Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2005., 10:25   #41
pred 3-4 mjeseca dobio sam građ. dozvolu .

Cijena komunalnih doprinosa (a to je zapravo ono što se naziva cijenom građ. dozvole) je u mom slučaju 100 kn / m3.
Računa se koliko kuća ima m3 u vanjskim gabaritima i za svaki m3 plačaš cca 100kn. Cijena m3 (100kn u mom slučaju) ovisi o zoni gdje se nalazi budući objekt.

Ovo gore važi za stambeni prostor.
Podrum i potkrovlje se računaju s 50% volumena , terase 25%, natkrivene terase 50%, terase otvorene samo s jedne strane 75%. Garaža se ne računa (nisam siguran).
Podrum mora biti sa pola volumena ukopan da bi bio podrum.

Cijene komunalija jako ovise o postojećoj infrastrukturi a ja ti otprilike mogu reći kako bi to bilo u mom slučaju:

Voda cca 4000 kn, kanalizacija recimo do 10000kn (sad je nema a kad bi se nas 20-tak skupilo recimo da bi to bila cijena po parceli), struja cca 13000 kn za 6,6 kW priključak.

Kod izdavanja građ. dozvole još platiš hrpu taksi (biljega) a mene je to došlo još cca 1000 kn.

I to bi bilo to, samo moraš imati nekog da ti to malo i pogura kad su papiri u općini...

Još moraš platiti arhitektu da ti sve priredi za predaju zahtjeva a to je neka druga priča...
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2005., 12:00   #42
S obzirom da se pripremam za gradnju zanima me ova druga priča sa arhitektom!
Možeš mi malo objasniti kako oni naplačuju,ima li koja caka da što ušpara,itd.
I ako možeš preporučiti kojeg povoljnog bilo bi jako lijepo!

Hvala
Samoborac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2005., 12:49   #43
Quote:
Samoborac kaže:
S obzirom da se pripremam za gradnju zanima me ova druga priča sa arhitektom!
Možeš mi malo objasniti kako oni naplačuju,ima li koja caka da što ušpara,itd.
I ako možeš preporučiti kojeg povoljnog bilo bi jako lijepo!

Hvala
arhitekti su kako sam rekao posebna priča. Kao i u svemu drugome ima ih svakakvih po svakakvim cijenama. Okvirno cijene su od cca 10 € / m2 pa na više. Moraš se cijenkati i na kraju sve završi nekom pogodbom za određeni iznos bez obzira na kvadrate.
Mene je za cca 355 m2 brp posao arhitekte koštao 3200 € s tim da sam svoju kuću sam nacrtao a arh. je sve samo "uglazbio". Zbog toga što sam donio kompletno idejno rješenje cijena je bila niža za cca 1000€. Ovih 3200 € je sa izvedbenim projektom koji ti je svakako potreban za bilo kakvu kuću koja nije samo 4 zida.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2005., 10:47   #44
Codegun najljepse ti hvala na odogovru..
Sad je mnogo tog jasnije, nije jeftino ali nije ni pretjerano skupo, ako se malo sami potrudimo...
Jos jednom hvala na odgovoru..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 23:48   #45
k, pm!
__________________
Just living is not enough, said the Butterfly. One must have sunshine, freedom, and a little flower.
KatarinaJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 08:06   #46
tehnički elaborat i građevinska dozvola

molim jedno pojašnjenje. Neki dan sam imala prilike vidjeti elaborat koji se daje za dobivanje građevinske dozvole za moju zgradu. Ispalo je da je elaborat poprilično drukčiji od stvarnog stanja. na primjer, tamo piše manji broj stanova od stvarnog, a čini mi se da se treći kat na kojem živim i ne spominje, samo 1. , 2. kat i tavan. Upisano je sve u ZK i ja sam prije godinu i pol dala zahtjev za upis (kad sam kupovala stan, od advokata sam prethodno dobila zeleno svjetlo). Prijašnji vlasnik normalno je bio upisan u zemljišne knjige. Sad me muči jer zgrada nikad neće dobiti uporabnu dozuvolu, ali da li mogu biti još neke posljedice kad stvarno stanje odstupa od tehničkog elaborata? hvala na odgovorima.
andreaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 10:10   #47
evo podizem ovaj topic i mene stvarno interesira
franka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 14:28   #48
Trebalo bi radit novi projekt (koji odgovara stvarnom stanju) i predat zahtjev za izmjenom građevinske dozvole, skraćeno - legalizacija objekta. Dozvolu ćete dobit ako takav novi projekt zadovoljava uvjete propisane prostornim planom.

Npr., ako je katnost po prostornom planu na tom području 3 etaže, a kod vas ima 4, ta 4. se ne može legalizirat. Trebalo bi je rušit. Isto vrijedi i za druge gabarite (maks. visina, krovna kosina, % izgrađenosti na parceli, dozvoljen broj stanova...).

U ovakvoj situaciji uporabnu možeš zaboravit, a nažalost postoji čak i mogućnost da se dio zgrade niti ne može legalizirati (na gor opisani način). Zašto? Zato što investitori uvijek traže građevinsku dozvolu za maksimalno dozvoljenu visinu, maks. dozvljeni broj etaža i stanova, i sl. (više stanova, veća dobit).
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 18:12   #49
do koliko m2 ne treba gradjevinska dozvola?

do koliko m2 ne treba gradjevinska dozvola za izgraditi neku malu kucicu
vokaj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 19:14   #50
Koliko je meni poznato, uvijek treba. Lokacijska bi trebala biti dovoljna samo za vrlo ograničen broj zahvata u prostoru...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 19:48   #51
do 50m2 bruto.
mora biti prizemno.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 04:26   #52
jel to sigurno, znači za ovo mi ne bi trebala dozvola?
http://www.marles.hr/apartman%20AP%201.htm

pitanje
recimo da imam građevinsko zemljište, slože mi gore ovakvu kučicu, platim komunalne naknade za sve priključke i to je to ili mi ipak nešto fali?
da li bi mi priključili struju i vodu bez građevinske dozvole?
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 12:23   #53
Quote:
plimpi kaže:
do 50m2 bruto.
mora biti prizemno.
Samo u specijalnom slucaju, inace ne moze bez dozvole
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 12:24   #54
Quote:
maks kaže:
jel to sigurno, znači za ovo mi ne bi trebala dozvola?
http://www.marles.hr/apartman%20AP%201.htm

pitanje
recimo da imam građevinsko zemljište, slože mi gore ovakvu kučicu, platim komunalne naknade za sve priključke i to je to ili mi ipak nešto fali?
da li bi mi priključili struju i vodu bez građevinske dozvole?
Trebas gradjevinsku dozvolu.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 21:08   #55
To što sam ja rekao je u svakom slučaju tako kad se radi o pomoćnim građevinama, dakle na parceli na kojoj već postoji kuća.

Za ovaj konkretan slučaj ne znam, valja se raspitati u urbanizmu.

Nedavno je bio članak o kamenim montažnim kućama koje će uskoro u proizvodnju, oko 20m2. Pisalo je da neće trebat građevinska...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 11:47   #56
Za "pokretnu nekretninu" (nešto kao američka kuća na kotačima) ne treba dozvola.
Nekad je vrijedilo da i za 12 m2 ne treba dozvola.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 12:30   #57
Za pomoćne objekte do 50 kvadrata ne treba građevinska dozvola, ali i za njih ide lokacijska (u ovom slučaju kao konačni akt)
Pošto znamo da je dugotrajniji put dobit lokacijsku dozvolu put do papira se nešto skraćuje, ali ne puno
Inače lokacijska se izdaje i za objekte do 12 kvadrata (npr. kiosci)
Nema nikakvog zahvata u prostoru bez izdavanja dozvola
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 13:58   #58
Quote:
alfred stokes kaže:
Za pomoćne objekte do 50 kvadrata ne treba građevinska dozvola, ali i za njih ide lokacijska (u ovom slučaju kao konačni akt)
Pošto znamo da je dugotrajniji put dobit lokacijsku dozvolu put do papira se nešto skraćuje, ali ne puno
Inače lokacijska se izdaje i za objekte do 12 kvadrata (npr. kiosci)
Nema nikakvog zahvata u prostoru bez izdavanja dozvola
o cemu ti zuboris?
za kiosk (do 12m2) ne treba lokacijska, niti gradjevinska
i naravno da ima zahvata u prostoru za koje ne treba dozvola, procitaj si zakon o prostornom planiranju i zakon o gradnji, ne salji dezinformacije ljudima
nenchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:02   #59
Quote:
vokaj5 kaže:
do koliko m2 ne treba gradjevinska dozvola za izgraditi neku malu kucicu
do BRP 50m2 i visine sljemena do 4m, ako se gradi na gradjevinskoj parceli objekta za koji je izdana gradjevinska dozvola i to je onda pomocna gradjevina (garaza, drvarnica, spremiste)
ako planiras graditi stambeni objekt bez obzira na kvadraturu treba ti i lokacijska i gradjevinska
nenchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:40   #60
Quote:
nenchi kaže:
do BRP 50m2 i visine sljemena do 4m, ako se gradi na gradjevinskoj parceli objekta za koji je izdana gradjevinska dozvola i to je onda pomocna gradjevina (garaza, drvarnica, spremiste)
ako planiras graditi stambeni objekt bez obzira na kvadraturu treba ti i lokacijska i gradjevinska
to sam i ja bio rekao gore, ali me stokes malo zbunio...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.