Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2005., 00:30   #1
Frank Herbert: Dina, pješčani planet (i njezini nastavci)

nedavno sam završio sa čitanjem prvih 6 dijelova i jednostavno sam oduševljen i zanima me ima li vas još takvih?

mislim da je to uz gospodare prstenova najmaštovitija priča na svitu,toliko događaja,likova,boli glava...

F.Herbert skidam ti kapu
arrakis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 09:46   #2
Ja sam pokusal da mi se knjiga svidi. Fakat jesam.

Pogledo sam ekranizaciju od Davida Lyncha. Pogledo sam miniseriju. Dvaput sam pokuso procitat prvu knjigu - prvo na hrvatskom, a zatim na engleskom. Svaki put je bilo isto: jednostavno se nisam mogao ufurat u pricu. Svi likovi su mi bili tak makijavelisticki i hladni da prema njima nisam uspio osjetit ama bas nikakvu simpatiju. Na koncu mi je bilo svejedno dal ce pobjedit Paul tredies ili Vladimir Harkonnen i odusto sam od citanja.

Zamjerka nije na Herbertu. Covjek ima maste i smislio je fascinantan i kompleksni svijet. Medjutim, u svijetu ultrakompleksnih intriga i ratova Dine mogu prezivjeti samo Wellsovi "Intellects vast and cool and unsympathetic". A prema takvim likovima; likovima koji stalno logicki kalkuliraju cetiri koraka unaprijed; likovima koji imaju provale titanskih emocija; nisam mogel osjetit pretjeranu simpatiju.

Uopce nemam namjeru reci da su romani losi, nego jednostavno nisu tip stvari koje bi ja volio citat. Sorry to rain on your parade. Mozda je to zbog tog kaj sam se upravo vratio sa groblja.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 12:54   #3
Nisam cito al je igrica (dune 1) najbolja strateska avantura ikad, a lynchov film je genijalan. Sto se tice bezosjecajnosti i proracunatosti likova, visemanje me to ne smeta, vjerojatno zbog samog settinga koji nije bas pogodan za izljeve dubokih osjecaja.


Prosjecnom roleplayeru bi to najbolje objasnio tak sto bi reko da u dini natprirodne pojave nisu magic nego psionic
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 13:19   #4
Ja sam nedavno procitao prvu knjigu (to jest prve tri koje su povezane u jednu) i mada mi nije nevidjeno-genijalna stvar kako neki tvrde, roman mi je full OK.

And yes, film je megazakon, jedan od meni najdrazih SF filmova. Interesantno je da se Lynch odrekao filma, tvrdeci da je obicno sranje

Mozda se zabunio i pomislio na ono uzasno sranje od Eraserheada
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 05:14   #5
Citao te knjige prije dobrih 15-ak godina tak da mi je tesko reci koliko bi mi se danas svidjele, ali znam da mi je prva bila dobra, druga samo poludavez, a svaka iduca sve gori davez. Koliko ih uopce ima? 10-ak? Znam da nisam dosao do kraja.

Dina mi je najdrazi Lynchov film (nisam uspio pogledati pricu o onom cici koji na frezi ide preko Amerike - dopustam da bi taj eventualno mogao preuzeti prvo mjesto), jednostavno zato sto je vizualno fascinantan i sto prica nije ostavila previse prostora za Lynchova umjetnicka izdrkavanja. Tako da mi je jasno zasto ga je nazvao smecem.
Sto naravno ne znaci da ovo "vizualno fascinantan " ne podrazumijeva i spomenuta umjetnicka izdrkavanja, ali ova su mi jednostavno bolje legla.
__________________
Express your proteins freely.


Hiperborealni vjetrovi
Pklat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 08:11   #6
Dina
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 17:24   #7
Lynch se odrekao filma jer je DeLaurentis, producent, zadrzao pravo final cut-a (konacne izmontirane verzije) filma. Kakva je bila Lynchova verzija ni on sam danas ne zeli govoriti.

Istina je da su likovi pomalo hladni. Citao sam prvi put kad sam imao 12 godina. Onda sa 16. Onda sa 19, pa sa 22... Vjerojatno cu sa 30 opet. Poanta je da kad se zaljubisu u Dune s 12 godina vise ti hladnoca likova jednostavno ne smeta. Herbert je genij ali je zbilja previse vremena proslo od 1960-ih kada je on to pisao. SF ima taj problem da lose stari. Welles, primjerice, je iz danasnje prespektive prilicno bezdusan i plosan. Nema ljudskosti. Gibsona se za 40 godina nitko vise nece sjecati.

Mene fascinira kako Herbert vodi svoj svijet i vlada njime za potrebe onog sto nam zeli ispricati. Iako priznajem da je moj odnos prema Dune kao odnos danasnjih klinaca prema YuGiHo ili kako se vec zove taj novi Pokemon. Iskljucivo iracionalan i potpuno osoban. Ja sam odrastao uz te knjige. Trazio utjehe zbog nerelazirinaih tinejdzerskih "ljubavi" u zivotu Leta II. Mislim... besmisleno, ali eto.

Kao klinac nisam citao LOTR i kad sam s 22 pokusao nije islo. Eno imam knjige, kupio uredno i to sve, ali ne mogu citati. Cekam kad cu imati klince da s njima citam.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 18:29   #8
Quote:
Drenowski kaže:
Welles, primjerice, je iz danasnje prespektive prilicno bezdusan i plosan. Nema ljudskosti.
Vidis, iako H. G. Wellsa sad vec dosta vremena nisam citao, najbolja kvaliteta njegovih prica mi je uvijek bila upravo ljudskost njegovih likova. Od Vremenskog Putnika preko naratora Rata planeta i Prvih ljudi na mjesecu, Wellsovi su mi likovi uvijek ostavljali izrazito jak dojam obicnih, stvarnih i nesavrsenih ljudi. Putnik na mjesecu se raspizdi i iz cistog bijesa napadne selenite. Vremenski Putnik potrosi sve svoje sibice - jedinu zastitu od Morloka - da impresionira zgodnu trebicu na mentalnom nivou 5 godisnjakinje. Scena masovnog bijega Engleza koji u panici napustaju London mi je jedna od najdojmljivijih scena koje sam imao prilike procitat: kaos, prljavstina i panika svi skupa na hrpi.

Prije Wellsa, jedini SF pisci koje sam citao su bili Jules Verne i A. C. Clarke. Njihovi junaci su mi redom zvucali monolitno isti: pametni, obrazovani i sposobni Heroji. Sjecam se jos prvog soka kad sam citao Vremenski stroj i razmisljao o tome kak se Verneovi ili Clarkeovi junaci ne bi ponasali tak samouvjereno ili nepromisljeno. Tijekom vremena, zavolio sam tu osobinu njegovih likova jer u stvarnosti puno cesce vidim takve ljude nego recimo Verneove Heroje.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 19:22   #9
Šta je ovaj topic postao pljuvačnica dine?

Jedino što bi ja Herbertu zamjerio (ne smetaju mi ti hladni likovi uopće) je klimava (ne)uvjerljivost društvenog sistema za opisivanje kojeg je toliko teksta napisao.
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 19:54   #10
Quote:
raliSHA kaže:
Šta je ovaj topic postao pljuvačnica dine?
No no no! Ja sam lepo rekel da mi je totalno jasno zakaj je Herbert ljudima tak dobar al da meni, jebiga, nije legao. Dapace, glavni razlog zakaj sam se tolko puta trudil citat dinu je kaj mi se dvojici najboljih frendova taj roman strasno svidio. Al meni nije islo, da ga ubijes.
Quote:
Jedino što bi ja Herbertu zamjerio (ne smetaju mi ti hladni likovi uopće) je klimava (ne)uvjerljivost društvenog sistema za opisivanje kojeg je toliko teksta napisao.
Vidis, to mi recimo nije smetalo. Svijet mi je tolko bizaran i egzotican da sam na koncu cist uzivao u njemu - uvjerljivost na stranu.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 00:13   #11
Quote:
glupinickname kaže:
Vidis, iako H. G. Wellsa sad vec dosta vremena nisam citao, najbolja kvaliteta njegovih prica mi je uvijek bila upravo ljudskost njegovih likova.
Ima istine u tome sto si napisao. Mozda je stvar sto su meni i ti i takvi likovi i dalje "alienirani" (u filozofskom, ne SF smislu). Sto ce reci nisu mi bliski kao model/prepoznatljivost. Mozda na moj sud o starijem SFu utjece recenica koju sam procitao nakon sto je Spielberg snimio onaj uzas pa su bile neke rasprave o WoW. Elem:

Frankly, if the Martians of H. G. Wells' book landed now -- we'd kick their ass.

Rasprava nije bila vezana uz "toplinu" i ljudskost Wellesovih junaka vec uz njegovo pojmanje Marsovaca u War of the Worlds. Mozda je to ono sto me odbija. Jer mi je tesko junaka vidjeti kao bliskog meni covjeka kada nasuport sebi ima /takve/ ne-ljude.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 00:26   #12
Quote:
Drenowski kaže:
Rasprava nije bila vezana uz "toplinu" i ljudskost Wellesovih junaka vec uz njegovo pojmanje Marsovaca u War of the Worlds. Mozda je to ono sto me odbija. Jer mi je tesko junaka vidjeti kao bliskog meni covjeka kada nasuport sebi ima /takve/ ne-ljude.
Oh, da, zaboravio sam spomenut da obozavam steampunk. Kooky alternativne teknologije iz 19. stoljeca za mene su super. Da, Marsovci imaju beznando zastarjelu opremu za uvjete pocetka 21. stoljeca al meni to nikad nije smetalo. Tak da ni ja bas nisam objektivan.

Spielbergov film? nije mi se svidio iz niz razloga. Tehnologija marsovaca tesko moze prezivjeti adaptaciju u 21. vijek. Opcenito, najbolje bi mu bilo da nije ama bas nista objasnjavao o invaziji. Niti pokazivao elijene, kad smo vec kod toga. Nit postigao da Cruise i kompanija glume tak bezlicno. Jedine ful impresivne scene filma su mi bile one sa tripodima, ali i te sam neke.

Onaj zvuk koji ispustaju kroz sirene mi je bio ful impresivan. Jedna od rijetkih zbilja, ZBILJA jezivih scena u tom filmu mi je bila kada Tom Cruise sa familijom nocu promatra gradic i trajekt u daljini kadli odjednom vidi ptice koje masovno bjeze iz sume. Znajuci kaj se sprema on se primi za glavu kadli se odjednom na vrhu tog kilometar udaljenog brda pojavi prvo jedan a zatim jos dva tripoda koji reflektorima svenkaju po okolici. Tom Cruise krene panicarit i gleda ljude koji se idalje manje - vise mirno ukrcavaju u trajekt. No, kad tripodi pocnu urlat i pucat po njima nastane pandemonijum. Zadnji dio te scene je zvuk vristanja i urlanja stotina ljudi koji umiru.

Nevjerojatno jeziva scena. Sam radi tog dijela filma sam razmisljao da odem Rat svjetova pogledat na velki ekran. I thought better.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 10:42   #13
Quote:
Drenowski kaže:
Lynch se odrekao filma jer je DeLaurentis, producent, zadrzao pravo final cut-a (konacne izmontirane verzije) filma. Kakva je bila Lynchova verzija ni on sam danas ne zeli govoriti.
Postoji neka, pa nazovi je urbana legenda, da negdje u misticnim i tajnovitim dubinama arhive izgubljenih filmova (L'archive de films perdus) cuci integralna Lynchova verzija od navodnih 6 sati.

Da mi je to vidjeti.

Sto se tice Wellsa, procitao sam neke njegove stvari prije...uf, ima 12 godina, sigurno, tako da nemam ama bas nikakvog pojma. Nesto mi se cini da nisam bio nesto impresioniran, ipak. Mada, pitanje koliko mogu vjerovati samom sebi kao dvanaesto ili trinaestogodisnjaku.

Film nisam gledao i mislim da ce tako ostati.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 20:14   #14
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
Postoji neka, pa nazovi je urbana legenda, da negdje u misticnim i tajnovitim dubinama arhive izgubljenih filmova (L'archive de films perdus) cuci integralna Lynchova verzija od navodnih 6 sati.
Eh...
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 17:50   #15
Kao klinac, citao sam prva 4 dijela, mislim da su "Arakis", "Muad'Dib", "Prorok" ili "Mesija" prva 3, zadnjeg sam zaboravio. 5. i 6. dio su "Djeca Arakisa 1 i 2" koje nisam citao, jer ih u to vrijeme nije bilo u knjiznici. Kasnije nastavke nisam citao.

Mozda je istina da ti neke stvari, koje napravis kao klinac, kasnije ostanu jako upecatljive i rado ih se sjetis, a uopce ne bi imale isti ucinak da si ih prvi put napravio kao stariji punoljetnik. Mozda je istina da u tim romanima nema "ljudskosti", stagod gnn mislio pod tim (nemoj objasnjavat pliiiiiiz) . Mozda treba priznati, da kao klinac u SF romanima nisam trazio "intimne ljudske price", vec sam bas obratno, skrivao se od intimnosti koju sam u adolescenciji poceo otkrivati, u svijet maste i fantazme? Koliko se mogu prisjetit, najvise bi me odusevljavale price o nepoznatim svjetovima, nepoznatim obicajima, futuristickim tehnologijama, na to sam brijao kao mladi SF fan. A mozda ipak u tim romanima postoje i ljudski likovi, koje tek treba otkriti? Mozda.

A sto se Dune tice.
Duna nije obicna kniga, barem prvih 4 dijela, ostalo ne znam, neki kazu da se pokvarila. Duna je Svijet, zivi svijet. Sjecam se koliko me to fasciniralo, kako sam citajuci knjigu zamisljao Arakis, crve, pustinjska odijela, fedayine, drustveno-politicki sustav (koji je bio toliko zamrsen i zavuzlan da se jednostavno nisi mogao u njemu snaci - upravo kao i sami likovi romana), barona, Ceh (ili Gildu), pilote, ma sto god naveo, odmah mi se materijalizira pred ocima, skoro osjecam miris Zacina. Prizeljkivao sam prijatelja poput GUrneya i plasio se da ne steknem neprijatelja poput Feyda . Sjecam se kako sam se nekoliko puta sokirao, i svaki bi me taj sok promijenio na neki nacin, usvojio bih dio tog Svijeta - a time i dio ovog svijeta. Sjecam se kako sam pucao od bijesa sto Paul ne moze ozeniti svoju ljubav, vec mora stupiti u politicki brak - sjecam se kako sam skrgutao zubima, tuzan i bijesan i istovremeno uvjeren da ne moze biti drugacije, u tom Svijetu. Jebemti ljudskost da ti jebem.

I molim, to da SF lose stari, ne stoji. Mislim da je Duna danas jako aktualna stvar, Herbert je nesumnjivo bio veliki umjetnik i vizionar.
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 22:49   #16
Ja sam se naprotiv uvijek čudio koga vraga se paul uopće išao zaljubljivat u neku divlju seljanku umjesto u princezu, al ajde
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 22:52   #17
Quote:
raliSHA kaže:
Ja sam se naprotiv uvijek čudio koga vraga se paul uopće išao zaljubljivat u neku divlju seljanku umjesto u princezu, al ajde
Cekaj dok te chani cuje.....
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 07:29   #18
Quote:
raliSHA kaže:
Ja sam se naprotiv uvijek čudio koga vraga se paul uopće išao zaljubljivat u neku divlju seljanku umjesto u princezu, al ajde
hm,sex je mozda bolji u prirodi ili se je bojao da ga ne mrkne u borbi btw chani je bila kcer isto vazne face medu fremenima

uostalom muad'iba i mene su spojili snovi i sama esencija Arakisa, sudbinski zapisano u pijesku Dine, princezo beat that
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 08:26   #19
Pročitao svih 6 dijelova, iako su posljednja dva već daleko ispod onih prvih 4.
Inače, Arakis, Prorok i Muad'dib su jedna knjiga, samo su ih kod nas tako izdali, druga je Mesija, treća Djeca Dine, četvrta Božanski car Dine, a peta i šesta nisu prevedene kod nas (Heretics of Dune i Chapterhouse Dune).
Ovo je knjiga na koju sam nabasao sa nekih petnaestak godina i zaljubio se na prvo čitanje.
__________________
Sjebalo mi potpis.
Nesta mi haiku.
Seren vam se na forum.:rigo:
Krava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:40   #20
Quote:
chani kaže:
hm,sex je mozda bolji u prirodi ili se je bojao da ga ne mrkne u borbi btw chani je bila kcer isto vazne face medu fremenima

uostalom muad'iba i mene su spojili snovi i sama esencija Arakisa, sudbinski zapisano u pijesku Dine, princezo beat that
neznam baš da je to zbog sexa...irulan je ipak učila od Bene Gesserit, pa može odvojeno pomicati bilo koji mišić u tijelu
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.