Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2014., 20:36   #961
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Razlika je u tome što se određivanjem refrakcije u cikloplegiji (znači, nakon kapanja) isključuje akomodacija što je važno u mladih ljudi, osobito djece, čija akomodacija može biti i vrlo jaka te prikriti pravu vrijednost dioptrije, a i kod konvergentnog strabizma te kod poremećaja akomodacije.
Hvala na odg...i po vašem mišljenju jel moguće da se ja teže naviknem na nova stakla ako su mi samo subjektivno određena nego kada mi se šire zjenice - prošli put mi je tako kada je određeno odmah sjela prvi dan ili je to samo splet nekih okolnosti ili mojeg "umišljanja" ?
__________________
Moda blijedi. Samo stil ostaje :) Prodaja Avon kozmetike
COCO CHANEL 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 19:09   #962
Quote:
COCO CHANEL 23 kaže: Pogledaj post
Hvala na odg...i po vašem mišljenju jel moguće da se ja teže naviknem na nova stakla ako su mi samo subjektivno određena nego kada mi se šire zjenice - prošli put mi je tako kada je određeno odmah sjela prvi dan ili je to samo splet nekih okolnosti ili mojeg "umišljanja" ?
Dioptrija se nikad, odnosno samo iznimno, propisuje po skijaskopskom nalazu, tj. puni skijaskopski nalaz, tako da nakon skijaskopije opet slijedi subjektivno određivanje dioptrije i finalizacija recepta.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 13:34   #963
Pozdrav!

Imam 23 godine i dijagnosticiran mi je OVCR i opsežni edem PNO i makule. Problemi su se javili prije nekih mjesec dana i odma sam otišao u bolnicu. Ležao sam par dana i dobivao injekcije ispod oka, a zatim me doktorica poslala kući i rekla da dođem na kontrolu za 2 tjedna. Na toj kontroli mi je napravljen OCT i na njemu se uočio jači edem PNO i širi se prema makuli. Na tom pregledu mi je bila druga lječnica i rekla je da dođem za 10ak dana, da je bolje da još malo pričekamo jer edem kod mladih osoba zna proći sam od sebe, a injekcije koje mi planiraju dati nisu baš kao bezazlene, tako nekako sam shvatio. Danas sam bio na pregledu i uzvrđen mi je OVCR i opsežni edem PNO i makule, također sam bio na OCTu i vidi se pogoršanje naspram prošlog puta, pa sam naručen u petak ujutro na aplikaciju antiVEGF + IVTA u lijevo oko. Gledao sam i vidno polje po Goldmanu, također je pogoršano.

Još bi napomenio da sam poslan u ambulantu za hipertenziju, jer sam imao visok tlak kod mjerenja u bolnici (sindrom bijele kute), te me je tamošnja lječnica uputila na preglede krvi, hormona, srca i pluća, bubrega. Dosadašnji nalazi su dobri, ali još nisu svi stigli. Tlak nije nešto drastično visok, osim kad odem kod doktora Mjerim ga u kući i bude od 120-130 sa 70-80.. s par skokova po danu, ali su skokovi kratkotrajni. Također sam dobio uređaj koji mi je 24 sata pratio tlak i doktorica je rekla da je to uredu.

Mene sada zanima jeli bolja aplikacija antiVEGF i IVTA ili postoji druga metoda? Doktorica mi je rekla da postoji i operacija laserom, ali pošto je to sve blizu centra vida da bi ona bolje prvo vidila kako ja reagiram na te injekcije. Planiram još otići kod privatnog doktora na konzultacije i drugo mišljenje, ali bi bio zahvalan ako bi mi još netko ovdje mogao napisati svoje mišljenje. Ispričavam se na podužem postu i ako je sve zbrčkano, ali eto sad sam došao od doktora i pokušao sam dati što više informacija u što manje teksta. Ako treba koja informacija još, slobodno recite.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 14:56   #964
Problem oči - molim pomoć!

Pozdrav

Htjeo bi čuti vaše mišljenje o mojem problemu prije samog odlaska oftalmologu, možda cu tu dobiti konkretne odgovore i rješit svoj problem bez odlaska specijalistu...

Znači, imam 20 godina i nikada nisam imao zdrastvene probleme a kamoli probleme vezane za samo zdravlje očiju, u zadnjih par tjedana pojavljuju mi se stalne smetnje u očima, najupečatljivije je peckanje i hladnoća oka, inače vidim čitati na daljinu/blizinu skroz normalno... neznam dali bi neke najobicnije kapi pomogle ali nezelim nista kemijati dok ne dobim pametan savjet


Unaprijed hvala
KEKSO- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 11:11   #965
Quote:
KEKSO- kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Htjeo bi čuti vaše mišljenje o mojem problemu prije samog odlaska oftalmologu, možda cu tu dobiti konkretne odgovore i rješit svoj problem bez odlaska specijalistu...

Znači, imam 20 godina i nikada nisam imao zdrastvene probleme a kamoli probleme vezane za samo zdravlje očiju, u zadnjih par tjedana pojavljuju mi se stalne smetnje u očima, najupečatljivije je peckanje i hladnoća oka, inače vidim čitati na daljinu/blizinu skroz normalno... neznam dali bi neke najobicnije kapi pomogle ali nezelim nista kemijati dok ne dobim pametan savjet


Unaprijed hvala
Poštovani,

ništa ne može zamijeniti pregled kod specijalista jer je oftalmologija ponajprije vizualna struka.

Ono što možete isprobati jesu umjetne suze koje se mogu kupiti bez recepta u ljekarni pa vidjeti donosi li Vam to olakšanje.

Nikako nemojte kupovati vazokonstikcijske kapi odnosno kapi za smanjenje crvenila oka (koje se također mogu dobiti bez recepta) nego pokušajte s umjetnim suzama.

Pregled specijalista svakako obavite.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 18:43   #966
Pozdrav,

nosim leće i imam suhe oči, doktorica mi je preporučila (uz Maxitrol kapi i mast te Opatanol) 5-6 puta dnevno Bepanthol.

Kako se u pakiranju dobije njih 20, a piše da je za jednokratnu doza, mogu li 1 koristiti cijeli dan.

Pakiranje košta120 kn, pa mi je teško povjerovati da traje svega nekoliko dana.

Pogotovo jer u svakoj dozi ima tekućine za nekoliko kapanja.
E sad, problem je što se doza nemože ponovno zatvoriti.
Može li se stvarno držati u hladnjaku poklopljeno u časi kako je netko prije tu napisao?

Unaprijed Hvala.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 19:13   #967
Poštovana,

rok trajanja jedne ampule nakon otvaranja jest 24 sata. Čuvajte tako kako je ranije pisano na ovoj temi.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 18:16   #968
Problem sa jednim okom

Preko 2godine muci me ovaj problem. Naskodio mi je psihicki, fizicki i drustveno. Naime, ne mogu bit u zadimljenim prostorima, druzit se sa osobama koje puse, ili plakati jer moje desno oko postane "buljooko", vece, izrazenije od lijevog. Naravno imam bolove i cesto osjecaj da mi se spava- oci su mi umorne 24 sata dnevno. Prosla sam preglede stitnjace uspostavilo se da mi je usporena- ljudi sa ubrzanom imaju problema sa ocima ali moja je usporena pa bi ja rekla da stitnjaca nie problem. 2godine pijem tablete za stitnjacu ali moj problem s okom nije nestao. Kapak mi je ujedno deblji i tezi kod treptanja od lijevog. Mama mi kaze da se to i ne vidi bas (dok nisam izlozena dimu ili placu) ali ja osjetim razliku kod treptanja lijevog i desnog oka.
Da ne spominjem koliko sam prijateljstva izbrisala iz zivota i zatvorila se u 4 zida jer nemogu bit izlozena dimu. Ili koliko sam suza psihiki sprijecila i ostala utucena duboko u sebi samo da mi oko nebi drugi dan bio ko kobas nateceno ili da netko ne misli da ga pogledom zelim ubit. Ovaj problem je grozan, 2-3 god me muci. Zaista sam jadna i utucena s tim. Dobila sam priliku radit za jednu englesku firmu u vezi make-up-a nesto a strasno me smeta moj problem i ne znam dal cu moci.
Hocu li ikad rijesit ovaj problem? Zaista mi je tesko
Ne zelim nikome govoriti o svojim problemima jer ce mi tek tada svi buljiti u oko pricajuci samnom a ja konstantno izbjegavam duge poglede i gubim sve drage ljude. Nije to vise to ko prije
Nista vise nije kao prije. Prijatelje izbjegavam, pozive na kave odbijam. Simpaticna sam i draga cura i radije sam zatvorena nego da sam buljooka vani. Meni se to desilo koja sam sminkerica i uviek zelim bit lijepa jer se tako osjecam dobro u svojoj kozi. Nemate pojma koliko mi je jedno oko napravilo problema u zivotu i donjelo toga loseg. Nisam kriva, ali ispadam grozna osoba odbijajuci i brisuci drage ljude u zivotu. Nemogu se pomirit sa svojim problemom. 2-3 god cekam da prode i nie proslo. Sad stvarno vise ne znam sto da radim

Zadnje uređivanje *good_girl* : 14.07.2014. at 18:22.
*good_girl* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 18:56   #969
Draga moja, iskreno, prijatelji koji znaju da ne podnosiš dim i zadimljene prostore mogli bi pregrmit par sati apstinencije za svoju prijateljicu. Nisi ti problem, oni su i njihov problem ovisnosti o cigaretama je daleko teži od tvoje alergije na duhanski dim.
Ne bi smjela dozvoliti da ti takvo što toliko zadire u život i njegovu kvalitetu i trebala bi prihvatiti posao. U noramalnom i civiliziranom društvu pušenje je i onako ne prihvatljivo, te se oni koji imaju tu potrebu osamljuju iz društva na nekom otvorenom prostoru da zadovolje tu svoju ovisnost.
Za svoj mir, posjeti oftamologa i obavi i alergotestove.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 19:03   #970
dim zvuči normalno, ali s plakanjem valjda ne bi trebali imati problema....iako i ja imam problem s plakanjem. oko jednog oka me čak i boli, kao da natekne više nego drugo.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 15:52   #971
retinitis pigmentoza

Pozdrav svima. Ja sam Hrvoje iz Rijeke i imam RP. Ako ima koja ženska osoba iz Rijeke neka mi se javi
hrvoje rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 00:54   #972
meni se jako oko "izboči" na dimu ili kad plačem, ali samo to jedno. Ima netko preporuku za nekog doktora? Nemogu zaista više izdržati sa tim problemom, sve više me muči
*good_girl* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 15:22   #973
Quote:
*good_girl* kaže: Pogledaj post
Ima netko preporuku za nekog doktora?
Dr. Jelena Juri, Klinika za očne bolesti na Rebru.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 22:08   #974
Pozdrav, mama mi već nekoliko dana ima povremene - 2 puta na dan od jučer kao odbljeske munje na rubu lijevog oka...pa me zanima imate li kakav savjet? inače teško je bolesna, rak potrbušnice, i sada pije kortikosteroide pa možda može imati veze s tim? hvala
__________________
Moda blijedi. Samo stil ostaje :) Prodaja Avon kozmetike
COCO CHANEL 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 18:17   #975
Tretman oka HITNO trebam informacije

Mama od moje snahe/nevjeste je jučer ujutro bez ikakvih znakova upozorenja izgubila vid na jednom oku. Tj. vidi samo malim donjim dijelom toga oka.

Dr. opće medicine poslao ju je u Vinogradsku. Tamo nema mjesta, pa su je vratili kući. Oftalmolog je rekao da se to dogodilo jer se zjenice na oba oka odlupljuje od ostatka očnog sistema, te da je potrebno operirati drugo oko kako bi se barem ono moglo spasit.

Što možemo učiniti za nju?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 18:42   #976
Problemi s vidom

Naime ima mdva problema, dosta se koristim kompom i dosta vremena sam na njemu, prije jedno 2 mj su mi se one mušice počele prikazivati te recimo kada gledam tv i ako sam dosta udaljen, svijetlost mi se lomi ispod tva, neznam kako da objasnim, pogotovo ako je crna ili bijela podloga, kao dad se škilji, to mi se događa akda recimo i iz male udaljenosti gledam kao što sam rekao tv, ili svijetlo.
Iam netko pametan odgovor što bi mogl ibiti prije nego što odem kod okuliste?
KoleHR1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 02:21   #977
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mama od moje snahe/nevjeste je jučer ujutro bez ikakvih znakova upozorenja izgubila vid na jednom oku. Tj. vidi samo malim donjim dijelom toga oka.

Dr. opće medicine poslao ju je u Vinogradsku. Tamo nema mjesta, pa su je vratili kući. Oftalmolog je rekao da se to dogodilo jer se zjenice na oba oka odlupljuje od ostatka očnog sistema, te da je potrebno operirati drugo oko kako bi se barem ono moglo spasit.

Što možemo učiniti za nju?
Ne znam kako ste to riješili i nadam se da jeste, žao mi je što ovo vidim tek sad. Postupak hitne Vinogradske neću ni komentirati.

Inače hitna Sv. Duh - očna ambulanta im je općenito najbolja po mom mišljenju. Tamo je dr. Borna Šarić - stručnjak za opisani slučaj.
__________________
Na rubu pameti... Otišla sam sa živcima, ne znam kad se vraćam.
I don't want it to be normal, I want it to be right. - Josh Homme
Vesper Arlene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:01   #978
Quote:
COCO CHANEL 23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mama mi već nekoliko dana ima povremene - 2 puta na dan od jučer kao odbljeske munje na rubu lijevog oka...pa me zanima imate li kakav savjet? inače teško je bolesna, rak potrbušnice, i sada pije kortikosteroide pa možda može imati veze s tim? hvala
Malo je vjerojatno da su te smetnje uzrokovane kortikosteroidnom terapijom, koja, doduše, također može imati očne nuspojave, ali su one obično drugačije od opisanog.

Bljeskovi svjetlosti (fotopsija) mogu biti povezani s osnovnom bolešću Vaše majke (npr. paraneoplastička retinopatija, mikroembolizacija uslijed pojačane sklonosti stvaranju ugrušaka u oboljelih od zloćudnih bolesti itd.), ali može biti i posve novi etiološki moment, dakle, posljedica isključivo očne bolesti koja nema nikakve veze s tumorom.

Savjetujem očni pregled ako se smetnje budu ponavljale, najbolje u sklopu hitne očne ambulante.

Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mama od moje snahe/nevjeste je jučer ujutro bez ikakvih znakova upozorenja izgubila vid na jednom oku. Tj. vidi samo malim donjim dijelom toga oka.

Dr. opće medicine poslao ju je u Vinogradsku. Tamo nema mjesta, pa su je vratili kući. Oftalmolog je rekao da se to dogodilo jer se zjenice na oba oka odlupljuje od ostatka očnog sistema, te da je potrebno operirati drugo oko kako bi se barem ono moglo spasit.

Što možemo učiniti za nju?
Iz onoga što ste naveli vjerojatno je posrijedi ablacija retine. Ablacija, tj. odignuće mrežnice, nastaje iznenada kada u nekom trenutku mrežnica pukne, nastane rupa i dolazi do ulaska tekućine koja odigne mrežnicu od podloge, čime vidne stanice ostanu bez hranjivih tvari i kisika i trajno odumiru.

Takvo stanje je hitno stanje i u slučaju pojave ovakvih smetnji treba se odmah, bez odgađanja javiti u hitnu očnu službu najbliže bolnice. Vrijeme je dragocjeno jer se odignuće širi, povećava a vidne stanice bez kisika i hranjivih tvari odumiru.

Ako na Vinogradskoj nema mjesta, javite se u hitnu očnu ambulantu KBC Rebro ili već spomenuti KB Sveti Duh.

Quote:
KoleHR1 kaže: Pogledaj post
Naime ima mdva problema, dosta se koristim kompom i dosta vremena sam na njemu, prije jedno 2 mj su mi se one mušice počele prikazivati te recimo kada gledam tv i ako sam dosta udaljen, svijetlost mi se lomi ispod tva, neznam kako da objasnim, pogotovo ako je crna ili bijela podloga, kao dad se škilji, to mi se događa akda recimo i iz male udaljenosti gledam kao što sam rekao tv, ili svijetlo.
Iam netko pametan odgovor što bi mogl ibiti prije nego što odem kod okuliste?
Prvi problem vjerojatno predstavljaju tzv. leteće mušice (eye floaters) koje najčešće nastaju kao posljedica promjena u staklovini oka, s time da te promjene započinju u osoba normalnog vida i dalekovidnih između 20. i 30. godine, a postaju vidljive oko 40. godine, dok u kratkovidnih osoba čak 20 godina prije toga.

Pojava letećih mušica je najčešće dobroćudna pojava koja ne iziskuje posebno liječenje. Međutim, u manjem broju slučajeva, takva pojava nije bezazlena i potreban je aktivan tretman.

Po pitanju drugog problema, iskreno, nije mi jasno o čemu se radi, tj. uopće ne razumijem što podrazumijevate pod time "da Vam se lomi svjetlost"?

Preporuka je da napravite pregled kod oftalmologa.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 15:38   #979
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Malo je vjerojatno da su te smetnje uzrokovane kortikosteroidnom terapijom, koja, doduše, također može imati očne nuspojave, ali su one obično drugačije od opisanog.

Bljeskovi svjetlosti (fotopsija) mogu biti povezani s osnovnom bolešću Vaše majke (npr. paraneoplastička retinopatija, mikroembolizacija uslijed pojačane sklonosti stvaranju ugrušaka u oboljelih od zloćudnih bolesti itd.), ali može biti i posve novi etiološki moment, dakle, posljedica isključivo očne bolesti koja nema nikakve veze s tumorom.

Savjetujem očni pregled ako se smetnje budu ponavljale, najbolje u sklopu hitne očne ambulante.



Iz onoga što ste naveli vjerojatno je posrijedi ablacija retine. Ablacija, tj. odignuće mrežnice, nastaje iznenada kada u nekom trenutku mrežnica pukne, nastane rupa i dolazi do ulaska tekućine koja odigne mrežnicu od podloge, čime vidne stanice ostanu bez hranjivih tvari i kisika i trajno odumiru.

Takvo stanje je hitno stanje i u slučaju pojave ovakvih smetnji treba se odmah, bez odgađanja javiti u hitnu očnu službu najbliže bolnice. Vrijeme je dragocjeno jer se odignuće širi, povećava a vidne stanice bez kisika i hranjivih tvari odumiru.

Ako na Vinogradskoj nema mjesta, javite se u hitnu očnu ambulantu KBC Rebro ili već spomenuti KB Sveti Duh.



Prvi problem vjerojatno predstavljaju tzv. leteće mušice (eye floaters) koje najčešće nastaju kao posljedica promjena u staklovini oka, s time da te promjene započinju u osoba normalnog vida i dalekovidnih između 20. i 30. godine, a postaju vidljive oko 40. godine, dok u kratkovidnih osoba čak 20 godina prije toga.

Pojava letećih mušica je najčešće dobroćudna pojava koja ne iziskuje posebno liječenje. Međutim, u manjem broju slučajeva, takva pojava nije bezazlena i potreban je aktivan tretman.

Po pitanju drugog problema, iskreno, nije mi jasno o čemu se radi, tj. uopće ne razumijem što podrazumijevate pod time "da Vam se lomi svjetlost"?

Preporuka je da napravite pregled kod oftalmologa.
Neznam kako da objasnim, recimo kad gledam tv navečer, kad spustim malo glavu kao da se svijetlost s tva produži dolje, neznam kako drugačije da objasnim :P
KoleHR1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 21:44   #980
Evo kao an slici ali meni samo bijela sjena, recimo gledam film neki i ispod slova mi se to formira, isto kad gledam u neko svijetlo, moram oči baš imati onda jako otvorene...

Zadnje uređivanje KoleHR1 : 15.08.2014. at 21:52.
KoleHR1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:09.