Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2017., 23:17   #1
Marko Kloos-Frontlines serijal

Inače nisam prevelik obožavatelj military SFa, no povremeno se zaželim zap-banga, plazma topova, napucavanja laserima po svemirskim postajama te ružnih i grubih vojničina koji u paramparčad raznose još ružnije aliene.

U takvim slučajevima uzdahnem, otiđem na Goodreads ili Amazon, pogledam što se preporuča, pročitam što je trenutačno popularno i obično bude nekako meh, no barem znam da sam za neko vrijeme zadovoljio potrebu za velikim svemirskim BFGovima

No onda sam naišao na Kloosa i Frontlines.

Moram reći da je ovo možda najbolji mil-SF koji sam čitao.

Pitko i tečno opisane bitke (protagonist je prašinar, ground-pounder no trupe se transportiraju svemirskim brodovima, tako da imamo bitke u svemiru i na tlu), glavni lik koji je pomalo umoran od besmisla rata i krvoprolića no ne davi nas svojim ruminacijama, radnja koja koristi sve viđene i voljene žanrovske tropeove no ipak uspijeva iznenaditi, i na kraju, lijepo zamišljen univerzum koji ima onu starwarsovsku lived-in kvalitetu.

Autor je inače bivši dočasnik, i jako se osjeti u opisima raznih rodova vojske i tipova opreme i specijalista koje je zamislio, za razliku od većine mil-SF koje često podsjećaju na WWII in space (Lost Fleet, npr.), Kloosova vojska budućnosti ima daleko "moderniji" štih.
Također budućnost ima lagano distopijsku komponentu, i ljudska glupost je prikazana kao sveprisutni i teško iskorijenjiv fenomen, za razliku od naivne i sladunjave Starship Troopers ili Star Trek varijante.

Namjerno nisam spoilao radnju jer praktički svaka knjiga ima po jedan veliki obrat.

Jeste li čitali, kako vam se svidjelo i mislite li pročitati?

P.S. Iako i više nego solidan, Frontlines je ipak podžanrovsko ostvarenje. Ako nimalo ne volite mil-SF, onda ovo nije za vas.

Zadnje uređivanje lijencina1 : 03.05.2017. at 00:24.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.