Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2011., 18:28   #2241
ono što vam neće reći za željezo je da treba vaditi Feritin da se vide zalihe u organizmu. Googlajte ljudi
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 18:31   #2242
Slažem se s kolegicom leeloo. Iz KKS i biokemije se već mogu steći neki podaci - vidi se postoji li manjak leukocita ili nekih vrsta leukocita, što bi moglo biti povezano s "oslabljenim imunitetom", vidi se i broj eritrocita i hemoglobin, što Vam je i leeloo već objasnila.

Inače, uobičajeno je da odrasla osoba ima i do 5 puta godišnje običnu prehladu, primjerice.

Zabrinuti bi se morali kada bi se počele pojavljivati infekcije uzrokovane "neuobičajenim" uzročnicima, tj. onima koji bi ukazivali na imunodeficijenciju. Primjerice, učestalo ponavljanje herpes zostera, trajna i česta kandidijaza usne šupljine koja ne reagira na uobičajenu terapiju itd.

Dok Vi uspješno liječite vaše infekcije i dok se ne radi o "neuobičajenim uzročnicima", mislim da ne bi trebali imati razloga za zabrinutost.

Ipak, to je samo moje mišljenje. Ako ste Vi zabrinuti (a mi Vas preko foruma ne možemo pregledati), preporučujem Vam da se konzultirate sa svojim obiteljskim liječnikom.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 01.12.2011. at 18:40.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 20:15   #2243
snižene vrijednosti:

eritrociti 4.28
4.34-5.72
hemoglobin 127
138-175
hematokrit 0.372
0.415-0530

kolesterol 6.3
trigliceridi 4.8

željezo 13 (pokazujem jer je dosta nisko, mad je u ref. vrijednostima)

ostalo OK, rađena kompletna krvna slika.

hvata me slabost svaki dan na poslu oko 15h, ne pomaže niti ako nešto po- jedem.
dosta sam se i udebljao zbog svih tih slabosti, na 110 kg s 190 cm visine.

imam slabosti i pomalo blijedu kožu lica, apetit dobar, ne pušim, ponekad popijem alkohol da "ubijem" slabost.


kupio sam danas tri bočice za uzorke stolice jer se sumnja na neko krvarenje u probavnom sustavu, a ako nije to onda ima još milijun pretraga; koje je vrste anemija, pa pitam zato da mi netko, ako je imao slične nalaze skrati dijagnostiku, odn da kažem liječnici OP što dalje da idemo "istraživati"
__________________
Volim sve moderatore, supermoderatore i administratore.
FojumRvacka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 20:19   #2244
Kakve su vrijednosti MCV-a? Jeste li radili feritini?

Vjerojatno jest posrijedi anemija uslijed nedostatka željeza, a ako jest, tada je traganje za uzrokom (ponajprije krvarenje iz probavnog sustava) ispravan put.

Vrijednosti kolesterola i triglicerida su nešto povišene i o tome bi se trebali savjetovati s Vašim obiteljskim liječnikom (dijeta, fizička aktivnost...).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 20:23   #2245
Quote:
FojumRvacka kaže: Pogledaj post
snižene vrijednosti:

eritrociti 4.28 4.34-5.72
hemoglobin 127 138-175
hematokrit 0.372 0.415-0530

kolesterol 6.3
trigliceridi 4.8

željezo 13 (pokazujem jer je dosta nisko, mad je u ref. vrijednostima)

ostalo OK, rađena kompletna krvna slika.

hvata me slabost svaki dan na poslu oko 15h, ne pomaže niti ako nešto po- jedem.
dosta sam se i udebljao zbog svih tih slabosti, na 110 kg s 190 cm visine.

imam slabosti i pomalo blijedu kožu lica, apetit dobar, ne pušim, ponekad popijem alkohol da "ubijem" slabost.


kupio sam danas tri bočice za uzorke stolice jer se sumnja na neko krvarenje u probavnom sustavu, a ako nije to onda ima još milijun pretraga; koje je vrste anemija, pa pitam zato da mi netko, ako je imao slične nalaze skrati dijagnostiku, odn da kažem liječnici OP što dalje da idemo "istraživati"
BMI vam je visok(30.5),uz to imate hiperlipidemiju, dosta povišenim trigliceridima.
Koliko ste stari?
1.Trebali bi se pozabaviti dijetom i pravilnom prehranom.
2.Nalazi E,Hgb,Hct su u širim granicama normale.
3.Dali ste radili još kakve nalaze npr.trasminaze,GUK?,.
4.Trebate izmjeriti tlak.
Zašto bi se sumljao na krvarnje u GI sustavu tj. koje su vam tegobe?.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 20:57   #2246
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Kakve su vrijednosti MCV-a? Jeste li radili feritini?

Vjerojatno jest posrijedi anemija uslijed nedostatka željeza, a ako jest, tada je traganje za uzrokom (ponajprije krvarenje iz probavnog sustava) ispravan put.

Vrijednosti kolesterola i triglicerida su nešto povišene i o tome bi se trebali savjetovati s Vašim obiteljskim liječnikom (dijeta, fizička aktivnost...).
kolesterol nije kritičan, to se lako sredi no ne mogu ga lako srediti (konverzija) kad moram "dobro" jesti zbog stalnih slabosti.

MCV 86.8
MCH 29.6
MCHC 341
Trombociti 245

napisao sam gore da su ostali nalazi OK.

EDIT

ferritin nije rađen
__________________
Volim sve moderatore, supermoderatore i administratore.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 01.12.2011. at 20:58. Reason: spajanje postova
FojumRvacka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 21:04   #2247
edit: FojumRvacka, prilikom spajanje Vaša zadnja dva posta, nešto se dogodilo zbog čega je nestao post koji ste uputili dr. Hrvoju. Ne znam zbog čega je post nestao i gdje je greška. Molim Vas da ponovite odgovor na Hrvojev post. Ispričavam se na neugodnosti Vama i dr. Hrvoju. Jako mi je žao, još uvijek ne znam što se dogodilo jer čak i da sam zabunom pritisnuo "izbriši post", mogao bih ih vidjeti kao moderator i povratiti.

Ako su Vam vrijednosti hemoglobina i eritrocita takve već godinama, onda ne bi trebalo biti razloga za zabrinutost, međutim, u slučaju da su takvi nalazi "novi", tj. da su prije vrijednosti bile više, tada bi imalo razloga tragati za krvarenjem iz probavnog sustava.

Kako Vi navodite da se ti nalazi nisu mijenjali, tada takve vrijednosti ne bi bile razlogom za slabosti koje osjećate.

A je li Vam netko preporučio testiranje na okultno krvarenje ili ste to sami odlučili učiniti u privatnom laboratoriju? (jer ste naveli da se sumnja na krvarenje i da su kupljene bočice)

Kada osjećate takve slabosti, imate li još kakvih popratnih simptoma (znojenje, glad, drhtanje ruku i sl.)?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 01.12.2011. at 21:26.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 21:30   #2248
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
BMI vam je visok(30.5),uz to imate hiperlipidemiju, dosta povišenim trigliceridima.
Koliko ste stari?
1.Trebali bi se pozabaviti dijetom i pravilnom prehranom.
2.Nalazi E,Hgb,Hct su u širim granicama normale.
3.Dali ste radili još kakve nalaze npr.trasminaze,GUK?,.
4.Trebate izmjeriti tlak.
Zašto bi se sumljao na krvarnje u GI sustavu tj. koje su vam tegobe?.
ALT, AST, GGT, ALP su u redu no u gornjim vrijednostima, dakle jetreni enzimi se nečim zabavljaju pojačano (vjerojatno s masnoćama)

tlak mi je uvijek uredan nekim 130-135-140/80/90
majka ima visok tlak pa ga često kod nje kući izmjerim.

napisah da povremeno trčim, dižem tegove, imam 40 godina, mislim da sam u solidnoj kondiciji sa svojom kilažom, mada bih volio imati 20 kg manje no uvijek me ti pokušaji dijeta slome jer tijelo "traži" hranu, inače jedvo dopješačim do kuće s posla. (kad ne idem tutaćem)

tegoba nemam da bi se sumnjalo na krvarenje, no liječnica OP je pokušala (kao što je vaša kolegica napisala) provjeriti mogući gubitak krvi zbog nedaj bože mogućih stvari, kao što su tumori i sl.

Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
FojumRvacka, prilikom spajanje Vaša zadnja dva posta, nešto se dogodilo zbog čega je nestao post koji ste uputili dr. Hrvoju. Ne znam zbog čega je post nestao i gdje je greška. Molim Vas da ponovite odgovor na Hrvojev post. Ispričavam se na neugodnosti.
..ode mi post u otpad




Quote:
El Gato Félix kaže:
A je li Vam netko preporučio testiranje na okultno krvarenje ili ste to sami odlučili učiniti u privatnom laboratoriju? (jer ste naveli da se sumnja na krvarenje i da su kupljene bočice)
ah, rekao sam da više doktorici neću pustiti da me tako "otpili" jer kao što JA već napisah nije normalno da moja sekica s 50 kg ima eritrocite skoro duplo veće nego ja i željezo 20 a ja 13 (bude i oko 8) a ona cijeli život jede "dijetalno" u odnosu na mene.

dakle po svakoj znanstveno medicinskoj logici "zdrava" osoba koja unosi više mesa, povrća i voća trebala bi imati bolju sliku hemoglobina, željeza i eritrocita.

Quote:
El Gato Félix kaže:
Kada osjećate takve slabosti, imate li još kakvih popratnih simptoma (znojenje, glad, drhtanje ruku i sl.)?
nemam ni znojenja, niti sam gladan, niti mi drhte ruke, ništa me ne boli, no osjećam neku vrt distonije u cijelom tijelu (generalna distonija).
__________________
Volim sve moderatore, supermoderatore i administratore.
FojumRvacka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 23:40   #2249
Obavezno uraditi feritin jer je najbolji pokazatelj količine željeza u organizmu! Naravno i UIBC, TIBC.
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 23:55   #2250
Također molim za savjet. Radi se o nećaku.
Ima 23 godine, 170 cm, 100 kg. Ne pije, ne puši, niti išta slično. Prije tjedan dana počelo je slabo čuti, te mu je šumilo u ušima. Pošto ima inače problema sa nakupljanjem cerumena, ispirao je uši, ali nije pomoglo. Na hitnoj su mu dali Klavocin, hidrogen za ispiranje ušiju, te kapi za nos. Također mu je tlak u tri navrata različitih dana izmjeren 160/100. Nakon tableta, sada mu je u ušima pomalo bolje, no vadio je krv te su mu danas stigli nalazi. Sve mu je u razinama normale osim povišenih enzima jetara, i to ast 101, alt 330, gama gt 133 što je poprilično visoko. Doktor je za sada rekao da dvadeset dana ne jede slano i ne pije ništa alkohola pa će ponoviti pretrage. Zanima me zbog čega bi ti enzimi mogli biti tako visoki, jeli to povezano sa visokim tlakom? Molim za savjet i pojašnjenje.
_unlimited_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 12:56   #2251
ne treba uputnica

@FojumRvacka:
Iako mislite da je nepotrebno:
1. ponovite GUK
2. navedite lijekove koje uzimate
3. kojeg, koliko i kada alkohola i/ili droga ljutih


?_?
grgurmali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 14:30   #2252
Quote:
_unlimited_ kaže: Pogledaj post
Također molim za savjet. Radi se o nećaku.
Ima 23 godine, 170 cm, 100 kg. Ne pije, ne puši, niti išta slično. Prije tjedan dana počelo je slabo čuti, te mu je šumilo u ušima. Pošto ima inače problema sa nakupljanjem cerumena, ispirao je uši, ali nije pomoglo. Na hitnoj su mu dali Klavocin, hidrogen za ispiranje ušiju, te kapi za nos. Također mu je tlak u tri navrata različitih dana izmjeren 160/100. Nakon tableta, sada mu je u ušima pomalo bolje, no vadio je krv te su mu danas stigli nalazi. Sve mu je u razinama normale osim povišenih enzima jetara, i to ast 101, alt 330, gama gt 133 što je poprilično visoko. Doktor je za sada rekao da dvadeset dana ne jede slano i ne pije ništa alkohola pa će ponoviti pretrage. Zanima me zbog čega bi ti enzimi mogli biti tako visoki, jeli to povezano sa visokim tlakom? Molim za savjet i pojašnjenje.
Mislim da jetrene enzime nemaju nikakve veze sa visoki tlat i mislim da treba da potrazite savjet od gastroenterohepatolog ili uraditi UZV abdomen. pozdrav.
iad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 18:15   #2253
ast > alt

@_unlimited_: Nema direktne veze s tlakom. Treba isključiti virusni hepatitis.
grgurmali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 19:27   #2254
Quote:
_unlimited_ kaže: Pogledaj post
Također molim za savjet. Radi se o nećaku.
Ima 23 godine, 170 cm, 100 kg. Ne pije, ne puši, niti išta slično. Prije tjedan dana počelo je slabo čuti, te mu je šumilo u ušima. Pošto ima inače problema sa nakupljanjem cerumena, ispirao je uši, ali nije pomoglo. Na hitnoj su mu dali Klavocin, hidrogen za ispiranje ušiju, te kapi za nos. Također mu je tlak u tri navrata različitih dana izmjeren 160/100. Nakon tableta, sada mu je u ušima pomalo bolje, no vadio je krv te su mu danas stigli nalazi. Sve mu je u razinama normale osim povišenih enzima jetara, i to ast 101, alt 330, gama gt 133 što je poprilično visoko. Doktor je za sada rekao da dvadeset dana ne jede slano i ne pije ništa alkohola pa će ponoviti pretrage. Zanima me zbog čega bi ti enzimi mogli biti tako visoki, jeli to povezano sa visokim tlakom? Molim za savjet i pojašnjenje.
Potrebno je provesti jetrenu dijetu kroz 2-3tj.,zatim nalaze ponoviti u slučaju patoloških potrebo je učiniti UZV abdomena,markere na hepatitis,ALP,lipidogram,GUK,bilirubin uk./dir..
Potrebna je redovita kontrola RR.
Po potrebi kontrola ORL.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 23:24   #2255
Hvala svima na odgovorima.
hrvoje dr. možete li mi pojasniti malo kakva je to točno jetrena dijeta, što se smije jesti i piti?
_unlimited_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 14:55   #2256
Način prehrane je potrebno promijeniti u smislu da se uzima veći broj manjih obroka dnevno (npr. četiri do šest), izbjegavaju konzervirana hrana, masna i pržena jela kao i jela s roštilja te gazirana pića; strogo se zabranjuje alkohol; preporučuje se redukcija masti, korištenje biljnih masnoća (maslinovo ulje); preporučuju se voće i povrće u svježem i kuhanom obliku i cjelovite žitarice; kao izvor bjelančevina nemasno meso, meso peradi, obrani mliječni proizvodi i riba. Ove se preporuke mogu naknadno modificirati ovisno o vrsti jetrene bolesti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 03.12.2011. at 15:13.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 23:24   #2257
Hvala puno El Gato Felix! Preporučit ću mu takvu prehranu. Nadam se da će onda biti u redu idući nalazi!
_unlimited_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 11:17   #2258
dobar dan!
molila bi malu pomoć, za frendicu. u bolnici je sa bebicom, mali joj ima stafilokok.
znam da ih ima više vrsta, ona ne zna koji točno....

ovako mi je rekla..da su mu to našli u aspiratu želuca, vrijednost CRP je bila 45.
na antibioticima je beba.
sta to znači? ako se iz ovoga išta može iščitat??

ne mogu nigdje na forumu naći nešto konkretno, općenito za stafilokok....koliko je to opasna bakterija?
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 12:41   #2259
Poštovana,

Premalo je podataka da bi se išta konkretnije moglo reći. Nalaz stafilokoka u aspiratu želuca ponekad može značiti kolonizaciju (naseljavanje bez infekcije), a ne infekciju, naročito kod novorođenčadi.

S obzirom da je dijete hospitalizirano za očekivati je da će dobiti najbolju moguću skrb.

Želim djetetu Vaše kolegice, Vašoj kolegici i Vama svako dobro.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 13:59   #2260
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

Premalo je podataka da bi se išta konkretnije moglo reći. Nalaz stafilokoka u aspiratu želuca ponekad može značiti kolonizaciju (naseljavanje bez infekcije), a ne infekciju, naročito kod novorođenčadi.

S obzirom da je dijete hospitalizirano za očekivati je da će dobiti najbolju moguću skrb.

Želim djetetu Vaše kolegice, Vašoj kolegici i Vama svako dobro.

Lijepi pozdrav.
hvala puno lijepo je pročitati ovakav post.
vrlo je vjerojatno da će kolegica sa bebicom idući tjedan ići kući i da će sve biti ok.
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.