjujem razvoj Hrvatske i Slovenije, ali znam da on nije zasnovan na nekom mnogo boljem radu i organizaciji posla. Zasnovan je na drugim temeljima, mnogo klimavijim.
Nemoj da te sunarodnjaci ozbiljno shvate....ako i na trenutak pomisle da je bilo ciji razvoj zasnovan na bilo cemu drugom osim iskljucivo radu ode sve u p.m.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.