Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2011., 04:12   #41
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
čudno što je ovo stavljeno pod prirodne znanosti...meteorlogija nije ništa drugačija od astrologije


za to studiraš Fiziku na PMF-u čovjek božji
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:12   #42
jel itko može pojasniti zašto se toliko magle stvorilo unazad nekoliko dana u Zagrebu?? i zašto uopće ne odlazi?
El Nino9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 00:32   #43
Quote:
El Nino9 kaže: Pogledaj post
jel itko može pojasniti zašto se toliko magle stvorilo unazad nekoliko dana u Zagrebu?? i zašto uopće ne odlazi?
Zato što je zima i anticiklona.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 02:56   #44
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Zato što je zima i anticiklona.
to sam i sam zaključio...
ali oni fizički procesi, veza uzrok-posljedica, to me zanima.
El Nino9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 23:51   #45
Quote:
El Nino9 kaže: Pogledaj post
to sam i sam zaključio...
ali oni fizički procesi, veza uzrok-posljedica, to me zanima.
Nema vjetra ni oblaka, zrak se radijacijski hladi, temperatura padne ispod rosišta i eto magle. Da nešto puše raspuhalo bi maglu. Da ima oblaka smanjilo bi se hlađenje zraka.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 02:51   #46
pred 2 dana je na HTV na prognozi rekla žena neka zamislimo ovu anticiklonu kao veliko mirno jezero koje je jako teško promješati.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 20:25   #47
Čuo sam od nekih ljudi da prate na netu NASA-inu vremensku prognozu...
proveo dost vremena u potrazi googlajući, ali nisam uspio naći tu prognozu koja bi mogla pokazati lokalno vrijeme...

Ima netko možda link?
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 02:48   #48
Quote:
slvnc kaže: Pogledaj post
Čuo sam od nekih ljudi da prate na netu NASA-inu vremensku prognozu...
proveo dost vremena u potrazi googlajući, ali nisam uspio naći tu prognozu koja bi mogla pokazati lokalno vrijeme...

Ima netko možda link?
Najbolji ti je yr.no
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 18:03   #49
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Najbolji ti je yr.no
Hvala!
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 17:36   #50
Libija je nakon 90 godina ostala bez titule najtoplijeg mjesta pod suncem a na tron je zasjela američka Dolina smrti, objavila je Svjetska meteorološka organizacija (WMO).

Nakon što je međunarodni tim stručnjaka ponovno proučio najviše zabilježene temperature na svijetu utvrđeno je da je 56,7°C koliko je 1913. zabilježeno u Greenland Ranchu u kalifornijskoj Dolini smrti rekordna ikad zabilježena temperatura u svijetu.

Libijske tvrdnje da je 13. rujna 1922. na području te zemlje izmjereno 58°C u talijanskoj vojnoj bazi u El Aziziju sada se čine prenapuhanima. Pronašli smo sustavne pogreške u mjerenjima provedenima 1922. godine, naveo je u priopćenju Randy Cerveny sa sveučilišta Arizona koji je odgovoran za svjetske temperaturne rekorde u WMO.

Analiza koju je proveo međunarodni tim stručnjaka utvrdila je pet velikih problematičnih elemenata u libijskim tvrdnjama i zaključila da je needucirani promatrač koji je ustrajno na pogrešna mjesta upisivao celzije vjerojatno upisivao i pogrešne brojeve.

Uz to, mjerenje je provedeno termometrom koji je već u vrijeme navodna rekorda bio zastario te je imao odstupanja u točnosti od čak desetak stupnjeva Celzija.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 03:31   #51
kak to da ciklona u Sredozemlju nastaje kod Genove i kak to ne nastaje recimo kod nas na Jadranu nego baš kod Genove?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 22:42   #52
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kak to da ciklona u Sredozemlju nastaje kod Genove i kak to ne nastaje recimo kod nas na Jadranu nego baš kod Genove?
Zato jer se Zemlja vrti kak se vrti a Alpe stoje kako stoje. Tu su još i Apenini i komadić Mediterana -Genovski zaljev,idealno mjesto za ciklogenezu. Nešto malo lošiji je Trščanski zaljev, no i on zimi radi punom parom.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 00:07   #53
Genovske ciklone su zapravo sekundarne ciklone velikih atlantskih ciklona koje najčešće ne uspijevaju ući u Sredozemlje. Genovski zaljev je upravo mjesto gdje većina atlantskih fronta prelazi Alpe i pri tome hladniji zrak nailazi na toplo more i u kombinaciji s povoljnim reljefom predstavlja idealno mjesto za ciklogenezu.
Međutim ciklona itekako može nastati u Jadranu, ovisno o smjeru u kojem prodire hladniji zrak. Ako nije riječ o atlantskom prodoru, nego se fronta spušta više sa sjevera direktno u Jadran onda će se formirati ciklona u sjevernom Jadranu, ali takve ciklone su u pravilu uvijek pliće od genovskih.
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 02:11   #54
Quote:
Adama kaže: Pogledaj post
Genovske ciklone su zapravo sekundarne ciklone velikih atlantskih ciklona koje najčešće ne uspijevaju ući u Sredozemlje. Genovski zaljev je upravo mjesto gdje većina atlantskih fronta prelazi Alpe i pri tome hladniji zrak nailazi na toplo more i u kombinaciji s povoljnim reljefom predstavlja idealno mjesto za ciklogenezu.
Međutim ciklona itekako može nastati u Jadranu, ovisno o smjeru u kojem prodire hladniji zrak. Ako nije riječ o atlantskom prodoru, nego se fronta spušta više sa sjevera direktno u Jadran onda će se formirati ciklona u sjevernom Jadranu, ali takve ciklone su u pravilu uvijek pliće od genovskih.
hvala
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:47   #55
Koji je sad to vrag s imenovanjem ciklona
Meteo-estrada
Mislim, Perislav
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...g-i-do-15.html
__________________
Earth is the insane asylum for the universe.
trnoruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:20   #56
Stvar je zapravo dosta jednostavna.
Na jednom našem meteoforumu koji okuplja zaljubljenike u meteorologiju počelo je još prije 10-ak godina imenovanje ciklona. Dakle, nije to nikakva novotarija kako mnogi misle, nego su jednostavno mediji to počeli prenositi tek u zadnje vrijeme.
Zašto se uopće daju imena ciklonama?
Imenovanje tropskih ciklona (oluja, uragan/tajfuna) je počelo za vrijeme 2.svj. rata radi jednostavnijeg izvještavanja. Do tada su uragani imali komplicirana imena poput "veliki rujanski uragan 1847." ili tako nešto slično što je dosta nezgodno u nekakvom vojnom izvještavanju, pa je moglo izazvati zabune. Zbog toga je američka vojska prva počela davati imena uraganima.
Nakon rata to je prihvaćeno od strane WMO tako da su tropske oluje počele dobivati imena. Veće meteo službe (američka, japanska, australska, filipinska...) su svaka dobila svoje područje i one daju službene nazive uraganima/tajfunima/ciklonima.
U Europi nemamo takve jasno izražene moćne sustave tako da realno nema potrebe za davanjem imena. Ali svejedno neke meteo službe daju, pa je tako njemački DWD (njihova verzija DHMZ-a) čak davao imena i anticiklonama.
Kao što sam rekao na početku, forumaši (kasnije je forum prerastao u nešto još puno više) su odlučili imenovati ciklone koje djeluju na vrijeme u Hrvatskoj upravo iz jednostavnosti da se u nekim kasnijim analizama događaja ne govori o "cikloni od 28.11. do 1.12.2012." nego o cikloni "Perislav".
Imena inače idu po abecedi, naizmjenice muško pa žensko. Ponestaje pomalo imena pa polako postaju sve neobičnija
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 00:48   #57
Ciklona i Anticiklona

Zašto se ciklone i anticiklone kreću od zapada prema istoku?
callahan 4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 12:54   #58
Kao najtoplije naseljeno mjesto na svijetu ističe se Mecca u Saudijskoj Arabiji s prosječnom godišnjom temperaturom od 30.7 stupnjeva Celzijusovih. U čak sedam mjeseci u godini, od travnja do listopada, srednja mjesečna temperatura veća je od 30 stupnjeva Celzijusovih.

Na sjevernoj polutci postoji još nekoliko izrazito toplih naseljenih mjesta, smještenih na tzv. Rogu Afrike. Berbera u Somaliji ima prosječnu godišnju temperaturu od 29.7 stupnjeva Celzijusovih (podaci su od 1908. od 1950. godine, nakon koje nema kontinuiranih temperaturnih mjerenja). Massawa u Eritreji također ima visoki godišnji temperaturni prosjek od 29.7 stupnjeva Celzijusovih, kao i Djibouti s prosječnom godišnjom temperaturom od 30.0 stupnjeva Celzijusovih (podaci za razdoblje 1901.-1954), piše Crometeo.hr.

Na južnoj polutci je kandidat za najtoplije mjesto Wyndham u Zapadnoj Australiji, sa 29.4. U tom je mjestu 1946. godine u 333 uzastopna dana temperatura bila viša od 32 stupnja.

Ostali 'kandidati' za titulu najtoplijeg mjesta na južnoj polutci su Surabaya u Indoneziji (28.6 °C), Garissa u Keniji (28.5 °C) te nekoliko mjesta na pacifičkim otocima: Kiribati, Nauru i Tuvalu (28.2 °C).

Što se najhladnijih naseljenih mjesta tiče, 'pobjednik' je malo inuitsko naselje Grise Fiord, sa 130 stanovnika (podatak iz 2010. godine) u kanadskoj provinciji Nunavut, koje se nalazi oko 1150 kilometara sjeverno od Arktičkog kruga. Srednja godišnja temperatura iznosi -16.5 stupnjeva Celzijusovih, a srednja mjesečna temperatura je pozitivna samo u srpnju (2 °C) i kolovozu (1 °C). Rekordni minimum iznosi -62, a maksimum 22 stupnjeva Celzijusovih.

Naravno da su mnoge istraživačke stanice na Grenlandu, Kanadi i Antarktici još hladnije od navedenog mjesta, ali se one ne mogu smatrati stalno naseljenima kao Grise Fiord.

Na južnoj polutci je najhladnije stalno naseljeno mjesto Espreranza na krajnjem sjeveru Antarktičkog poluotoka. Iako je u početku to naselje utemeljeno kao istraživačka postaja, danas u njemu stalno živi oko 55 ljudi. Srednja godišnja temperatura je -5.3 stupnjeva Celzijusovih.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:56   #59
Najtoplije kise koje su zabiljezene otkad se prati, u Saudijskoj Arabiji I Kaliforniji 2012.:
http://newswatch.nationalgeographic....ain-on-record/
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 10:18   #60
Meteorološke osnove

Pozdrav pametni knjiški ljudi

Vruće mi je i ne mogu ovo trpit ovo vrijeme pa eto...da bar pokupim neko nebitno geekovanje o tome. Zanima me, paragrafski posloženim redosljedom, slijedeće;

- vlažnost zraka tj. mogućnost zraka da primi vlagu, zašto loše utiče na ljude i gdje na svijetu ima vlažnost 0%

- zašto je 100% vlažnost zraka nesnosno a suhih 0% ne?

- kako nastaju ljetne oluje (znam da je povezano sa vlažnosti zraka al ne znam točno)

Ako se sjetim još, dopunit ću. Hvala
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:44.