Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2010., 22:48   #81
Quote:
u.i.c.bauer kaže: Pogledaj post
Ja mislim da bi ti najjednostavnije rjesenje bilo, ako se iole razumijes u elektroniku kupit neki kit u chipoteci mislim da sam cak i vidio neke koji reagiraju na poziv ili sms te ga uparit sa nekim relejom na koji ces spojit podno i to je to mislim da ti je kit negdje oko 300 kn a relej nekih 150 i to si sam ugradis to ti je najoptimalnije
Pozdrav, evo ponuda od Bauera:
sustav grijanja, hlađenja, protuprovalni i protupožarni sustav, kućnu rasvjetu, audio/video sustav u jedinstvenu cjelinu koja omogućuje optimalno korištenje energije i komforno upravljanje kućom pametne kuće
__________________
Mršavljenje
masaducic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 07:43   #82
Za one malo tehnicke upucenije sve to sta firme nude, i daleko vise se moze bez problema napraviti uz malo volje i neusporedivo manje novca.

Naravno treba razmisljati prilikom kupovanja svih applienca da podrzavaju daljinsko upravljanje (x10 ili sl za prekidace, dimmere, rolete itd pa spajanje na mrezu, usb za grijanje, hladjenje, televiziju, razne senzore i kamere itd, uzeti kompletnu voip telefoniju, ip multimediju itd).

Iduci korak je u kuci provuci mrezu do apsolutno svake strujne spojnice (i za buduce potrebe) - sto je minimalan trosak jer kabel ne kosta nista a ustekane ce biti sam one koje ce se koristiti.

I krajnji korak sve to povezati - tu ide onaj dio sa tehnickim znanjem, ja sam se igrao sa tim pa mi nije nepoznato no npr moj prijedlog je:
LinuxMCE
-podrzava kontroliranje svega pa cak i telefoniju i followme mmediu
-sve se kontrolira preko weba, mobitela, kompa
-otvoren prema svim standardima i otvoren za customizacije
-stalno se upgradea

Bottom line je da ne treba kupovati skupe specijalizirane uredjaje jer ovakvo rjesenje podrzava sve protokole pa kad kupujete appliance mozete kupiti mainstream jeftini uredjaj sa protokolom kakav dodje i povezati ga sto je u konacnici 10x jeftinije nego da ste vezani za neki specijalizirani protokol kakve svi prodaju.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:55   #83
evo ako nekog interesira moze pogledati najnoviju verziju pametnih kuća. vrlo sam zadovaljan s cijelom izvedbom. nadogradiva bez problema, bez dodatnog ozicenja, bez raznoraznih komplikacija u izvedbi. molim Vas za komentare!

http://www.impressum-doo.hr/
nikola_tesla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 19:23   #84
To o cemu vi ovdje pricate to je AUTOMATIZIRANA kuca, a nikako ne pametna. Iako je to greska u mnogim medijima diljem svijeta.
Pametna kuca mora znati i raditi vise od rasvjete, HVACa, roleta... U pametnu kucu se ugradjuju "pametni" materijali, uredjaji, osjetnici, itd. Naprimjer frizider sam naruci mlijeko kad ga nedostaje, prepoznaje tko je usao u kucu i na osnovu toga skuha kavu ili caj, uredi rasvjetu, automatiku i slicno. Pametna kuca ce ocitati vas krvni tlak, prepoznati oblik vaseg lica i "razumjeti" kako se osjecate te prema tome urediti ambijent unutar doma... Elektronika ce biti spremna nagovjestiti vam vrijeme, unaprijed isplanirati put kojim idete, moci cete komunicirati glasom a ne tipkama, usisati kucu i oprati ves kad vama to najvise odgovara, nazvati 112 kad prestane ocitavati vas puls srca... Sve mora biti povezano. Ne, to nije SF, to je nesto sto postoji, iako je jos u razvoju. Procitajte ovaj post za 10 godina.
No za to je poterbno od temelja zasnovati kucu drugacije nego sto se to radi, insfrasktruktura mora biti prilagodjenai jos puno drugih stvari. Automatske rolete, parlafon i Vimar Smart je nesto to je gotovo normalno a ne nesto sto je "pametna kuca".
__________________
by geza (c): Ako si ti pametan, a ja dva puta polupametan budi siguran da smo prividno isto, no ja sam ipak nešto pametniji od tebe. Dvije polovine su uvijek pametnije od JEDAN!
DonF is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 20:09   #85
Quote:
DonF kaže: Pogledaj post
To o cemu vi ovdje pricate to je AUTOMATIZIRANA kuca, a nikako ne pametna. Iako je to greska u mnogim medijima diljem svijeta.
Pametna kuca mora znati i raditi vise od rasvjete, HVACa, roleta... U pametnu kucu se ugradjuju "pametni" materijali, uredjaji, osjetnici, itd. Naprimjer frizider sam naruci mlijeko kad ga nedostaje, prepoznaje tko je usao u kucu i na osnovu toga skuha kavu ili caj, uredi rasvjetu, automatiku i slicno. Pametna kuca ce ocitati vas krvni tlak, prepoznati oblik vaseg lica i "razumjeti" kako se osjecate te prema tome urediti ambijent unutar doma... Elektronika ce biti spremna nagovjestiti vam vrijeme, unaprijed isplanirati put kojim idete, moci cete komunicirati glasom a ne tipkama, usisati kucu i oprati ves kad vama to najvise odgovara, nazvati 112 kad prestane ocitavati vas puls srca... Sve mora biti povezano. Ne, to nije SF, to je nesto sto postoji, iako je jos u razvoju. Procitajte ovaj post za 10 godina.
No za to je poterbno od temelja zasnovati kucu drugacije nego sto se to radi, insfrasktruktura mora biti prilagodjenai jos puno drugih stvari. Automatske rolete, parlafon i Vimar Smart je nesto to je gotovo normalno a ne nesto sto je "pametna kuca".
evo prijatelju mogu ti reci da je vecina nabrojenog izvedivo s sustavom koji ja imam doma. za sve ovo sto si naveo da NIJE SF, postoje senzori koje mozes kupiti. ako zelis moze ti ocitati puls i otvoriti vrata te poceti grijati ili hladiti ovisno koja je tvoja tjelesna temperatura, problem je sto si ti senzori jos dosta skupi pa si nemoze svatko to priustiti. za 10 g sve ce to biti jeftinije i bolje. stvar je u tome da treba o takvim stvarima razmisljati vec danas kako bi ti se u buducnosti sve to isplatilo i dalo ti mogućnosti kakve nece imati oni koji ce cekati 10 g i onda krenuti.

dosta sam razgovarao o ovim stvarima s ljudima kojima je to struka i koji se bave s tim. pretpostavljam da za tih 10 g o kojima pricas kuca ili stan ce ti sami placati rezije i odlucivati koliko ti je energije potrebno tako da ces sve znati unaprjed. pretpostavljam da ce u buducnosti pametna kuca sama proizvoditi energiju i predvidati kakve ce biti vremenske prilike kako bi maksimalno iskoristio sve sto placas. ovaj dio s predvidanjem vremena vec postoji (namjeravam to sljedece ugraditi). frizder koji si naveo isto postoji ii koristi se u hotelima. kroz par godina ce vjerojatno i u kucanstvima. racunanje ruta puta isto je moguce s ovim sustavom, pranje vesa kad je jeftina struja isto, alarmiranje u slucaju nesrece isto i jos brdo toga sto mi se neda nabrajati.. tako da je vec danas sve ovo dostupno (a i s koristenjem novih tehnologija -- jeftinije, sto je vrlo vazno ako ne i najbitnije!) a za 10 godina sto ce biti je nemoguce predvidjeti, mozes to usporediti s mobitelima... kakvi su bili prije 10 god.????

e sad o infrastukturi kuce. nepotrebno je graditi kuce iznova jer je dovoljna samo struja za tako nesto. da ti nesto krivo ne kazem evo ti ponovo link pa pitaj ljude koji znaju o ovome vise od mene. http://www.impressum-doo.hr/
nikola_tesla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 12:32   #86
Još samo kontakt ?

Quote:
kespa kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja uključim u raspravu pošto sam upoznat sa problematikom „pametnih kuća“ ,a njihovom instalacijom se bavim godinama. Za početak evo malo informacija.Postoji više protokola za automatizaciju kućanstva. Prvi koji je nastao 1978 zove se X-10, koristi postoječu el.instalaciju.Potrebni filteri šuma i copleri radi faznog pomaka. Drugi po starosti je CEbus, poboljšana verzija X-10 protokola(koristi uparene parice). Radi na principu server mreže. Krajem 90 godina razvijen je LONworks protokol, radi na principu p2p mreže. Primjenjuje se u indusrriji. Najpoznatiji europski protokol KONNEX (KNX) nastao je 1997 godine, a 2006 biva priznati kao prvi međunarodni standard. 2007g. ostvaren prenos KNX protokol putem RF signala. Svima protokolima je jedno zajedničko , a to je sučelje koje nam omogučav upravljanje sistemom (walpleti, daljinski, upravljači, toch screen-i).
Jedan savjet za buduće korisnike. Dobro razmislite što želite „automatizirat“ u vašem domu.
U osnovi sve se svodi na ovo. Želit li upravljati završnim jedinicama koje rade na principu on/off/dimanje (prekidaći, utićnice, itd) vama je potreban daljinski upravljač, želite li još upravljati i jedinicama koje zahtjevaju povratnu informaciju (grijanje-hlađenj, navodnjavanj, alarmi, kamere, itd) vama je potrbna centralna jedinica (windovs ili linuks) sa toch screen-om.
Naravno danas je vaša mašta jedini ograničavajući faktor u cijeloj prići, ali postavlja se pitanje dali sve to vama treba, očete li to sve koristit i koče to sve platiti.
Hajmo sado konkretno.Sisteme koje mi prodajemo i instaliramo rade na principu RF signala(nema štemanja i provlačenjakablova).
Znači potrebno je zamjeniti samo vaše prekidače i utičnice, eventualno dovesti 220V i telefonsku vezu do centralne jedinice. Sistem je modularan i slaže se po željama i potrebama kupca.
Cijene:
-prekidač-dimer(1/2/3)/utićnica 700kn
-RF/IR daljinski upravlač 1000kn
-USB transmiter(upravljanje pametnim domom preko kom/laptopa) 1000kn
-security modul(služi za spajanje alarma) 700kn
-telefonska utičnica(služi za upravljanje sistemom putem interneta i mobitela) 700kn
-centralna upravljačka jedinica sa LCD toch screen-om 5“ 7000kn, 7“ 9000 kn i 10,2“ 11000kn(podržava 3 kamere, 10/100 ethernet, WI-FI, 1 G SD/MMC card)
Nadam da sam barem malo pomogao budućim korisnicima.
Sve supić , još ajde samo reci neki mobić , kako da te kontaktiram ?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 23:40   #87
Malo starija tema, ali sve o ćemu se ovdje govorilo je manje više kućna automatizacija, a ne pametna kuća, iako ćete se vrlo često susresti da se izrazi izjednačavaju.

Najnoviji svjetski trend je Z-Wave, koji se poprilično širi, te gura s tržišta sve dosadašnje igrače u području kućne automatike. Glavna posebnost ovog sustava je u tome da NEMA potrebe za štemanjem, dodatnim kabelima, 20 dana instalacije i programiranja itd. Sustav se instalira na postojeću instalaciju u roku MAX 2 dana, ako je instalacija komplicirana i veća. Cijena je višestruko manja od BILO KOJE kućne automatike, kao što je npr. Vimarova kućna automatika, za koju btw. ima potreba da se sve ruši i štema.

Kompletni sustav radi wireless i jedino što je potrebno je da kuća ima pristup internetu. Ostalo instalirano taj čas i po izrazito povoljnim cijenama u odnosu na druga rješenja. Nakon instalacije, nema promjena u vašem interijeru (fizičkih), osim što imate kontrolu svog doma preko mobitela, laptopa, tableta ili naravno lokalno na prekidačima.
homelect is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 15:55   #88
Quote:
homelect kaže: Pogledaj post
Malo starija tema, ali sve o ćemu se ovdje govorilo je manje više kućna automatizacija, a ne pametna kuća, iako ćete se vrlo često susresti da se izrazi izjednačavaju.

Najnoviji svjetski trend je Z-Wave, koji se poprilično širi, te gura s tržišta sve dosadašnje igrače u području kućne automatike. Glavna posebnost ovog sustava je u tome da NEMA potrebe za štemanjem, dodatnim kabelima, 20 dana instalacije i programiranja itd. Sustav se instalira na postojeću instalaciju u roku MAX 2 dana, ako je instalacija komplicirana i veća. Cijena je višestruko manja od BILO KOJE kućne automatike, kao što je npr. Vimarova kućna automatika, za koju btw. ima potreba da se sve ruši i štema.

Kompletni sustav radi wireless i jedino što je potrebno je da kuća ima pristup internetu. Ostalo instalirano taj čas i po izrazito povoljnim cijenama u odnosu na druga rješenja. Nakon instalacije, nema promjena u vašem interijeru (fizičkih), osim što imate kontrolu svog doma preko mobitela, laptopa, tableta ili naravno lokalno na prekidačima.
sve mi to zvuči na reklamu ? bez kabliranja?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 16:19   #89
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
sve mi to zvuči na reklamu ? bez kabliranja?
Ne baš, proguglaj malo..koliko znam, to je danska tvrtka kupljena od strane neke američke tvrtke.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 21:12   #90
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ne baš, proguglaj malo..koliko znam, to je danska tvrtka kupljena od strane neke američke tvrtke.
Dobro je, pročitao sam dakle, možeš staviti fažol da ti se skuha daljinski, a kada voda iskipi ode i lonac? nemam ništa protiv novih tehnologija i kabliranja žicom 3 generacije nemam ništa protiv otvaranja vrata mobitelom majstoru(mislim?)
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 22:02   #91
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Dobro je, pročitao sam dakle, možeš staviti fažol da ti se skuha daljinski, a kada voda iskipi ode i lonac? nemam ništa protiv novih tehnologija i kabliranja žicom 3 generacije nemam ništa protiv otvaranja vrata mobitelom majstoru(mislim?)
Ovdje govorimo o kućnoj automatici i ne znam kakve veze ima grah sa loncem i automatikom, ali moram priznati da nisam ni baš razumio šta je pjesnik htio reci

Gle, svatko ima svoje mišljenje o novim tehnologijama i svoju teoriju. To što ja ne volim iPhone, ne znači da nije dobar telefon i da ga pred svima trebam pljuvati i govoriti da je loš. Ja sam vidio raznih sustava automatike i ovaj je za mene definitivno najjednostavniji i najbolji za instalaciju na već postojeću strujnu instalaciju. Da li ima boljeg? Vjerojatno ima, ali je instalacija višestruko skuplja i kompliciranija (štemanje i dodatno ožičnje), što na kraju dovodi pitanje o omjeru uloženo/dobiveno. I upitno je koliko je neka osoba spremna rasturiti stan ili kuću samo da instalira sustav kućne automatike. Novogradnje je drugo pitanje i tu postoji rješenja, ali da se mene pita ja bi opet odabrao z-wave kao što sam i odabrao prilikom gradnje kuće.

Primjre: Nešto se pokvari n z-waveu. ok, nema frke. Otvorim prekidač, zamijenim modul, kraj priče. Bez prevelike pompe. Nešto se pokvari na kućnoj automatici za koju je bilo potrebno ožičiti sve. Eto ti sranja, radi troubleshooting kompletni, jel ti žica negdje pukla, jel problem u komunikaciji itd itd. Pa ako se u kabelu nšto desi, ajmo rasturiti sve da se riješi.

Kako god bilo, Z-Wave je zapravo wireless protokol na kojem rade uređaji u kućnoj automatici, ali je to kasnije prisvojeno kao univerzalni naziv za sve uređaje koji se koriste time. Vlasnika Z-Wavea nema jer je to zapravo ime,a ne kompanija, a prava na korištenje imena ima američki Sigma Designs, koji zapravo proizvodi čipove koji se onda koriste u kućnoj automatici.

Sve u svemu, ja nikome ne želim reći što je najbolje za njega, to svatko može sam procijeniti. Ja samo iznosim ono što ja imam priliku koristiti i što je za mene dobro Svi ostali nek samo odluče što im odgovara.
homelect is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 11:26   #92
ctiram "slobodno- ako imate kuću za odmor"- to ti je tekst reklamnog letka i moj komentar je ispravan, i svaka rasprava je suvišna
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 22:48   #93
Ja sam nakog dugog proučavanja uzeo sustav poljske firme Fibaro , to je sustav na Z-VAWE tehnologiji pa možeš i od drugih proizvođača kupovati opremu. Dosta je povoljniji od konkurencije i stvarno se jesdnostavno složi, dobra ja sam informatičke struke ali mi se čini da bi i tutlek složio. Uzeo sam za sada samo opremu za boravak a dalje širim kako bude love.
Ja sam ga naručio ovdje : http://www.pametna-kuca.hr/
a vidim da ga svi prodaju po sličnim cijenama u europi.
Nisam još sve napredne funkcije isprobao ali najbolji gadget mi je njihovo " oko" senzor koji je fora i ima više funkcija .
__________________
Live long and prosper !
HAL_9000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 22:59   #94
I koliko te ispao, koliko vidim nije ga potrebno ugraditi pri gradnji/ adaptaciji već može i naknadno?
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 08:47   #95
Možeš sve ugraditi na gotovu instalciju , to mi je bilo najvažnije jer mi je stan uređen skroz. Sve je bežično. Ovih sam dana stalno na putu tako da detaljniji izvještaj slijedi kad uhvatim vremena.
__________________
Live long and prosper !
HAL_9000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 17:42   #96
ok, hvala
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 18:58   #97
Fibaro se u potpunosti ugraduje na vec postojecu instalaciju i ne treba nikakvo dodatno projektiranje, niti provlacenje dodatnih zica. Z-Wave je dobar po tome sto se mogu spojiti uredaji razlicitih proizvodaca.

Recimo Fibaro koji je odlicna Firma, u svojoj ponudi nema termostate i uredaje za kontrolu klima uredaja, ali drugi proizvodaci imaju, te posto uredaji rade na Z-Wave, mozete ih upariti da rade zajedno.
homelect is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 12:25   #98
Pišem o pametnim kućama završni rad pa me zanima posto nigdje ne mogu naći cijena pametne kuće ,znaći raspon cijene kuće sa samo osnovnim stvarima pa do full opremljene kuće i koliko ih ima otprilike u hrvatskoj?Pa ako ima netko tko je upucen da mi pomogne.
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 07:59   #99
Home Automation (pametna kuca)

Pozdrav,

ima li netko iskustva s Home Automation sustavima (kao npr www.pametna-kuca.com), konkretno, zanima me mogucnost integracije grijanja/hladjenja (i mozda svijetala i roleta).

Ideja je da mogu preko smartphonea upravljati temperaturom grijanja u stanu, i posloziti da se grijanje samo pali od 6-7 dok se spremamo na posao, i u 3 kad se vracamo s posla (i naravno hladjenje ljeti). I eventualno da mogu preko smartphonea u svakom trenutku vidjeti stanje grijanja/hladjenja i temperaturu u stanu.

Samo nisam siguran koliko su takvi sustavi kompatibilni s grijacim tijelima i klimama koja se mogu kod nas nabaviti...
robyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 20:15   #100
1. http://www.webgradnja.hr/clanci/micr...kontrolom/224/

2. http://www.ekoplam.hr/pretraga.aspx?...je%20rasvjetom
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.