Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2013., 20:26   #1
OBD-II, CAN Bus, ELM327 i auto dijagnostika i logiranje općenito

Dakle, vidio u sada vec zatvorenoj temi, da se poteglo pitanje uredjaja i softvera za monitoring i logiranje rada motora za moderna vozila (recimo od 2000. g. nadalje). Jednako tako sam primjetio da i neke "iskusnjare" na PDFu ne znaju o cemu se radi pa da spomenem par pojmova s motivom razmjene iskustava i znanja. Ovo je jedan lijep i zanimljiv hobi i moze se dosta nauciti o samom radu modernih motora. Relativno je jeftino za poceti, a kasnija nadogradnja ovisi o interesu i financijskim mogucnostima. Primjenjivo i na automobile i na kamione.

Pa da nabrojim par pojmova bitnih za pocetak:

OBD-II - zakonom (EU, USA, Japan) reguliran i industrijski standardiziran skup protokola za dijagnostiku motora. Sva vozila od 2000. g. moraju ga imati implementiranog. Rijec je o "aktivnom" protokolu, tj. korisnik mora aktivno slati "upite" ECU motora na sto ovaj mora odgovoriti. Da bi se mogli slati upiti potrebno je na konektor u vozilu prikljuciti uredjaj koji se zove OBD-II reader ili interface te taj uredjaj prikljuciti zicno (USB, serijski kabl) ili bezicno (bluetooth, wifi) na neku vrstu racunala koje moze prikazivati podatke (laptop, mobitel...).

OBD-II PIDovi - skup "naredbi" koje se salju ECU motora. Ovisno od proizvodjaca do proizvodjaca neka vozila podrzavaju vise, a neka manje naredbi. Postoji nuzan minimum koje vozilo mora podrzavati, sve ostalo je dobra volja proizvodjaca.

CAN Bus - niz standarda vezanih za medjusobnu komunikaciju razlicitih kontrolera u vozilu. Naime, moderna vozila imaju niz kontrolera koji medjusobno moraju komunicirati, recimo motorni kontroler, ABS kontroler, SRS (airbag) kontroler, kontroler prijenosa, infotainment kontroler, kontroler serva, kontroler tijela vozila (prozori, retrovizori, klima, centralna brava...), kontroler instrument ploce i slicno. Danasnja vozila imaju minimalno 5 kontrolera koji medjusobno moraju komunicirati. Vecina danasnjih vozila koristi upravo ovaj standard, a tako ce biti i u blizoj buducnosti buduci je zakonodavstvo i industrija mnogih drzava bas ovaj standard proglasila obveznim.

ELM327 bazirani uredjaji - najpopularniji (i najjeftiniji ) uredjaji za komunikaciju sa vozilom preko OBD-II protokola. Ima ih vec od 10ak dolara na ebayu. Osim njih za komunikaciju je jos potrebno nekakvo racunalo (laptop, mobitel...) koji ce se spojiti na ovaj uredjaj i slati upite kontroleru motora te prikazivati odgovore bilo brojcano ili graficki. Naravno potreban je i softver, a danas programa ima za PC (win, linux, osx), android, symbian, wince, palmos... uglavnom, vecinu onoga sto se koristi ima i program za komunikaciju. Ima ih besplatnih i onih koji se placaju.

CAN snifferi - napredniji uredjaji koji rade na nizem nivou od OBD-II readera. Uocite da preko OBD-II imate pristup samo motornom kontroleru, a za sve ostale morate se spustiti na nizu razinu. Proizvodjaci nisu duzni dokumentirati ovaj protokol pa tu uskacu razni entuzijasti koji sami pokusavaju (i uspjevaju) dokuciti kako su informacije kodirane.

Eto, toliko za pocetak, pa ako bude interesa, mogu jos toga napisati.

Koristite li sto od OBD-II?
Logirate li svoje voznje?
Jeste li pokusali dekodirati CAN bus frameove?
Jeste pokusali sami slati svoje frameove na CAN bus, recimo za kontrolu displaya radija ili otkljucavanje/zakljucavanje vozila s mobom, otvaranje/zatvaranje prozora ili bunkera i slicno?
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:10   #2
nemam ništ od toga.
valjda budem jedan dan kad budem imal svoj auto sa OBD II.

same piši, ništ lošeg iz toga
mislim da je OBD postal obavezan od 1996.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 00:16   #3
koristim bash bloototh obd2 i aplikaciju za android mobitel. Kupljen za nekakvih 20ak dolara a aplikacija je mislim 5.
Do sad štekao u nekoliko vozila a prvo je bilo Opel Meriva i zarada 200kn na greski koju sam očitao te rješio na autu
Radi na Golfu 3 TDI afn, 4orki 5ici i 6ici... Ukopčah na Touarega,Q7, A6 (C5,C6)...
Čita samo greške motora i briše ih... a usput daje jos informacij ki sta je tlak turbine/punjača... (il vakum u usisu ako je usisnjak) temperaturu rashl. sredstva... okretaje.. brzinu... ubrzanje (g sile)...
Moze snimat trasu voznje (google earth)... testiranje eventualnih cnock-ova... te eto bezvezni shift light....
Vjerujem da program koji se instalira na računalo ima jos mogučnosti al to mi zasad netreba.

Za sve drugo koristim vag.com jer sam baziran na vag grupaciju...
RENT-A-IDIJOT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 01:01   #4
Quote:
RENT-A-IDIJOT kaže: Pogledaj post
koristim bash bloototh obd2 i aplikaciju za android mobitel. Kupljen za nekakvih 20ak dolara a aplikacija je mislim 5.
Do sad štekao u nekoliko vozila a prvo je bilo Opel Meriva i zarada 200kn na greski koju sam očitao te rješio na autu
Radi na Golfu 3 TDI afn, 4orki 5ici i 6ici... Ukopčah na Touarega,Q7, A6 (C5,C6)...
Čita samo greške motora i briše ih... a usput daje jos informacij ki sta je tlak turbine/punjača... (il vakum u usisu ako je usisnjak) temperaturu rashl. sredstva... okretaje.. brzinu... ubrzanje (g sile)...
Moze snimat trasu voznje (google earth)... testiranje eventualnih cnock-ova... te eto bezvezni shift light....
Vjerujem da program koji se instalira na računalo ima jos mogučnosti al to mi zasad netreba.

Za sve drugo koristim vag.com jer sam baziran na vag grupaciju...
To imaš torque full plačen ? Jer on očitava greške i briše ih i sve kaj si nabrojao.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 02:02   #5
pa radi se nešto i investira se nešto a ja baš volim te igračke . naravno ak se od njih ljepše živi .
eto sa opelom se poigram sa op com-om . vrhunska igračka za nikakve novce . za vv grupu ,seat audi ,škodu imam vcds , vas 5054 i ručni tester super vag k+can 4.8 ( s vag ,je baš opak alat . kak radi reprogram centrala airbaga netreba ni reć . uz km i sva kodiranja baš opak . ).. nekak mi je najdraži vcds . brži od vas-a a pregledniji od s vag-a . .na renaultu se igram sa renault clip-om . za psa grupu imam lexia v3 s time da peugeot radi sa peugeot planetom a citroen sa lexiom v . uz lexiu je obavezan modul za biper boxer nemo .. . ove elm - ove.ni ne brojim koje imam . za baš stare kante imam visu v1 . ni ne sjećam se kad sam ju koristil . za sve ono kaj mi treba dosta je i još koji univerzalac . od njih imam maxi diag eu 702 sa kompletnom eu usa fr i jp bazom . naravno meni najdraži univerzalac je x 431 dijagun od launch-a . sam uređaj radi sa većinom tvorničkog softvera pa su mogućnosti neizmjerne . granica tog uređaja je samo znanje onoga ko ga koristi . uz njega imaš tonu konektora i samo takav je uređaj za diagnostiku . vidim da ih je tokić počel sad uvozit .kaj se mene tiče danas su nezaobilazan alat svakog iole ozbiljnijeg servisa . samo čini mi se da to veselje nebu baš dugo trajalo . sve mi se čini da se sve opet zatvara i ide se na ruku proizvođača . puno toga se može odradit samo samo online sa matičnog servera ili štogod to bilo . dakle daju ti nešto što je zakonom obveza dati ali većina toga je zaključana i sve više se zaključava . normalno ,svako štiti sebe . npr fiat cit pug isl stalno dobivaj novi soft . tu su rješenja nekih problema koja postoje godinama . i kaj sad soft moš mjenjat samo kod njih ? manemoj . svako je kupio vozilo i softver je plaćen . zašto nedaju online free bazu softvera . sve je to plaćeno . a novim softom su samo popravili nešto što su prodali pokvareno . ma to je samo jedan od primjera . takvih ima bezbroj . trenutno nekim radionama takva situacija ne paše . nemaju rješenje za to i slabo rade . onima koji imaju soli u glavi takva situacija ide na ruku
kaj se mene tiče samo piši . mislim da dosta znam . na kraju krajeva stalno učim . otvoren sam za nova znanja pogotovo ak su korisna i free
__________________
Magia Posthuma

Zadnje uređivanje vampir001 : 06.01.2013. at 02:16.
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 11:11   #6
imao sam carsoft 7.4 ,prodao sam auto i dijagnostiku.posto sam kupio novljiji auto sad trazim i novljiju dijagnostiku,trazim software za stardiagnose.kablovi i multiplexer nisu problem ali ako netko zna gdje se moze povoljno nabaviti software slobodno se javi
kunde is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:10   #7
Dobar topic..imam puno zapazanja oko OBD2 tematike, bit cu kratak za pocetak.
Koristim ELM327 dijagnostiku,usteka se u OBD2 port u autu i onda se android mobitelom preko bluetootha spojis i ocitavas.Mozda se mogu neke sitne greske ponistiti, neznam za moj auto kaze kad ga iskenira da ima 0 gresaka pa nemam kaj ni ponistiti.
JA koristim Torque pro, ako ima neki drugi jaci program , recite ?
Druga stvar ,probao bih ga spojit i na laptop, koji je najbolji program za PC za tu elm dijagnostiku?probao sam par nekih , katastrofa nisam se uopce uspio spojiti , stalno je nesto stekalo u toj BT komunikaciji.Prijedlozi neki?

Ja tu dijagnostiku koristim najvise za ocitavanja temperature rashladne tekucine i potrosnju(buduci da nemam BC).Ima jos dosta simpaticnih featura , ali to najvise koristim.

@hasnfefer
kopaj oko volana tj ispod volana lijevo,tam di su osiguraci, otvoris tu kutiju najcesce je tam taj port.nemres ga fulat,vidis na netu kak zgleda.Nama kod Renaulta neki auti i sa 98om vec imaju, a neki koji su 2000a nemaju recimo tj mozda cak imaju al im navodno ne radi?tka da je to rizik, to su prijelomna godista..ja sam imal srece..

Zadnje uređivanje MMachéte : 06.01.2013. at 13:39.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:17   #8
Moja Vectra je iz 1999-e, i koliko sam pratio na netu u njoj još nisu instalirani ti sustavi, jer je implementacija počela sa 2000-om

zapravo mislim da uopće Opel nije do 2000-te godine instalirao te sustave.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:55   #9
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Moja Vectra je iz 1999-e, i koliko sam pratio na netu u njoj još nisu instalirani ti sustavi, jer je implementacija počela sa 2000-om

zapravo mislim da uopće Opel nije do 2000-te godine instalirao te sustave.
kako ne ? stari opeli su na 10 pinskom konektoru a novi na 16 pinskom .
stare 10 ke su imali samodijagnozu preko blink kodova . mada blink radi i na nekim starijima sa 16 pina . uglavnom imaju svi . drugo je pitanje kaj testirat na nekoj vektri koja nema ni jedan ecu

e da vektra A je imala na lijevoj muldi 10 pina kod šalice amortizera
vektra b je imala konektor 16 ispod plastike ispod ručne kočnice
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:22   #10
Moja vectra 1998. ima 16 pinski konektor ispod ručne i OP com dijagnostika radi bez greške, zašto ne bi i onaj Torque bluetoth za android?
spaljeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:42   #11
I moja isto ima ispod ručne, ali negdje sam čitao da ne podržavaju modeli proizvedeni prije 2000-e godine sve te sustave. Valjda je to što kaže Vampir, nema se što očitavati
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:46   #12
Budem ja to ipak kupio! nije neka lova .
spaljeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:51   #13
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ikaže Vampir, nema se što očitavati
o ne ne . nisam to za tebe rekel . na svima B modelima imaš se sa čime igrat
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:57   #14
Dali se preko OBD2 na renaultu i torque aplikacijom na androidu može pronaći gdje je mjesto zajeba ako se povremeno pali airbag lampica?
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:58   #15
A čuj, ako će ti pokazivati temperaturu ulja, i temperaturu vode i nije neki štos.
Druga stvar je da dobiješ svu silu podataka, onda bi bilo interesantno. Sam "šteker" postoji, gdje je točno saznao sam kad mi se začepio katalizator

Quote:
Vampir kaže:
o ne ne . nisam to za tebe rekel . na svima B modelima imaš se sa čime igrat
Tek sada vidim
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:16   #16
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
Dali se preko OBD2 na renaultu i torque aplikacijom na androidu može pronaći gdje je mjesto zajeba ako se povremeno pali airbag lampica?
Kao sto rekoh u uvodnom postu, OBD II je samo za motorni ECU, sve ostalo je proizvodjaceva dobra volja. Sa Torque-om sigurno to neces procitati. Eventualno ako nadjes nesto sto se zove extended PID bas za taj model vozila i godiste, ali proizvodjaci to skrivaju kao zmija noge. E, tu nastupaju entuzijasti, za neka vozila postoji masu extended PIDova, za neka nista.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:21   #17
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
JA koristim Torque pro, ako ima neki drugi jaci program , recite ?
Druga stvar ,probao bih ga spojit i na laptop, koji je najbolji program za PC za tu elm dijagnostiku?probao sam par nekih , katastrofa nisam se uopce uspio spojiti , stalno je nesto stekalo u toj BT komunikaciji.Prijedlozi neki?
Probaj ScanMaster-ELM. Za talijane (Fiat/Alfa/Lancia) postoji fantastican FiatEcuScan koji provjereno radi uz jeftini ELM327, ALI uz neke modifikacije samog interfacea. Na stranicama proizvodjaca je opisano i kako napraviti te modifikacije.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:37   #18
Vectra B je OBD1 a ne OBD2 zato se nemogu vidjet parametri sa ELM327 može se samo preko scanmastera vidjet i brisat greške motora.
martin1410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 23:49   #19
Quote:
mairon 87 kaže: Pogledaj post
To imaš torque full plačen ? Jer on očitava greške i briše ih i sve kaj si nabrojao.
Jap.. torque pro.. Čita samo iz motornog ecu-a i ovo sve sta nabrojah sve sam preko njega radio.
Kad nađe grešku ima opcija spajajuci se na net daje cisto informativno o čem je rjec... Meni je kod Merive bio problem s preskakanjem iskre cilindar 4 pa te kao vodi da moze bit ovo moze ono. Kako su bobine zeznute jer ako ih se vadi dok motor radi moze se skurit ecu zamjenih im pozicije i tad je greska bila cil1. tj gdje sam i prebacio ovu 4.

Kod golfa 6 je greska bila povrat ispusnih plinova egr regulacija.. gresku nisam brisao jer je auto pod garancijom i u servisu je tu istu gresku davalo na V.A.S-u.

Netko je pitao za air bag.... nazalost to ovaj torque tj elm nepokriva ki npr ni kočnice ni klimu... ni komfor modul itd itd...
RENT-A-IDIJOT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 00:22   #20
Ajd kad je netko već spomenuo, jel ima neki dobar softver za symbiana (konkretno da bi radio sa nokia 5800). Nebih baš mjenjao mob radi toga, pa reko ako postoji da baš probam malo.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.