Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2009., 00:15   #1721
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Pleme Šestani u CG nisu Albanci , tj. možda nekim starim poreklom !
Sestani su Albanci, i to kako. Prezimena tipa Perkolaj, Mardjonaj, Bardhi...
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 00:35   #1722
mozete li mi reci podrijetlo prezimena sili?Dali je prezime doslo od nadimka ili.......?
antisa1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 07:35   #1723
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
zna li tko odakle je prezime serfezi
Imamo slično prezime: Serfőző (čita se: šerfözö). Često prezime. Serfőző znači ’pivar’ (ser/sör = pivo; főz = kuha; serfőző = osoba koja kuha pivo).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 07:36   #1724
Quote:
antisa1987 kaže: Pogledaj post
mozete li mi reci podrijetlo prezimena sili?Dali je prezime doslo od nadimka ili.......?
Szili ili Szily (čita se: sili) postoji i u Mađarskoj, vrlo često prezime. U ovom slučaju Szili dolazi od riječi ’szil’ koja znači ’brijest’.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:22   #1725
Sestani

Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Šestani su došli u Zemunik zajedno sa još nekim prezimenima sa Kosova. Iz sela kojesestani se zvalo ( ne znam postoji li još) također Šestani
Sto je s Sestan prezimenom u Istri tocnije kraj Pazina????
spirito75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:32   #1726
Cool Sestan

Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Sestani su Albanci, i to kako. Prezimena tipa Perkolaj, Mardjonaj, Bardhi...
Od kuda ti takav glupi podatak?????Da su Albanci?!Mozda je prije staro Ilirsko prezime .....Sestan u prijevodu s Ilirskog znaci "izvor"..U Dalmaciji i Istri opet zgodan,lijep.Prezime se prostire i velikim djelom u Italiji......
spirito75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:52   #1727
Quote:
spirito75 kaže: Pogledaj post
Od kuda ti takav glupi podatak?????Da su Albanci?!Mozda je prije staro Ilirsko prezime .....Sestan u prijevodu s Ilirskog znaci "izvor"..U Dalmaciji i Istri opet zgodan,lijep.Prezime se prostire i velikim djelom u Italiji......
i kod nas u hercegovini se kaze "shesan" a misli se lip/zgodan.no,medjutim nije shesan nego shesTan.to je i bila moja prva pomisao da je shesTan proizishao iz shesan,ali izgleda da nije..
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 15:36   #1728
Thumbs up

Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
i kod nas u hercegovini se kaze "shesan" a misli se lip/zgodan.no,medjutim nije shesan nego shesTan.to je i bila moja prva pomisao da je shes-tan proizishao iz sesan,ali izgleda da nije..
Mislim da je to od regije do regije drukciji izgovor shesan ili shestan....No sto je onda sa svim tim prezimenima koja zavrsavaju na -AN i velikim djelom su u Hr: PERVAN,FURLAN,BOBAN,TUHTAN,KRPAN,JERKAN,TROGAN,LAD AN,BAN,KARAN,PARENCAN,KUCAN,BUDAN,RADAN, RADMAN,BELAN,TUDMAN i SESTAN ?????? Nisu li to cista Hrv prezimena???????
spirito75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:09   #1729
Quote:
linka kaže: Pogledaj post
samar( tur.)=konjsko sedlo
vjerovatno se predak bavio pravljenjem samara, pa je na osnovu zanata i nastalo prezime
Ne lupetaj kada rijec samari dolazi iz grckog...koliko je poznato grci su starosjedioci na balkanu.....Jedino ako su turci izmislili sedlo,a grci do tada nisu ni znali sto je konj!!!!!!!
spirito75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:54   #1730
prezime

dali mitko zna odakle potječe prezime Ilak
silvijee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 17:02   #1731
a je li možda netko zna nešto o podrijetlu prezimena TARANDEK, moji doma vele da smo mađari, mada ja malo sumnjam u to......
asfaloth0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 17:30   #1732
Zna li netko nešto o prezimenu PIKEC, njegovo podrijetlo, značenje i odakle dolazi, što znaći...?
DAVID ICKE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 20:54   #1733
Ovako zanimalo bi me nešto o zanimljivom prezimenu Bosanac, možda se čini očito, al baš me zanima odakle zapravo potjeće.
krsty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 01:09   #1734
Quote:
spirito75 kaže: Pogledaj post
Od kuda ti takav glupi podatak?????Da su Albanci?!Mozda je prije staro Ilirsko prezime .....Sestan u prijevodu s Ilirskog znaci "izvor"..U Dalmaciji i Istri opet zgodan,lijep.Prezime se prostire i velikim djelom u Italiji......
Prije nego sto me pocnes vrijedjati, pogledaj ponovo sto sam napisao. Pleme Sestani zivi u Crnoj Gori, sjeverno od Bara uz Skadarsko jezero. O njima govorim.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 01:58   #1735
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post


Rekao sam da su došli iz Crne Gore nisam rekao da nisu porijeklom Arbanasi...
Ma post je bia zbog drugih,ne zbog tebe...iako sam možda tebe quote-a
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 01:59   #1736
Quote:
spirito75 kaže: Pogledaj post
Sto je s Sestan prezimenom u Istri tocnije kraj Pazina????
To su također ovi ,poznato je da su ljudi iz Dalmacije dosta odlazili u Rijeku i Istru. Ako su specifični za određeno selo ne možemo izmišljati toplu vodu
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 02:01   #1737
Quote:
spirito75 kaže: Pogledaj post
Od kuda ti takav glupi podatak?????Da su Albanci?!Mozda je prije staro Ilirsko prezime .....Sestan u prijevodu s Ilirskog znaci "izvor"..U Dalmaciji i Istri opet zgodan,lijep.Prezime se prostire i velikim djelom u Italiji......
Ja sam čua da su Šestani jer su neki njihovi preci imali 6 prstiju na ruci.Svakakve nebuloze se pojavljuju u tumačenju prezimena.A ovo sa starim ilirskim prezimenom je jedna od njih.A čak da je Ilirsko, Albanci se smatraju Ilirima tako da nema frke
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji

Zadnje uređivanje F.Ravanelli : 16.07.2009. at 02:08.
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 02:04   #1738
Quote:
DAVID ICKE kaže: Pogledaj post
Zna li netko nešto o prezimenu PIKEC, njegovo podrijetlo, značenje i odakle dolazi, što znaći...?
A vjerojatno je prvi nositelj tog prezimena bio pikec odnosno pikica, odnosno nije bio omiljen u društvu. Pa da ne bude skroz feminizirano prozvali su ga pikec.Ili je bio izbirljiv glede žena pa su ga zvali pikec odnosno pick(bira) , znači volio je birati žene.... mala parodija na srpska tumačenja prezimena
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 02:06   #1739
Quote:
krsty kaže: Pogledaj post
Ovako zanimalo bi me nešto o zanimljivom prezimenu Bosanac, možda se čini očito, al baš me zanima odakle zapravo potjeće.
Od lika koji je bia Bosanac. Ali možda nije to, možda je volio hodati bos ....
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 15:21   #1740
Quote:
asfaloth0 kaže: Pogledaj post
a je li možda netko zna nešto o podrijetlu prezimena TARANDEK, moji doma vele da smo mađari, mada ja malo sumnjam u to......
nije mađarsko
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.