Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 10:38   #101
Netko se sjetio

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...-umirovljenike

Zašto mlađim umirovljenicima ne omogućiti da rade bez gubitka prava na mirovinu, ako imaju želje za poslom, ovih je dana poručeno iz Hrvatske gospodarske komore. Povod takvoj ideji koja se ne čuje prvi put, a nije to nešto što je domaća izmišljotina, jesu problemi nekih domaćih poduzetnika u nalaženju rade snage.

Kako rekosmo, ne radi se o originalnoj ideji, Njemačka je mini reformama smanjivala povlaštene mirovine i mlađe umirovljenike vraćala u svijet rada na privremene i povremene poslove vrijedne do 600 eura. Dok njemačko gospodarstvo godinama gladno radne snage, kod nas je pretvorbenim čarolijama i učincima krize izbrisano više od pola milijuna radnih mjesta, a broj umirovljenika je sa 656.000 skočio na sadašnjih 1,2 milijuna.


To inače i rade naši mladi umirovljenici. Neki su aktivni i rade. Ali obično rade na crno

U firmi gdje radim, gazda je dao ugovore nekolicini mladih penzionera.
I neki i dalje rade, a neki su odustali. Jer im nije platio za mjesec svibanj pa na dalje
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 12:16   #102
Ma daj, pa kod nas je uvriježeni stav da su svi stariji od 40 oronule, beskorisne i nesposobne senilne olupine. I da se samo potepaju po bolovanjina.

Osim ako su političari ili "akademici". Onda mogu i do 90-e...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 18:58   #103
da, to je taj sistem
daš mu penziju od koje ne može živjeti, recimo 1800 kn, pa onda zaradi još 1800, nekretnina iz titine države i nekako će se preživiti......

mladi koji trebaju zasnivati obitelji nikako mu ne mogu cijenom konkurirati na tržištu rada, imigranti koji bi došli također.... oni neka idu zapadno
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:54   #104
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
20 milijardi treba godišnje uzeti iz proračuna ne bi li se dale penzije. Problem je u tome što ima mnogo prerano umirovljenih koji su radno sposobni. Očito je da će biti još gore, tj. trebati će izdvajati više novca iz proračuna za penzije u godinama koje dolaze.

Jeli moguće na ovom polju nešto napraviti?

Predlažem da se omogući reaktiviranje penzionera na slijedeće načine:
1. Onaj tko zaposli penzionera, ne mora za njega plaćati nikakve doprinose na plaću 5 godina.
2. Ako penzioner starta biznis, također je oslobođen plaćanja doprinosa na svoju plaću, također mu omogućiti otvaranje firme za jednu kunu.
3. Moguće reaktivirati samo penzionere do 60 godina starosti.

Recimo da se na ovaj način reaktivira oko 20% penzionera i ako pretpostavimo da bi se ušparalo 20% godišnjeg iznosa za penzije, to bi bilo oko 7 milijardi kuna manje za izdavati iz proračuna. Godišnje penzije iznose oko 35 milijardi kuna. Također je moguće pretpostaviti da bi se u pravilu reaktivirali penzioneri koji u pravilu rade bolje plaćene poslove, s tim dobivaju i veće penzije, pa je lako moguće da bi se godišnje na penzijama moglo ušparati i 10 milijardi kuna.

Bi li firme bile zainteresirane za zapošljavanje ? Pretpostavljam da bi, jer se radi o ljudima s radnim iskustvom, a i firme ne bi trebale plaćati doprinose na plaću.

Bi li penzioneri bili zainteresirani? Vjerojatno bi zato jer su penzije male i povećanje od 1000 kn bi im dobro došlo.
glupo pitanje pa tko bi išao delati a ima svaki mjesec 6-11.000 kuna mirovine i još radi u fušu većinom s sumljivim ekipama ili onaj dio koji cjele dane kocka i pije
kakma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 06:10   #105
Quote:
kakma kaže: Pogledaj post
glupo pitanje pa tko bi išao delati a ima svaki mjesec 6-11.000 kuna mirovine i još radi u fušu većinom s sumljivim ekipama ili onaj dio koji cjele dane kocka i pije
A takvih imaaaaa....
Nikad u životu u mirovinsko nisu uplatili ni kune, a imaju dobre peMzije.
Taman za kafić i kladionicu.
Nadalje, problem su i penzići koji su došli iz drugih država bivše Juge (konkretno, Bosanci) koji također opterećuju mirovinsko a bez dana radnog staža u Hrvatskoj.
I, na kraju, prisilno umirovljeni, kojima je otkupljen staž.
U mojoj bivšoj firmi žena je sa 48 godina života otišla u PUNU mirovinu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 06:44   #106
hrvatska ne isplaćuje mirovine bosancima, zdravstveno ne znam kako je riješeno..... ( postoje ideje o hvo-u, ali to će se tek vidjeti)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 07:17   #107
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
hrvatska ne isplaćuje mirovine bosancima, zdravstveno ne znam kako je riješeno..... ( postoje ideje o hvo-u, ali to će se tek vidjeti)

Ne?
Koliko je ljudi devedesetih i kasnije doseljeno iz Bosne?
Koliko među njima ima penzića?
Tko im isplaćuje mirovine, kad su dobili naše državljanstvo?

Evo, u mojoj ulici imamo 3 doseljene obitelji iz Bosne sa ukupno 5 umirovljenika.
Tko im isplaćuje mirovine?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 07:21   #108
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne?
Koliko je ljudi devedesetih i kasnije doseljeno iz Bosne?
Koliko među njima ima penzića?
Tko im isplaćuje mirovine, kad su dobili naše državljanstvo?

Evo, u mojoj ulici imamo 3 doseljene obitelji iz Bosne sa ukupno 5 umirovljenika.
Tko im isplaćuje mirovine?
pa republika srpska ili federacija bih, zavisi gdje su je zaradili....
hrvatska ne isplaćuje već jedno 15-20 godina
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 14:47   #109
Hstec

Quote:
kakma kaže: Pogledaj post
glupo pitanje pa tko bi išao delati a ima svaki mjesec 6-11.000 kuna mirovine i još radi u fušu većinom s sumljivim ekipama ili onaj dio koji cjele dane kocka i pije
U zadarskom HSTECu znam da ima penzionera mlađih od 65 godina koji imaju mirovine preko 6000 kuna a i dalje rade. Pa zarade još toliko.
Ali to je kap u moru. Mali ih broj radi , obično su im mirovine oko 3000 kuna i zarade još toliko.
Evo ima i par ribara u mirovini koje ja znam imaju penziju 2500 , ali zarade od ribolova kao mali ribari - oko 3 - 4000 kuna. Jedan ima 75 godina i dalje je svaki dan na moru.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:45   #110
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne?
Koliko je ljudi devedesetih i kasnije doseljeno iz Bosne?
Koliko među njima ima penzića?
Tko im isplaćuje mirovine, kad su dobili naše državljanstvo?

Evo, u mojoj ulici imamo 3 doseljene obitelji iz Bosne sa ukupno 5 umirovljenika.
Tko im isplaćuje mirovine?

Isplaćuje im država u kojoj su i zaradili mirovine. Isto kao i npr. povratnicima iz Njemačke koji su uglavnom naši državljani. Zar je moguće da ne shvaćaš tako osnovne stvari o funkcioniranju mirovinskog sustava?
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 00:07   #111
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post

Penzionere koji mogu raditi treba vratiti na tržište rada pod hitno, ne za godinu ili pet godina, već danas, zato jer 19 milijardi kuna treba godišnje dati iz proračuna kako bi mogli isplatiti penzije i to uglavnom za povlaštene penzionere.

Gdje ti zivis frendu?

Umirovljenje je bio domoljubni instrument kojim su domoljubi rjesavali pitanje radnika firmi koje su grabili. Ljude su tako umjesto s otpremninom ispracali u mirovinu s napolitankama i kokakolom (ako i to). Racun placa i placat ce hrvatski porezni obveznik jos dugo, dugo, barem jos jednu generaciju.

Rijec je o dijelu pljacke koja jos uvijek traje ali koja u stvari nije pljacka jer je sve po zakonu.

Hrvatska, a vjerujem i druge balkanske drzavice stvorene su i dizajnirane bas ovakvima kakve su danas.

I sad bi ti umirovljene vracao na radna mjesta. A koja to?
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 22:52   #112
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa republika srpska ili federacija bih, zavisi gdje su je zaradili....
hrvatska ne isplaćuje već jedno 15-20 godina
znam primjer gdje je osoba veći dio staža ostvarila u bih, četvrtinu u hr i ima uistinu jadnu mirovinu, upravo stoga što joj većinu plaća bih gdje su i plaće bile manje...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 15:47   #113
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Gdje ti zivis frendu?

Umirovljenje je bio domoljubni instrument kojim su domoljubi rjesavali pitanje radnika firmi koje su grabili. Ljude su tako umjesto s otpremninom ispracali u mirovinu s napolitankama i kokakolom (ako i to). Racun placa i placat ce hrvatski porezni obveznik jos dugo, dugo, barem jos jednu generaciju.

Rijec je o dijelu pljacke koja jos uvijek traje ali koja u stvari nije pljacka jer je sve po zakonu.

Hrvatska, a vjerujem i druge balkanske drzavice stvorene su i dizajnirane bas ovakvima kakve su danas.

I sad bi ti umirovljene vracao na radna mjesta. A koja to?
Ne razumijem zasto one koji su pljackali RH zoves domoljubima. Je li Todoric rekao da je domoljub, je li Kutle govorio da je domoljub. Slicno je sa Rajicima, Gucicima i slicnim. Oni nisu isticali svoje domoljublje. Uglavnom su glumatali nekakvo poduzetnistvo, a zajednicko im je clanstvo u savezu komunista u bivsoj drzavi ili suradnja sa tajnim sluzbama bivse drzave.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 16:42   #114
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
znam primjer gdje je osoba veći dio staža ostvarila u bih, četvrtinu u hr i ima uistinu jadnu mirovinu, upravo stoga što joj većinu plaća bih gdje su i plaće bile manje...
znam osobu koja je imala 7-8 godina staža u bih, 7-8 u hrvatskoj i 8-9 u njemačkoj.
od bosne i hrvatske nije dobila ništa, od njemačke ima mirovinu koja je vjerojatno veća od pune bosanske ili hrvatske....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 16:51   #115
Teško ćeš naći penzionere koji će pristat na povratak u radni odnos. Ako nešto i rade radje će na crno, isplativije, lakše, bez pritiska i sl. I uopće u Hrvatskoj više i nema puno mladih umirovlenika, ogromna većina (pre)rano umirovljenih je pravo na mirovinu ostvarilo još 90-ih, pa sad ako je netko s nekih 43 god 1998-e ostvarija pravo na penziju, sad on već ima 62 godine i ne bi se baš društvo mnogo okiristilo s njime niti bi on imao neke koristi....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 16:57   #116
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne?
Koliko je ljudi devedesetih i kasnije doseljeno iz Bosne?
Koliko među njima ima penzića?
Tko im isplaćuje mirovine, kad su dobili naše državljanstvo?

Evo, u mojoj ulici imamo 3 doseljene obitelji iz Bosne sa ukupno 5 umirovljenika.
Tko im isplaćuje mirovine?
Mirovine im isplacuje drzava u kojoj su zaradili.

Cisto da ti demonstriram koliko je to zalosno, baka mi je zaradila penziju u bosni, u mirovini preselila u HR 10 godina prije domovinskog rata, dakle to je sve bila jedna drzava tada pa nije o tom ni razmisljala. Baka inace ima puni radni staz.

Nakon rata njena penzija je postala "strana penzija" i tako podlozna oporezivanju. Pa tako BIH mojoj baki posalje cini mi se cijelih 1200 kuna penzije, a hrvatska drzava to onda oporezuje kao da je svicarska penzija i uzme mojoj baki cini mi se 400 kuna od te penzije i ostane joj 800 kuna za zivot.... to je stvarno toliko odvratno i zalosno da nemam rijeci.. mogli su ex-yu penzije osloboditi tog poreza ali para je para valjda. A ti jos mislis da ih hrvatska casti penzijama...

S obzirom da je puno vise ljudi migriralo iz bosne u HR nego obrnuto, rezultat je da hrvatska drzava ubire hrpu novca oporezujuci te bosanske tj. zapravo jugoslovenske penzije. Reciprocitet s BIH u tom smislu je vjerojatno nikakav i pravo je pitanje odakle uopce bosna financira sve te ex-yu penzije svojih emigranata, kad znamo da su svi "solidarni penzionerski fondovi" popljackani jos tamo valjda i prije rata.

Sto se teme tice: ovako odokativno rekao bi da barem pola tih preuranjeno umirovljenih radi na crno, penzija im je premala dodje im ko ekstra bonus na to sto namaknu na crno... tako da oni ionako rade - koji mogu... samo ne placaju porez na taj rad... s druge strane slabo se moze ocekivati od njih da ce pohrliti prijaviti se da rade iako su umirovljeni, jer bi nekom potom moglo pasti na pamet da im oduzme te penzije... cemu riskirati, pgotovo s hrvatskom drzavom...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 21:33   #117
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Mirovine im isplacuje drzava u kojoj su zaradili.

Cisto da ti demonstriram koliko je to zalosno, baka mi je zaradila penziju u bosni, u mirovini preselila u HR 10 godina prije domovinskog rata, dakle to je sve bila jedna drzava tada pa nije o tom ni razmisljala. Baka inace ima puni radni staz.

Nakon rata njena penzija je postala "strana penzija" i tako podlozna oporezivanju. Pa tako BIH mojoj baki posalje cini mi se cijelih 1200 kuna penzije, a hrvatska drzava to onda oporezuje kao da je svicarska penzija i uzme mojoj baki cini mi se 400 kuna od te penzije i ostane joj 800 kuna za zivot.... to je stvarno toliko odvratno i zalosno da nemam rijeci.. mogli su ex-yu penzije osloboditi tog poreza ali para je para valjda. A ti jos mislis da ih hrvatska casti penzijama...
Uzme joj za zdravstveno osiguranje. Stariji od 60 godina uzrokuju 60% izdataka zdravstvenom osiguranju, a udjel u populaciji im je ispod 30% - još joj malo i uzme. Trebalo bi duplo, a ne samo 15% minimalca. Da se iseli u Njemačku, Švicarsku ili Irsku i tamo prijavi u osiguranje, pa vidi koliko će joj uzeti. Ak joj je skupo nek se vrati u Bosnu jer ovdje uz takvu penziju prima još i gomilu beneficija u naturi (besplatno dopunsko, javni prijevoz, itd..).
Hrvatska razbacuje novac na sve i svakoga i onda se čudimo da su porezi visoki.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 23:13   #118
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Teško ćeš naći penzionere koji će pristat na povratak u radni odnos. Ako nešto i rade radje će na crno, isplativije, lakše, bez pritiska i sl. I uopće u Hrvatskoj više i nema puno mladih umirovlenika, ogromna većina (pre)rano umirovljenih je pravo na mirovinu ostvarilo još 90-ih, pa sad ako je netko s nekih 43 god 1998-e ostvarija pravo na penziju, sad on već ima 62 godine i ne bi se baš društvo mnogo okiristilo s njime niti bi on imao neke koristi....
Možeš reaktivirati samo one koji će radom dobiti solidne plaće, a da im se ne dira mirovina.
Recimo ovi specijalisti: http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...t-specijalista
Zbog nedostatka liječnika, prije svega vrsnih specijalista, zadarska Opća bolnica je od Ministarstva zdravstva tražila, i nedavno dobila, odobrenje za rad šest liječnika koji su s navršenih 65 godina života po sili zakona morali otići u mirovinu.


Ovim potezom bolnica je, barem na neko vrijeme, uspjela smiriti nezavidnu situaciju u kojoj se našla odlaskom velikog broja liječnika.


U zadnjih pet godina zadarsku bolnicu, koja inače zapošljava 242 liječnika, napustilo je njih čak 30, a samo u prvih šest mjeseci ove godine otišlo ih je još pet: tri specijalista i dva specijalizanta. Povratkom umirovljenih specijalista na pola radnog vremena, odnosno četiri sata dnevno, taj će odljev barem kratkoročno biti ublažen.



Ali da ćeš tokara natjerati da se vrati u firmu koje posluje na nuli i dati mu 3000 kuna na mjesec možemo objesiti mačku o rep.

Stolar koga ja znam je odmah otišao u prijevremenu mirovinu sa 60 godina.
Mirovina samo 2700 kuna. A da je radio još 5 godina bila bi 3500 kuna.
Ali čovjek ima svoju računicu: moram i dalje imati otvoren obrt i plaćati 2000 kuna mjesečno doprinosa. Dakle za 5 godina treba platiti 5 x 24 000 = 120 000 kuna. nakon toga će imati penziju 700 kuna veću. 120 000 / 700 = 170 mjeseci
A to je 14 godina. Dakle, tek nakon 14 godina bi mu se vratili ti novci koje je plaćao od 60. do 65. godine života. I to bez kamata.

Ovako on ima mirovinu i nešto zaradi na crno.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nakon rata njena penzija je postala "strana penzija" i tako podlozna oporezivanju. Pa tako BIH mojoj baki posalje cini mi se cijelih 1200 kuna penzije, a hrvatska drzava to onda oporezuje kao da je svicarska penzija i uzme mojoj baki cini mi se 400 kuna od te penzije i ostane joj 800 kuna za zivot.... to je stvarno toliko odvratno i zalosno da nemam rijeci.. mogli su ex-yu penzije osloboditi tog poreza ali para je para valjda. A ti jos mislis da ih hrvatska casti penzijama...
Ne vjerujem da su toliko veliki porezi na strane mirovine. Znam neke iz Švicarske, ali se puno ne žale. Jedino ako se ne uzima paušalno: svaka penzije 400 kuna, bilo ona ih BiH ili Švicarske.
http://www.matis.hr/index.php/hr/akt...arske-mirovine

Svi umirovljenici plaćat će porez na osnovicu iznad 3.800 kuna po stopi od 24% do visine od 17.500 kuna te po stopi od 36% iznad te svote. Na kraju će se ukupni porez umanjiti za 50%

Zadnje uređivanje krena : 08.09.2017. at 23:27.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 00:18   #119
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
znam osobu koja je imala 7-8 godina staža u bih, 7-8 u hrvatskoj i 8-9 u njemačkoj.
od bosne i hrvatske nije dobila ništa, od njemačke ima mirovinu koja je vjerojatno veća od pune bosanske ili hrvatske....
mislim da ta osoba ima premalo staža i u bih i u hr, da nema onaj neki minimum godina rada. očito ga je u njemačkoj ostvarila

i sveukupno ima malo staža...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 11:29   #120
Quote:
krena kaže: Pogledaj post



Ne vjerujem da su toliko veliki porezi na strane mirovine. Znam neke iz Švicarske, ali se puno ne žale. Jedino ako se ne uzima paušalno: svaka penzije 400 kuna, bilo ona ih BiH ili Švicarske.
http://www.matis.hr/index.php/hr/akt...arske-mirovine

Svi umirovljenici plaćat će porez na osnovicu iznad 3.800 kuna po stopi od 24% do visine od 17.500 kuna te po stopi od 36% iznad te svote. Na kraju će se ukupni porez umanjiti za 50%
mislim da im se stvarno svaki mjesec uzima 20-30% pa onda sljedeće
godine zahtjev za povrat poreza, pa ako imaš pravo na povrat vrate ti za 7-8 mjeseci.....


Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
mislim da ta osoba ima premalo staža i u bih i u hr, da nema onaj neki minimum godina rada. očito ga je u njemačkoj ostvarila

i sveukupno ima malo staža...
da, u rh i bih moraš imati čini mi se 15 godina staža, u njemačkoj ti plaćaju svaki dan...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.