Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2013., 20:21   #2141
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Komunalni doprinos određen je odlukom općinskog ili gradskog vijeća i objavljen u njihovom službenom glasniku. Neki imaju, a neki nemaju mogućnost oslobađanja dijela doprinosa, treba pogledati u toj odluci. Možda se čak nađe i na web-u, a obavezno pitati u općinskoj upravi.
Vodni doprinos oslobođeni su samo branitelji iz domovinskog rata (20, odnosno 50%).
Hvala puno !
gogizg1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:24   #2142
hoce li opcine prije 30.6 slati upozorenja onima koji bi trebali podnijeti zahtjev, a nisu to ucinili?
Nacki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:54   #2143
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
kojim susjedima kada na geodetskoj podlozi se ne vidu katastarske čestice?
Popisane su katastarske čestice, vidljivo je gdje je zahvat, na geoportalu i ispisu stanja sa geoportala mogu očitati sve brojeve (glupo do bola, ali tako je, GSIS je za k...), ima načina, a mora se to utvrditi na bilo koji način.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:57   #2144
Quote:
Nacki kaže: Pogledaj post
hoce li opcine prije 30.6 slati upozorenja onima koji bi trebali podnijeti zahtjev, a nisu to ucinili?
NE
Nitko neće slati upozorenja, a općine su u obavezi na svojoj oglasnoj ploči objavljivati pozive za legalizacijom jednom mjesečno.
Uostalom, ako sva ova medijska kampanja nije dovoljna, onda ne znam što bi bilo dovoljno
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 21:42   #2145
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
NE
Nitko neće slati upozorenja, a općine su u obavezi na svojoj oglasnoj ploči objavljivati pozive za legalizacijom jednom mjesečno.
Uostalom, ako sva ova medijska kampanja nije dovoljna, onda ne znam što bi bilo dovoljno
pitam zato jer znam ljude koji su izasli van građevinske dozvole, ali ne u duzinu i sirinu, vec u visinu. Njima stimaju i kvadratura i geodetski snimci, a visina se nigdje ionako ne spominje i to ne misle legalizirat...
Dakle, umjesto garaze visine 2.5m, lik ima skoro katnicu od 4 m garaze...

i gdje se mogu vidjeti snimci iz 1968?
Nacki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 22:01   #2146
Pa ako mu je isto ucrtano u katastar i upisano u gruntovnicu bez negativne zabilježbe, mogu mu staviti soli na rep.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 08:03   #2147
molio bih pomoć u snalaženju u svezi nadogradnje!
kuća i garaža izgrađeni prije 1968. Uz kuću naknadno nadozidano natkriveno stepenište 12 kvadrata, a u širini garaže samo natkrivena drvarnica postavljena na četiri stupa oko 18 kvadrata. koji postupak ide za legalizaciju?
zatim gdje naći informaciju koliko bi to sve trebalo platiti. Treba li arhitekt, geodet, pravnik?

modernist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 09:21   #2148
Quote:
modernist kaže: Pogledaj post
molio bih pomoć u snalaženju u svezi nadogradnje!
kuća i garaža izgrađeni prije 1968. Uz kuću naknadno nadozidano natkriveno stepenište 12 kvadrata, a u širini garaže samo natkrivena drvarnica postavljena na četiri stupa oko 18 kvadrata. koji postupak ide za legalizaciju?
zatim gdje naći informaciju koliko bi to sve trebalo platiti. Treba li arhitekt, geodet, pravnik?

Stubište - jednostavna zgrada
Drvarna - pomoćna zgrada
Treba arhitekt ili građevinar, ako kuća nije ucrtana u katastar treba i geodet (ako je ucrtana, samo kopija plana), pravnik ne treba (njih izbjegavati jer samo nabijaju nepotrebne troškove).
Informacije http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=11225,
cijene - lokalno u općini za komunalni i:
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija...cijene_SIS.pdf
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija..._cijene_GS.pdf
http://www.mgipu.hr/doc/Visina_komun...sa_gradovi.pdf
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija...u_prostoru.xls
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 09:24   #2149
Quote:
Nacki kaže: Pogledaj post
pitam zato jer znam ljude koji su izasli van građevinske dozvole, ali ne u duzinu i sirinu, vec u visinu. Njima stimaju i kvadratura i geodetski snimci, a visina se nigdje ionako ne spominje i to ne misle legalizirat...
Dakle, umjesto garaze visine 2.5m, lik ima skoro katnicu od 4 m garaze...

i gdje se mogu vidjeti snimci iz 1968?
To jesu nelegalne zgrade, ali Ginger je u pravu. Dok naša inspekcija dođe u situaciju da i tu vrstu nelegalnih zgrada sređuje, proći će vremena. Ali kada dođe na sređivanje, onda bude grdo za one koji to tada više neće moći legalizirati, ili će morati usklađivati sa prostornim planom.
Snimci iz 68. - mogu se zatražiti za ciljanu česticu samo od nadležnog ureda za katastar ili Državne geodetske uprave, ne mogu se vidjeti. I to košta.
A vjerojatno postoje snimci i u Beogradu, u arhivama VGI-a (radili su za cijelu bivšu Jugu), ali to bi trebala DGU riješiti na državnoj razini kroz preuzimanje arhivske građe za područje RH.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 11:47   #2150
Čitajući zakon o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun naišao sam na jednu kontradiktornost ili nejasnoću. Naime u članku 5 piše da se otvorena vanjska stubišta ne računaju. A opet u članku 4. piše da se natkriveni prolazi i drugi dijelovi te građevine koji nisu zatvoreni, ali su natkriveni i omeđeni prema van računaju kao stvarna zapremina tih prostora do visine jedan metar od gornje kote površine njihovog poda. Ja imam Vanjsko stubište koje je natkriveno i omeđeno jednim zidom prema van. Šta sad da radim? Ajmo stručnjaci
tomislav8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:03   #2151
Quote:
tomislav8 kaže: Pogledaj post
Čitajući zakon o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun naišao sam na jednu kontradiktornost ili nejasnoću. Naime u članku 5 piše da se otvorena vanjska stubišta ne računaju. A opet u članku 4. piše da se natkriveni prolazi i drugi dijelovi te građevine koji nisu zatvoreni, ali su natkriveni i omeđeni prema van računaju kao stvarna zapremina tih prostora do visine jedan metar od gornje kote površine njihovog poda. Ja imam Vanjsko stubište koje je natkriveno i omeđeno jednim zidom prema van. Šta sad da radim? Ajmo stručnjaci
Ti ništa, bude ti ovlaštenik izračunao kubaturu za kaznu (ako je legalizacija), za komunalni i vodni.
Po ovome drugome slučaju.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:18   #2152
Quote:
tomislav8 kaže: Pogledaj post
Čitajući zakon o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun naišao sam na jednu kontradiktornost ili nejasnoću. Naime u članku 5 piše da se otvorena vanjska stubišta ne računaju. A opet u članku 4. piše da se natkriveni prolazi i drugi dijelovi te građevine koji nisu zatvoreni, ali su natkriveni i omeđeni prema van računaju kao stvarna zapremina tih prostora do visine jedan metar od gornje kote površine njihovog poda. Ja imam Vanjsko stubište koje je natkriveno i omeđeno jednim zidom prema van. Šta sad da radim? Ajmo stručnjaci

Gdje se točno stubište ne uračunava, gdje si to pročitao? Sorry, da -

Pravilnik o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa [NN 136/06, 135/10, 14/11 i 55/12]

Članak 5.
(1) U obujam građevine ne uračunavaju se:
– žbuka na vanjskim zidovima, odnosno vanjskim površinama građevine,
– balkoni i nenatkrivene terase,
– strehe, vijenci i drugi krovni istaci,
otvorena vanjska stubišta i vanjske rampe,
...


Ja bih tu kubaturu računala u iznosu kvadrature:

Evo vidi:

Pravilnik o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa [NN 136/06, 135/10, 14/11 i 55/12]

Članak 4.
(1) Kod utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa, uz zapreminu zatvorenog dijela neke građevine uračunavaju se i loggie, natkrivene terase, odnosno natkriveni dijelovi terasa, trijemovi, natkriveni prolazi i drugi dijelovi te građevine koji nisu zatvoreni, ali su natkriveni i omeđeni prema van.
(2) Zapremina otvorenih dijelova građevine iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se u m3 kao stvarna zapremina tih prostora do visine jedan metar od gornje kote površine njihovog poda, te odgovara stvarnoj tlocrtnoj površini u m2 poda tih prostora ili dijelova prostora koji su natkriveni.


Pravilnik o načinu obračuna površine i obujma u projektima zgrada

Članak 5.
Građevinska (bruto) površina zgrade za određene prostore, odnosno dijelove zgrade, ako ovim Pravilnikom nije propisano drukčije, obračunava se sa sljedećim koeficijentima:
prostor/ dio zgrade koeficijent
balkon, nenatkrivena terasa, natkriveni prolaz, nadstrešnica 0,25
lođa i otvoreno vanjsko stubište 0,75
etaža garaže, odnosno parkirališnih prostora koja se s najmanje 75% svojeg obujma nalazi ispod površine konačno uređenog i zaravnanog terena uz pročelje zgrade 0,25
podrum s pomoćnim prostorom i natkrivena terasa 0,50

Dakle, čak i otvoreno vanjsko stubište se računa u GBP.


Mack, može li modernist ići na legalizaciju nadstrešnice - drvarnice kao pomoćne zgrade kad mu zgrada nije posve legalna zbog ovog stubišta kojeg treba legalizirati? Ja mislim, ne, koliko i glupo bilo?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 08.01.2013. at 12:25.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:41   #2153
Obzirom da ima čak preko sto stranica, a ovdje sam novi, zanima me jednostavno slijedeće:

1. Imam kuću koja je potpuno legalna. 5 m od kuće sagradio sam garažu koja nije legalna. Garaža ima cca 30 m2. Koliko će me koštati legalizacija i što mi je sve potrebno za nju ?

2. Frend mi ima sličnu situaciju, samo je njemu garaža od 40 m2 naslonjena na kuću. Da li to mijenja na legalizaciji ?

Tko zna i ima volje odgovoriti ?
odbojkašcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:50   #2154
Quote:
Mack, može li modernist ići na legalizaciju nadstrešnice - drvarnice kao pomoćne zgrade kad mu zgrada nije posve legalna zbog ovog stubišta kojeg treba legalizirati? Ja mislim, ne, koliko i glupo bilo?
Razmotrimo postupak za samo nadstrešnicu:
- predaje zahtjev, kopija plana + potpisani zahtjev + dokaz o legalnosti stambene zgrade, a što je potvrda katastra koja ima snimku i iskaze površina (neka me modernist ispravi ako griješim);
- nakon pregleda kompletnosti dokumentacije referent izlazi na teren - pregledava zgradu koja je predmet postupka, ali i provjerava istinitost dostavljene dokumentacije i dokaza o legalnosti - dakle, vidjeti će to stubište (osim ako ne zažmiri što baš nije vjerojatno, osim ako ne bude neki lajbek - pripravnik).

Dakle, mislim da NE, osim ako nema neku ludu sreću koja ga prati u životu pa mu prođe.
Neka podnese zahtjev za tu dogradnju i za nadstrešnicu, bude ga malo više koštalo, ali bude miran.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 13:02   #2155
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ti ništa, bude ti ovlaštenik izračunao kubaturu za kaznu (ako je legalizacija), za komunalni i vodni.
Po ovome drugome slučaju.
Slažem se ali opet ja moram napraviti posao.
tomislav8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 13:06   #2156
za moju prijateljicu

u zemljišnim knjigama joj piše da joj je kuća velika 20 kvadrata a ostali teren je starina. na temelju te kuće od 20 kvadrata (kao starina prije 1968. je dobila priključak vode i struje)
napravila je kuću prije 3-4 g.točno na međama od 100 kvadrata na kat. dakle, nema okućnice. izašla je (po njenim riječima iz gabarita...)
što mora napraviti da bi kuću legalizirala?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 13:07   #2157
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Gdje se točno stubište ne uračunava, gdje si to pročitao? Sorry, da -

Pravilnik o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa [NN 136/06, 135/10, 14/11 i 55/12]

Članak 5.
(1) U obujam građevine ne uračunavaju se:
– žbuka na vanjskim zidovima, odnosno vanjskim površinama građevine,
– balkoni i nenatkrivene terase,
– strehe, vijenci i drugi krovni istaci,
otvorena vanjska stubišta i vanjske rampe,
...


Ja bih tu kubaturu računala u iznosu kvadrature:

Evo vidi:

Pravilnik o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa [NN 136/06, 135/10, 14/11 i 55/12]

Članak 4.
(1) Kod utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa, uz zapreminu zatvorenog dijela neke građevine uračunavaju se i loggie, natkrivene terase, odnosno natkriveni dijelovi terasa, trijemovi, natkriveni prolazi i drugi dijelovi te građevine koji nisu zatvoreni, ali su natkriveni i omeđeni prema van.
(2) Zapremina otvorenih dijelova građevine iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se u m3 kao stvarna zapremina tih prostora do visine jedan metar od gornje kote površine njihovog poda, te odgovara stvarnoj tlocrtnoj površini u m2 poda tih prostora ili dijelova prostora koji su natkriveni.


Pravilnik o načinu obračuna površine i obujma u projektima zgrada

Članak 5.
Građevinska (bruto) površina zgrade za određene prostore, odnosno dijelove zgrade, ako ovim Pravilnikom nije propisano drukčije, obračunava se sa sljedećim koeficijentima:
prostor/ dio zgrade koeficijent
balkon, nenatkrivena terasa, natkriveni prolaz, nadstrešnica 0,25
lođa i otvoreno vanjsko stubište 0,75
etaža garaže, odnosno parkirališnih prostora koja se s najmanje 75% svojeg obujma nalazi ispod površine konačno uređenog i zaravnanog terena uz pročelje zgrade 0,25
podrum s pomoćnim prostorom i natkrivena terasa 0,50

Dakle, čak i otvoreno vanjsko stubište se računa u GBP.


Mack, može li modernist ići na legalizaciju nadstrešnice - drvarnice kao pomoćne zgrade kad mu zgrada nije posve legalna zbog ovog stubišta kojeg treba legalizirati? Ja mislim, ne, koliko i glupo bilo?
Za bruto površinu znam, to je dosta jasno napisano, ali za obračun obujma nije. Ja se nemam na šta pozvati, šta ako stranci obračunam po članku 4. a onda mi ona dođe i kaže da je pročitala u članku 5. da se stubišta ne obračunavaju.
tomislav8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 13:23   #2158
Ma mora biti tupa ko stup da tako što kaže. Vanjsko stubište koje je natkriveno i omeđeno izvana jednostavno više nije obično vanjsko stubište, ima krov, ima zid - dakle moglo bi biti bilo što, nekakva visoka veranda ili kajtigajazam. Samo ti lijepo izračunaj volumen kao kvadraturu, eto ja garantiram (sad sam kod Fred Matić )
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 13:33   #2159
Quote:
modernist kaže: Pogledaj post
molio bih pomoć u snalaženju u svezi nadogradnje!
kuća i garaža izgrađeni prije 1968. Uz kuću naknadno nadozidano natkriveno stepenište 12 kvadrata, a u širini garaže samo natkrivena drvarnica postavljena na četiri stupa oko 18 kvadrata. koji postupak ide za legalizaciju?
zatim gdje naći informaciju koliko bi to sve trebalo platiti. Treba li arhitekt, geodet, pravnik?

Ja bih tu malo ispravila kolegu macka. Ovo stubište nije jednostavna zgrada već nadogradnja legalne zgrade - dakle, nažalost crtati cijelu zgradu, priložiti uvjerenje iz katastra da je zgrada građena prije 15.2.1968. Volumen tog natkrivenog stepeništa = njegova kvadratura i po tome se plati vodni i komunalni doprinos. Naknada 500 kn

A nadstrešnicu bih ja radije otfikarila malo da bude 15 m2 i ne bih je uopće legalizirala. Jer, ako se legalizira, onda ide kao jednostavna zgrada po Članku 13. Dakle, obračun od arhitekta za plaćanje vodnog i komunalnog doprinosa (kubatura = kvadratura), iako to se ne specificira tako za samostalne zgrade, uistinu. Naknada opet 500 kn. Mislim da je jeftinije smanjiti je za 3 m2.

Opet, ako prolazi pomoćna zgrada po članku 14 i nadogradnja legalne zgrade u jednom postupku (što pak neki dozvoljavaju, a neki ne) onda bi se ista mogla legalizirati za samo 500 kn, bez arhitekta.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 13:49   #2160
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
u zemljišnim knjigama joj piše da joj je kuća velika 20 kvadrata a ostali teren je starina. na temelju te kuće od 20 kvadrata (kao starina prije 1968. je dobila priključak vode i struje)
napravila je kuću prije 3-4 g.točno na međama od 100 kvadrata na kat. dakle, nema okućnice. izašla je (po njenim riječima iz gabarita...)
što mora napraviti da bi kuću legalizirala?
Pozz Sunčeko, pa gdje nađe te slučajeve. Ima parcelu od 100 kvadrata, i izgradila ju 100% (na kat) i još malo preko toga (tko šiša među).
Samo mi objasni što je starina, pa da damo uputstvo za upotrebu
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.