Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 19:50   #21
Češka - Trajni boravak i državljanstvo

Pozdrav,

Imao bih nekoliko pitanja i jako bi bio zahvalan na svakom odgovoru.

Neki dan sam saznao da nakon 12 godina, koliko je prošlo otkad više ne živim u Češkoj Republici, nisam izgubio status Trajnog Boravka (Trvaly Pobyt). Pošto nisam upoznat sa novijim zakonima Češke Rep. da li iko zna hoću li biti u mogućnosti da dobijem Češku osobnu iskaznicu i ako ne koje ću dokumente dobiti?

Drugo pitanje bi bilo, da li iko zna planira li se u Češkoj ukidati zakon koji ne dozvoljava dvojno državljanstvo?

Unaprijed Hvala
Dalkke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:04   #22
Quote:
Dalkke kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imao bih nekoliko pitanja i jako bi bio zahvalan na svakom odgovoru.

Neki dan sam saznao da nakon 12 godina, koliko je prošlo otkad više ne živim u Češkoj Republici, nisam izgubio status Trajnog Boravka (Trvaly Pobyt). Pošto nisam upoznat sa novijim zakonima Češke Rep. da li iko zna hoću li biti u mogućnosti da dobijem Češku osobnu iskaznicu i ako ne koje ću dokumente dobiti?
Ne znam jel obcanku dobijaju stranci (mislim da ne, jer cini mi se da se tim dokazuje cesko drzavljanstvo), no ne znam od kojeg je to uopce znacenja. Ako nisi izgubio trvaly pobyt onda imas vizu u putovnici i to je sve.



Quote:
Dalkke kaže: Pogledaj post

Drugo pitanje bi bilo, da li iko zna planira li se u Češkoj ukidati zakon koji ne dozvoljava dvojno državljanstvo?

Unaprijed Hvala
Bilo je par prijedloga da se to promijeni, ali mislim da su sanse skoro nikakve da se to promijeni u skorije vrijeme.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:36   #23
Quote:
kaneshiro kaže: Pogledaj post
Ne znam jel obcanku dobijaju stranci (mislim da ne, jer cini mi se da se tim dokazuje cesko drzavljanstvo), no ne znam od kojeg je to uopce znacenja. Ako nisi izgubio trvaly pobyt onda imas vizu u putovnici i to je sve.





Bilo je par prijedloga da se to promijeni, ali mislim da su sanse skoro nikakve da se to promijeni u skorije vrijeme.

Hvala

pitao sam za obcanku jer bi bilo prakticnije koristiti obcanku nego putovnicu

Zadnje uređivanje Dalkke : 14.02.2010. at 21:54.
Dalkke is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 22:34   #24
Pa pogledaj sto ti pise na ceskoj obcanci (Povoleni trvaleho pobytu).. dokle ti vrijedi.
Evo ja sam je produzavao 2002. i upisali su mi da vrijedi do 2017.; mislim da je dakle tih 15 godina maksimalno vrijeme (na 1 zátah), a ti eto vec 12 godina nisi nista produzavao...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 22:46   #25
Quote:
Dalkke kaže: Pogledaj post
Hvala

pitao sam za obcanku jer bi bilo prakticnije koristiti obcanku nego putovnicu
pa ne moras koristiti putovnicu. ako imas travaly pobyt onda bi trebao imati i "prukaz o povoleni k travalemu pobytu" - i to je tvoja osobna dok si tu.

moja dozvola boravka vrijedi 10 godina
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 01:43   #26
st dom u pragu

moze li mi nektko reci koliko dodje studentski dom mjesecno u pragu, ako ga se dobije naravno... i kolike su sanse da ga dobijes ako dolazis iz druge drzave studirat na drzavnom faxu?
usput - ima tko na VŠE? bila bih zahvalna na nekim iskustvima..
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 23:23   #27
Quote:
nika22 kaže: Pogledaj post
moze li mi nektko reci koliko dodje studentski dom mjesecno u pragu, ako ga se dobije naravno... i kolike su sanse da ga dobijes ako dolazis iz druge drzave studirat na drzavnom faxu?
usput - ima tko na VŠE? bila bih zahvalna na nekim iskustvima..
ej mislim da je oko 100eura...nisam siguran jel znam da ima vise st. domova npr, na strahovu i chodovu,pa jedan na dejvicka....al mislim da su cijene u svakom tu negdje oko 100eura....ja zivim u iznajmljenom stanu pa zato neznam kolike su mogucnosti za stranca da dobije dom al mi dosta prijatelja stranaca zivi po domovima pa isto mislim da to nije neki problem

pozzzz
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 02:40   #28
hvala ti na odgovoru, mislila sam da nece nitko nis reci buduci da je proslo vremena od zadnjeg posta - ja vec mislila zamrlo sve
a opcenito smatras li da se vise isplati biti u domu ili iznajmiti stan sam ili s nekim? pretpostavljam da su stanovi, naravno, dosta skuplji, ali ako se nadje vise ljudi.. jer cula sam da su uvjeti u domovima tako-tako.. jesi nacuo mozda kakva iskustva od frendova?
a gradski prijevoz, metro itd: imaju li studenti kakve povlastice?
ja sam s novcima...hm, ajmo reci u nezavidnom polozaju, ali eto ti ako si u privatnom smjestaju mi mozda mozes reci najbolje: 2000kn mjesecno, znaci 300eu, da li bih se mogla pokriti za stan/dom, hranu (troskove zivota) i ostale "prijevoz potrebe"? ne racunaj izlaske, nisam osoba od izlazaka, naum mi je ici na minimum koji moram tamo potrositi.
uh, puno pitanja, sorry
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 18:05   #29
pretprošlo ljeto kad sam bila na razmjeni studenata u pragu mjesečna studentska za prijevoz je bila 260 kruna (oko 80 kn ako me nije napustila pamet iz matematike) što je po meni smiješno malo naspram mjesečne studentske u osijeku..
što se domova tiče vjerojatno ih ima raznoraznih ali koliko sam ja shvatila, otprilike svaki fakultet ima neki dom u kojem se grupiraju studenti tog fakulteta.. ne znam cijenu to mi je bilo plaćeno
a hrana.. došla sam u 8. mjesecu kad su bile zatvorene studentske kantine, a kako su nam oni tamo trebali osigurati hranu dali su nam svakom po 150 eura.. i mislim da mi je to bilo dosta za cijeli mjesec, a nisam baš škrtarila, otišli smo tu i tamo u restoran, iako nam je tesco većinu vremena bio najbolji prijatelj i sami smo su kuhali.. tak da kontam, da ako ne izvoljevaš baš i hraniš se u kantini da bi oko 100 eura moglo biti čist dosta..
opet, postoji mogućnost da su se u ove dvije godine cijene u češkoj promijenile, pa u tom slučaju ne znam šta pričam
__________________
::::ne mogu učiniti ništa veliko.. samo male stvari s velikom ljubavi::::
me3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 18:07   #30
sad ću opet danima patiti za pragom, najbolji grad na svijetu ikad mrc:
__________________
::::ne mogu učiniti ništa veliko.. samo male stvari s velikom ljubavi::::
me3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 00:31   #31
super, hvala na odgovorima
bas sam prosurfala, nasla i cjenike za domove, vrte se oko 100eu, ovisno o tome jel jednokrevetna soba, 2krevetna ili cak 3krevetna.

nego, opet ja sa nekim opcijama.. ako upises drzavni fax, a strani si drzavljanin, jel ima kakav ekvivalent nasoj drzavnoj stipendiji na koju se moguce prijavit? ili nesto slicno?

Zadnje uređivanje nika22 : 18.04.2010. at 00:37.
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 18:42   #32
Imam jedno pitanje....Zivim u BIH trenutno i zeljela bih studirati u Pragu...Da li je to moguce posto zivim u BIH...Na kom jeziku se studira i da li se placa studiranje...Unapred hvala
__________________
Take it easy baby...Life is beautiful!!!! :o))))
xsnorkix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 17:06   #33
Quote:
xsnorkix kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje....Zivim u BIH trenutno i zeljela bih studirati u Pragu...Da li je to moguce posto zivim u BIH...Na kom jeziku se studira i da li se placa studiranje...Unapred hvala
pa prvo odlucis sta zelis pa si odes na str i pogledas sta se nudi. opcenito: ako slusas predavanja na ceskom ne placas skolarinu, ako slusas na eng cekaju te povece skolarine, al opet nize od nekih sveucilista u ostatku europe. ne znam zasto bi bila sprjecena u naumu samo zato jer si iz BiH uglavnom - google is your friend, a na svakoj str od sveucilista ces saznati sve sta te zanima
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 23:09   #34
nika22 uzela si mi rijec iz usta
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 20:20   #35
Quote:
nika22 kaže: Pogledaj post
pa prvo odlucis sta zelis pa si odes na str i pogledas sta se nudi. opcenito: ako slusas predavanja na ceskom ne placas skolarinu, ako slusas na eng cekaju te povece skolarine, al opet nize od nekih sveucilista u ostatku europe. ne znam zasto bi bila sprjecena u naumu samo zato jer si iz BiH uglavnom - google is your friend, a na svakoj str od sveucilista ces saznati sve sta te zanima
Hvala puno na odgovoru.Pozz
__________________
Take it easy baby...Life is beautiful!!!! :o))))
xsnorkix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 14:34   #36
Quote:
ico rotterdam kaže: Pogledaj post
nika22 uzela si mi rijec iz usta
koju tocno
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 12:02   #37
Quote:
nika22 kaže: Pogledaj post
koju tocno
Google
ico rotterdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 21:16   #38
Heey...bila sam već u Češkoj, ali ne i u Pragu...tako da planiram grad posjetiti što prije. Voljela bih da mi kažete neke informacije o najpovoljnijem smještaju s obzirom da sam studentica...ma u kratko, sve me zanima što mi možete reći... )
ena0807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 02:42   #39
mislim da je pravo pitanje kud ides i zasto ides? studiranje? ili turisticki?
ako se ne varam vec smo spomenuli ono nesto zvano google imas hostele razne i tonu stranica na netu sa info o njima, a ako ides studirat imas sve kao i kod nas - studentski dom ili privatan smjestaj. nista revolucionarno u svakom slucaju
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 17:09   #40
Wink češko državljanstvo

Pozdravljam sve na forumu..upravo sam se registrirala jer imam nekoliko pitanja a sva vezana za češko državljanstvo Naime, mama mi je čehinja i ona i brat imaju državljanstvo,ja ne jer ga nisam tražila...ne znam odakle počet ni šta sve pribavit... ,mama je bila u Pragu i rečeno joj je, da ja, kao i moj brat, imam pravo jer je ona čehinja i mi samim time stičemo pravo...sve u svemu da ne duljim ako ima neko ko je sličnog statusa ko ja ili ko je prošao sličnu proceduru,bila bi jako zahvalna na svakoj informaciji ,ps.onima koji će me uputit na veleposlanstvo unaprijed zahvaljujem,znam adresu samo želim dobit inf prije nego se uputim....lipi pozdrav iz St ))
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.