Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2017., 12:46   #61
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Ništa nisam napravila jer mi je račun blokiran imam dva kredita i samohrana sam majka.A ima nas još takvih. Kad sam mogla pomagala sam
Ok, razumijem, razumijem onda i tvoje razocaranje. Razumijem da si i psihicki potonula zbog toga. Ali tu si, boris se, nije to bezizlazno stanje. Jel dobivas kakvu pomoc? Jesi li je trazila? Jel si pomognes s tim socijalnim ducanima gdje se dijeli hrana ili jel kupujes u zapcu po kunu ili dvije, sve proizvode pred istek roka?
Mozes ih i zamrznuti pa ih vaditi po potrebi.
I ja sam prosla taj dio u zivotu, pa opet stanes na noge i ides dalje. Samo sto danas imas puno vise mogucnosti nego tada.
Ako ti mogu ikako pomoci, javi mi se, pomoci cu ti ako mogu.

Ali kao sto su ti gore napisali, mozes pomoci drugima bar lijepom rijeci. Nemoj si dozvoliti da skroz potones jer si majka i trebas svojoj djeci.
I samo polako, iz dana u dan. Bit ce to sve dobro.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 12:52   #62
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Ok, razumijem, razumijem onda i tvoje razocaranje. Razumijem da si i psihicki potonula zbog toga. Ali tu si, boris se, nije to bezizlazno stanje. Jel dobivas kakvu pomoc? Jesi li je trazila? Jel si pomognes s tim socijalnim ducanima gdje se dijeli hrana ili jel kupujes u zapcu po kunu ili dvije, sve proizvode pred istek roka?
Mozes ih i zamrznuti pa ih vaditi po potrebi.
I ja sam prosla taj dio u zivotu, pa opet stanes na noge i ides dalje. Samo sto danas imas puno vise mogucnosti nego tada.
Ako ti mogu ikako pomoci, javi mi se, pomoci cu ti ako mogu.
Hvala ti od srca, ne tražim pomoć, zaposlena sam , nego moja tema je u komercijalizaciji Božića. To nije kršćanski duh. Moja djeca i ja smo imali ručak kao i svaki dan. Nisam ja slučaj za pomoć, nego oni drugi koji nisu imali što pojesti, koji su u hladnom, koji kopaju po kontejnerima dok se drugi prežderavaju u duhu ljubavi i visokih frekvencija.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 12:52   #63
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
S tim da ono najbolje što ljudi imaju i mogu podijeliti svima jesu njihova duhovna bogatstva, srce i ljubav.
Nije li licemjerno ako bogataš sebi i drugima na Božić dijeli samo duhovna bogatstva, srce i ljubav?

Mislim, ono, dati duhovno bogatstvo onome kome kruli u želuci jer tri dana nije jeo ....... ?!

Nije li najlakše podijeliti duhovno bogatstvo, srce i ljubav?

Svi imamo, ili smatramo da imamo, duhovno bogatstvo, ima ga i onaj kome je stol prazan, lako je dati dio jer se - ne troši. Ljubav isto tako. Nećeš postati duhovno siromašan ako razdijeliš duhovno bogatstvo, sa materijalnim bogatstvom nije baš tako.

Međutim, razdijeliti materijalno bogatstvo - e to je malo teže.

Začas se nađu izgovori da nam sve materijalno treba, pa neka se sirotinja zadovolji duhovnim bogatstvom.

Ali to je druga tema.

Moja teorija je da je bit Božića obilje, materijalno bogatstvo, pun stol.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 12:56   #64
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nije li licemjerno ako bogataš sebi i drugima na Božić dijeli samo duhovna bogatstva, srce i ljubav?

Mislim, ono, dati duhovno bogatstvo onome kome kruli u želuci jer tri dana nije jeo ....... ?!

Nije li najlakše podijeliti duhovno bogatstvo, srce i ljubav?
Čovjek treba jesti i piti kao bi bio u mogućnosti steći duhovno bogatstvo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:05   #65
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Hvala ti od srca, ne tražim pomoć, zaposlena sam , nego moja tema je u komercijalizaciji Božića. To nije kršćanski duh. Moja djeca i ja smo imali ručak kao i svaki dan. Nisam ja slučaj za pomoć, nego oni drugi koji nisu imali što pojesti, koji su u hladnom, koji kopaju po kontejnerima dok se drugi prežderavaju u duhu ljubavi i visokih frekvencija.
Cak im ja i ne zamjeram. Radim na takvom mjestu gdje vidim i ljude i znam njihove mogucnosti, a vidim i kako se razbacuju. Neki su se jednostavno pogubili u svemu, nikad nisu imali, pa sad kad mogu, priste si i previse, a neki idlaze u krajnost i minuse samo da bi se mogli pokazati. Nije ti sve to ni bahatost, nego glupost.

Nisam mislila da ti trebamo skupljati donacije
Nego sam mislila ukoliko nemas posao ili ti treba kakva druga pomoc, tu sam. Nesto se uvijek moze iskopati
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:08   #66
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Čovjek treba jesti i piti kao bi bio u mogućnosti steći duhovno bogatstvo
Ali ovdje je bila riječ o svođenju na prežderavanje, konzumerizam i tsl.

Velikom količinom neumjerenosti i izobličavanja ljudi od svake ideje mogu učiniti njenu suprotnost.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:11   #67
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Čovjek treba jesti i piti kao bi bio u mogućnosti steći duhovno bogatstvo
Ma ne radi se o tome.

Radi se o tome da Božić je blagdan obilja, od svog nastanka. Uvijek se za Božić stavljalo ono najbolje na stol. Od novog stolnjaka, preko najbolje odjeće do najbolje hrane.

I sad se odjednom toga kakti sramimo. Neeeeeee ..... oblini stol nije Božić.

Ali, je. Tradicionalni Božić upravo je to - obilje.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:15   #68
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali ovdje je bila riječ o svođenju na prežderavanje, konzumerizam i tsl.

Velikom količinom neumjerenosti i izobličavanja ljudi od svake ideje mogu učiniti njenu suprotnost.
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ma ne radi se o tome.

Radi se o tome da Božić je blagdan obilja, od svog nastanka. Uvijek se za Božić stavljalo ono najbolje na stol. Od novog stolnjaka, preko najbolje odjeće do najbolje hrane.

I sad se odjednom toga kakti sramimo. Neeeeeee ..... oblini stol nije Božić.

Ali, je. Tradicionalni Božić upravo je to - obilje.
Post koji sam citirao je obilje hrane stavio ispred duhovnog bogatstva, kao ne treba nam to ako smo gladni.

E pa treba, jer ćemo hranu pojesti i probaviti a duhovno znanje ostaje zauvijek.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:40   #69
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nije li licemjerno ako bogataš sebi i drugima na Božić dijeli samo duhovna bogatstva, srce i ljubav?
Meni se ne čini toliko, ako uopće, licemjerno, jer su njegova duhovna bogatstva ono najvrednije što ima. Ali ako ne daje od svojih materijalnih viškova onda šteti i sebi. Sebičnost i strah od gubitka vode ga k duhovnom gubitku, i tu gubi najviše i najdulje.
Quote:
Mislim, ono, dati duhovno bogatstvo onome kome kruli u želuci jer tri dana nije jeo ....... ?!
Da, ali tu je onda očito riječ o duhovnom siromahu. Taj bogataš onda duhovno spava ispod mosta zamotan u papir na -20.

Quote:
Nije li najlakše podijeliti duhovno bogatstvo, srce i ljubav?
Svi imamo, ili smatramo da imamo, duhovno bogatstvo, ima ga i onaj kome je stol prazan, lako je dati dio jer se - ne troši. Ljubav isto tako. Nećeš postati duhovno siromašan ako razdijeliš duhovno bogatstvo..
Baš tako. Što više daješ to ćeš biti bogatiji.
Quote:
Međutim, razdijeliti materijalno bogatstvo - e to je malo teže.
Začas se nađu izgovori da nam sve materijalno treba, pa neka se sirotinja zadovolji duhovnim bogatstvom...
Moja teorija je da je bit Božića obilje, materijalno bogatstvo, pun stol.
Materijalno je bitno onima koji su gladni i smrzavaju se. Bitno je da naša tijela budu dobro. Kada prijeđemo one između i dođemo do luksuza, on je potreban onima koji su naučili i prihvatili takve vrijednosti. Oni koji su prihvatili takav put odabrali su duhovno težak put, i težak duhovni križ koji trebaju nositi.
To ne sprečava one ispod da se bolje organiziraju, da imaju više ljubavi prema sebi i prema drugima. Oni su dovoljno moćni da organiziraju bolji život za sve.
Dublje gledano, i siromasi koji spavaju u papiru ispod mosta su dovoljno moćni da si organiziraju bolji život. Mi smo kreatori. Naže želje i naše misli imaju energiju za stvaranje paralelnih svemira u kojima one nastavljaju živjeti. Kada u te misli i želje uložimo dovoljno energije, Svemir u kojemu su one ostvarene postat će naša stvarnost. To može svatko.
Svatko može odabrati znači li mu Božić pun stol, ili ljubav i pomaganje drugima, ili i jedno i drugo. Svatko ima stvaralačku moć i slobodan izbor dati više energije u jedno ili drugo.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 14:33   #70
LLSkyligts, Srebreni-medvjed

Tema je Što su ljudi napravili od Božića i Uskrsa.

Moj odgovor je - ništa. Božić i Uskrs su upravo ono što su oduvijek i bili - svetkovina materijalnog blagostanja.

Što se tiče duhovnog, o duhovnom ne možeš razmišljati dok ti kruli u želucu tada misliš samo kako kupiti kruh, ali jednako tako ne možeš razmišljati niti prepuna želuca, poslije obilna ručka, okružen bučnim ljudima.

Čovjek se duhovno razvija u miru i tišini, dok u samoći svoje sobe čita misli pametnih ljudi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 15:24   #71
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Tema je Što su ljudi napravili od Božića i Uskrsa.
Moj odgovor je - ništa. Božić i Uskrs su upravo ono što su oduvijek i bili
Ali to ipak nije točno. Konzumerizam, negativna strana medija, 'amerikanizacija', gomilanje stvari koje ljudima objektivno ne trebaju - novovijeka je masovna pojava.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 16:21   #72
Quote:
toma juda kaže: Pogledaj post
Ne možeš postići ravnotežu ako ne spoznaš samog sebe. Danas je većina ljudi potpuno materijalistički orijentirana. Zato i imaš ovakav blagdan, bio on Božić, bio on Uskrs. Sve se svelo na konzumerizam. Sve na ovom svijetu ima vrijednost izraženu u novcu. No, duh je nešto sasvim drugo. U duhu smo svi jednaki. Isus prije nego je izdahnuo na križu rekao je - ''Oče, predajm ti duh svoj.'' I to je ona cijela bit, s ovog svijeta samo odlazi naš duh, ostalo se pretvara u prah (materiju).
Ravnoteža prije svega i u svemu...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 17:41   #73
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Tema je Što su ljudi napravili od Božića i Uskrsa.

Moj odgovor je - ništa. Božić i Uskrs su upravo ono što su oduvijek i bili - svetkovina materijalnog blagostanja.
Potpuno pogresno.

Bozic i Uskrs su u originalu stovanje univerzalnog i astronomski definiranog ciklusa u Prirodi, na metafizickoj i fizickoj razini.

Sto je s vremenom mutiralo u idolatriju i materijalizam.
Kod nekih.


Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Konzumerizam, negativna strana medija, 'amerikanizacija', gomilanje stvari koje ljudima objektivno ne trebaju - novovijeka je masovna pojava.
Istina.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 18:49   #74
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Potpuno pogresno.

Bozic i Uskrs su u originalu stovanje univerzalnog i astronomski definiranog ciklusa u Prirodi, na metafizickoj i fizickoj razini.

Sto je s vremenom mutiralo u idolatriju i materijalizam.
Kod nekih.
Antropološka istraživanja naših predaka kao i plemena koja još žive bez dodira sa civilizacijom su dokazala da se uvijek svetkovalo sa punim stolovima. I bogovima su se prinosile obilne žrtve. Članovi plemena su za vrijeme svetkovina uvijek oblačili najbolju odjeću i kitili se najboljim što imaju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 17:40   #75
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Antropološka istraživanja naših predaka kao i plemena koja još žive bez dodira sa civilizacijom su dokazala da se uvijek svetkovalo sa punim stolovima. I bogovima su se prinosile obilne žrtve. Članovi plemena su za vrijeme svetkovina uvijek oblačili najbolju odjeću i kitili se najboljim što imaju.
Jest, ali ne slavlje slavlja radi, nego života. Sunce se je počelo "vraćati" (sol invictus), novi ciklus se je opet nazirao, dakle godina sa novim plodovima/hranom - produljenjem života.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 17:47   #76
A gdje je u toj priči onaj kojeg slavimo-Isus.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 18:17   #77
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Antropološka istraživanja naših predaka kao i plemena koja još žive bez dodira sa civilizacijom su dokazala da se uvijek svetkovalo sa punim stolovima.
Sto je a) imalo simbolicku svrhu i b) cjenilo se i nema veze sa hipnotiziranim majmunima koji trce po shopping centrima i peglaju kartice za smece koje niti cijene niti ce trajati.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Članovi plemena su za vrijeme svetkovina uvijek oblačili najbolju odjeću i kitili se najboljim što imaju.
Jer je ritualisticka odjeca imala simbolicku svrhu i bila produkt bogatog unutarnjeg zivota a nije dosla sa drugog kraja svijeta sivana za kikiriki i servirana pa kupljena po sugeriranoj "modi" za 20x cijenu sa svrhom kompenziranja unutarnje praznine.


Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
A gdje je u toj priči onaj kojeg slavimo-Isus.
Pribijen cavlima na kriz pa guran pod nos raji da im traumatizira djecu i bude idol/totem odraslima.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 18:34   #78
Omen, mudro zboriš

Nekoć je sve imalo svrhu i bilo je u savršenu skladu s prirodnim ciklusima.
Danas apsolutno, sve, ali APSOLUTNO ima jedan i jedini cilj, a to je prodaja i zarada.
SVE. Jednom kad to shvatiš, obuzme te neka tiha jeza...

Svaka čak i lijepa ljudska gesta služi za samopromociju i opet se podvrgava nečijim interesima (ili tvrtke ili političke kampanje ili osobnog probitka).

A Isus je ko lutkica u izlogu, svi ga uzimaju i služe se njime kad im treba, kasnije ga samo vrate u izlog ili bace u smeće kao i sve silne borove koji će uskoro preplaviti grad.
Ljudi su se valjda sami sebi toliko gadili da su morali izmisliti priču o Sinu Božjem koji ih je došao spasiti tako nemoralne i odvratne. Izmislili su Isusa kako se ne bi morali nositi sa svojim izborima, grijesima i odgovornostima. Lakše je kad znaš da će te netko jednostavno doći spasitii i otkupiti tvoje grijehe.
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 19:38   #79
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post

Sto je a) imalo simbolicku svrhu i b) cjenilo se i nema veze sa hipnotiziranim majmunima koji trce po shopping centrima i peglaju kartice za smece koje niti cijene niti ce trajati.



Jer je ritualisticka odjeca imala simbolicku svrhu i bila produkt bogatog unutarnjeg zivota a nije dosla sa drugog kraja svijeta sivana za kikiriki i servirana pa kupljena po sugeriranoj "modi" za 20x cijenu sa svrhom kompenziranja unutarnje praznine.
Ritualistička odjeća produkt je igle i konca kao i ona iz trgovačkog centra. Prije su je bile šivale robinje, ekvivalent jeftine radne snage siromašnih zemalja. Nisam pipala svećenike ali pretpostavljam da je i današnja njihova odjeća kvalitetna, međutim i u trgovačkim centrima da se naći kvalitetne odjeće koja dugo traje. Imaš ženske hlače za 100 kuna koje se raspadnu za godinu dana i ženske hlače za 500 kuna koje traju godinama.

Jeftino smeće je za sirotinju, ali tako je bilo i prije 1000 godina, plemstvo i svećenstvo nosilo je kvalitetnu odjeću, kmetovi bi hodali bosi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 19:38   #80
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
A gdje je u toj priči onaj kojeg slavimo-Isus.
Tamo gdje i nova godina.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.