Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Pogledaj rezultate ankete: Izbor za dvadeseti ciklus čitanja
Mario Vargas Llosa: Vragolije zločeste curice 3 23.08%
Jorge Luis Borges: Aleph 3 23.08%
Jerome David Salinger: Lovac u žitu 7 53.85%
Glasovatelji: 13. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2011., 15:26   #1
Dvadeseto biranje

Mario Vargas Llosa: Vragolije zločeste curice

O djelu:
Ricardo Somocurcio, tinejdžer iz imućne limske četvrti Miraflores upoznaje 14-godišnju Lily, koja glumi bogatu i slobodoumnu Čileanku ne bi li skrila vlastito sirotinjsko podrijetlo. Kad je raskrinkaju i natjeraju u bijeg, Ricardo ostaje šokiran. U zreloj ga dobi prevodilački rad za Unesco vodi od avangardnoga Pariza potkraj pedesetih godina, preko swinging Londona, do mafijaškog Tokija. Kamo god pošao, iznova sreće kobnu “zločestu curicu” iz rane mladosti: fatalna žena krije se pod raznim krinkama, poriče djetinju ljubav i opetovano ga osvaja. Hoće li Ricardo ikada doznati tko je ona zapravo?

“Zločeste curice” bića su gladi – za seksom, novcem, uzbuđenjima, životom. Osuđujemo ih i zavidimo im jer ne pristaju na kompromise. Samosvojne do kraja, poput Ricardove tajanstvene Lily, one ne prigrljuju samo bit vlastite naravi, nego i posljedice smjele odluke da joj ostanu dosljedne.

O autoru:
Jorge Mario Pedro Vargas Llosa (Arequipa, 28. ožujka 1936.), peruanski pisac, jedan od vodećih romanopisaca i esejista u Latinskoj Americi te dobitnik Nobelove nagrade za kjiževnost 2010. On i Gabriel Garcia Marquez su bili prijatelji, ali su se razišli. Podupirao je ideologiju koju je promicao Fidel Castro, ali se kasnije distancirao i skrenuo udesno. Godine 1990. kandidirao se na predsjedničkim izborima, ali je izgubio.

Mario Vargas Llosa majstor je opisa i evokacije, putene raskoši teksta. Uživljeno se vraća u vrijeme i okruženja vlastite mladosti prikazujući svijet u kojem pod krinkom općeprihvaćene jednakosti cvate – ženomrstvo.



Jorge Luis Borges: Aleph

O djelu:
Aleph, sedamnaest fantastičnih pripovjedaka, uz glasovitu zbirku Ficcones (Izmišljaji), najvažnija je knjiga narativnih tekstova u opusu ovog velikog argentinskog pisca. Nosi naslov po završnoj priči: El Aleph. U njoj se, kombinacijom vrhunske intelektualne humoreske i oniričke fantazije, opisuje sudbina beznačajnog pisca kojem sudbina dodijeli jedinstvenu milost, tj. da ugleda viziju Alepha - prvog slova hebrejskog alefbeta (alfabeta) - u kojoj se, u punoj istovremenosti, zrcale mijene čitavog svemira. Kritičari sugeriraju da je tu posrijedi ironična parafraza Danteova pakla. Točno nasuprot njoj stoji priča Zahir, o čovjeku (Borgesu) kojega malo-pomalo opsjeda slika niklenoga novčića, sve dok mu na kraju iz misli ne istisne svaku drugu pojedinost što je obuhvaća svemir.

O autoru:
Jorge Luis Borges (bôr′hĕs) (Buenos Aires, 24. kolovoza 1899. - Ženeva, 14. lipnja, 1986.) argentinski je pisac i jedan od najslavnijih pisaca dvadesetog stoljeća. Najpoznatiji je po kratkim pričama, ali bio je i pjesnik i esejist. Bez obzira na određenu razinu političkog progonstva, bio je razmjerno uspješan te je postao javna ličnost, dobivši položaje predsjednika (1950 - 1953.) Argentinskog društva pisaca i profesora engleske i američke književnosti (1950 - 1955.) u Argentinskom udruženju engleske kulture.

1955., na inicijativu Ocampa, nova protuperonistička vojna vlada postavlja ga na čelno mjesto Nacionalne knjižnice. Do tog vremena, već je potpuno oslijepio, kao i njegov prethodnik u Nacionalnoj knjižnici. Poznata je misao: Bog mu je dao 800 000 knjiga - i tamu.

Nije mogao niti čitati niti pisati pa se oslanjao na majku s kojom je oduvijek bio blizak i koja je radila s njim kao njegova osobna tajnica. Dakle, on joj je diktirao svoje misli, a ona je pisala na pisaćem stroju.



Jerome David Salinger: Lovac u žitu

O djelu:
Kroz priču postupno saznajemo o životu Holdena Caufielda, njegovoj obitelji, prijateljima, učiteljima i ljubavima. Holden je dijete dobrostojećih roditelja, ima starijeg brata D.B.-a koji je uspješan u Hollywoodu i mlađu sestru Phoebe koju voli više nego ikoga drugoga. Mlađi brat Allie je umro od leukemije što je jako utjecalo na Holdena jer je bio jako vezan uz njega.

Holden je izbačen iz tri škole. Na kraju ga izbacuju i iz škole Pencey Prep, zbog nerada i neuspjeha. Iz škole je trebao otići početkom božićnih praznika, u srijedu, no on odlučuje otići već u subotu, nakon posjeta profesoru iz povijesti i tučnjave s cimerom Stradlaterom.

Boji se reakcije roditelja, pa ne odlazi kući nego u hotel u New Yorku. Tu se suočava s noćnim životom: s taksijima, turistima, barovima i sl., čak i s prostitutkom i njezinim svodnikom. Tada susreće bivšu djevojku Sally koja ga nikako ne može shvatiti. Također posjećuje svoju malu sestru Phoebe. Spreman je otići na zapad, ali se prije toga želi oprostiti sa sestrom. Ona želi poći s njim pa se oni posvađaju. Nakon svađe oni odlaze u zoološki vrt, a zatim i na vrtuljak. Tamo Holden uz sestru pronalazi mir i sreću. Tim prizorom završava Holdenova ispovijest u bolnici, gdje se nejasno izražava o očekivanjima o budućnosti i mogućnosti prilagođavanja svijetu.

O autoru:
Jerome David Salinger (New York, 1. siječnja 1919. - 27. siječnja 2010.), američki je romanopisac i pripovjedač. Prva prava ljubav bila mu je u Oona O'Neill, s kojom se redovito dopisivao, i bio je nemalo iznenađen kad se ona udala za Charlesa Chaplina, koji je bio mnogo stariji od nje. Dva puta se ženio i oba puta se razveo.

Salinger je često patio od stresa i s godinama se sve više povlačio u sebe. O svom najpoznatijem liku, Holdenu, često je govorio kao o prijatelju. S vremena na vrijeme su se javljale glasine da će Salinger objaviti još koji roman, no to se nikad nije dogodilo.
__________________
PIČKA!

Zadnje uređivanje Nica : 12.06.2011. at 15:34.
Nica is offline  
Old 12.06.2011., 17:53   #2
Hmm, ne znam. Llosa me ne privlači sadržajem, ostale dvije sam čitala. Doduše, obje davno.
Možda ne bi bilo loše ponovno pročitati Salingera, da vidim kako bi mi sjeo dvadeset godina poslije - dojmovi sigurno ne bi bili isti.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 12.06.2011., 18:38   #3
Vjerojatno ne bi, kako želiš. Imaš pet dana vremena pa razmisli.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Old 12.06.2011., 21:23   #4
Aleph mi stoji vec pet godina i ceka pa zato...
lalita_lalita is offline  
Old 12.06.2011., 21:38   #5
Lovac u žitu mi je već dva puta bio u užem izboru za moju anketu i opet nije došao na red, pa mu sad dajem priliku.
bktr is offline  
Old 12.06.2011., 23:49   #6
2 i 3 sam čitala; 3 je nedavno čitala i kći, pa sam usput ponovno malo čitala i naklepetala se s njom. Ne bih opet.

Što ja znam, zasitila sam se Llosine erotike, bilo davno, ali zločestu curicu nisam čitala.
Moram još malo misliti.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 13.06.2011., 14:11   #7
@Nica

Ne vidim tko je sve glasao u anketi.

Mislim da ćeš morati sve ispočetka ili da se svi ovdje izjasnimo.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 13.06.2011., 15:58   #8
Aleph
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 13.06.2011., 18:17   #9
Lovac u žitu
bktr is offline  
Old 13.06.2011., 18:57   #10
Lovac u žitu
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 14.06.2011., 00:01   #11
Vragolije zločeste curice
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 14.06.2011., 07:13   #12
Vragolije zločeste curice
__________________
http://i.imgur.com/92ciC.jpg
marges is offline  
Old 14.06.2011., 14:38   #13
Lovac u žitu, jer sam i ja to mislila staviti u anketu....
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 14.06.2011., 20:05   #14
Lovac u žitu....
srceko25 is offline  
Old 18.06.2011., 08:58   #15
Jerome David Salinger - Lovac u žitu

Početak komentiranja 12. 09.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:34.