Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2017., 22:22   #1
Povjerenje

Povjerenje. Jedan od bitnih sastojaka mnogih međuljudskih odnosa, prijateljstava, obitelji, parova, ili društva u cjelini. Ovdje bih se usmjerio na povjerenje u međuljudskim odnosima(prvenstveno prijateljstvima), a manje na povjerenje u vezama/brakovima.


Našao sam se prije nekog vremena u dilemi, vjerujem li pravoj osobi. Doduše, dilema je kratko trajala, ali buba ubačena sa strane je upalila neke upitnike. Jasno, nekad se u tom "povjerenju" i zbunimo, odemo krivim putem, povjerujemo u laži, okrivimo nevinu osobu. U konkretnoj situaciji vjerovao sam, ali sam shvatio da je to vjerovanje zasnovano na činjenicama koje "znam"(zapravo je znam u konkretnoj situaciji bio bez navodnika, ali inače, predstavlja činjenice koja je osoba sama o sebi iznijela), ne nužno na istini. Vjerujem toj osobi više nego nekoj drugoj osobi prvenstveno zbog činjenice da sam s tom osobom bliskiji, i apsolutno mi se čini da bih u obrnutim ulogama, možda, prije vjerovao onoj drugoj osobi(da sam s njome prisniji).

Inače sam osoba koja poprilično vjeruje, i nekad je možda poprilično naivna, kraj osoba uz koje se osjeća ugodno, i koje doživim kao osobe od krvi i mesa, s otkucajima srca, problemima, slabostima, pa bi se moglo reći da im gotovo slijepo vjerujem(iako ne želim da tema ode u tom smjeru, stavio bih mali disclaimer, vjerujem da bi isto bilo i s partnericom, makar dok se ne ubaci buba sumnje).


E sad, mene zanima, koliko često sami griješite u procjeni? Kako zapravo riješavate dilemu, tko je zapravo u pravu? Postoji li nešto što bi nam pomoglo u situaciji gdje se postavlja pitanje "kome vjerovati"?

Najiskrenije, većina osoba s kojima se družim, s kojima kraće ili duže komuniciram, percipira me kao osobu kojoj se može vjerovati. Naravno, s ponekom slabošću, ili lijenošću, ali ako nešto kažem, tako je. I sada mislim, ok, odajem sve znakove da mi se može vjerovati, što ako namjerno, svjesno, jednom "sjebem" stvari, i dalje nastavim po starom, kao osoba kojoj se može vjerovati? Što bi bio argument protiv mene da učinim jednu iznimku od standardne šprance "osobe od povjerenja",a da je pritom jedini argument protiv mene izjava random osobe bez nekog kredibiliteta(ili još gore, na lošem glasu)?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 22:33   #2
Rekao bih ovako. Procjene radiš na činjenicama koje znaš i onima koje ne znaš. Na dosta odluka pojedinca utječe podsvijest koja ko spužva upija svaku informaciju htio to ili ne.

Griješim u procjeni samo dok me netko uvjeri u suprotno. Koliko često ne znam. Kod partnera često, kod prijatelja (pričam o onim bliskima) rijetko.

Na posljednja tri pitanja ti ne mogu dati odgovor jer mislim da je više do pojedinca i da se generalni zaključak ne može dovest.
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."

Zadnje uređivanje Sillenthill : 09.07.2017. at 23:08.
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 22:41   #3
E vidiš, stvar onoga što znam npr o tebi(ili ti o meni) je ono što si ti meni prezentirao(ili ja tebi). To ne mora biti istina, to može biti slika koju smo o sebi stvorili(i kojom je moguće izmanipulirati osobu, a naročito ako je neiskusnija, ili naivnija).

Doduše, u tome je podsvijest možda dobar odgovor. Pozadinska slika o nekome, koju stvori osjećaj koji imaš vezano za tu osobu. Pada mi na pamet trenutno pretjerano ljubazan i pretjerano susretljiv ex kolega, za kojeg se naknadno pokazalo da je intuicija bila u pravu. Nije nužno za sve osobe loš, ali je manipulator koji je uspijevao informacije okrenuti u svoju korist. Osjetiš se ugodno, počašćeno, ali u isto vrijeme kao da ti nešto smrdi.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 22:49   #4
Gle kod mene stvari funkcioniraju ovako. Ljudi iznad svega su sebična bića. Kakvu god agendu imali, koliko god bili divni, dobroćudni i ne znam kakvi, kompetentni su u učiniti groznu stvar i fenomenalno racionalizirati to. Vjerujem da emocije imaju veliku ulogu u svemu tome. Sve leži u oku promatrača.
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."

Zadnje uređivanje Sillenthill : 09.07.2017. at 23:00.
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:02   #5
Quote:
E sad, mene zanima, koliko često sami griješite u procjeni? Kako zapravo riješavate dilemu, tko je zapravo u pravu? Postoji li nešto što bi nam pomoglo u situaciji gdje se postavlja pitanje "kome vjerovati"?
Povjerenje, kao i ljepota je prilicno subjektivno. Ljudi se mijenjaju, pa tako i njihovo povjerenje/povjerljivost prema drugim ljudima.

Danas vjerujem osobi kojoj prije godinu nikad ne bih. Takoder osoba koja je imala temelja vjerovat meni sada ga vise nema. Jer kaj cujem o njemu sheram dalje.

Recimo ima jedna cura kojoj bi stavil svoj zivot u ruke, bez razmisljanja, prije koju godinu. Nakon jednog malog "incidenta" sad vise ne bih. Najsmjesnije u cijeloj prici je to da ona ni na koji nacin nije umanjila temelj zbog cega bi joj ja trebal vjerovat manje, objektivno. Ali je prekrsila moje "pravilo" zbog kojeg ona nije povjerljiva osoba, subjektivno meni.

Ne mozes utjecat na to, pa ti sve ovo opet spada u analiziranje.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:05   #6
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Recimo ima jedna cura kojoj bi stavil svoj zivot u ruke, bez razmisljanja, prije koju godinu. Nakon jednog malog "incidenta" sad vise ne bih. Najsmjesnije u cijeloj prici je to da ona ni na koji nacin nije umanjila temelj zbog cega bi joj ja trebal vjerovat manje, objektivno. Ali je prekrsila moje "pravilo" zbog kojeg ona nije povjerljiva osoba, subjektivno meni.
Potpis.
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:14   #7
Krtek, svaka tema je pomalo analiziranje. Jasne činjenice mogu utjecati na (ne)povjerenje, to mi je milijun posto jasno Nedosljednost, nepredvidivost, nepouzdanost, pretjeranost, licemjerje, sve su mi to pomalo argumenti za ne vjerovati. Naravno, kada su prepoznati. Kada se uz osobu osjetiš ugodno, ili ih nema, ili ih ne vidiš.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:22   #8
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Krtek, svaka tema je pomalo analiziranje. Jasne činjenice mogu utjecati na (ne)povjerenje, to mi je milijun posto jasno Nedosljednost, nepredvidivost, nepouzdanost, pretjeranost, licemjerje, sve su mi to pomalo argumenti za ne vjerovati. Naravno, kada su prepoznati. Kada se uz osobu osjetiš ugodno, ili ih nema, ili ih ne vidiš.
A da se suočiš sa tom osobom ako postoji sumnja? Ne pecka te ponekad znatiželja ili osjećaj da nešto nije u redu?
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:25   #9
Uvijek se možeš prevariti. Netko ti se učini kao normalna osoba, kroz razgovor i druženje se upoznajete, malo po malo stječeš povjerenje. Nekad će se osoba pokazati kao osoba zaista i vrijedna tog povjerenja, a nekad će se pokazati i licemjerom. Nekad ćeš biti sretan što si naletio na dragulj, a nekad će te i povrijediti. Nekad će se netko i tijekom vremena promijeniti, no to je u dužim nekim odnosima. U samom startu možeš samo gledati kako se netko ponaša i ulijeva li ti povjerenje. Ipak, za nikoga nikad ne možeš dati ruku u vatru. Najgora varijanta je kad naletiš na malicioznu osobu koja dobro prikriva kakva je.
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:27   #10
What she said. ^
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:29   #11
U suočavanja baš i ne vjerujem. Makar ne direktno(ako je netko nešto spreman reći, neće ti to raditi iza leđa).
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:30   #12
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Nedosljednost, nepredvidivost, nepouzdanost, pretjeranost, licemjerje, sve su mi to pomalo argumenti za ne vjerovati.
Ti kriteriji su relativni. Ono kaj ti nazivas "pretjeranost" meni je mozda umjerenost.

Koje je tocno pitanje teme?

Dal postoje ljudi kojima ti kao pojedinac ne mozes vjerovat? Da.
Dal se nama ostalima desilo da smo nekog krivo procjenili? Da.

Postoji li neki magicni recept koji ti bude otkril kome TI mozes vjerovat ili ne? Ne.
Jel osoba stvarno nepovjerljiva zbog toga jer je tvoj odnos s njome takav? Mozda.

__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:41   #13
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Ti kriteriji su relativni. Ono kaj ti nazivas "pretjeranost" meni je mozda umjerenost.
Pod pretjerivanjem sam mislio upravo to:


"Bok! Ja sam Rocket, Krtekov kolega s foruma!"

"E, bok, ti si meni baš super osoba, fkt se vidi da imaš potencijala i mislim da bi se trebali naći na kavi da porazgovaramo o tome. Nevjerojatno mi je drago što smo se upoznali!"


Zamisli da ova druga osoba apsolutno nikad ništa nije čula o rocketu. Naravno, ovo je malkoc preuveličano, ali ima masa osoba koje bez pokrića komuniciraju na ovaj način.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:45   #14
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Pod pretjerivanjem sam mislio upravo to:


"Bok! Ja sam Rocket, Krtekov kolega s foruma!"

"E, bok, ti si meni baš super osoba, fkt se vidi da imaš potencijala i mislim da bi se trebali naći na kavi da porazgovaramo o tome. Nevjerojatno mi je drago što smo se upoznali!"


Zamisli da ova druga osoba apsolutno nikad ništa nije čula o rocketu. Naravno, ovo je malkoc preuveličano, ali ima masa osoba koje bez pokrića komuniciraju na ovaj način.
Joj Rocki daj uspori malo. Djeluješ mi tak oke osoba a toliko overthinkaš stvari. Gle možeš biti skeptičan cinic, možeš dati priliku a možeš se i full naivno baciti u vatru.

Ne postoji generalni lijek za to jer od osobe do osobe je drugačije ovisno o prethodnim iskustvima pojedinca. Ako si u dilemi, učini ono što misliš da je najbolje jer ti nitko ovdje neće moći dati na to odgovor.

EDIT: Iskreno mislim da te to tvoje overthinkanje koči da iskoristiš svoj potpuni potencijal kao osoba.
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:53   #15
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Pod pretjerivanjem sam mislio upravo to:


"Bok! Ja sam Rocket, Krtekov kolega s foruma!"

"E, bok, ti si meni baš super osoba, fkt se vidi da imaš potencijala i mislim da bi se trebali naći na kavi da porazgovaramo o tome. Nevjerojatno mi je drago što smo se upoznali!"

Ok ak je to prva poruka.. malo je.. cudno. Ali svejedno nema sanse da mozes prosudit dal je ta osoba povjerljiva ili ne.

Ja sam osobno suprotno od tvog opisa, spor sam i zaboravljiv sam. Sansa da ti se ne pojavim na proslavi rodendana na kojeg si me pozval je prilicno solidna.

Jebi ga, takva mi je osobnost isto kao i osobi iz tvog primjera koja odmah ima uber povezanost.


Tesko da to ima puno veze s povjerljivosti. Vise s time dal ti osoba pase ili ne.
__________________
I could die for you. But I couldn't, and wouldn't, live for you.
little-big-one is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 23:58   #16
Quote:
Sillenthill kaže: Pogledaj post
What she said. ^
Rekla je da ponekad kad gurnes ruku u vrecu na neviđeno izvuces dragulj a ponekad i krumpir
the33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 00:02   #17
Quote:
the33 kaže: Pogledaj post
Rekla je da ponekad kad gurnes ruku u vrecu na neviđeno izvuces dragulj a ponekad i krumpir
Metafora je actually ok.
__________________
'Did I ever tell you the definition, of insanity? The definition of insanity, is, doing the exact same fucking thing over and over again, expecting shit to change. That. Is. Crazy."
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 08:24   #18
Quote:
the33 kaže: Pogledaj post
Rekla je da ponekad kad gurnes ruku u vrecu na neviđeno izvuces dragulj a ponekad i krumpir
Krumpir ni nije takav problem. Realno puno ćeš u životu više krumpira izvuć nego dragulja. Problem je kad izvučeš govno. To ostavlja veće posljedice.
calea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 08:40   #19
Quote:
little-big-one kaže: Pogledaj post
Ok ak je to prva poruka.. malo je.. cudno. Ali svejedno nema sanse da mozes prosudit dal je ta osoba povjerljiva ili ne.

Ja sam osobno suprotno od tvog opisa, spor sam i zaboravljiv sam. Sansa da ti se ne pojavim na proslavi rodendana na kojeg si me pozval je prilicno solidna.

Jebi ga, takva mi je osobnost isto kao i osobi iz tvog primjera koja odmah ima uber povezanost.


Tesko da to ima puno veze s povjerljivosti. Vise s time dal ti osoba pase ili ne.
Ne mora biti. Ali ostavlja dojam šarlatanstva i, kako bih rekao, aktivnog podilaženja i titranja jajaca ljudima(neiskrenog i neprirodnog). Ovdje je namjerno malo preuveličano da se vidi o čemu se radi. U slučaju gorenavedenog kolege, to je bilo puno diskretnije. Fasada je bila ugodna, imao je vremena i pozitivnu riječ skoro uvijek, ali pozadina je bila nešto drugo.

Uostalom, i sam si rekao da ti je osoba prestala biti osoba kojoj vjeruješ zbog jedne činjenice koju si saznao, koja se ne poklapa s "tvojim" činjenicama, iako se ta činjenica kod djevojke nije promijenila, zar ne?
Quote:
calea kaže: Pogledaj post
Krumpir ni nije takav problem. Realno puno ćeš u životu više krumpira izvuć nego dragulja. Problem je kad izvučeš govno. To ostavlja veće posljedice.
Nisi ti držala u ruci truli krumpir Zove se krumpir, izgleda kao krumpir, ali smrdi gore nego govno, i gnjecav je
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 08:43   #20
Povjerenje među prijateljima se stječe dugogodišnjim druženjem. Ne vidim nikakav drugi način sem jako dugo drugovanje iz kojega se onda može zadobiti ili steči nečije povjerenje.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.