Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2016., 19:53   #801
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Jesu li to Bog i Poslanik a.s. krivi što ti nisi htio vjerovati i pokoriti se Bogu.
Ne. Krivi su roditelji koji me nisu rodili u muslimanskoj sredini. U takvoj sredini, dijete upije od roditelja ono što su roditelji povjerovali, ne Alahu, ne Kuranu i hadisima, nego tumačenjima islamskih teologa tog vremena, koja su im prenijeli njihovi svećenici u uši i um.

Baš sam to lijepo sročio kaj ne?

Quote:
Kur'an jasno kaže
Ne kuran nego njegovi tumači u određenom vremenskom trenutku. I daleko je to od jasnosti. Mijenja se s podnevljem i vremenom, a svaka grupa misli da je najbolje shvatila. U BIH je sigurno najbolje to sve protumačeno, ne?

Quote:
da smo mi poslani ovdje da bi bili Božji namjesnici i predstavnici i tako održavali red na planeti u ime Boga.
Bog nije u stanju napravoti reda pa s time čeka do Sudnjega dana? Neradnik? Glup?

Quote:
U tu svrhu dao ti je sve što je potrebno ali sad druga je stvar što je Sotona korumpirao većinu čovječanstva i okrenuo ih od Boga slijeđenju strasti.
Zato valja žene pokrivat da muški ne najebu.

Nažalost, to povlači za sobom Muhamedovu izreku da je većina stanovnika u paklu - žene. Valjda stoga što se i muški ne pokrivaju po glavi?

Quote:
Tebe i kada šef pošalje na put da predstaviš firmu(cut)


Quote:
Pakao od kojeg se zgražavaš.
Znači tvoje srce ne osjeća da je taj opis pakla od Muhameda jedan vrlo sadistički opis nepravedna Boga?

Quote:
Upamti, iako se sad ne sjećaš, ti si pristo da dođeš vamo i da budeš namjesnik tako da kad umreš i sjetiš se zavjeta datog Bogu nećeš imati koga kuditi osim sebe.
I tebe, jer si mi loše to sve pojasnio i naveo me da ne povjerujem nit u islam nit u Kuran nit u Alaha nit u hadise.

Quote:
Bog je znao kakav ćeš ti biti
Mora da mu je dosadno kad sve znade naprijed. I što mu je onda trebalo da uvede u postojanje vječno vrištanje svih nevjernika u vječnosti u vatenoj torturi, pa će jadan Alah to morat slušat?

Quote:
ali nije se mješao nego ti je pustio na volju da se obznani kakav ćeš biti ili vjeran ili nevjeran.
Pa ja sam Mu vjerniji od tebe.

Ti pripisuješ Alahu sve one grozomorne torture u vječnom paklu (iz hadisa, Kurana i predaje o Muhamedovim riječima).

A ja Alaha branim od takvnih groznih objeda i rugobatnih opisa.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 20:08   #802
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne. Krivi su roditelji koji me nisu rodili u muslimanskoj sredini. U takvoj sredini, dijete upije od roditelja ono što su roditelji povjerovali, ne Alahu, ne Kuranu i hadisima, nego tumačenjima islamskih teologa tog vremena, koja su im prenijeli njihovi svećenici u uši i um.

Baš sam to lijepo sročio kaj ne?



Ne kuran nego njegovi tumači u određenom vremenskom trenutku. I daleko je to od jasnosti. Mijenja se s podnevljem i vremenom, a svaka grupa misli da je najbolje shvatila. U BIH je sigurno najbolje to sve protumačeno, ne?



Bog nije u stanju napravoti reda pa s time čeka do Sudnjega dana? Neradnik? Glup?



Zato valja žene pokrivat da muški ne najebu.

Nažalost, to povlači za sobom Muhamedovu izreku da je većina stanovnika u paklu - žene. Valjda stoga što se i muški ne pokrivaju po glavi?







Znači tvoje srce ne osjeća da je taj opis pakla od Muhameda jedan vrlo sadistički opis nepravedna Boga?



I tebe, jer si mi loše to sve pojasnio i naveo me da ne povjerujem nit u islam nit u Kuran nit u Alaha nit u hadise.



Mora da mu je dosadno kad sve znade naprijed. I što mu je onda trebalo da uvede u postojanje vječno vrištanje svih nevjernika u vječnosti u vatenoj torturi, pa će jadan Alah to morat slušat?



Pa ja sam Mu vjerniji od tebe.

Ti pripisuješ Alahu sve one grozomorne torture u vječnom paklu (iz hadisa, Kurana i predaje o Muhamedovim riječima).

A ja Alaha branim od takvnih groznih objeda i rugobatnih opisa.
Uopće ne trebaš se roditi u muslimanskoj familiji da bi znao istinu. Kolko je zapadnjaka dosad primilo islam. Po pitanju otkrivanja, ako to vodi u srednji vjek onda otkrivanje vodi u kameno doba
Tebe da stvarno interesuje Istina kreno bi u potragu za njom a ne bi ovdje ismijavo pa zato nemoj vikati kakav je Pakao. On je samo manifestacija tvoje nutrine i jedini način da ga izbjegneš je da prihvatiš svjetlo tj. Boga i Njegova Poslanika a.s. i tek kad ih prihvatiš razumjet ćeš mnoge stvari koje su ti sada nevjerovatne.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 21:56   #803
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Upamti, iako se sad ne sjećaš, ti si pristo da dođeš vamo i da budeš namjesnik tako da kad umreš i sjetiš se zavjeta datog Bogu nećeš imati koga kuditi osim sebe. Bog je znao kakav ćeš ti biti ali nije se mješao nego ti je pustio na volju da se obznani kakav ćeš biti ili vjeran ili nevjeran.
Ne! Ja nisam došao svojom slobodnom voljom ovamo na Zemnlju, nego božjom prisilom. On nam je dao jako jako malu slobodu djelovanja.

Da sam mogao birati izabrao bih:
1. Da se rodim kao potpuno zdrav čovjek, sa sasvim normalnim vidom i endokrinim funkcijama
2. Da se rodim u nekoj barem malo normalnijoj državi od HR.
3. Prethodna dva uvjeta bi bila neki minimum minimuna, a 3. uvjet bi zacjelo bio ne da se rodim na Zemlji, već na nekom planetu gdje su (ljudska) bića mnogo naprednija, i duhovno i tehnološki koja mogu putovati svemirom u NLO-ima, koja imaju jako dobre i materijalne i duhovne uvjete za daljnji razvoj.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 22:07   #804
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ne! Ja nisam došao svojom slobodnom voljom ovamo na Zemnlju, nego božjom prisilom. On nam je dao jako jako malu slobodu djelovanja.

Da sam mogao birati izabrao bih:
1. Da se rodim kao potpuno zdrav čovjek, sa sasvim normalnim vidom i endokrinim funkcijama
2. Da se rodim u nekoj barem malo normalnijoj državi od HR.
3. Prethodna dva uvjeta bi bila neki minimum minimuna, a 3. uvjet bi zacjelo bio ne da se rodim na Zemlji, već na nekom planetu gdje su (ljudska) bića mnogo naprednija, i duhovno i tehnološki koja mogu putovati svemirom u NLO-ima, koja imaju jako dobre i materijalne i duhovne uvjete za daljnji razvoj.
Ne ne, ti bi izabro upravo sve suprotno jer što su uvjeti teži to ćeš veći stupanj zaraditi kod Boga ali ti si tada mislio duhovno a nisi znao kako je razmišljati tjelesno i da ono skoro uvjek prevagne duhovnost. Bilježi se da su Harut i Marut bili anđeli koji su se čudili kako ljudi mogu griješiti pa ih je Bog iskušao pretvorivši ih u ljude pa su u tom stanju pali pod čari jedne žene nakon čega su se napili i počinili blud da bi ih potom Bog vratio nazad u anđeoske likove i rekao što su počinili grijeh i dao izbor ili da budu razapeti između nebesa i Zemlje do Sudnjeg dana ili Pakao pa su izabrali razapinjanje.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 22:13   #805
ajet

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj koji Ga se najviše boji, Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa. (Al-Hujurat, 13)
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 22:15   #806
hadis

Od Ebu Zerra i Muaza ibn-Džebela, r. a., prenosi se da je Poslanik, a. s., rekao: "Boj se Allaha gdje god da si, poslije lošeg uradi dobro djelo koje će poništiti loše, i sa ljudima se ophodi na najljepši način". Bilježe Tirmizi, Hakem i drugi; hadis je hasen
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 14:16   #807
ajet

Allah vam zapovijeda da odgovorne službe onima koji su ih dostojni povjeravate i kada ljudima sudite da pravično sudite. Uistinu je divan Allahov savjet! – A Allah doista sve čuje i vidi. (4:58)
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 14:18   #808
hadis

"Musliman (pokoran Bogu) je onaj od čijeg jezika i ruku su mirni drugi muslimani. Mumin (vjernik) je onaj od koga su sigurni (svi) ljudi za svoje živote i imetke. Muhadžir (iseljenik u ime Allaha) je onaj ko napusti ono što je Allah zabranio. Mudžahid (borac u ime Allaha) je onaj ko se bori protiv svojih strasti i prohtjeva u ime Allaha."
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 20:18   #809
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
"Musliman (pokoran Bogu) je onaj od čijeg jezika i ruku su mirni drugi muslimani. Mumin (vjernik) je onaj od koga su sigurni (svi) ljudi za svoje živote i imetke. Muhadžir (iseljenik u ime Allaha) je onaj ko napusti ono što je Allah zabranio. Mudžahid (borac u ime Allaha) je onaj ko se bori protiv svojih strasti i prohtjeva u ime Allaha."
Ovo je lijepo sročeno, ali daj pobogu navod izvora hadisa, jer ovako pomišljam da si to izmislio, ili prepisao od nekoga tko je to izmislio.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 21:50   #810
Arrow

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovo je lijepo sročeno, ali daj pobogu navod izvora hadisa, jer ovako pomišljam da si to izmislio, ili prepisao od nekoga tko je to izmislio.
روى الإمام أحمد في مسنده عن فضالة بن عبيد رضي الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم في حجة الوداع: ((ألا أخبركم بالمؤمن؟ من أمنه الناس على أموالهم وأنفسهم، والمسلم من سلم المسلمون من لسانه ويده، والمجاهد من جاهد نفسه في طاعة الله، والمهاجر من هجر الخطايا والذنوب)).

Ovaj hadis je jedan od temelja islama jer je izrečen na oprosnom hadžu - vrlo blisko preseljenju Poslanika a.s. na bolji svijet. Prenosi ga, izmedju ostalih, Ahmed u Musnedu i mnostvo drugih (18 hadiskih knjiga), ima na ovom linku cijela tabela ali na arapskom je samo. A na ovom linku imas cak 100 ševahida ovog hadisa (tematski slicnih hadisa).

Mislim, razocarao si me da ti, kao sejh, ne znas za ovaj hadis i potvaras me da ga izmisljam.
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 22:53   #811
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
Mislim, razocarao si me da ti, kao sejh, ne znas za ovaj hadis i potvaras me da ga izmisljam.
Fućka mi se za tvoja (hinjena) "razočarenja".

Ovaj hadis, po svojoj plemenitoj poruci, zavrjeđuje da se detaljno navede izvor odakle je došao. Mnogima na znanje i ravnanje.
A skepticima na provjeru.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 23:56   #812
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
روى الإمام أحمد في مسنده عن فضالة بن عبيد رضي الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم في حجة الوداع: ((ألا أخبركم بالمؤمن؟ من أمنه الناس على أموالهم وأنفسهم، والمسلم من سلم المسلمون من لسانه ويده، والمجاهد من جاهد نفسه في طاعة الله، والمهاجر من هجر الخطايا والذنوب)).


Vidi google prijevod:
Ispripovjedao Imam Ahmed u svom Musnad iz kante za smeće Obaid Allah bio zadovoljan s njim, rekao: Allahov Poslanik, savs u Zbogom, rekao je: ((Hoću reći da osigurana sigurnosnim ljudi na svoj novac i sebe i Muslim mir muslimani iz njegovog jezika i ruku i borac od njega samoga trudili? u poslušnosti Bogu, a imigrant iz napuštanja grijeha i grijeha)).
Quote:
Ovaj hadis je jedan od temelja islama jer je izrečen na oprosnom hadžu - vrlo blisko preseljenju Poslanika a.s. na bolji svijet. Prenosi ga, izmedju ostalih, Ahmed u Musnedu i mnostvo drugih (18 hadiskih knjiga), ima na ovom linku cijela tabela ali na arapskom je samo. A na ovom linku imas cak 100 ševahida ovog hadisa (tematski slicnih hadisa).
Svašta si ovdje nadrobio.

Na arapskom je, pa praktički bezvrijedno onima koji ne znaju arapski.
Ali već površni google prijevod otkriva tu u tom tvom popisu "srodnih hadisa" spominje se nešto kao "najbolji džihad onaj kada ti ubiju konja i krv za Alaha bla bla bla ...."

Očigledno u krvavom ratovanju protiv ideološko-vjerskih neistomišljenika....

Čitali smo nažalost već takve hadise o džihadu.....

his hand any better Jihad said of whose horse is killed and whose blood for God's sake Jabir bin Abdullah Athaf benevolent skilled Bzoaid Almsanid ten 3700 5869 Busayri 840
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 12:32   #813
Postoje obje verzije hadisa, prevod koji je naveo Zmaj i ovaj arapski tekst koji je druga verzija. Ja sam inače čitao Zmajevu verziju dok ova druga je malo izmjenjena pa glasi:

Rekao je Allahov Poslanik a.s. na oprosnom hadžu: Hoće te li da vas obavjestim ko je mu'min tj. povjerenik? Onaj od koga su ljudski imetci i životi sigurni. A musliman je onaj od čijeg jezika i ruku su sigurni ostali muslimani. A mudžahid je onaj koji se bori protiv svoga ega u pokornosti Allahu. A muhadžir ili izbjeglica je onaj ko napusti pogreške i grijehe.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 12:38   #814
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
...

Na arapskom je, pa praktički bezvrijedno onima koji ne znaju arapski.
...
u biti nema se sta o islamu detaljno raspravljati ako ne znas arapski, ali pokusacu ti nabaviti i englesku verziju jer mi ocito bez razloga ne vjerujes - samo ne kontam kako ocekujes da drugi tebi vjeruju
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 12:55   #815
Quote:
Bosanski Zmaj kaže: Pogledaj post
u biti nema se sta o islamu detaljno raspravljati ako ne znas arapski,
Slično vele i za Bibliju da moraš poznavat staro-hebrejski ili staro-grčki za novi zavjet. Zastarjela nejasna Božja riječ, koji mogu tumačiti samo specijalizirani apologete razno-raznih posvađanih grana sekti i religija....

Quote:
ali pokusacu ti nabaviti i englesku verziju jer mi ocito bez razloga ne vjerujes
Nebitno što ja tebi ništa ne vjerujem. (Općenito je to moje iskustvo s religioznim apologetima.)

Lijepo sam ti objasnio da je to što si napisao vrlo plemenito, i da je šteta ako nisi u stanju jasno i precizno napisati izvor tog citata da svatko može provjeriti. Zar je meni draži Islam i istina od tebe, kad precizno navodim izvor hadisa i prijevod stručnjaka na engleskom?

Quote:
- samo ne kontam kako ocekujes da drugi tebi vjeruju
Ne očekujem uopće. Posebno ne od religijski nastrojenih.

Zato po pravilu napišem precizne izvore podataka.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 18:32   #816
Nije ti Zmaj teolog i što je još bitnije ovo ne spada u oblast teologije nego nauke o predajama što inače nema u drugim religijama. Islamska znanost djeli se na teološku, pravnu, o predajama i komentaru Kur'ana. Rijetki su učenjaci koji ovo sve objedine. Teologija se bavi dokazivanjem istina vjere, pravo metodom izvođenja propisa na osnovu kojih se gradi ono što je dozvoljeno, zabranjeno, pohvalno, pokuđeno i neutralno, predaje se bave njihovom autentičnošću, povodom izricanja, derogaciji i značenju teksta predaje, komentar Kur'ana bavi se načinom izgovora slova i riječi u Kur'anu, gramatikom arapskog, značenju riječi i rečenica, povodu objave i derogacijom. Tako npr. pođeš izvesti propis iz nekog hadisa a on ili je slab ili apokrifan ili derogiran te to izvlačenje pada u vodu. Isto tako sa ajetom ako je derogiran drugim ajetom. Naravno u izvođenju propisa, što Zapad najviše i zanima, nisu izvori samo Kur'an i sunnet nego i idžma ili jednoglasna saglasnost učenjaka jedne generacije i kijas ili analogija te ostali sekundarni izvori poput istihsana ili skrivene analogije, maslehatu-l-mursele ili opći interes, seddu zerrai ili preventiva, urf ili običaj itd.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 21:45   #817
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post


Može pitanje,ako nije indiskretno:
kada ti je,Elli, Tora i hebrew. Bible toliko prirasli srcu zašto si im okrenuo leđa?!
Ja sam za istinu pa i u ovom kontextu a istina je sam znas da Tora je baza i Islamu i Krscanstvu i u tom kontekstu komentiram ako nisi primjetio jer se provlaci teza ovde kako to nije tako.Kao i ostale metode koje je pomenuo onaj forumas gore su od proucavatelja Tore vec vidjeno.. ..A Toru ja volim proucavati radi razumjevanja kako se sile rasporedjuju putem
Hebrejskoga AlephBeta dok ortodoksija literalizma Tore me ne zanima pa to bi bilo to okretanje ledja sto si postavio pitanje.

Ako bi mi zivot bio u dobrom smjeru uhvatio bi se Arapskoga i Kurana na isti nacin jer nemam vremena za takav slozen pothvat.Mozda bi netko nakon toga postavio pitanje slicno tvojem meni?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 23:39   #818
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ja sam za istinu pa i u ovom kontextu a istina je sam znas da Tora je baza i Islamu i Krscanstvu i u tom kontekstu komentiram ako nisi primjetio jer se provlaci teza ovde kako to nije tako.Kao i ostale metode koje je pomenuo onaj forumas gore su od proucavatelja Tore vec vidjeno.. ..A Toru ja volim proucavati radi razumjevanja kako se sile rasporedjuju putem
Hebrejskoga AlephBeta dok ortodoksija literalizma Tore me ne zanima pa to bi bilo to okretanje ledja sto si postavio pitanje.

Ako bi mi zivot bio u dobrom smjeru uhvatio bi se Arapskoga i Kurana na isti nacin jer nemam vremena za takav slozen pothvat.Mozda bi netko nakon toga postavio pitanje slicno tvojem meni?
Jednom,podavno,smo se slžoili da je hebrew. Bible Knjiga puna mudrosti,jer sažima iskustvo jednog naroda,Jevreja, kroz dugih preko 1500 godina.To je ipak neponovljivo.
Jednom bilo,i ostalo zauvijek.
U Evanđelju Jošua je dosta toga rekao iz h. Bible,ali na nov nači,u duhu tog novog vremena.
Ali samu suštinu Isusove riječi,izgleda, nisu jasno razumjeli ni njegovi jarani ( apostoli),ili višeznaćno shvatili,a vrijeme je naslagalo mnogo slojeva tumaćenja Njegovih riječi.Vidi se iz pisanja i na ovom PFR.
Kako Pravi može biti kriv za krive? (sic!)

Zar Jošua nije rekao da nije došao da promjeni ni slovo h. Biblije,nego da je potvrdi i sprovede (sic!),ali ipak je izmijenio,izgleda, suštinu jevrej. Biblije,ili je to,po svoj prilici, uradio Savle,drugi Jošua.
Sada imamo što imamo!

Ja mislim ,za razliku na tvoje mišljenje,
da je i Tora i Evanđelje i Kuran od samoga Boga,da im je u konačnici u samoj suštini autor sam Jedini Bog ,pa zato moraju u svojoj suštini biti isti-Božja riječ,božja misao,jer Svevišnji svoju riječ ne mijenja,za razliku od njegova varljivog stvorenja.

Pa iz niza tvojih tekstova ovdje zapaža se da ti izučavanje Tore i Kabale pričinjava neko duševno zadovoljstvo,što mnogi zavide.Radost duše!

Pa i h. Biblija i Kuran su na istom,bratskom semant. jeziku,i možda bi ti ,na osnovu bogatog znanja Tore i h. Biblije,otkrio i neko suvremeno tumečenje semantike neke bizarne riječi iz ove druge Knjige!

Uspješno istraživaj Toru i Kabalu i otkrivanje dubljih slojeva postojanja,skrivene prirode ljudkog bića i tu mudrost donesi na svjetlo dana ovdje neukim forumašima!

K EEΦΦAA
ΛHHK K AA SSLLEEPPII TTK K AAČČ

Nije nužno razumjeti; dovoljno je obožavati.

Bog može biti od ilovače: obožavaj ga; postaće BOG.

Ne obaziremo se na ono što je nas stvorilo;
obožavajmo ono što mi stvaramo.
Stvarajte ništa drugo već BOGA!
To što nas potiče na stvaranje je naš istinski otac i majka;
stvaramo na našu vlastitu sliku koja je njihova.
Stvarajte zbog toga bez straha; jer ne možete stvoriti ništa što nije BOG


Zadnje uređivanje Bosniac1 : 11.09.2016. at 00:00.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 00:13   #819
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno kolika mržnja izbija iz tvojih riječi spram Židova od kojih su Muslimani i Kršćani maznuli tekstove i preradili,
Nisu oni maznuli i preradili njihove tekstove nego su im ih Židovi nametnuli.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 00:29   #820
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Nisu oni maznuli i preradili njihove tekstove nego su im ih Židovi nametnuli.
Na koji način?Kada i gdje i kako? Argumentacija !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.