Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 16:30   #21
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
To trebaju pokrenuti Most i SDP. Skupa. Obje stranke s nekoliko svojih stručnjaka trebaju dati prijedloge i pronaći kvalitetno rješenje. Onda skupljati potpise. ŽZ je anarhistička stranka s kojom nema dogovora. Njima sve ide preko koljena.


Zapravo inicijativu treba pokrenuti Bernardić kao svoj glavni politički "projekt" i moguću ostavštinu. I onda treba pozvati Božu da podrži.

Samo je pošten i kvalitetan izborni sustav jamac neke prosperitetnije budućnosti.
Zabraniti zastupnicima manjina i dijaspore da odlučuju o većini. Oni samo trebaju biti glas onih koje predstavljaju u Saboru. To je sve.
Bez uključivanja HDZ-a, koliko god to nekima smetalo, nema ništa od novog izbornog zakona.
Prvo, ako se HDZ ne uključi on će učini sve da oteža proces promjene, a ako i dođe do izmjene izbornog zakona, čim HDZ dođe/vrati se na vlast izmijenit će ga.
Da bi se izborni zakon promijenio inicijativa mora doći od SDP-a i HDZ-a zajedno kako bi dobio kakav takav legitimitet ili od treće strane koja će ići mimo SDP-a i HDZ-a, kao neka neutralna strana koja ide protiv dvije velike stranke
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:37   #22
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Bez uključivanja HDZ-a, koliko god to nekima smetalo, nema ništa od novog izbornog zakona.
Prvo, ako se HDZ ne uključi on će učini sve da oteža proces promjene, a ako i dođe do izmjene izbornog zakona, čim HDZ dođe/vrati se na vlast izmijenit će ga.
Da bi se izborni zakon promijenio inicijativa mora doći od SDP-a i HDZ-a zajedno kako bi dobio kakav takav legitimitet ili od treće strane koja će ići mimo SDP-a i HDZ-a, kao neka neutralna strana koja ide protiv dvije velike stranke
Nema potrebe za uključivanjem HDZ-a.

Dovoljno je da se Bauk pospe pepelom, javno ispriča Markićki i zamoli je da još jednom organizira potpise za referendum.

Čovjek koji je najviše sabotirao izborni sustav koji bi mu spasio danas obraz bi to trebao napraviti ako je iskren i bar mrvicu bolji od, recimo, Sauche.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:41   #23
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za uključivanjem HDZ-a.

Dovoljno je da se Bauk pospe pepelom, javno ispriča Markićki i zamoli je da još jednom organizira potpise za referendum.

Čovjek koji je najviše sabotirao izborni sustav koji bi mu spasio danas obraz bi to trebao napraviti ako je iskren i bar mrvicu bolji od, recimo, Sauche.
ili to :klap:
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:12   #24
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Zabraniti zastupnicima manjina i dijaspore da odlučuju o većini. Oni samo trebaju biti glas onih koje predstavljaju u Saboru. To je sve.
Samo da pojasnim, jel ti ovdi predlažeš da imaju mjesto u Saboru ali nemaju pravo glasa? Tj. da mogu radit replike i sl. ali kad dođe vrijeme za glasanje, ništa?
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:41   #25
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Imali smo inicijativu Markićke koja je predlagala sve ono što mnogi ovdje traže pa se nije željelo podržati tu inicijativu, jer eto, to je Željka Markić

A danas bi tražili još jednu referendumsku inicijativu na kojoj bi tražili istu stvar.

Inače tada je predloženo da RH bude jedna izborna jedinica, zabranjene predizborne koalicije i izborni prag od 3%

Ja Željku Markić ne mogu vidjet nacrtanu koliko mi je odbojna i ona i njeni pogledi, ali taj referendum sam potpisao i mislim da je bila dobra stvar.

Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Samo da pojasnim, jel ti ovdi predlažeš da imaju mjesto u Saboru ali nemaju pravo glasa? Tj. da mogu radit replike i sl. ali kad dođe vrijeme za glasanje, ništa?
Mislim da je želi reći da bi oni trebali imati pravo glasa, samo da ne bi mogli biti oni koji će nekoj strani "priskrbiti" većinu, nego ju samo mogli "podebljati".

Iako razumijem motiv toga, to bi bilo glupo jer ti glasovi onda ne vrijede ništa i praktički plaćamo 11 zastupnika koji ne mogu donositi nikakve odluke i njihovi glasovi su nebitni. Zapravo, skoro kao što ti kažeš - oni mogu debatirati, ali potpuno je svejedno hoće li glasati za ili protiv nekog zakona. Potpuno je svejedno je li neki zakon izglasan sa 76 ili 87 glasova.
U tom bi slučaju bolje bilo ukinuti i zastupnike manjina i zastupnike dijaspore.
Rok is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:56   #26
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Probaj zamisliti kako bi to onda izgledalo - opozicija se zainati i namjerno opstruira......ničega dobroga od toga, baš ničega.
Narod je suveren, i ako želi jebivjetre, lopine i smeća na vlasti, on to ima pravo.

Svaka umjetno stvorena većina je kupleraj, jer u demokraciji di imaš više stranaka imaš i različita mišljenja.

Rješenje je ili jednopartijski sustav, kastinski sustav ili jake pijarovce manipulatore plaćati koji će uvesti dvostranačje i tako držati ljude u uvjerenju da imaju višestranačje.

Činjenica je narod u demokraciji mora biti dosta zrel i ne glasovati za mrtve (maršala, poglavnika), dokle god kod nas pobjeđuje maršal i poglavnik, dotle nam djeci ne gine dužničko ropstvo.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 17:41   #27
Vidim da mnogi kritikuju postojeći izborni zakon i spremni su ga mijenjati, jer su nezadovoljni izbornim rezultatima, a ne efektima zakona !

Par opservacija, hrvatski izborni sustav je vrlo sličan španjolskom i danskom. Sa time da je bolji od španjolskog u kojem izborne jedinice imaju samo po sedam mandata, umjesto naših 14, čime je izborni prag podignut na 14 % i lošiji od danskog, koja sa 5 milijuna stanovnika ima 5 izbornih jedinica. Ustavni sud i Državno izborno povjerenstvo već su zatražili prije jedno pet godina da :
1) izborne jedinice poštuju granice županija i
2) ujednači broj zastupnika u jedinici sa brojem birača

Prijedlog bi bio 6 izbornih jedinica (U Zagrebu živi 1/6 birača), sa razmjernim brojem mandata, od 18 do 24.
Time bi se i de facto izborni prag sa 5,5 % spustio na zakonskih 5 %. A moglo bi se razmisliti i o njegovom snižavanju na 4 % koliko je i iznosio 1990-ih.

Drugo, ne dirati broj od 140 zastupnika. Smanjivanje broja zastupnika bi, u slučaju zadržavanja osam manjinskih zastupnika, djelovalo izrazito antidemokratski. Ušteda na 20 zastupnika manje je zanemariva, pogotovo kad se sjetimo da postoje županije ili cijeli kotari (bivše komunsitičke općine) koje nitko ne zastupa u Saboru, a imaju više stanovnika nego li pojedine manjine birača.

18.000 manjinskih birača od njih 72.000 izabralo je 5 zastupnika, a 16.000 srba (od njih 138.000) je izabralo 3 srbina. Za hrvatskog zastupnika je trebalo u prosjeku 13.444 glasa !
Izmjena izbornih prava manjina traži 2/3 većinu i izmjenu ustavnog zakona, dok se sve ostalo može promijeniti običnom većinom od 76 zastupnika.

Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja daje ova prava, kao i manjinske zamjenike župana, (grado)načelnika i dopunske manjinske članove predstavničkih skupština. Oni ne odlučuju o manjinskim, već o svim političkim pitanjima i osim klijentelizmu i korupciji nisu ničime doprinjeli poboljšanju položaja manjina.
Druge zemlje umjesto manjinskih zastupnika imaju manjinska vijeća koja imaju položaj saborskog odbora, te odlučuju o raspodjeli sredstava manjinskim udrugama, čime se izbjegava postojanje vječnih i nesmjenjivih etnobiznismena poput Radina ili Pupovca.

Treće, Markić je predlagala vođenje tri preferencijalna glasa za birače u 10 izbornih jedinica, čime bi u pravima bili izjednačeni sa srbima u Hrvatskoj !
Time bi se značajno demokratizirali HDZ i SDP čiji predsjednici više ne bi mogli gurati nepsosobne ulizice u Sabor.

Četvrto, ukidanje praga od 10 % za preferecijalne glasove izbacilo bi iz ovog Sabora oko 40 najlošijih zastupnika koji nemaju potporu birača, uključujući Sauchu, Jandrokovića, Kosora, Oparu, Vardu, Puh, Zekanovića, a na njihova mjesta bi, voljom birača ušli Stipe Mesić, Dario Hrebak, Kristina Ikić, Ivan Račan, Darijo Vasilić (PGS), Srđan Gjurković itd.

Peto, zamjenski zastupnik bi trebao biti izabran slijedeći po broju preferencijalnih glasova, a ne odlukom predsjednika stranke zadnji sa liste, kao sada Šuker.

Šesto, izborna šutnja je smiješan i zaostao relikt prošlosti koji treba ukinuti, osim oko biračkih mjesta.

Sedmo, uvođenje elektronskog glasovanja sa e-osobnom iskaznicom olakšat će se glasanje mladima, onima koji kući na dan glasanja i onima koji su daleko od biračkog mjesta ili nepokretni. Takvo glasovanje može se omogućiti i na samim biračkim mjestima.

Uglavnom, najvažnija od svega je stabilnost izbornog sustava. Njegove česte promjene jačaju autoritarne tendencije i onemogućuju razvoj trećih stranaka.
U na primjer, većinskom sustavu koji favorizira dvije najveće stranke, ili u razmjernom na nacionalnoj razini, koji izaziva još veću političku nestabilnost i trgovinu, poput Italije u kojoj je prosjek trajanja vlade bio 9 mjeseci.
__________________
You may very well think that. I couldn't possibly comment.

Zadnje uređivanje Frank Underwood : 17.06.2017. at 17:51.
Frank Underwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 17:49   #28
Ja sam za smanjivanje broja zastupnika na recimo 110 ili 111 kako ne bismo došli u situaciju neriješenog. Zadržao bih izborne jedinice, ali bi ih malo prekrojio. Mislim da je glupo da Zagreb glasa u 4 izborne jedinice. Neka bude 10 izbornih jedinica u kojoj svaka bira 10 zastupnika, a po 5 biraju manjine i dijaspora. Zabranio bih predizborne koalicije i birao bih predsjednika u parlamentu jer je nebitan (ja bih čak spojio funkciju premijera i predsjednika u jednu funkciju koja bi se birala kao danas premijer). I ne vidim zašto ne bismo mogli imati manjinsku vladu kao što su to i drugo države imale. Kod nas je to nemoguće i mislim da bi izbornim promjenama trebalo uvesti u tu mogućnost. Ja bih smanjio broj političkih stranaka i uveo da se za osnivanje nove političke stranke mora skupiti određeni broj potpisa (kao kad se hoćeš kandidirati za predsjednika). I povećao bih broj preferencijalnih glasova (čak bih uveo da se svih 10 zastupnika biraju preferencijalnim glasom i da glasaš za osobe, a ne stranke tj. da možeš zaokružiti i nekog tko ti je dobar iz HDZ-a i SDP-a i drugih stranaka).
Tomo1972 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 18:01   #29
Da vas ovdje nešto priupitam.

Navedite mi sada odmah ime i prezime kandidata iz vaše izborne jedinice koji vas zastupa u Saboru RH.

Dali taj kandidat koji je izabran živi pokraj vas u vašoj izbornoj jedinici i djeli vašu sudbinu i možete li mu se lično obratiti. Kada Sabor ne zasjeda ima li kancelariju u kojoj prima ljude i javno obznanjen broj telefona.

Ako niste zadovoljni njegovim radom možete li zatražiti njegov opoziv?

Odgovorite si na ta pitanja, pa onda razmišljajte o izbornom sistemu koji nama treba!
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 18:36   #30
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Ja sam za smanjivanje broja zastupnika na recimo 110 ili 111 kako ne bismo došli u situaciju neriješenog. Zadržao bih izborne jedinice, ali bi ih malo prekrojio. Mislim da je glupo da Zagreb glasa u 4 izborne jedinice. Neka bude 10 izbornih jedinica u kojoj svaka bira 10 zastupnika, a po 5 biraju manjine i dijaspora. Zabranio bih predizborne koalicije i birao bih predsjednika u parlamentu jer je nebitan (ja bih čak spojio funkciju premijera i predsjednika u jednu funkciju koja bi se birala kao danas premijer). I ne vidim zašto ne bismo mogli imati manjinsku vladu kao što su to i drugo države imale. Kod nas je to nemoguće i mislim da bi izbornim promjenama trebalo uvesti u tu mogućnost. Ja bih smanjio broj političkih stranaka i uveo da se za osnivanje nove političke stranke mora skupiti određeni broj potpisa (kao kad se hoćeš kandidirati za predsjednika). I povećao bih broj preferencijalnih glasova (čak bih uveo da se svih 10 zastupnika biraju preferencijalnim glasom i da glasaš za osobe, a ne stranke tj. da možeš zaokružiti i nekog tko ti je dobar iz HDZ-a i SDP-a i drugih stranaka).
1. Nemoguće je Hrvatsku podijeliti u 10 jedinica, a da imaju jednak broj (odstupanja unutar 5%) birača ! O poštivanju granica gradova i općina da ne govorimo.
2. Smanjivanjem broja zastupnika pojačavaš moć predsjednika stranaka, smanjuješ šanse za postojanje treće (Most, IDS) ili četvrte stranke (Živi zid, HNS, BM). Prag od 10 % imaš u Turskoj, a ne u Europi ! Jedno od pravila Vijeća Europe je da izborni prag ne smije biti iznad 7 %.
3. Zabrana koalicija je birokratska glupost. Prefencijalni glasovi čine koaliranje besmislenim. A lako ga je zaobići: Jedna stranka predloži listu, a na njoj budu članovi drugih stranaka. Da, to smo imali 1995. kad su HNS, IDS, SBHS i PGS izašli na listi HSS-a, kako bi izbjegli prag za koalicije od 8 %, dok je za stranke bio 5 %.
4. Manjinsku Vladu, koja ima potporu manje od 76 zastupnika ne možemo imati zahvaljujući geniju Milanovića koji je izmjenio ustav i uveo obavezu da mandatara mora podupirati većina svih zastupnika.
5. Za osnivanje stranke i danas trebaš 100 osnivača. Iskreno se nadam da postojeće stranke nisu najbolje što Hrvatska može ponuditi i zato želim ih što više. Kao i sto okusa sladoleda, što više, to bolje.
6. Ukidanje praga od 10 % za preferencijalne glasove bi promjenilo čak 40 od 140 zastupnika u ovom Saboru. A uvođenjem tri glasa, vjerovatno još toliko. Takav sastav Sabora donosio bi sasvim drugačije odluke.
7. Opoziv zastupnika postoji samo u Americi, u većinskom sustavu sa jednim kandidatom.
Kao alternativu radije bih predložio uvođenje uvjeta:
1. obavezno prebivalište u izbornoj jedinici zastupnika
2. potvrdu o nekažnjavanju iz kaznene evidencije
3. ograničenje broja mandata na dva cijela, tj. max 10 godina u Saboru

Ideja da se Predsjednika RH bira u Saboru
Stvarno želiš Pupovca ili Šeksa kao Predsjednika ? Danas stranke ne kontroliraju vojsku, diplomaciju, obavještajne službe. To bi iz ruku Predsjednika izabranog od građana dao u ruke ministru koalicijske vlade ? To je izuzetno opasno !
__________________
You may very well think that. I couldn't possibly comment.
Frank Underwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 00:27   #31
Quote:
Frank Underwood kaže: Pogledaj post
...
1) izborne jedinice poštuju granice županija i
...
protiv!

Neka RH bude jedna izborna jedinica, ovo mi malo miriše na federalizaciju, čak bi namjerno stavio drugačije granice, osim za broj ljudi, tu se slažem da su velike razlike po pojedinim jedinicama
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 00:31   #32
Quote:
Frank Underwood kaže: Pogledaj post
...
Četvrto, ukidanje praga od 10 % za preferecijalne glasove izbacilo bi iz ovog Sabora oko 40 najlošijih zastupnika koji nemaju potporu birača, uključujući Sauchu, Jandrokovića, Kosora, Oparu, Vardu, Puh, Zekanovića, a na njihova mjesta bi, voljom birača ušli Stipe Mesić, Dario Hrebak, Kristina Ikić, Ivan Račan, Darijo Vasilić (PGS), Srđan Gjurković itd.
...
Po meni je prag jednak krađi glasova, dakle, poštenije bi bilo da relativni pobjednik samostalno postavi vladu, nego pragom stvarati lažnu većinu!

To bi meni bilo zrelije i bila bi veća uloga Sabora, a u zreloj situaciji ne bi bilo namjernih blokada, nego bi se glasačima to trebalo artikulirati, zašto se nešto stopira ili prihvaća
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 00:35   #33
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Da vas ovdje nešto priupitam.

Navedite mi sada odmah ime i prezime kandidata iz vaše izborne jedinice koji vas zastupa u Saboru RH.

Dali taj kandidat koji je izabran živi pokraj vas u vašoj izbornoj jedinici i djeli vašu sudbinu i možete li mu se lično obratiti. Kada Sabor ne zasjeda ima li kancelariju u kojoj prima ljude i javno obznanjen broj telefona.

Ako niste zadovoljni njegovim radom možete li zatražiti njegov opoziv?

Odgovorite si na ta pitanja, pa onda razmišljajte o izbornom sistemu koji nama treba!
Glede ovog pitanja, ja smatram da je moj zastupnik onaj koji provdi moje interese ili barem onaj koji zastupa moj stav.

Ja sam u Rijeci, i nikako meni ne može biti zastupnik netko tko je za porez na nekretnine ili, meni može biti zastupnik onaj koji je decidirano protiv eu-okupacije.

To što je netko iz Rijeke u Saboru, a ja sami onako za jednu izbornu jedinicu, meni ne znači ništa.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 01:12   #34
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Glede ovog pitanja, ja smatram da je moj zastupnik onaj koji provdi moje interese ili barem onaj koji zastupa moj stav.

Ja sam u Rijeci, i nikako meni ne može biti zastupnik netko tko je za porez na nekretnine ili, meni može biti zastupnik onaj koji je decidirano protiv eu-okupacije.

To što je netko iz Rijeke u Saboru, a ja sami onako za jednu izbornu jedinicu, meni ne znači ništa.
No to znači opredijeliti se za stranku. Mene na pr. može zastupati Most, HDZ ili SDP, ali i niti jedna od njih budući da sam protiv poreza na nekretnine, a to nam ovaj sustav i pruža, ali pitanje je na koje se post referira jest koliko je moj zastupnik odgovoran meni i ostalim svojim glasačima, koliko je on odista moj.
Hrvatski krajevi ovako nemaju svoje tribune, nemaju nekoga tko će se usprotiviti stranci zbog lokalnih interesa, a da bi to mogao, jer su oni redovito stoka, treba potvrdu i potporu birača. I ta dihotomija vezanosti za stranku
(ilii skup ideala i ideja), ali i lokalnu jedinicu i njene interese glavni je argument podrške takvoj koncepciji.
Laporta is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 07:59   #35
Možda uopće ne bi bilo loše da se postavi ono puni preferencijalni sustav. Svak bira 14 imena koja mogu biti s različitih lista, što bi svakako usložnilo izbore, ali bi dalo kvalitetniji sastav sabora zasigurno.
gigapop is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 10:18   #36
Definitivno ulazak u sabor samo putem preferencijalnih. Ja sam od prvih izbora tako glasovala, gledala imena na listi, a ne i stranke. I svaki zastupnik mora biti dostupan biracima svog okruga!

Na temi o ref o promjeni izb pravila smo dokazivali kako sustav preferenxijalnih znatno mijenja sastav sabora, kako smanjuje nepotizam i "po babama i stricevima" jer stranke onda vise ne bi na liste mogle staviti bilo kog, ako zelw dobiti mandate, morali bi stavljati kvalitetnije ljude i tako iz izbora u izbor bi bilo sve vise kvalitetnijih. Stranacke liste su najgore rjesenje.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 14:59   #37
Ne svidja mi se to toliko jer onda moze ispast da stranka dobije trecinu nacionalnih glasova a dvotrecinsku vecinu u saboru, kao kod francuza. To sigurno nije sustav koji dobro predstavlja volju naroda

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 15:29   #38
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Ne svidja mi se to toliko jer onda moze ispast da stranka dobije trecinu nacionalnih glasova a dvotrecinsku vecinu u saboru, kao kod francuza. To sigurno nije sustav koji dobro predstavlja volju naroda

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
Ti misliš na većinski sustav? Takav je bio na prvim izborima...

Ja bi inzistirao na RH kao na jednu izbornu jedinicu, doduše bilo bi komplicirano, ali i red je da se ljudi pripreme na glasovanje, svako može vidjeti tko je kandidiran na listama, i kad nađe svog favorita napisati ga ili barem njegov broj.

Na svakom mjestu može biti knjižica kandidata, a na listić napišeš njegovo ime.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 15:48   #39
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Hrvatska samo jedna izborna jedinica

Dijasporu obavezno uključiti

Izbaciti sve kvote


Nedao Bog, da nam Predsjednika Republike biraju tezgarenjem kao u peškariji.

Zabraniti predizborne koalicije ili neka se stope u jednu stranku

Smanjiti prag

I neka vlada relativna većina kako bi za svako pojedino pitanje odlučivao Sabor većinom nazočnih, a ne da se zakon donosi u tijelima koalicije
Prvo ovo boldano. Već sam više puta spomenuo da je to prevara birača i izigravanje izbornog praga.
Svaka se stranka mora svojim programom samostalno izboriti za ulazak u sabor. Može izjaviti s kime hoće ili ne će postizborno koalirati, ali više od toga ne.
Nakon izbora se dogovorom o koalicijama stvara saborska većina. Taj dogovor sadrži teme iz programa koalicijskih partnera., koje će se ostvariti.

Inače, uvjet za to je definicija nacionalnih interesa, koji su iznad programa pojedinih stranaka.

Dijaspora mora imati zastupnike u Saboru ali manjine samo direktnim izborom u izbornim jedinicama gdje čine većinu.

Predsjednik republike se bira kao i do sada direktnim izborom - to je vrhunac demokracije. Kamo dovodi stranački dogovor u Saboru najbolje se vidi iz zadnjeg izbora ustavnih sudaca.
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 16:10   #40
Po pitanju predizbornih koalicija
Imate primjer Nizozemske gdje stranke mogu izaći na izbore u predizbornim koalicijama, ali birači svejedno glasaju za svaku stranku posebno, ne sve stranke automatski.
Znalo se dogoditi da ako 3 stranke nastupe zajedno na izborima da u parlamentu završe 2, a ova treća ne dobije dovoljno glasova.
Ako se izađe u koaliciji postoji neka razlika i utjecaj izbornog sustava koji većinom pogoduju manjim stranka tako da velike idu samostalno.
Ima još nekih stvari samo se sad ovako na prvu ne mogu sjetiti
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.