Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2007., 18:17   #41
Ok diavoleta po svemu sudeći ti uopće nemaš epilepsiju kaj je najvažnije
U svezi dijagnoza da ih pojasnimo i prevedemo 1 "disritmična glavobolja"
2."Vrtoglavica uzrokovana nekim otogenim razlogom" Imaš nalaz otorinca?

E sada je još tu i novost štitnjača,želudac i navečer Helex

Svakako na popisu nuspojava tegretola stvarno ima puno toga no ja mislima da je kod tebe osnovni problem štitnjaća a dijagnoze tipa glavobolje ,vrtoglavica etc. su popratni simptomi bez nekog večeg značenja.
Postoje i mali elementi koji ukazuju na psihosomatsku simptomatologiju.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:22   #42
[QUOTE=sarkom;7698460]

pvt?
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:27   #43
može šalji
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:25   #44
sarkom i slični, fenobarbiton nije isključen, bar ne u pareneteralnoj primjeni, u hitnim stanjima...kakvo je vaše mišljenje o primjeni per os, u dugoročnoj pripremi
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 03:12   #45
imaš pravo moje su Tegretol CR, a ne SR..krvo sam napisala..e a dijagnoza ona prva nemam pojma šta znači.. [/QUOTE]

Epi napadaji se dijele u više skupina. Dokazane i tkz nedokazane što znači da nema vidljivih fizičkih pojava koje je uzrokuju napadaje ali postoji simptologija koja se podudara sa epi. Napadaji se djele u dvije skupine baš kao i epilepsija. 1 skupina Grand mal odnosno velika epilepsija sa Grand mal napadajima. Najčešće se veliki napadaji povezuju sa grčenjem mišića i pojavljivanjem pjene na ustima koji su ujedino i najteži obilci napadaja. 2 skupina su Petit mal ili mali napadaji tj parcijalne epilepsije za kojih bolesnik ostaje pri svjesti ili je nakratko gubi te osjeća neurološke smetnje kao što su trnjnje dijelova tjela posebice ekstremiteta i jezika, glavobolje, dezorijentiranost, vrtoglavica, svjetlosne senzacije i sl. Važno je reći da ukoliko je dijagnosticirana epilepsija svaki bolesnik najvejrovatnije ima svoju "rutinu" napadaja. Ono što nam je svima zajedničko je da ne znamo kad će nam se napadaj dogoditi pa jedino što možemo je poštovati prepisanu terapiju i odlaziti na redovite preglede.
snokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 03:27   #46
Exclamation

Imam jedno pitanje za sve vas? Da li netko od nas koji imamo epi ima vozačku i što kaže naš divni zakon o tome? Da li je istina da se može polagati vozački ako 3 godine ne koristiš antiepileptike i nemaš napadaje odnosno ako si klinički hmm čist? I da li ako je tako, zakon tretira sve vrste epilepsija isto?
snokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 05:49   #47
Svakako da Fenobarbiton ima tu svoju primjenu no ne tako često u zadnje vrijeme.Hitna stanja tipa epileptičnog statusa danas se uglavnom riješavaju jednostavnije.Apaurin parenteralno , intramuskularno ili intravenozno kaj ipak zahtjeva da je pacijet pod nadzorom ili da je hospitaliziran.
Kod peroralne primjene sigurno da se Phemiton(metilfenobarbiton) još naveliko koristi no kao i Fenobaribiton spada u barbiturate pa jasno je da dužim uzimanjem dolazi do stvaranja ovisnosti koja je prilično "teška".
Sada se sve više prakticira uvođenje "nove generacije antiepileptika" koji se bolje podnose no i barbiturati se puno još prepisuju jer navodno nema adekvatne zamjene za njih

Za snokia u svezi starog zakona (neznam dali je novi još donesen)
DA vozačka dozvola ako nema epileptičkih napadaja 2 godine nakon prestanka uzimanja terapije.
To je zakon ne znam dali se kaj promjenilo no znaš i sam da se kod nas zakoni baš i ne poštivaju previše pa osobno znam i slučajeve kada su bolesnici s vrlo "teškom" epilepsijom uredno dobivali i produživali vozačke dozvole no to bi onda trebalo ići na dušu neurologa
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 14:49   #48
imala epilepsiju kao tinejdžerica..pila Tegretol - nisam imala nikakve nuspojave, niti mi je tesko padao,,,jedino ako bih bila vanka ili kod nekoga pa kad nebih popila u uobicajeno vrijeme, bilo mi je malo...cudno..ono sva bih cini mi se kao treperila i bila pomalo usporena..tj cinilo mi se tesko mi je to objasniti..

kad su doktori skuzili da nema sumnje da epilepsije vise nema - krenulo se u skidanje sa tegretola. i to je trajalo poprilicno dugo..ako ne i godinu dana..sad mi je sve to tako daleko..al dokumentacija je tu..da se provjeriti
FlaFi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 01:15   #49
U vezi vozacke ne bi nikome da preporucujem.
mislim da je bilo 5 god uslov da nisi vise pod terapijom.
Ja sam koristio automatika kao srednjoskolac i pri jednoj voznji osjetio da ce biti mali napad (mislio sam tako u tom trenu) i rekoh eno jos par metara samo do cilja pa cu onda odmoriti a kada sam dosao k sebi, sofer jednog kamiona pokraj mene koji je zakocio u zadnjem trenu kada sam roknuo ispred njega.
Ne bojim se za sebe ali sto cu ako mi neko dijete iskoci pred auto a meni malo pozlilo?
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 02:10   #50
[QUOTE=
Ne bojim se za sebe ali sto cu ako mi neko dijete iskoci pred auto a meni malo pozlilo?[/QUOTE]

Problem je u tome kaj ja nemam takve vrste napadaja, ne gubim svjest, ne grčim se i ne mogu ugroziti druge a ni sebe makar mi je dijagnosticirana parcijalna epilepsija pa me zato i zanimalo da li su u očima zakona sve vrste epilepsija iste ili je i to nedorečeno kao i sve ostalo...
snokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 03:25   #51
Zakon je definitivno takav kak sam gore napisao (neznam dali se je mjenjao) no ako se je i išlo s promjenama one su liberalnije.

DA vozačka dozvola ako nema epileptičkih napadaja 2 godine nakon prestanka uzimanja terapije.(konkretno ne vjerujem da su epilepsije posebno klasificirane no to nemogu s sigurnošću tvrditi).
Morao bi o tome razgovarati s svojim neurologom.

No gledaj ja se u potpunosti van zakona slažem i s Londom -Bečom
Konkretno ti je dao primjer imao je auru i mogao se je još kontrolirati no ipak
je moglo završiti kobno kaj na sreču nije
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 14:53   #52
Quote:
sarkom kaže: Pogledaj post
Nisam ljubiteljica statistike no neznam dali bi se složila s postotkom koji si ti iznio. .Službene statistike iz 2005 g kada se je radilo ogromno istraživanje govori o samo 1% oboljelih u Hrvatskoj.
Vjerojatno si malo pomješao statistike pa broj od 40 ili 41% se odnosi na jednu anketu gdje se je 41% Hrvata izjasnilo da je epilepsija "psihička bolest"
kaj govori o tome da smo totalno ne informirani
Ja sam slušao da ima više epileptičara nego dijabetičara na telki.Što me začudilo.
Moj slučaj je da sam je dobio sa 18 prvi put taman na dan polaska na maturalac(8 mjesec),a drugi mi je napadaj bio u 1 mjesecu sljedeče godine(2004.) i od tada sam imao svaka 3-4 mjeseca jedan napadaj.Mr mi je čist,sad kad sam bio u ZG na eeg-u(1) i kontroli(2) kod doktora Hečimovića u Sestrama milosrdnicama mi je eeg-e bio malo uzdrman,a od 2-og napadaja pijem Lamictal,prvo 25,pa kasnije 50,pa 100 i od 10 mjeseca jednu u 9 ujutro i jednu u 9 navečer od 100. I od tad nemam napadaja. Imam gubitak svijesti,bez grčenja mišiča i pjene u ustima.Prije napadaja se zagledam u jednu točku i ne mogu me dozvati.Doktor je rekao da je dobro što ljekovi djeluju,ali je loše kod mog slučaja što gubim svijest!Da li je moguče da mi nestane epilepsija.
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 15:11   #53
epilepsija / eklampsija

moja sestra boluje od epilepsije, stečene uslijed teške saobraćajne nesreće.
nesreću je doživjela s 9 godina, a prvi napad s 18. napade ima rijetko (prosjek jednom godišnje) i uvijek u snu.

pitanjce;
prije 2,5 godine sam imala komplikacije pri porodu - eklampsiju, noć nakon poroda doživjela sam eklamptični napad što je, kako su mi objasnili, zapravo epileptični napad. nakon toga nikad ništa.
kako medicina ne zna ništa o eklampsiji tako mi nisu imali puno za reći ni o napadu koji mi se dogodio.
zna li itko od vas?
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:17   #54
Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
imam blagi oblik epilepsije koja se ne manifestira sa napadajima i grčenjem.jednostavno me zaboli glava i doslovno umirem od glavobolje.isprva mislili da imam migrenu pa mi dali Imigran.E tad sam skoro umrla,doslovno.Dobila opasne nuspojave sa srcem.Poslali me hitno na EEG na rebro u centar za epilepsiju da bi mi tamo otkrili promjene na mozgu.Hvala Bogu evo već dugo nisam imala "napadaj"glavobolje povezan sa epilepsijom,pijem Rivitrile,i redovito idem na kontrole kod neurologa i zasada nema promjena ni na gore ni na bolje,tako da sam relativno zadovoljna.

Ja sam jos uvijek zbunjena...
Imala sam prometnu nesrecu prije skoro 1 god i dobro maznula glavom o beton..ali "kao" nisam imala potres mozga..mos mislit..
I glava me rasturala mjesec dana dok konacno ne dodoh do doktora, mogla sam i krepat do onda..
Prvo mi je dala Tegretol jednu navečer za glavobolje i prošle su me nakon tjedan i pol i ja nastavila dalje sa svojim normalnim prijašnjim životom..znači kad bi izašli van bi se napila..i tako mjesec i pol svaki vikend i opet mene glava počela bolit..
I ponovo sam radila EEG koji se pogoršao i bilo je dosta tih zašiljenih valova i isprepadala me da mogu dobit jači napadaj(a nikad ga nisam imala) i još uvijek moram piti Rivotril i Lamictal...zadnji EEG je bio kao bolji al svejedno dizritmički promijenjen..
A problem je šta ne mogu totalno zdravo živjeti..tu i tamo popijem kad svi piju kad smo vani..sad moram opet malo pripazit jer me glava opet počela bolit..
Ja zbunjena uglavnom..
A primjeri sa zjenicama itd..meni su uvijek(90 % vremena) široke i ljudi me oduvijek pitaju na čemu sam..
I nekad imam deja vu, i znam biti dekoncentrirana(često), i prije mi se znalo dogodit "udaljavnje"(gledam nekog i kao da se udalji od mene za metar i čujem sve drugim nekim tonom..dubljim..)..al nikad to nisam pripisivala epi ili uopće ičemu takvom..nije me smetalo..
I odjednom mi neurologinja provali da su to blaži oblici napadaja.. :-/
Dal će to ikad proć??? CT mi je u redu, al jedan doktor mi je rekao da meni to nije ni trebalo nego MR??
Wtf!? Najteže mi pada kaj se bojim napit..zalomi se.. Mlada sam k vragu.. Prije me nije glava boljela zbog toga..
ms*day*dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 14:32   #55
Quote:
ms*day*dreamer kaže: Pogledaj post
Wtf!? Najteže mi pada kaj se bojim napit..zalomi se.. Mlada sam k vragu.. Prije me nije glava boljela zbog toga..
Nemoj piti jer ti može samo biti gore!
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 20:31   #56
Ne znam da li ce ti ovo biti poucno.
Ja sam i prije i poslije po boravku epilepsije u mojoj glavi i dalje rokao pivo i vodku ne obaziruci se na pravilan i uredan zivot kakav su trazili od mene. Ne kajem se nimalo jer da svega onoga sto sam prozivio u ono doba moje mladosti uspomene i dogadjaji bile bi cista nula.
Izaci u grad, na koncert ili neko drugo slavlje a ne popiti nesto nije se moglo.(ako treba izdvojiti da sam bio jos od osnovne uvijek u drustvu onih koji su se isticali sa visokim razmisljanjima i prvi isprobavali sve) E onda se zaljubih i svi pobjegose od mene, nije bilo gajbi piva kod mene doma, bila je samo moja draga. Stresovi dok radis negdje i ako si doma s nekim to mi nikada nije islo u zdravlje. Sada sam u stanu i manje sljakam pa mi super sto se tice epike polemike. Eno otisao tamo jednu gradjevinu da oprobam i ja da radim s drugim _normalnim ljudima. Ja se sav osamucen vratio doma i popodne dobio napad neki mali(ne mogu otkljucati ulaz u zgradu i lutao ulicama sigurno desetak minuta) kako ga ja zovem ali za mene velik kojeg nisam godinama imao. Ako cemo uredan zivot onda cu izgleda morati kao biljka da zivim.
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:06   #57

Bediras me.. Nisam ga jos imala i nadam se da necu..ovaj vikend necu cugat..
ms*day*dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 13:52   #58
cao ljudi..
ja imam epilepsiju grand mal i na terapiji sam vise od pola godine.napad je uslijedio usred noci ,naglo mi je pozlilo,lupanje srca ,mokrenje i sum u glavi ..nakon toga pad ..Naravno da sam se sva razbila ,kao i prije 4 god kada sam imala prvi napad.Na pregledu kod neurologa otkriven mi je tezak rad mozga,tj.mozak mi je bio totalni iscrpljen.Moram napomenuti da sam godinu dana prije imala jake napade panike i tjeskobe koji su uzrokovali moju fizicku i psihicku iscrpljenost.Danas pijem terapiju ,a uz to uzimama i ljekove za jetru..posto tegretol jako steti jetri..dobro se osjecam,radim jako pun o na sebi ,ne dopustam da se umaram ,iscrpljujem..moram jos reci da velike kolicine alkohola i manjak sna mogu izazvati napade.Zato svi bi se trebali paziti jel epilepsija nije samo genetska..
Kod epilepticara je gelavni lijek odmaranje i dosta sna te konzumacija lijekova bez alkohola koji mu umanjuju ucinak..
pozdrav
emmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:29   #59
Quote:
emmica kaže: Pogledaj post
cao ljudi..
ja imam epilepsiju grand mal i na terapiji sam vise od pola godine.napad je uslijedio usred noci ,naglo mi je pozlilo,lupanje srca ,mokrenje i sum u glavi ..nakon toga pad ..Naravno da sam se sva razbila ,kao i prije 4 god kada sam imala prvi napad.Na pregledu kod neurologa otkriven mi je tezak rad mozga,tj.mozak mi je bio totalni iscrpljen.Moram napomenuti da sam godinu dana prije imala jake napade panike i tjeskobe koji su uzrokovali moju fizicku i psihicku iscrpljenost.Danas pijem terapiju ,a uz to uzimama i ljekove za jetru..posto tegretol jako steti jetri..dobro se osjecam,radim jako pun o na sebi ,ne dopustam da se umaram ,iscrpljujem..moram jos reci da velike kolicine alkohola i manjak sna mogu izazvati napade.Zato svi bi se trebali paziti jel epilepsija nije samo genetska..
Kod epilepticara je gelavni lijek odmaranje i dosta sna te konzumacija lijekova bez alkohola koji mu umanjuju ucinak..
pozdrav
Slažem se!Spavati se mora između 6 i 8 sati!
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 12:56   #60
Bok ljudi, citam vas i bas mi je drago da postoji ovaj topic.
Trebam vas u pomoc, moj muz ima epilepsiju, citala sam da postoji par oblika. On ima onaj napad kakav ste okarakterizirali najgori.
Zanimalo bi kme sto da radim kad ga ulovi napad, kada se to dogada mene ulovi panika i ne znam sto trebam napraviti.
Puno hvala.
kaubojka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.