Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2011., 17:22   #41
Quote:
redboy1 kaže: Pogledaj post
Ja sam čitao taj tekst u novinama Vojna povijest i odmah mi je upala u oči greška da je 116. brigada bila iz Dubrovnika a inače ta brigada je bila iz Metkovića.Koliko ja znam brigada nije još bila u to vrijeme oformljena već bi to onda trebala biti 1 bojna A satnija ZNG Metković.Otac i stric koji je ranjen 24.11. prilikom pada Čepikuća su bili tamo pa mogu njih pitati o događajima u to vrijeme.Evo slike slikane u Čepikućama, ovaj desni mi je stric.
Jedna A satnija (ZNG) 116. brigade je tijekom ljeta 1991. ustrojena u Dubrovniku. Znači nije brigada bila iz Dubrovnika nego jedna satnija koja je kasnije prešla u sastav dubrovačke 163. brigade koja je ustrojena 16. siječnja 1992. Naime u Dubrovniku je sve do toga dana bilo nemoguće ustrojiti postrojbu veličine brigade jer se jednostavno nije imalo čime naoružati toliki broj ljudi.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 17:30   #42
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Jel' tko uzeo novi broj "Vojne povijesti" da malo prokomentiramo tamo napisani članak o Čepikućama.
Čini mi se korektan a objavljen je i popis naših momaka sudionika bitke.
N riječi o Daidži...ni riječi..
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 17:33   #43
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
N riječi o Daidži...ni riječi..
Kako misliš "ni riječi", ima ga i na slici a i spominje se više puta i to u jako pozitivnom svjetlu!?
Jel' mi govorimo o istom članku!?
Objašnjeno je da tijekom same bitke Daidža nije bio prisutan zbog objektivnih okolnosti!
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:07   #44
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Kako misliš "ni riječi", ima ga i na slici a i spominje se više puta i to u jako pozitivnom svjetlu!?
Jel' mi govorimo o istom članku!?
Objašnjeno je da tijekom same bitke Daidža nije bio prisutan zbog objektivnih okolnosti!
Mislim na njegovu biografiju.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:11   #45
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Mislim na njegovu biografiju.
A zašto bi trebala u tekstu o zasjedi na Čepikućama biti i biografija Daidžina? Napisano je kakva je njegova uloga bila, stavljena je njegova fotografija, stavljeno je i zašto nije sudjelovao u bitci, i to je to!
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:21   #46
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
A zašto bi trebala u tekstu o zasjedi na Čepikućama biti i biografija Daidžina? Napisano je kakva je njegova uloga bila, stavljena je njegova fotografija, stavljeno je i zašto nije sudjelovao u bitci, i to je to!
Svi kiosci zatvoreni do ponedjeljka. Može li koja riječ o članku?
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:43   #47
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Jedna A satnija (ZNG) 116. brigade je tijekom ljeta 1991. ustrojena u Dubrovniku. Znači nije brigada bila iz Dubrovnika nego jedna satnija koja je kasnije prešla u sastav dubrovačke 163. brigade koja je ustrojena 16. siječnja 1992. Naime u Dubrovniku je sve do toga dana bilo nemoguće ustrojiti postrojbu veličine brigade jer se jednostavno nije imalo čime naoružati toliki broj ljudi.
Nemoj me krivo shvatit možda griješim ali ne znam kako se može jedna satnija iz Dubrovnika vezati za 116.brigadu iz Metkovića kao što to piše u listu Vojna povijest.Ja sam u to vrijeme bio mulac od 12 godina ali se dobro sjećam da u to vrijeme još nije postojala 116.brigada tek koliko me služi pamćenje 01.06.91. je osnovana A satnija ZNG Metković, krajem 6. mjeseca je osnovana 1.bojna Metković,početkom 10. mjeseca 2. bojna Opuzen i tek u 11. mjesecu je osnovana 116. brigada a onda iza toga krajem mjeseca 3.bojna Ploče.
http://www.metkovic.hr/vijest.asp?vijest=3536
redboy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:55   #48
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Redboy, hvala na ovoj fotografiji. Koliko sam čuo od autora, gotovo da i ne postoje fotografije (autentične) iz perioda neposredno prije ove bitke, tj. on ih, iako je kontaktirao s velikim brojem ljudi koji su bili tada tamo, nije ih uspio naći. Kad je snimljena ova fotka? Da li se tvoj stric nalazi na onome spisku koji je dat u članku?

Pozdrav
Ovo je sigurno autentična slika iz Čepikuća samo ne znam točno kada je slikana ali je sigurno prije pada Čepikuća.
Inače posjedujem dosta slika od 116.brigade od Metkovića preko terena u Hercegovini pa do Dubrovnika i Ćilipa. Dosta tih slika i oznaka 116.brigade koje posjedujem će biti u knjizi koja se sada upravo tiska o ratu u Neretvi i 116. brigadi.
redboy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:59   #49
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Svi kiosci zatvoreni do ponedjeljka. Može li koja riječ o članku?
Imaš link na članak na prethodnoj stranici. Dakle, članak govori o danima pred napad, razloge neulaska naših u Hercegovinu, samoj pripremi zasjede, ljudima koji su je izveli, obavještajnim podacima, bahatosti agresora i načinu kako su oni mislili ući i osvojiti mjesto,. Od posebne važnosti je i spisak ljudi koji su tada bili na Čepikućama. Navedeni su i agresorski gubici kako u ljudima tako i u streljačkom naoružanju koje su ostavili bježeći. U par navrata se citira same sudionike, kao i zapovjednika akcije Mujana. Ima i fotografija iz "Pobjede" o Čepikućama kao "o njihovom Vukovaru" što je naravno (nažalost) pretjerano. Ima dio i o zvjerstvima koja su četnici odradili nakon bitke nad stanovnicima Popovog polja.
Mislim da je ovo, bez pretjerivanja, do sad najbolji rad na tu temu.

Zadnje uređivanje batik : 08.10.2011. at 19:05.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:21   #50
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Imaš link na članak na prethodnoj stranici. Dakle, članak govori o danima pred napad, razloge neulaska naših u Hercegovinu, samoj pripremi zasjede, ljudima koji su je izveli, obavještajnim podacima, bahatosto agresora. Od posebne važnosti je i spisak ljudi koji su tada bili na Čepikućama. Navedeni su i agresorski gubici kako u ljudima tako i u streljačkom naoružanju koje su ostavili bježeći. U par navrata se citira same sudionike, kao i zapovjednika akcije Mujana. Ima i fotografija iz "Pobjede" o Čepikućama kao "o njihovom Vukovaru" što je naravno (nažalost) pretjerano.
Mislim da je ovo, bez pretjerivanja, do sad najbolji rad na tu temu.
O tome da naši nisu ulazili u Hercegovinu u to vrijeme to nije točno.Siguran sam da su već sigurno od 8. mjeseca naš bili u Hercegovini i posjedujem i slike i videa koji to potvrđuju na kojima naši nemaju oznake i poslje kada je ustrojen HVO nose te oznake na ramenima.
A o tome je li članak dobro napisan tek ću provjerit kod sudionika toga događaja.
Tako u prošlom broju je bio članak o napadu na Stolac 15.08.92. pa mi sudionik toga događaja kaže da nije baš sve tako bilo, isto u članku o oborenim avionima u DR se nigdje ne spominje obaranje aviona na području Metkovića kao ni Blaško Mijić koji je oborio dva aviona a jednoga čak iz automacke puške na mostu u Bistrini.
Do sada tko je god čitao prošle brojeve Vojne povijesti nije zadovoljan površnošću obrađivani tema.
redboy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 20:12   #51
Quote:
redboy1 kaže: Pogledaj post
Nemoj me krivo shvatit možda griješim ali ne znam kako se može jedna satnija iz Dubrovnika vezati za 116.brigadu iz Metkovića kao što to piše u listu Vojna povijest.Ja sam u to vrijeme bio mulac od 12 godina ali se dobro sjećam da u to vrijeme još nije postojala 116.brigada tek koliko me služi pamćenje 01.06.91. je osnovana A satnija ZNG Metković, krajem 6. mjeseca je osnovana 1.bojna Metković,početkom 10. mjeseca 2. bojna Opuzen i tek u 11. mjesecu je osnovana 116. brigada a onda iza toga krajem mjeseca 3.bojna Ploče.
http://www.metkovic.hr/vijest.asp?vijest=3536
Pazi, ova dubrovačka je također bila samostalna A satnija (ili bojna, nisam siguran ali provjerit ću) ZNG do osnutka 116. brigade, a koliko me sjećanje služi, po osnutku 116. brigade ušla je u njen sastav. 116. brigada je djelovala i ranije od toga datuma koji ti navodiš samo nisam siguran da li je imala tu oznaku. Zapovjednik joj je od srpnja do listopada 1991. bio Ivan Varenina koji je početkom napada na Dubrovnik prešao ovdje i kasnije postao zapovjednik 163. brigade. Kad su se stvorili uvjeti za osnivanje 163. brigade HV, ova dubrovačka A satnija je ušla u njen sastav i ostala tu do kraja rata.

Zadnje uređivanje bracodbk : 08.10.2011. at 20:20.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 20:45   #52
Quote:
redboy1 kaže: Pogledaj post
O tome da naši nisu ulazili u Hercegovinu u to vrijeme to nije točno.Siguran sam da su već sigurno od 8. mjeseca naš bili u Hercegovini i posjedujem i slike i videa koji to potvrđuju na kojima naši nemaju oznake i poslje kada je ustrojen HVO nose te oznake na ramenima.
A o tome je li članak dobro napisan tek ću provjerit kod sudionika toga događaja.
Tako u prošlom broju je bio članak o napadu na Stolac 15.08.92. pa mi sudionik toga događaja kaže da nije baš sve tako bilo, isto u članku o oborenim avionima u DR se nigdje ne spominje obaranje aviona na području Metkovića kao ni Blaško Mijić koji je oborio dva aviona a jednoga čak iz automacke puške na mostu u Bistrini.
Do sada tko je god čitao prošle brojeve Vojne povijesti nije zadovoljan površnošću obrađivani tema.
Članak je definitivno točno napisan a naši su možda ulazili u Hercegovinu, jer je je granica odmah pored Čepikuća, ali nikad u nekoj borbenoj akciji.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 02:27   #53
Quote:
Mauron kaže: Pogledaj post
ta akcija me zanima jer je to vrijeme kad u Hrvatskoj sve pada, četnici su u ofenzivi na svim ratištima i u moru deprimirajućih vijesti to je stršilo.

Zato treba znati..
Pa, baš i ne..

Operacija OTKOS 10 koja je dobila zeleno svjetlo isti dan kad i bitka za Čepikuće (01.10.1991.) Operacijom OTKOS 10 je do početka studenog 1991. oslobođeno područje Bilogore.
Par dana prije odobrenja operacije OTKOS 10, oslobođena su mnoga mjesta na Bilogori i u zap. Slavoniji (kraj rujna 1991.) znači prije bitke za Čepikuće.

Operacija MEDVJED (26.09.1991.) četiri dana prije bitka za Čepikuće deblokiramo Otočac.

Bitke za vojarne diljem cijele Domovine od 9. mjeseca 1991. do 12. mjeseca 1991. znači prije, u toku i nakon bike za Čepikuće mnoge JNA vojarne po RH su oslobođene.

Neću ti spominjati uspješne akcije prije Čepikuća poput:

Operacija Rašeljka, ljeto 1991.
Operacija Zbrojovka, ljeto 1991.
Operacija zračna luka Krk, ljeto 1991.
Bitka za Gospić 1991.

i one neposredno nakon bitke za Čepikuće poput poznate Operacije ORKAN 91, te mnoge manje znane i neznane u to vrijeme, tako da nije bilo riječi o "četničkim ofenzivama na svim ratištima", "u Hrvatskoj sve pada" ili "o moru deprimirajućih vijesti."
Dapače, bilo je jako puno veselja zbog dobrih vijesti jer.. svega se živo sićan, ka da je bilo danas. Pozdrav braći

Zadnje uređivanje Remington : 17.10.2011. at 02:40.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 12:39   #54
druze pok. Bozan je bio moj stric pa mi je otac pričao o toj legendarnoj bitci u čepikućama. U toj bitci je udjelovala 22 vojnika od kojih su trojica bila sa područja dubrovnika a ostali su bili sa područja hercegovine. Tom zasjedom je zapovijedao pok. Bozan i rekao je da se čeka njegov pucanj međutim vojnik koji je nosio strojnicu je prvi zapucao ali u strojinci nije bilo povratne opruge pa je on "ispao" iz bitke. Moj otac je jednom prilikom pričao sa čovjekom koji je sakupljao leševe kaze sutradan kad su došli utovarat leševe na traktore brojali su do 130-og te dalje nisu više brojali. Poslije rata vode se špekulacije oko broja poginulih. Oni koji su "sudjelovali" u toj bitci(danas ih je oko 40-etak) govore da je broj poginulih oko 7-8. A da je tada bio toliki broj ( oko 40 ) nijedan nebi ziv ostao. Ako zelite raspravljat ovoj bitci poslušajte priču onih koji su sudjelovali u ovoj bitci 1991. a ne 1996 pa nadalje. !!!
lijep pozdrav
bozan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 03:51   #55
Quote:
bozan11 kaže: Pogledaj post
druze pok. Bozan je bio moj stric pa mi je otac pričao o toj legendarnoj bitci u čepikućama. U toj bitci je udjelovala 22 vojnika od kojih su trojica bila sa područja dubrovnika a ostali su bili sa područja hercegovine. Tom zasjedom je zapovijedao pok. Bozan i rekao je da se čeka njegov pucanj međutim vojnik koji je nosio strojnicu je prvi zapucao ali u strojinci nije bilo povratne opruge pa je on "ispao" iz bitke. Moj otac je jednom prilikom pričao sa čovjekom koji je sakupljao leševe kaze sutradan kad su došli utovarat leševe na traktore brojali su do 130-og te dalje nisu više brojali. Poslije rata vode se špekulacije oko broja poginulih. Oni koji su "sudjelovali" u toj bitci(danas ih je oko 40-etak) govore da je broj poginulih oko 7-8. A da je tada bio toliki broj ( oko 40 ) nijedan nebi ziv ostao. Ako zelite raspravljat ovoj bitci poslušajte priču onih koji su sudjelovali u ovoj bitci 1991. a ne 1996 pa nadalje. !!!
lijep pozdrav
A jesi ga i ti nadrobio za nepovjerovat.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:11   #56
još sam se malo raspito oko toga. zna se gdje su završila sva ta trupla.završila su po jamama po trebinju. pa zar bi rad 10 vojnika sravnili čitavo ravno?!?!?
bozan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 01:06   #57
Quote:
bozan11 kaže: Pogledaj post
još sam se malo raspito oko toga. zna se gdje su završila sva ta trupla.završila su po jamama po trebinju. pa zar bi rad 10 vojnika sravnili čitavo ravno?!?!?
Bitno da si se ti raspitao.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:18   #58
He-he, 130 mrtvih u jednoj bitci!? I bar 1:2 ranjenih to bi značilo 400 neprijatelja izbačeno iz stroja. Da smo imali tako berićetan ratni dan na dubrovačkom ratištu, mislim da bi taj dan ujedno označio i kraj borbenih djelovanja.

Inače, na Zvekovici je JNA imala dva poginula pa je 98% objekata nakon bitke zapaljeno.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 02:03   #59
pozdrav ekipi
Par dana nakon ovih događaja moj vod Poljica-Srinjine iz sastava samostalne satnije Sv.Jure 114.brigadeHV Split je iz Stona prebačen u Ćepikuće.Gore smo zatekli g. Marka Potribicu (bio je u odori pričuvnog policajca) i koliko se sijećam oni nisu spominjali nikakve transportere niti su se transporteri više ukazivali nama. Moj vod je držao tri položaja dva prema s. Trebimlji,to je ta cesta gdje je bila zasjeda a jedan položaj je bio na putu poviše sela zapriječen televizijom(MRUD).od naoružanja nisu smjeli uzeti ništa jer im je porućeno po ljudima koji su došli pokupiti mrtve da sve mora biti sa njima ili će pobiti sve civile iz Ravna i Trebimlje,mislim da im je poruku prenio svećenik ali nisam sto posto siguran jer je par dana prije našeg odlaska sa smjene svećenik prenio poruku da se opet spremaju napasti Ćepikuće i znam da smo četri dana neprekidno po jakoj kiši bili na položaju,sve do dolaska smjene.Ako me dobro sijećanje služi momak na mitraljezu je imao nadimak RAMO, bar su ga tako nama predstavili i mi smo ga tako zvali. Također sam vidio i skupinu vojnika (desetak) u sred sela u SMB odorama i nakon kratkotrajnog zarobljavanja nam je rečeno da su to momci iz Metkovića.Oni su kasnije prebaćeni na položaje južnije od nas mislim Lisac ili sl. Mi smo se tu zadržali 16 dana i nije bilo nikakvih pokušaja napada osim izviđanja i povremenih djelovanja avijacije. Nažalost kad su nas ponovno vratili na Jug 23.11. tad smo držali prvu crtu u s. Ošlju do 6.12. a onda pod tenkovsko-pješačkim napadom izvlačimo se u s.Stupu i tu se stabilizirala crta.Kad smo došli u Ošlje par dana prije pali su Smokovljani i Visoćani,ne znam tko je tada bio na crti mi smo uvedeni u prazno selo i naši izviđaći su izvukli iz Smokovljana sanitetsko vozilo S-4 kasnije nam je rečeno da je pripadalo Makaranima.
klub141 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 22:33   #60
Taj svećenik koji je dojavio našima je don. Zdravko Petković koji je tad bio svećenik na Trebinji (on me i krstio) i koji je pobjegao tog jutra pred jna
vuledu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.