Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2011., 00:01   #1
Sedam strahova - komentari

Tema je otvorena, navalite s komentarima. Pozvat ću se na Xibalbino otvaranje "Atlasa oblaka" i malčice odgoditi svoj komentar. Kako se to lijepo kaže? Da se novima dade prilika (tko god ti novi bili... ako uopće postoje iako se uredno prijavljuju).

Zasad ću ostaviti samo kratak citat koji fino oslikava Avdićevo stanje uma tijekom pisanja:

"Cinizam, ironija i sarkazam. Za šta služe? Kome trebaju? Kakva korist od njih? Ko ih izmisli?
Nizašta, nikom, nikakva, jebo mu ja mater!"
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 00:52   #2
Nakon što sam drugi put pročitao "Sedam strahova", moram zaključiti da mi je drago da je izbor pao na njega. Iako sam znao kako će se (okvirno) stvari rasplesti, roman sam s velikim zanimanjem čitao od početka do kraja i uživao čak više nego prvi put. Znate onaj tip knjige kod koje svako malo treba stati s čitanjem da bi se dulje uživalo u ponekoj dubokoj misli, fino formuliranom osjećaju ili naprosto da bi se produljio čitateljski užitak? E, ovo je takva knjiga. A tako nenametljiva i nepretenciozna. Žao mi je što nije dobila zasluženu medijsko-čitateljsku pažnju (osim što je ušla u finale za te godine namještenu nagradu Jutarnjeg lista - ali to je već druga priča) jer se po mom skromnom mišljenju radi o vrhunskoj književnosti koja nadilazi uratke nekih puno razvikanijih inozemnih autora. Vidim da su ga mnogi i u klubu odlučili preskočiti, ali to je njihov gubitak (bktr, neka te ne preplaši onih 15 stranica ekavice, ima to svoj razlog).

Budući da komentiram prvi, krenut ću od radnje. Naš pripovjedač nakon 9 mjeseci i 3 dana (ovo je samo jedan primjer zanimljive numerološke simbolike kojom je roman prožet) depresije provedene u stanu ponovo se rađa / uskrsava i izlazi u svijet, a on je pokriven debelim snijegom koji je "dosadio čak i djeci". Sunca nema i scenografija se savršeno poklapa s melankoličnom atmosferom koja vlada od prve stranice. Sad mi pada na pamet simbolika čitavoga grada (zemlje, regije...) zamrznute u vječnom trenutku bespomoćnosti i besperspektivnosti. Paradoksalno, čitavo vrijeme je prisutna i nekakva toplina zbog koje roman ni u jednom trenutku ne postaje istinski depresivan.

Našem junaku (za kojeg kasnije skoro saznajemo da se zove Besim, što znači "nasmijan" - jedna od rijetkih autorovih ironija) na vrata kuca Mirna, kći njegova u ratu nestalog kolege Alekse, donosi mu Aleksin dnevnik i moli pomoć u potrazi. Dakle, na razini radnje dva su pitanja koja stvaraju napetost: 1. Što se dogodilo s Aleksom?, 2. Što je pripovjedač napravio da ga je žena napustila? Oba raspleta su moćna, a na njih ću se vratiti kasnije.

Sjajan začin romanu predstavljaju nadnaravni elementi koji se nadopunjuju s onim svakodnevnima. Od nasmijanog duha Perkmana čak su mi moćniji duhovi slijepih konja koji su čitav život proveli u mraku rudnika. Kod nekih motiva padao mi je na pamet Kafka (čovjek s krvavim očima koji u tuđem stanu bdije i čeka da iz zatvora izađe čovjek koji mu je u ratu pobio obitelj), kod nekih David Lynch (scene snova, privatna soba braće Pegaz). Iako "Sedam strahova" striktno gledano nije ratni roman, rat je sveprisutan, a njegovo gotovo usputno spominjanje zapravo je efektnije od otvorenog prikaza strahota. Sve je implicitno. Svi znaju, ali šute. Ako netko i ne zna, ne želi saznati. Nema krvavih detalja, ali time ono suptilno natuknuto postaje još strašnije. Pogotovo s vještom uporabom kontrasta, najčešće u izboru lokacija. Muzička škola kao mjesto mučenja srpskih civila i zarobljenika. A preko puta vrtić. Kratak citat: "Zamislio sam kako stražar na ulazu posmatra dječiju igru, puši cigaru i vrti ključeve oko prsta dok mu kolege u podrumu tuku zarobljenike." Ili još snažnije: nekadašnji površinski kop rudnika koji je služio za likvidacije, pretvoren u deponij. Pod naslagama smeća i snijega trune ono što su nekoć bili ljudi. Ljudi svedeni na smeće.

Ključno pitanje romana je, rekao bih, pitanje krivnje. Zaključak glasi: striktno gledano, svi su krivi, nitko nije nevin. Ne odnosi se to samo na ratna zbivanja, nego i na mirnu konzumerističku svakodnevicu. Citat: "Svi traže najlakši način da dođu do lijepih predmeta. Baš ih briga što ljudi koji im ispunjavaju želje rade kao robovi, što umiru od čudnih bolesti, što ih izjedaju hemikalije, guši zagađen zrak... Svjesno plaćaju da drugi za njih ubijaju, muče, ponižavaju ljude..."

Ipak, iako roman suočava čitatelja sa onime s čime se teško suočiti, s onime što se prešućuje, opći ton nije osuđivački. Između ostalog, eksplicitnim ograđivanjem od ironije, sarkazma i cinizma, autor ne odustaje od čovjeka (u koje su, recimo, u Aleksinom dnevniku čak i golubovi izgubili povjerenje). Doduše, čini se da taj čovjek odustaje od samoga sebe i drugih. To je druga velika tema - usamljenost i otuđenje. Skoro svi likovi pate zbog gubitka: Aleksa, Ahmed, Mirna, pripovjedač (a način na koji je upropastio brak stvarno je zanimljiv).

Napisat ću još ponešto o braći Pegaz i prikazu zla, ali ne sad. Ionako je ispalo predugačko. Dat ću priliku drugima.

Usput, kako ste protumačili kraj romana (fabularnog dijela)? Jasno je čiji su koraci, ali kakav je ugovor potpisao s Pegazima? Faustovska prodaja duše ovdje mi se ne uklapa. Imam teoriju, ali i s njom ću pričekati.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 01:09   #3
Zaintrigirao si me.

Kad mi se raščisti gužvetina s poslom, posudit ću "Sedam strahova" i pročitati roman.

Možda je onda bolje da ne čitam daljnje komentare.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 08:44   #4
Thumbs up

Slučajno sam saznala za ovaj vaš klub, oduševila se i već sutradan posudila u knjižnici knjigu. I nekako, nisam odmah počela, druge su se progurale i knjiga ostala netaknuta. I onda jučer, sjetim se i uzmem preko volje i, kako sam počela, progutala sam 50ak stranica s osmijehom od uha od uha! Takvu dobru "susjedsku" književnost već dugo nisam čitala! Stil, atmosfera, toplina, blagost, promišljenost i - što je jako bitno, a spomenuto gore - nepretencioznost. Književnost za pokriti se i ušuškati, kako volim reći. Jedva čekam danas da nastavim! Hvala za preporuku!
breeeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 17:39   #5
Samo prijavljujem da sam pročitala knjigu sinoć.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 13:52   #6
Još uvijek nisam napisala komentar jer ne znam što da napišem.
Nije mi knjiga loša, ali nije to tip priče koja me obara s nogu.
Sviđa mi se realan prikaz depresivnosti, sivila, usamljenosti... tj. vrlo stvarno i slikovito je to prikazano kroz opis glavnog lika i njegove okoline... ali više od toga nisam pronašla "za svoju dušu".
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:48   #7
Pročitala sam knjigu u jednom danu i oduševila me.
Sve mi se sviđa, od brutalne realnosti do bosanskog humora... ima par citata koje ću si rado izvaditi iz knjige i upisati u svoju privatnu bilježnicu mudrosti, jer neke rečenice su ispisane kao da iz njih svaki pojedini čitatelj izvuče neki samo sebi svojstven, osoban zaključak....
Imam hrpu citata koji su mi odlični i nad kojima sam se u vrijeme čitanja zamislila... evo jedan od njih kada autor priča o Švedskoj i ideji preseljenja " Piće jest skupo, ali inače smatram da nešto ozbiljno nije u redu sa zemljama u kojima je alkohol jeftin."
Knjigu sam pročitala odjednom i više-manje dojmovi mi se još nisu slegnuli, a mislim da sam nekim detaljima dala premalo pažnje.... tako da bi bilo idealno da je pročitam još jednom. Jedino ne znam dali je pravi odgovor kroz ovaj tjedan ili npr. za godinu dana (možda tada steknem neku novu perspektivu).
Matahari is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:16   #8
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Još uvijek nisam napisala komentar jer ne znam što da napišem.
Nije mi knjiga loša, ali nije to tip priče koja me obara s nogu.
Sviđa mi se realan prikaz depresivnosti, sivila, usamljenosti... tj. vrlo stvarno i slikovito je to prikazano kroz opis glavnog lika i njegove okoline... ali više od toga nisam pronašla "za svoju dušu".
Baš sam primjetila da uopće nisam napisala komentar a pročitala sam knjigu u zadanom roku.
Slažem se (opet) s bktr...
Svidjelo mi se i ovo što spominju zgdust i Matahari - svako malo naiđeš na duboke misli, koje se isplati upisati u knjižicu mudrosti.
No prošlo je 3 mjeseca nakon čitanja, i moram priznati da nisam baš zapamtila puno - u sjećanju su mi iz nekog razloga najviše ostali braća Pegaz, točnije njihovo odrastanje...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.