Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 19:33   #61
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Tito je svjesno razdvojio snage.
Da potkrijepim tvoj i svoj post izvorom:

HUSAR br. 8; Velimir Vukšić - 13. strana:

Quote:
(...)U situaciji kada su partizani sabijeni na malom prostoru Vrhovni štab na sastanku u Mratinju 3. lipnja odlučuje se za jedinu preostalu mogućnost, podjelu snaga na dvije grupe od kojih bi se prva, odnosno glavnina, probila iz obruča prema istočnoj Bosni i to što dalje od protivnika koji ih je progonio, ostavljajući nemoguću misiju drugoj grupi, 3. i 7. diviziji koja se sa Centralnom bolnicom i ranjenicima trebala samostalno probiti preko Tare dalje u Sandžak.Dok je druga grupa sa teškim ranjenicima prepuštena svojoj sudbini, prva grupa, odnosno glavnina snaga pripremila se za proboj.Tri brigade; 4. proleterska, 7. krajiška i 10. hercegovačka štitile su prijelaz preko Pive kod Mratinja i dalji prodor 7.SS divizije prema Vučevu.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:39   #62
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Centralna bolnica je pobijena zahvaljujući upravo vrhovnom komandantu Titu - "heroju".Kod Sutjeske je vojsku razdijelio na dvije grupe: onu jaču s više divizija predvodio je on i imala je lakši put.Onoj drugoj slabijoj po jačini je na brigu ostavljena bolnica i teži put za probijanje.Drugim riječima Tito je žrtvovao dio vojske i ranjenike kako bi spasio svoju guzicu i guzice Vrhovnog štaba.Heroj, nemaš šta.
najlakše je biti general poslije bitke, jedini razlog zašto se Tito izvukao je zato što su švabe nisu mislile da je to glavni proboj, pa je 7. SS divizija kao i u operaciji Weiss ponovno gubila vrijeme čisteći teren na kojem partizana nije ni bilo, samo mala brža njemačka reakcija i Tile bi imao "čast" upoznati Hitlera

operacija koja je trajala mjesec dana imala je toliko promjena da je nemoguće obraditi na forumu, preporučam "Petar Tomac: Peta Neprijateljska Ofanziva" za detaljni prikaz bitke bez ideoloških gluposti već čisto vojnički prikaz (znači trolovima će biti turbo dosadna )

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
(Oko toga, međutim, neki danas pod utjecajem četnika i antikomunizma u svijetu pokušavaju braniti tezu da je britanska SOA u Egiptu bila puna komunista, koji su falsificirali izvještaje, iz kojih se navodno vidjelo da su pravi borci protiv okupatora zapravo četnici.)
Basne o superagentu Jamesu Klugmannu koji je kao fol širio komunističku propagadnu (a u stvari je bio lutka kojem su podmetali izvještaje na osnovi dekodiranih poruka kako bi se sakrila činjenica da je šira razbijena) je već desetljećima omiljena teza četničke emigracije, David Martin je napisao nekoliko knjiga koje zvuče ko da ih je pisao u birtiji dok je slušao priče pijanih četnika.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr

Zadnje uređivanje Ivan Bajlo : 16.01.2011. at 22:03.
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:01   #63
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
točno j da ove operacije treba gedati kao cjelinu.
međutim, netočno j da su partizani na sutjesci išta uspjeli. partizanska glavnina je poslje sutjeske bila gotovo potpuno uništena. partizanski porket je spasila skora kapitulacija italije, koja im je omogućila da se oporave i postanu čak i jači nego prije.
mđutim, između poraza na sutjesci i kapitualcije italije, partizani su svedeni na gotovo bezopasnu šumsku ilegalu.
"proboj" na sutjesci je šarena laž, probila se šačica, dok je glavnina uništena. sutjeska je najveći partizanski proaz u tom ratu.
nakon "poraza" na Sutjeci od strane "šaice" preživjelih nadrapala je "Crna Legija" tj. I. djelatni stajaći sdrug Ustaške Vojnice koji nije imao previše posla nakon protjerivanja partizana u operaciji Trio i potpisivanja sporazuma sa lokalnim četnicima o lojalnosti NDH

NOVJ je već krajem 1942 imao 150 000 boraca u 67 odreda, 45 bataljuna, 36 brigada i 9 divizija, do kraja 1943 te brojke će se gotovo udvostručiti
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 00:23   #64
Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
Sta je bio strateski cilj partizana a sta Njemaca i ko je svoje ciljeve ostvario? Nisu partizani samo u toj operativnoj grupi koja je pretrjela teske gubitke, ali istovremeno dobila strasno na rejtingu. Poslje Neretve i Sutjeske, Britanci cetnike vise ne podrzavaju, Tito postaje priznat od strane saveznika.

Takticki gledano Sutjeska je poraz, ali poraz bez posljedica za NOB.
istina je da Nijemci nisu u potpunosti ostvarili svoj cilj, tu nema sumnje, ali oni iz štaba koji je vodio operaciju isto tako šalju zahvalnice podređenim jedinicama (Talijanima, Bugarima) u kojima čestitaju na dobro obavljenom poslu i zahvaljuju na uspjesima - nanošenje 30% nepovratnih gubitaka uz zanemarive vlastite gubitke je velik uspjeh
to nije ni poraz Švaba kako se predstavlja u našoj popularnoj povijesti

često se u ovakvim analizama uzima u obzir ono što se događalo poslije (čak i politička događanja koja su se odvijala na ne nužno vojničkom planu), nevezano uz samu operaciju, pa se ubacuje u kontekst priče da bi se dobio happy end
to po meni nije ozbiljno- priču treba ograničiti na njene vremenske i prostorne granice definirane postavljenim propozicijama operacije
i ne "čitati" povijest od natrag- prosuđivati "sadašnjost" na osnovu "budućnosti", a pogotovo u real-time vojnopovijesnim analizama bitaka je, rekli bi, bullshit.

po mom mišljenju, to što će UK kasnije uzeti u obzir Tita i okrenuti leđa Draži nema apsolutno nikakva utjecaja sa tijekom i razvojem bitke na terenu, te na kraju s ishodom operacije. To je pridonijelo jačanju partizana kasnije i njihovu međunarodnom priznanju, no za samu bitku je skoro pa nevažno.
kao i nalet partizana kasnije u ljeto/jesen 1943. kada Nijemci iznenadnim prevratom u Italiji moraju prebaciti svoje trupe u talijansku zonu - mislim da to nema ama baš nikakvog smisla dovoditi u rubriku "ishod operacije Schwartz/bitke za Sutjesku"

sa rasporedom jedinica na terenu u drugoj polovici lipnja (dakle po završetku Schwartza) i situacijom u kojoj se nalazi vrh.štab NOVJ ja ne vidim nikakvu stratešku pobjedu partizana što se često zaključuje u slučaju Sutjeske, kao, taktički je poraz ali je strateška pobjeda (što god to značilo, mada me takve priče odmah sjete na mit o Kosovu )
Tito je to ljeto bio u jako nezavidnom položaju i sigurno nije ni sanjao ono što će se dogoditi u rujnu 1943. No, kao što sam rekao, budalasto je to dovoditi u striktnu uzročno-posljedičnu vezu jedno s drugim.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 02:32   #65
Ima hrpa knjiga na njemačkoj koje daju njemačku verziju, nažalost ne znam njemački pa nemam pojma što piše.

Valjda ću uskoro imati malo više vremena da skeniram tekst i provučem ga kroz Google Translator

Tile nije očekivao tako iznenadnu kapitulacije Italije, štoviše njemačko prebacivanje prema Jadranu je protumačeno kao pripreme za novu ofenzivu pa su švabe uspjeli spriječiti razoružanje većine talijanske vojske i osgurati veći dio obale.

S druge strane ni Saveznici vjerovatno nisu očekivali da će se talijanska vojska doslovno raspasti čak i tamo gdje je imala apsoutnu premoć i bez puno truda mogla razbiti njemačke snage.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 09:12   #66
Preporučio bi od autora Matu Šalova, njegova knjiga o o 3.Dalmatinskoj brigadi, pisana osamdesetih, kad je popustila stega i moglo se slobodnije pisati o NOB-u, daje neke manje spominjane detalje u odnosu na službenu verziju.
Npr.taj autor smatra da je rušenje mosta izazvalo velike probleme partizanima, dok neprijatelja nije zavaralo(po Vladimiru Smirnovu, inžinjeru koji je srušio most, opasnost s lijeve obale je bila mala:“...rekonvalescenti s nekoliko pušaka odbijaju četničke pokušaje da prijeđu most....“)
Osim toga, detaljno su opisane borbe s Talijanima i četnicima u Istočnoj Hercegovini, što mnogi radovi zaobilaze, pa ispada da je između bitke na Neretvi i Sutjesci vladalo potpuno zatišje, a u stvari su se vodile žestoke borbe(Nevesinje je više puta zauzimano i gubljeno).
odnos s stanovništvom je bio izrazito neprijateljski, Srbi Istočne Hercegovine su bili uglavnom za četnike, a oduzimanje hrane za prehranu jedinica sigurno nije pomoglo. S druge strane, samovoljno oduzimanje hrane se kažnjavalo drakonski, pa su mnogi borci streljani zbog optužbi stanovništva da su ukrali krompir ili komad kruha.

Zanimljivi su i citati pojedinih četničkih izvještaja iz kojih se jasno može vidjeti kvaliteta profesionalnih kraljevskih časnika-vojskovođa Dobroslav Jevđević:“...Po treći put u kratkom roku mi smo osramotili naše zastave i našu vojnu slavu i srpsko ime.Usprkos junašva i herojskog držanja naročito bosanskog bataljona većina je trupa kurvanjski pobegla sa bojnog polja ispred neprijatelja i brojno slabijeg i slabije naoružanog ne zaustavivši se ni nakon trideset kilometara...“
KoJeMentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:43   #67
Quote:
KoJeMentor kaže: Pogledaj post
Osim toga, detaljno su opisane borbe s Talijanima i četnicima u Istočnoj Hercegovini, što mnogi radovi zaobilaze, pa ispada da je između bitke na Neretvi i Sutjesci vladalo potpuno zatišje, a u stvari su se vodile žestoke borbe(Nevesinje je više puta zauzimano i gubljeno).
odnos s stanovništvom je bio izrazito neprijateljski, Srbi Istočne Hercegovine su bili uglavnom za četnike, a oduzimanje hrane za prehranu jedinica sigurno nije pomoglo. S druge strane, samovoljno oduzimanje hrane se kažnjavalo drakonski, pa su mnogi borci streljani zbog optužbi stanovništva da su ukrali krompir ili komad kruha.
Posebno su bile brojne optužbe lokalnog srpskog življa na 9. dalmatinsku diviziju, sastavljenu gotovo isključivo od Hrvata. Divizija je rasformirana zbog potpuno krivih optužbi pročetnički orijentiranog stanovništva, a njenim borcima su popunjene druge jedinice. Ovo je najveća mrlja na ponašanju Tita i VŠ u bitci na Neretvi i kasnijim borbama sa četnicima.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:50   #68
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
istina je da Nijemci nisu u potpunosti ostvarili svoj cilj, tu nema sumnje, ali oni iz štaba koji je vodio operaciju isto tako šalju zahvalnice podređenim jedinicama (Talijanima, Bugarima) u kojima čestitaju na dobro obavljenom poslu i zahvaljuju na uspjesima - nanošenje 30% nepovratnih gubitaka uz zanemarive vlastite gubitke je velik uspjeh
to nije ni poraz Švaba kako se predstavlja u našoj popularnoj povijesti
Neretva je bila poraz Italijana i Cetnika, Sutjeska nije bljestava pobjeda ali koja gerilska borba je ispunjena istim?

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
često se u ovakvim analizama uzima u obzir ono što se događalo poslije (čak i politička događanja koja su se odvijala na ne nužno vojničkom planu), nevezano uz samu operaciju, pa se ubacuje u kontekst priče da bi se dobio happy end
to po meni nije ozbiljno- priču treba ograničiti na njene vremenske i prostorne granice definirane postavljenim propozicijama operacije
i ne "čitati" povijest od natrag- prosuđivati "sadašnjost" na osnovu "budućnosti", a pogotovo u real-time vojnopovijesnim analizama bitaka je, rekli bi, bullshit.

po mom mišljenju, to što će UK kasnije uzeti u obzir Tita i okrenuti leđa Draži nema apsolutno nikakva utjecaja sa tijekom i razvojem bitke na terenu, te na kraju s ishodom operacije. To je pridonijelo jačanju partizana kasnije i njihovu međunarodnom priznanju, no za samu bitku je skoro pa nevažno.
kao i nalet partizana kasnije u ljeto/jesen 1943. kada Nijemci iznenadnim prevratom u Italiji moraju prebaciti svoje trupe u talijansku zonu - mislim da to nema ama baš nikakvog smisla dovoditi u rubriku "ishod operacije Schwartz/bitke za Sutjesku"
Cripps, John (2001). "Mihailović or Tito? How the Codebreakers Helped Churchill Choose

Nije kasnije, nego prije Sutjeske a zbog Neretve.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
sa rasporedom jedinica na terenu u drugoj polovici lipnja (dakle po završetku Schwartza) i situacijom u kojoj se nalazi vrh.štab NOVJ ja ne vidim nikakvu stratešku pobjedu partizana što se često zaključuje u slučaju Sutjeske, kao, taktički je poraz ali je strateška pobjeda (što god to značilo, mada me takve priče odmah sjete na mit o Kosovu )
Tito je to ljeto bio u jako nezavidnom položaju i sigurno nije ni sanjao ono što će se dogoditi u rujnu 1943. No, kao što sam rekao, budalasto je to dovoditi u striktnu uzročno-posljedičnu vezu jedno s drugim.
Strateska pobjeda znaci da je doprinjela strateskim ciljevima, iako takticki rezultat nije bio povoljan. Kosovo je obrnuti primjer, strateski poraz.
NikadIzvini is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 11:17   #69
Quote:
Posebno su bile brojne optužbe lokalnog srpskog življa na 9. dalmatinsku diviziju, sastavljenu gotovo isključivo od Hrvata. Divizija je rasformirana zbog potpuno krivih optužbi pročetnički orijentiranog stanovništva, a njenim borcima su popunjene druge jedinice. Ovo je najveća mrlja na ponašanju Tita i VŠ u bitci na Neretvi i kasnijim borbama sa četnicima.
Vjerovatno je bilo krađa, ali ne toliko koliko se potenciralo u izvještajima lokalnih komiteta, upravo za vrijeme najžeščih kritika oslabljena 9.D.D. je izgubila Nevesinje u napadu brojnijih talijansko četničkih jedinica, a taj gubitak je nerealno prikazan kao kukavičko povlačenje. Osim toga, mobilizacija je potpuno podbacila, pa je 9.D.D. rasformirana, dijelom boraca je pojačana 3.Dalmatinska brigada, a ostatak ljudsva je poslan drugim jedinicama.
KoJeMentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:10   #70
Po upisima tu, a i na drugim temama vidim da su sve veće bitke između partizana i četnika vodili partizani iz dalmatinskih brigada, dakle većinom Hrvati. Na zapadnom dijelu NDH mislim da isto nije bilo ni jedne veće bitke između partizana i četnika do napada na Knin koji su isto vodili Dalmatinci. Dakle ima li bar jedna veća bitka između partizana i četnika u kojoj su partizani bili pretežno Srbi?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:16   #71
Quote:
Ivan Bajlo kaže: Pogledaj post
...........
operacija koja je trajala mjesec dana imala je toliko promjena da je nemoguće obraditi na forumu, preporučam "Petar Tomac: Peta Neprijateljska Ofanziva" za detaljni prikaz bitke bez ideoloških gluposti već čisto vojnički prikaz (znači trolovima će biti turbo dosadna
Ja sam čitao i to je jedan od boljih prikaza događaja iz rata, jedan od rijetkih gdje je težište na samom događaju, a ne na "objašnjenju" i "tumačenju" događaja.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:34   #72
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Po upisima tu, a i na drugim temama vidim da su sve veće bitke između partizana i četnika vodili partizani iz dalmatinskih brigada, dakle većinom Hrvati. Na zapadnom dijelu NDH mislim da isto nije bilo ni jedne veće bitke između partizana i četnika do napada na Knin koji su isto vodili Dalmatinci. Dakle ima li bar jedna veća bitka između partizana i četnika u kojoj su partizani bili pretežno Srbi?
1941. Užička republika. Četnici su rasturili partizane. Kozara, čišćenje iste u kojem sudjeluju i četnici. Istočna Hercegovina, četnički pučevi i anuliranje partizana 1941. i 1942.. Borbe u CG (dobro tu su crnogorski partizani protiv crnogorskih četnika, bratoubilački rat i to doslovno).
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:56   #73
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
1941. Užička republika. Četnici su rasturili partizane. Kozara, čišćenje iste u kojem sudjeluju i četnici. Istočna Hercegovina, četnički pučevi i anuliranje partizana 1941. i 1942.. Borbe u CG (dobro tu su crnogorski partizani protiv crnogorskih četnika, bratoubilački rat i to doslovno).
Mislio sam samo u NDH, zaboravio sam to napisat. Ovo za Kozaru mi je sumnjivo, blago rečeno. Četnici čiste!!?? Znači Srbi istrebljuju Srbe? U najvećem pokolju Srba 1942 sudjeluju i Srbi? Zvuči mi kao znanstvena fantastika ili teatar apsurda. Je li ovo dokazano ili rekla-kazala? Koji je izvor za ovo? Što o tome piše četnička emigracija? Kako oni vide tu bitku?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 13:47   #74
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Mislio sam samo u NDH, zaboravio sam to napisat. Ovo za Kozaru mi je sumnjivo, blago rečeno. Četnici čiste!!?? Znači Srbi istrebljuju Srbe? U najvećem pokolju Srba 1942 sudjeluju i Srbi? Zvuči mi kao znanstvena fantastika ili teatar apsurda. Je li ovo dokazano ili rekla-kazala? Koji je izvor za ovo? Što o tome piše četnička emigracija? Kako oni vide tu bitku?
Trebaš uzeti u obzir da su partizanima četnici ustvari najgori neprijatelji.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 14:01   #75
politička vodstva četnika i partizana jesu najgori neprijatelji jer imaju istu ciljanu skupinu na kojoj omasovljuju pokret (srpsko punčanstvo)-jačanje jednih proporcionalno je slabljenju drugih, no običnim vojnicima, pogotovo mobiliziranima, sigurno nije bilo do klanja sa sunarodnjacima (ne računajući one fanatike zaluđene ideologijama, no oni uvijek čine manji dio ljudstva)
šizofrena situacija
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 15:15   #76
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Mislio sam samo u NDH, zaboravio sam to napisat. Ovo za Kozaru mi je sumnjivo, blago rečeno. Četnici čiste!!?? Znači Srbi istrebljuju Srbe? U najvećem pokolju Srba 1942 sudjeluju i Srbi? Zvuči mi kao znanstvena fantastika ili teatar apsurda. Je li ovo dokazano ili rekla-kazala? Koji je izvor za ovo? Što o tome piše četnička emigracija? Kako oni vide tu bitku?
Oni to vide kao stradanje Srba, što se i zbilo. Deportacije i pokolj civila po Kozari je nešto što nitko normalan ne može opravdati, pa čak ako ćemo gledati sve kroz odmazdu za 700-800 pobijenih Muslimana i Hrvata u Prijedoru i okolici u vrijeme kad su tim krajem ovladali partizani.

Radilo se o čišćenju od komunista i simpatizera, tako da četnici nisu imali s tim problema... nije ih bilo kao ustaša i Nijemaca ali su bili tu... uostalom dr. Mladen Stojanović tzv. "Crveni doktor", vođa ustanka na Kozari je stradao od četničke ruke 1942.... koliko je Kozara bila partizanska toliko je Manjača bila četnička...

Evo što ti srpska wikipedija kaže o Radi Radiću, čiji su četnici ubili Stojanovića (mislim da ga je u filmu odglumio Pavle Vuisić)
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Раде_Р...B0.D1.80.D0.B8

Zadnje uređivanje demon : 17.01.2011. at 15:23.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:59   #77
Pročitao sam pažljivo tvoj link i linkove u tom članku. Ne mogu odolit da prvo ne navedem jedan tragikomični citat. Jedna od rečenica u zaključku sastanka svih bosanskih četnika u Prnjavoru 1942 glasi:
"Učesnici konferencije su isticali, takođe, kao razlog neuspeha četničke organizacije bezbrižan život dobrog dela četničkih starešina, koji su posle potpisivanja sporazuma sa ustašama veći deo vremena provodili u gradu i šetnji sa ustašama."
A sad ozbiljno dalje. Najblaže rečeno šizofreno, kako Žalac veli. Međutim meni je tu zanimljiva jedna stvar o kojoj nitko još nije pisao ili ja nisam vidio, ne znam.
Prema ovim događanjima i izvješćima četničkih vođa očito je da nakon početka suradnje ustaša i četnika rat prestaje biti nacionalni i prelazi u rat za vlast tri strane, odnosno ideologije uvjetno rečeno. Međutim svi povjesničari ili gotovo svi tumače ustaše kao one kojima je glavni cilj istrebljenje Srba, a četnike kao stranu kojima je glavni cilj istrebljenje Hrvata i Muslimana. Pa sad ako su to ciljevi ustaša i četnika ne znam kako se misle istrijebiti ako surađuju i šeću se skupa po gradu.
A partizani su kao spasitelji od ubijanja po nacionalnoj osnovi. Primirjem ustaša i četnika prestaju razlozi za ubijanje po nacionalnoj osnovi, ali partizani i dalje pričaju istu priču da spašavaju narod od poludjelih šovinista. A i svi povjesničari tako tumače. Komentari?

Zadnje uređivanje hevi : 17.01.2011. at 17:05.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 18:08   #78
Taktički poraz, a strateška (i politička!) pobjeda

Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
Takticki gledano Sutjeska je poraz, ali poraz bez posljedica za NOB.
Kao što je Bajlo gore rekao: taktički poraz, ali strateška pobjeda. A kao što sam ja gore spomenuo, odmah nakon proboja na sjever, nakon bitke na Sutjesci, snage NOVJ prelaze u ofanzivu i do početka srpnja osvajaju gradove Zvornik, Olovo, Kladanj i Vlasenicu i stvaraju novu oslobođenu teritoriju u istočnoj Bosni, odakle su godinu dana ranje bili istjerani. Ofanzivne operacije poduzimaju i 1. bosanski korpusu u zapadnoj Bosni i 1. hrvatski korpus, u Slavoniji se osnivaju nove jedinice i jačaju napadi na prugu Beograd-Zagreb itd.. Jedinice, usprkos velikim gubicima, brzo se novom mobilizacijom oporavljaju i jačaju, a među novim borcima raste broj Hrvarta i muslimana. Tako NOP spremno dočekuje kapitulaciju Italije, nakon koje dalje jača. Osim toga, kako je spomenuto, zapadni saveznici definitivno odlučuju odbaciti četnike i pružiti svu moguću pomoć partizanima.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 18:18   #79
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Mislio sam samo u NDH, zaboravio sam to napisat. Ovo za Kozaru mi je sumnjivo, blago rečeno. Četnici čiste!!?? Znači Srbi istrebljuju Srbe? U najvećem pokolju Srba 1942 sudjeluju i Srbi? Zvuči mi kao znanstvena fantastika ili teatar apsurda. Je li ovo dokazano ili rekla-kazala? Koji je izvor za ovo? Što o tome piše četnička emigracija? Kako oni vide tu bitku?
http://www.axishistory.com/index.php?id=7453

__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 18:27   #80
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
uzbrdo.

Kod Balinovca je bilo biti ili ne biti i tu su u divljem jurišu partizani probili obruč. Da stvar bude luđa probili su njemačku (ili legionarsku nisam siguran) liniju. Da su ovi tad izdržali to bi bio kraj Tita i partizana.
U obrani Zelengore potpuno je uništena 3. satnija 1. bojne 369. grenadirske pukovnije 369. divizije."Vražji" legionari su imali gadne gubitke, ponajviše zbog toga jer su nabrzinu premješteni na taj položaj (zapovijed generala Lutersa).Jednostavno nisu imali šanse.Naime ta divizija je bila obučena za klasično frontalno ratovanje (bila je sastavljena od grenadira) jer je bila namijenjena za Ost-Front.No premješteni su na Balkan.Neopremljenost vojnika za gorsko ratovanje se ubrzo osjetila (neki čak nisu imali ni prikladne čizme!).Da su obučeni kao Gebirgsjaegeri (gorska pješadija), najvjerojatnije bi izdržali.No, to je opet "kad bi bilo" scenarij.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:11.