Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2017., 23:21   #461
Quote:
gia kaže: Pogledaj post
ladak, tako i ja tumačim i svi kog sam pitala osim mojeg poslodavca, odnosno kolegice pravnice koja mi je rekla da nemam pravo i da njoj taj zakon nema logike. Neznam samo kada su zakoni pisani da bi nekome imali logike...
Mislim da cu na kraju potražiti pravnu pomoć
Takvi su mi dobro poznati.
Njima nema logike to sto zakon dozvoljava koristenje GO radniku koji nije radio. Posebno kad se vratis kraj 5og mjeseca a godisnji bi trebalo iskoristit do 30.06.
Znaju oni dobro sta Zakon kaze, ali ne zele to prihvatit
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 12:18   #462
Plaća radnika iz BIH

Kako obračunati plaću radniku iz BIH ? Vodi se kao stranac s radnom dozvolom!
Prvi put se s tim susrećem, može link ako vam se ne da pisat !?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 13:45   #463
Jesam li ja jedini u šoku što se tiče prekovremenih sati kada se radi o preraspodjeli?
Ovaj dio zakona o radu pogoduje poslodavcima 100%.
Znači radnik mora prihvatiti tu preraspodjelu kojom je on primoran raditi 48 sati tjedno,a u sezoni i više bez da se ti prekovremeni uopće plate.
Ne bi bilo toliko loše kada bi se prekovremeni gledao kao prekovremeni.

U firmi gdje ja trenutno radim isto su napravili tu preraspodjelu,a ono posao se jedva stigne u 5 dana napraviti a sada bi kao trebalo biti manje posla.
Najveći problem kod svega toga je to što se prekovremeni prebacuje u normalni radni dan čime radnik gubi.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 01:56   #464
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Jesam li ja jedini u šoku što se tiče prekovremenih sati kada se radi o preraspodjeli?
Ovaj dio zakona o radu pogoduje poslodavcima 100%.
Znači radnik mora prihvatiti tu preraspodjelu kojom je on primoran raditi 48 sati tjedno,a u sezoni i više bez da se ti prekovremeni uopće plate.
Ne bi bilo toliko loše kada bi se prekovremeni gledao kao prekovremeni.

U firmi gdje ja trenutno radim isto su napravili tu preraspodjelu,a ono posao se jedva stigne u 5 dana napraviti a sada bi kao trebalo biti manje posla.
Najveći problem kod svega toga je to što se prekovremeni prebacuje u normalni radni dan čime radnik gubi.
Zna se što je preraspodjela, jedan dio godine radi se više drugi dio manje, sve je točno propisano...plaća uvijek ista, i kad radiš više i kad radiš manje, pa ne vidim kako si oštećen...to je uobičajeno kod sezonskih poslova i preraspodjela se prijavljuje inspektoratu rada.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 10:34   #465
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Zna se što je preraspodjela, jedan dio godine radi se više drugi dio manje, sve je točno propisano...plaća uvijek ista, i kad radiš više i kad radiš manje, pa ne vidim kako si oštećen...to je uobičajeno kod sezonskih poslova i preraspodjela se prijavljuje inspektoratu rada.
Oštećen je radnik zbog toga jer se prekovremeni rad plaća pod normalno.
Znači gubitak je 35℅ ako se prekovremeno plaća 35℅ više.
8 sati prekovremenog rada kada bi se prebacilo u normalni rad bi došlo 10:48 sati rada.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 21:50   #466
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Zna se što je preraspodjela, jedan dio godine radi se više drugi dio manje, sve je točno propisano...plaća uvijek ista, i kad radiš više i kad radiš manje, pa ne vidim kako si oštećen...to je uobičajeno kod sezonskih poslova i preraspodjela se prijavljuje inspektoratu rada.
Ne mora se prijavljivati njima, dovoljno je samo ugovoriti, u ugovoru navesti
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 21:53   #467
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Oštećen je radnik zbog toga jer se prekovremeni rad plaća pod normalno.
Znači gubitak je 35℅ ako se prekovremeno plaća 35℅ više.
8 sati prekovremenog rada kada bi se prebacilo u normalni rad bi došlo 10:48 sati rada.
Odgovori, tko je oštećen kada se odradi tjedno 25 h, a prijava je na puno radno vrijeme?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 22:29   #468
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ne mora se prijavljivati njima, dovoljno je samo ugovoriti, u ugovoru navesti
http://www.mrms.hr/pitanje/razlika-i...adnog-vremena/

U pravu si propisan je nadzor inspekcije rada, ne znam otkuda mi ostalo u glavi da se mora prijaviti...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 08:08   #469
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
http://www.mrms.hr/pitanje/razlika-i...adnog-vremena/

U pravu si propisan je nadzor inspekcije rada, ne znam otkuda mi ostalo u glavi da se mora prijaviti...
Čl. 67 st. 2. Zakona o radu
(2) Ako preraspodjela radnog vremena nije ugovorena i uređena kolektivnim ugovorom, odnosno sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, poslodavac je dužan utvrditi plan preraspodijeljenog radnog vremena s naznakom poslova i broja radnika uključenih u preraspodijeljeno radno vrijeme, te takav plan preraspodjele prethodno dostaviti inspektoru rada.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 10:48   #470
pozdrav, što se događa sa stručnim osposobljavanjem. navodno će poslodavac snositi troškove prijevoza za osobe na stručnom, da li je to istina i od kada? hvala
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:14   #471
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Odgovori, tko je oštećen kada se odradi tjedno 25 h, a prijava je na puno radno vrijeme?
Zar ti misliš da si poslodavac neće izbalansirati sve to kada bude više rada?
Poslodavac pravi planove,a radnik može samo nastaviti raditi ili dati otkaz.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:37   #472
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
....a radnik može samo nastaviti raditi ili dati otkaz.
Krivo! Radnik, tj. radnici mogu i prijaviti.
A to što nitko ne želi prijavit, što nitko ne želi davat izjavu kad inspektor nešto pita, to je drugi problem.
Sve dok većina očekuje da se netko drugi bori za njih... niš od promjena.
Sve dok se samo po fejsu nešto lajka.. niš od promjena.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 18:08   #473
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Čl. 67 st. 2. Zakona o radu
(2) Ako preraspodjela radnog vremena nije ugovorena i uređena kolektivnim ugovorom, odnosno sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, poslodavac je dužan utvrditi plan preraspodijeljenog radnog vremena s naznakom poslova i broja radnika uključenih u preraspodijeljeno radno vrijeme, te takav plan preraspodjele prethodno dostaviti inspektoru rada.
E bravo...otuda mi je ostalo...znam da sam negdje čitala...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 18:45   #474
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Krivo! Radnik, tj. radnici mogu i prijaviti.
A to što nitko ne želi prijavit, što nitko ne želi davat izjavu kad inspektor nešto pita, to je drugi problem.
Sve dok većina očekuje da se netko drugi bori za njih... niš od promjena.
Sve dok se samo po fejsu nešto lajka.. niš od promjena.
Hm,znači u pravu sam ili govoriš generalno?
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:02   #475
Govorim generalno, jer nemam pojma što piše u tvom ugovoru o radu i/ili kolektivnom ugovoru/pravilniku o radu.
To su izvori radnog prava iz kojih isčitavaš svoja prava i svoje obaveze.
Nije svugdje isto.
S obzirom da spominješ sezonu, pretpostavljam da za tu granu djelatnosti postoji kolektivni ugovor .
Ako je firma veća ima (vrlo vjerovatno) i svoj pravilnik o radu. Koji si bio obavezan pročitati prije potpisivanja ugovora o radu, ako se taj ugovor poziva na pravilnik.

Što ti piše u ugovoru o radu/pravilniku/kolektivnom ugovoru ? Da li se to poštuje?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:31   #476
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Zar ti misliš da si poslodavac neće izbalansirati sve to kada bude više rada?
Poslodavac pravi planove,a radnik može samo nastaviti raditi ili dati otkaz.
Vidi ovako, kada istupaš u javnost onda se potrudi biti što objektivniji. Kada donosiš neki sud. Ako baš želiš biti subjektivan, potkrijepi tvrdnje argumentima jer ovako nema kraja generaliziranju i stereotipima.

Ja sam ti postavila pitanje jer zakon sam po sebi nudi balans, nikoga ne oštećuje. E, sad moglo bi se o kršenjima, naravno. A opet nije realno trpati sve u isti koš. Ako kršiš ti, ne kršim ja i obrnuto.

I radnik i poslodavac mogu otkazivati ugovor o radu. Nitko ovdje nije u lošijem položaju jer postoji pravo izbora. Naravno da postoji xy situacija gdje radnik može NEimati izbora nego trpi zbog poslodavca, ali vjeruj, postoji isto tako druga strana medalje gdje ni poslodavac NEMA izbora pa trpi zbog radnika. Zapamti to!
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 20:37   #477
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Vidi ovako, kada istupaš u javnost onda se potrudi biti što objektivniji. Kada donosiš neki sud. Ako baš želiš biti subjektivan, potkrijepi tvrdnje argumentima jer ovako nema kraja generaliziranju i stereotipima.

Ja sam ti postavila pitanje jer zakon sam po sebi nudi balans, nikoga ne oštećuje. E, sad moglo bi se o kršenjima, naravno. A opet nije realno trpati sve u isti koš. Ako kršiš ti, ne kršim ja i obrnuto.

I radnik i poslodavac mogu otkazivati ugovor o radu. Nitko ovdje nije u lošijem položaju jer postoji pravo izbora. Naravno da postoji xy situacija gdje radnik može NEimati izbora nego trpi zbog poslodavca, ali vjeruj, postoji isto tako druga strana medalje gdje ni poslodavac NEMA izbora pa trpi zbog radnika. Zapamti to!
Gle,da znam sve nebi bio ovdje i pitao.
Ne krivim poslodavce za ovo nego je moguće da je taj dio zakona o radu loše napisan pa se onda to iskorištava.

U zakonu doslovno piše da se prekovremeni gledaju kao normalan radni dan kada se radi preraspodjela.

Najprije su omogućili poslodavcima da zbog naglog povećanja obima posla koriste radnike 6 dana,a ovime dalje i više.
Što će biti sa zdravljem tih radnika?
Mnogi radi posao za dvije osobe.

Anyways....poanta prekovremenog rada je ta da se ljudima nadoknadi taj nenedani radni dan,a poslodavci i naši političari gledaju kako se to ne bi platilo,a ionako je plaćeno katastrofa.

Ili zaposli više ljudi ili radi onoliko koliko posla možeš obaviti.
Ni da imam 5000 prstiju ne bi mogao nabrojati koliko sve poslodavaca računa 6.dan pod normalno iako ima radnike za 5 dana.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Govorim generalno, jer nemam pojma što piše u tvom ugovoru o radu i/ili kolektivnom ugovoru/pravilniku o radu.
To su izvori radnog prava iz kojih isčitavaš svoja prava i svoje obaveze.
Nije svugdje isto.
S obzirom da spominješ sezonu, pretpostavljam da za tu granu djelatnosti postoji kolektivni ugovor .
Ako je firma veća ima (vrlo vjerovatno) i svoj pravilnik o radu. Koji si bio obavezan pročitati prije potpisivanja ugovora o radu, ako se taj ugovor poziva na pravilnik.

Što ti piše u ugovoru o radu/pravilniku/kolektivnom ugovoru ? Da li se to poštuje?
E stvarno nezz.
Radim sezonski u ovoj firmi 2 godine sa prekidima,a samo prvi puta sam dobio taj pravilnik o radu/kolektivni ugovor u potpunosti.
Inače dobijem samo 2 lista gdje su neke najobičnije stvari tipa plaća,radno vrijeme,vrijeme trajanja radnog odnosa itd.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 21:04   #478
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
Gle,da znam sve nebi bio ovdje i pitao.
Ne krivim poslodavce za ovo nego je moguće da je taj dio zakona o radu loše napisan pa se onda to iskorištava.

U zakonu doslovno piše da se prekovremeni gledaju kao normalan radni dan kada se radi preraspodjela.

Najprije su omogućili poslodavcima da zbog naglog povećanja obima posla koriste radnike 6 dana,a ovime dalje i više.
Što će biti sa zdravljem tih radnika?
Mnogi radi posao za dvije osobe.

Anyways....poanta prekovremenog rada je ta da se ljudima nadoknadi taj nenedani radni dan,a poslodavci i naši političari gledaju kako se to ne bi platilo,a ionako je plaćeno katastrofa.

Ili zaposli više ljudi ili radi onoliko koliko posla možeš obaviti.
Ni da imam 5000 prstiju ne bi mogao nabrojati koliko sve poslodavaca računa 6.dan pod normalno iako ima radnike za 5 dana.




E stvarno nezz.
Radim sezonski u ovoj firmi 2 godine sa prekidima,a samo prvi puta sam dobio taj pravilnik o radu/kolektivni ugovor u potpunosti.
Inače dobijem samo 2 lista gdje su neke najobičnije stvari tipa plaća,radno vrijeme,vrijeme trajanja radnog odnosa itd.

Zakon je normalan, ali mi se čini da ga ti ne shvaćaš. Konkretno, imaš primjer restorana koji radi kroz cijelu godinu, s tim da je posao uglavnom pojačan sezonski u vrijeme ljetne sezone. Zimi je posao drastično smanjen. I sad imaš situaciju oko preraspodjele takvu da u vrijeme zime ti kao radnik tipa kuhar ili konobar radiš tjedno samo 20 h jer nema potrebe više radi smanjenog broja gostiju. Onda dođe ljeto i otvara se terasa restorana, stavljaš suncobrane, uvodiš slajoš na kuglice, sve procvijeta i restoran radi punom parom. U vrijeme ovog rada zimi od 20 h tjedno ti kao radnik radiš nepuno ali ti se doprinosi plaćaju kao da radiš puno, zaradiš kao da radiš puno. Dođe to ljeto i taj nedostatak rada nazovimo nadoknađuješ tom preraspodjelom tako da radiš 48 h tjedno i vratiš ono što nisi radio a zaradio si, da se tako izrazim. Naravno da i to ima svoja ograničenja i ne može biti unedogled ni po trajanju (ograničenje je 6 mj godišnje u kontinuitetu) ni po broju sati rada (ne može biti više od 50 ili 56 h tjedno ako se već nije nešto mijenjalo u međuvremenu).

Sve ostalo imaš krivi pristup, opet kažem...ako sam radnik, ne radim za poslodavca, prije toga radim za sebe. Ako se očekuje od mene određena radna snaga to su zahtjevi moga radnog mjesta, a ne poslodavca. Ako nemaš sposobnost za određene zahtjeve posla, promijeni radno mjesto...kakve to veze ima s poslodavcem? Probaj shvatiti da poslodavcu sve diktira tržište! Zahtjevi posla! Ostalo je opet pitanje produktivnosti i učinkovitosti, ovisi od osobe do osobe...

Nekidan sam bila svjedok jedne situacije gdje radnik iskorištava poslodavca. U tom slučaju i poslodavac je čovjek od krvi i mesa, gdje je njemu očuvanje zdravlja? Obično volim reći, svi smo radnici, i radnici i poduzetnici.

Nadam se da nisam skrenula s teme, malo mi je puna kapa jednostranosti u razmišljanju kad oko sebe vidim drugačije, pa nek admin ne zamjeri.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 21:28   #479
Quote:
blackdragons kaže: Pogledaj post
E stvarno nezz.
I u tom je kvaka.
Ne govorim ti to s nekom zlom namjerom ili nešto, al ne može to tako.
Ne samo u tvom slučaju, nego kod svih.

Ako ti poslodavac ponudi posao, (bilo koja struka), ako ti taj posao želiš prihvatiti, onda je tvoje pravo i tvoja obaveza da pročitaš što potpisuješ.
I pravilnik i kolektivni ugovor i ugovor o radu. Šta već ima.

Problem je u tome što većina ne čita. Ali niš.. nemaju ljudi pojma.
(ovo ne ide tebe osobno, da me krivo ne shvatiš).
I onda,drvlje i kamenje na poslodavce.
Ima nepravilnosti, ne kažem da nema. Ali da se čita ono što je ponuđeno, onda se nebi pristalo na nemoguće uvjete. Ne potpšeš ugovor, ne prihvatiš posao i tražiš dalje.
necca, dobro govori. Samo to je kod nas teško shvatit.
Shvate ljudi tek kad odu van u Irsku, Njemačku.. ... pa kukaju kak je tamo teški kapitalizam. A nije, samo se poštuju ugovori. (pol familije mi radi vani već godinama i ne kukaju... vrlo dobro žive jer su shvatili kako stvari funkcioniraju)
Radni odnos je , pravno gledano, upravo to .. odnos dviju strana.
I treba , prije potpisivanja čitati ne samo prava, nego i obaveze.

I sad u doba interneta, kad se sve na netu vidi.. zar je tako teško provjerit poslodavca, vidjet iskustva drugih?

Kao i necca, bila sam svjedokom gdje radnik iskorištava poslodavca... točnije krade. I poslodavac je nemoćan, jer nema kamere (to košta poprilično da bi bilo prema zakonu) jer nema svjedoka (svi vidjeli , al nitko ne želi svjedočit)....

Nije bez razloga što nema većih stranih investitora u HR.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 21:41   #480
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Zakon je normalan, ali mi se čini da ga ti ne shvaćaš. Konkretno, imaš primjer restorana koji radi kroz cijelu godinu, s tim da je posao uglavnom pojačan sezonski u vrijeme ljetne sezone. Zimi je posao drastično smanjen. I sad imaš situaciju oko preraspodjele takvu da u vrijeme zime ti kao radnik tipa kuhar ili konobar radiš tjedno samo 20 h jer nema potrebe više radi smanjenog broja gostiju. Onda dođe ljeto i otvara se terasa restorana, stavljaš suncobrane, uvodiš slajoš na kuglice, sve procvijeta i restoran radi punom parom. U vrijeme ovog rada zimi od 20 h tjedno ti kao radnik radiš nepuno ali ti se doprinosi plaćaju kao da radiš puno, zaradiš kao da radiš puno. Dođe to ljeto i taj nedostatak rada nazovimo nadoknađuješ tom preraspodjelom tako da radiš 48 h tjedno i vratiš ono što nisi radio a zaradio si, da se tako izrazim. Naravno da i to ima svoja ograničenja i ne može biti unedogled ni po trajanju (ograničenje je 6 mj godišnje u kontinuitetu) ni po broju sati rada (ne može biti više od 50 ili 56 h tjedno ako se već nije nešto mijenjalo u međuvremenu).

Sve ostalo imaš krivi pristup, opet kažem...ako sam radnik, ne radim za poslodavca, prije toga radim za sebe. Ako se očekuje od mene određena radna snaga to su zahtjevi moga radnog mjesta, a ne poslodavca. Ako nemaš sposobnost za određene zahtjeve posla, promijeni radno mjesto...kakve to veze ima s poslodavcem? Probaj shvatiti da poslodavcu sve diktira tržište! Zahtjevi posla! Ostalo je opet pitanje produktivnosti i učinkovitosti, ovisi od osobe do osobe...

Nekidan sam bila svjedok jedne situacije gdje radnik iskorištava poslodavca. U tom slučaju i poslodavac je čovjek od krvi i mesa, gdje je njemu očuvanje zdravlja? Obično volim reći, svi smo radnici, i radnici i poduzetnici.

Nadam se da nisam skrenula s teme, malo mi je puna kapa jednostranosti u razmišljanju kad oko sebe vidim drugačije, pa nek admin ne zamjeri.
Svi mi prosuđujemo po sebi i vlastitom iskustvu.
Pa tako ja ne pitam ovako bezveze nego vidim što je kod nas.
Njihova pretpostavka je bila ta da posla ne bude pa su prebacili na taj sistem preraspodjele.
Na kraju posla ima dovoljno,jedva stižem napraviti u 5 dana,a radim punom parom.
Poslodavac može vrlo lako smanjiti satnicu za mjesec dva pred kraj sezone i nadoknaditi ono što je izgubio kada nije bilo posla.
A radnik ima 2 mogućnost prihvatiti kako je ili otići.
Sve je ok ako stvari idu kako si ti rekla,a ako stvari odu onako kako sam ja rekao događa se ono što sam ja rekao.
A sve bi bilo savšeno kada bi se sati pretvarali,a ne samo prebacivali.(ono što sam prije napisao)

Tržište možda diktira cijene i potražnju,ali ne diktira kako će on raditi u svojoj firmi.
Zašto trošiti radnike 6 dana tjedno(ako ne i 7 po tvoje) kada se može lijepo laganini 5 dana pa isti radnici ostanu na dulje vrijeme.

Normalno kako ti kažeš postoji i druga strana priče,ali je problem taj što ima 1000 radnika na 1 poslodavca pa bi tako logično bilo da se usreći 1000 radnika umjesto jednog poslodavca.
Iako uvijek može oboje.

Isto tako da se vratim na početak.
U firmi u kojoj radim zadnjih par godina smanjile su se plaće drastično,a podigla se je proizvodnja,te si i dalje diže.
Ukinuli su ljudima čak i naknadu za prijevoz,a mnogi putuju barem 30km.
Poslodavac je taj koji stalno pokušava podići norme i da radimo više.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
I u tom je kvaka.
Ne govorim ti to s nekom zlom namjerom ili nešto, al ne može to tako.
Ne samo u tvom slučaju, nego kod svih.

Ako ti poslodavac ponudi posao, (bilo koja struka), ako ti taj posao želiš prihvatiti, onda je tvoje pravo i tvoja obaveza da pročitaš što potpisuješ.
I pravilnik i kolektivni ugovor i ugovor o radu. Šta već ima.

Problem je u tome što većina ne čita. Ali niš.. nemaju ljudi pojma.
(ovo ne ide tebe osobno, da me krivo ne shvatiš).
I onda,drvlje i kamenje na poslodavce.
Ima nepravilnosti, ne kažem da nema. Ali da se čita ono što je ponuđeno, onda se nebi pristalo na nemoguće uvjete. Ne potpšeš ugovor, ne prihvatiš posao i tražiš dalje.
necca, dobro govori. Samo to je kod nas teško shvatit.
Shvate ljudi tek kad odu van u Irsku, Njemačku.. ... pa kukaju kak je tamo teški kapitalizam. A nije, samo se poštuju ugovori. (pol familije mi radi vani već godinama i ne kukaju... vrlo dobro žive jer su shvatili kako stvari funkcioniraju)
Radni odnos je , pravno gledano, upravo to .. odnos dviju strana.
I treba , prije potpisivanja čitati ne samo prava, nego i obaveze.

I sad u doba interneta, kad se sve na netu vidi.. zar je tako teško provjerit poslodavca, vidjet iskustva drugih?

Kao i necca, bila sam svjedokom gdje radnik iskorištava poslodavca... točnije krade. I poslodavac je nemoćan, jer nema kamere (to košta poprilično da bi bilo prema zakonu) jer nema svjedoka (svi vidjeli , al nitko ne želi svjedočit)....

Nije bez razloga što nema većih stranih investitora u HR.
Sve je to lijepo što kažeš,ali msm da su današnji ugovori katastrofa.
U svakom ugovoru stoji da će radnik raditi bilo koji posao pored ono glavnog zbog kojeg se zaposlio na nalog poslodavca tako da može zahtjevati svašta.
Zadnje dvije godine kada sam bio bilo je ok.
Mala plaća i rad prekovremeno,ali je bilo ok i plaćeno.

Sada sam tek došao i baš su uveli tu preraspodjelu,a iako znam puno više stvari na poslu otkada sam počeo raditi i dalje sam isto cijenjen u plaći što je žalosno.
Iako ponovno govorim kako više krivim taj zakon o radu jer dopuušta poslodavcima previše,nego što krivim poslodavce koji iskoriste ono što im zakon nudi.

Problem je taj što poslodavac za iste pare traži više rada.
Jel tako i u irskoj,njemačkoj ili se točno zna koliko rada treba obaviti?
Recimo proizvodiš stolice.
Prvi mjesec dovoljno je 10 stolica,sljedeći mjesec treba 15,za koji mjesec 20 itd. a plaća ostaje ista.
Zašto si to dopustiti?
Posebno ako se treba dobro oznojiti da se napravi tih 20 stolica.
I onda kada tako poslodavcu u facu sve izrečeš samo šuti blijed ko krpa.

Zadnje uređivanje blackdragons : 21.02.2017. at 21:52.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.