Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za uvođenje poreza na nekretnine?
Da 9 10.98%
Ne 73 89.02%
Glasovatelji: 82. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2012., 10:04   #1
Porez na nekretnine (zbirna tema)

Linic je kao napravio prijedlog zakona o porezu na nekretnine o kome smo imali velike diskusije na ovom forumu, a i u javnosti uopce. Ono sto mene cudi je da se Linic jos uvijek nije odlucio iznjeti nikakve brojeve u javnost.

Taj se zakon pise u tajnosti i ako nesto i bude u stampi, to su cista nagadjanja koja se strahovito razlikuju po iznosima.

Zanima me sto mislite o toj praksi. Ne o zakonu za koji imamo temu, nego o praksi da se jedan zakon koji definitivno ima utjecaj na vecinu biraca, koji im je definitivno vazna stavka u zivotu,, da se taj zakon donosi tajno, bez javne rasprave, bez pitanja biraca sta oni zele, bez da uopce biraci imaju pravo ista cuti o zakonu dok isti ne stupi na snagu?

Meni je to poraz demokracije i Linicevo sramotno ponasanje iza kojeg ocito stoji i SDP. Da li je SDP odlucio pokazati nam da se ne razlikuje bitno od HDZ-a? Da li je SDP izgubio povjerenje u demokratske procese? Ili se radi o tome da je veci interes skupit lovu u drzavnu blagajnu i teze je oduzet nekome dio proracuna nego smanjit proracun? Je li SDP zaboravio da smo ih birali kako bi donjeli promjene, incl. smanjenje drzavne potrosnje? A opet, donose nam nove zakone, te ih jos bezobrazno donose u tajnosti.

Po mom misljenju ako je zakon i malo vece opterecenje od komunalne naknade trebali bismo imati referendum u kome bi glasaci morali odluciti da li ga zele ili zele smanjenje drzavnog proracuna. Ova bezobrastina u kojoj debeloguzi politicari uvijek najbolje prodju premasuje svaku mjeru.
katra46 is offline  
Old 30.10.2012., 10:19   #2
Kakve veze ima kako se zakon piše,nakon prijedloga istoga kreće javna rasprava,a ne u tijeku pisanja...

Koliko znam,tako je sa svim zakonima...
McAucliffe is offline  
Old 30.10.2012., 10:32   #3
Zakon je napisan. Javne rasprave nema nego stoji torpedo u cijevi i ceka kad ce pogodit gradjane.
katra46 is offline  
Old 30.10.2012., 10:41   #4
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Zakon je napisan. Javne rasprave nema nego stoji torpedo u cijevi i ceka kad ce pogodit gradjane.
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Taj se zakon pise u tajnosti...
Daj se odluči više što je zapravo točno pa da krenemo od te točke.
redpigscanfly is offline  
Old 30.10.2012., 10:52   #5
ništa prije 1.1 2014
laser is offline  
Old 30.10.2012., 11:14   #6
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Ne o zakonu za koji imamo temu, nego o praksi da se jedan zakon koji definitivno ima utjecaj na vecinu biraca, koji im je definitivno vazna stavka u zivotu,
Ima i zakon o pdv-u pa te nitko ništa ne pita a još manje da uzme u obzir tvoje ili moje mišljenje.Uključujući i sve propise za donošenje bilo koje vrste harača.Mirno spavaj i pusti Linića da misli jer će nam bit kako drugi kaže tj.izglasa.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 30.10.2012., 11:54   #7
Super princip. Tako mozemo staviti Gadafija da nam donosi zakone, ima veze s demokracijom ko i sadasnja sarada.
katra46 is offline  
Old 30.10.2012., 19:18   #8
Oni koje si na demokratski način izabrao odlučuju o zakonu (većina dakako).Da nije tako ne bi bilo ni jednog zakona jer je uvijek netko od građana protiv nekog zakona u cijelosti ili neke njegove odredbe.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 31.10.2012., 15:31   #9
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Super princip. Tako mozemo staviti Gadafija da nam donosi zakone, ima veze s demokracijom ko i sadasnja sarada.
Na žalost Gadafija više nema ! Radio sam u Libiji dok je bio predsjednik ! Protiv režima u Hrvatskoj kojeg čine ; Vlada , Sabor i Predsjednik , kad je riječ o zakonima , možemo ići jedino sakupljanjem 10 % potpisa birača kojim bi natjerali zastupnike ( koje nismo mi izabrali ) da raspišu referendum o prijedlogu zakona !

Tada bi sivkić mogao na demokratski način biti ZA ili PROTIV !
Đuro Japaric is offline  
Old 31.10.2012., 21:13   #10
Linić sere da su ga upropastili u javnosti, navodno bogataši. I da sada mora potrošiti još tri mjeseca objašnjavati ljudima taj zakon.

Pa, molim ministre, izvolite. Krenite i recite nam:
1. Tko će biti obveznici tog zakona,
2. Kako će se provoditi uz stanje naše gruntovnice. Hoćete li koristite katastarske podatke. Ako da, zašto?
3. Kolike će biti stope poreza? Koja će biti izuzeća, ako će ih biti?
4. Kome će ići prihodi od poreza - središnjoj državi ili lokalnoj upravi i samoupravi? Ako će ići lokalnoj razini, što će biti sa komunalnih doprinosima i ostalim porezima koji osnovu imaju u vlasništvu na nekretinama?
5.
6.
7.
Ima mnogo dobrih pitanja koja javnost postavlja. I zaslužuju fer i iskrene odgovore. Ako ih nemate, i ako ih ne želite podijeliti sa javnošću, onda ne serite da vam podmeću. Vi ministre Liniću imate komunikacijski problem!

A sastoji se od toga da ne komunicirate ništa. Odnosno, onda kada komunicirate, to su naklapanja, dvosmislenosti, a ne jasni planovi koji se mogu predstaviti javnosti i uobličiti u prijedlog zakona.

Sam Linić provodi kampanju naklapanja o porezu na nekretnine, umjesto kvalitetne rasprave. On je taj koji bi ju trebavo voditi i usmjeravati! A sad su odjednom neki fantomski BOGATAŠI krivi za njegov komunikacijski problem.
Noćobdija is offline  
Old 31.10.2012., 22:40   #11
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Zakon je napisan. Javne rasprave nema nego stoji torpedo u cijevi i ceka kad ce pogodit gradjane.
A ponekad se torpedo vrati i pogodi onoga koji ga je lansirao.
felixx is offline  
Old 01.11.2012., 09:12   #12
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post

Sam Linić provodi kampanju naklapanja o porezu na nekretnine, umjesto kvalitetne rasprave. On je taj koji bi ju trebavo voditi i usmjeravati! A sad su odjednom neki fantomski BOGATAŠI krivi za njegov komunikacijski problem.
Mene upravo zapanjuje koliko malo je medijske pozornosti usmjereno na taj novi porez. Koliko je neznatna reakcija javnosti.
A Linić već viče - ' 'to je vuk, to je vuk'!

Način na koji se porez prezentira (kao porez na bogate) je jedan potpuno ideološki koncept primjereniji prošlim vremenima. Nemojte mi sad o tome kako ga druge države imaju, jer imaju potpuno drugačiji porezni sustav.
Činjenica da bi uvođenje ovakvog poreza trebalo biti isključivo dio jedne sveobuhvatne porezne reforme.
Takvu poreznu reformu ne treba provoditi u ovoj krizi.

Porez ne sigurno odgođen zato jer nitko u poreznoj upravi nema baš nikakvu ideju kako ga stvarno provesti u praksi.
A za iole kvalitetnu provedbu porezna uprava trebala bi u slijedećih godinu-dvije zaposliti nekoliko tisuća novih, kvalitetnih ljudi, a takvih jednostavno nema u RH koji bi taj posao i htjeli raditi.
felixx is offline  
Old 01.11.2012., 13:14   #13
Tko je od vas gore koji se upuštate u imaginarne rasprave vidio prijedlog zakona pa da može, ne EMOTIVNO nego argumentima raspravljati. Pojedinci otvaraju teme u silnoj želji da se pljuje po ovoj vladi. Ima li itko KONKRETNE podatke? Ajde Katra, konkretno!
leo4 is offline  
Old 01.11.2012., 13:48   #14
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Tko je od vas gore koji se upuštate u imaginarne rasprave vidio prijedlog zakona pa da može, ne EMOTIVNO nego argumentima raspravljati. Pojedinci otvaraju teme u silnoj želji da se pljuje po ovoj vladi. Ima li itko KONKRETNE podatke? Ajde Katra, konkretno!
Ja taj prijedlog zakona, a niti njegov nacrt, nisam vidio. To je zato jer ako i postoji, on nije objavljen. A nije objavljen zato jer to Linić ne želi.

Sve dok Linić ne objavi bilo što o tom zakonu - a sam najavljuje da će s tim zakonom ići, da je taj zakon važan, da postoje važni ekonomski, socijalni, pa čak i svjetonazorski momenti da se on donese - on sam najviše doprinosi naklapanjima.
Noćobdija is offline  
Old 01.11.2012., 13:57   #15
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
A nije objavljen zato jer to Linić ne želi.
Skupa sa ostatkom rodbine (20) ni sam nema pojma što želi osim jednoga a to je da što duže ostanu na vlasti.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 01.11.2012., 14:03   #16
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
Ja taj prijedlog zakona, a niti njegov nacrt, nisam vidio. To je zato jer ako i postoji, on nije objavljen. A nije objavljen zato jer to Linić ne želi.

Sve dok Linić ne objavi bilo što o tom zakonu - a sam najavljuje da će s tim zakonom ići, da je taj zakon važan, da postoje važni ekonomski, socijalni, pa čak i svjetonazorski momenti da se on donese - on sam najviše doprinosi naklapanjima.
Ima li itko saznanja da se neki zakon pisao „pomoću“ želja građana ili javnom raspravom. Zakon, nacrt zakona kada dobije „formu“ ide u sabor na prvo, drugo, treće čitanje i uz prihvaćanje ili odbijanje ispravaka i dopuna dobiva konačnu formu i biva preglasavanjem zastupnika donesen ili odbijen. Sve druge filozofije su bez osnove i ne vidim o ćemu ovdje pojedinci raspravljaju. Možda me memorija slabo služi ali pojedinci sigurno „znaju“ koja vlada je pri pisanju zakona koristio konzultacije pleba. Siguran sam da kritičari ove vlade imaju argumente za kritiku, ili su to samo emocije!
leo4 is offline  
Old 01.11.2012., 14:13   #17
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
...Ima li itko saznanja da se neki zakon pisao „pomoću“ želja građana ili javnom raspravom. Zakon, nacrt zakona kada dobije „formu“ ide u sabor na prvo, drugo, treće čitanje i uz prihvaćanje ili odbijanje ispravaka i dopuna dobiva konačnu formu i biva preglasavanjem zastupnika donesen ili odbijen. Sve druge filozofije su bez osnove i ne vidim o ćemu ovdje pojedinci raspravljaju. Možda me memorija slabo služi ali pojedinci sigurno „znaju“ koja vlada je pri pisanju zakona koristio konzultacije pleba. Siguran sam da kritičari ove vlade imaju argumente za kritiku, ili su to samo emocije!
lijepo si to rekao, dabome.
porez, da ne bude zabune, je legalizirano nasilje koje država provodi nad imovinom građana. vidjeli bismo koliko bi poreza bilo plaćeno kad bi se ubirali na dobrovoljnoj osnovi
ja govorim o ovoj vladi - kojoj sam dao glas na prošlim izborima. pa neka mi se i kaže da serem ili trolam.
a kad govorimo o novom poreznom obliku, dakle o zakonu koji nama građanima izbija novce izravno iz džepa, onda se očekuje od ministra da pita te građane što o tome misle. neka im on kaže što ih čeka, i neka čuje njihova pitanja. što ih dulje bude čekao i što se dulje bude suočavao s odgovorima - bit će mu teže. neka. ono što brine je njegov diskurs: "ovo moje je super, samo su me dočekali na nož bogataši". ma nemoj, vidjet ćeš kad te bude pitala hrvatska sirotinja - ako bude plaćala više poreza nego do sada.
Noćobdija is offline  
Old 01.11.2012., 14:32   #18
Jedina stranka koja se u predizbornoj kampanji otvoreno zalagala za smanjenje poreznih opterećenja i to učinila bitnim dijelom programa, HSLS, nije dobila niti jedan mandat. Građanstvo je time poslalo poruku da ga ne smetaju visoki porezi, pa sada nema mjesta čuđenju.
stil21 is offline  
Old 01.11.2012., 16:35   #19
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Ima li itko saznanja da se neki zakon pisao „pomoću“ želja građana ili javnom raspravom.
A možda da za promjenu konačno jedanput pristupimo pametnom pisanju nekog zakona koji će se moći provoditi u praksi? Koji neće u kratkom roku doživjeti gomilu izmjena i biti ukinut?



Niti sam Linić još nema ideju kako bi taj zakon trebao izgledati. Ima samo parolu 'Porez bogatima!' To mi dođe nešto kao ' Uništimo kulake!'.

Puštaju probne balone, nekakve prijedloge sa idejama što i kako bi se oporezivalo. A pola tih prijedloga je krajnje diskutabilno jer su vjerojatno u suprotnosti sa Ustavom i postojećim zakonima.
Možda je nešto od toga i novinarska spekulacija, ali dvojim da je tako. Da imaju osmišljen prijedlog, dali bi ga u javnost.

Sad još i Zoki baca fore da se 'ne smije dodatno opteretiti srednji sloj', i 'da se ne smije povećati porezno opterećenje'.
Koje budalaštine.

Quote:
Zakon, nacrt zakona kada dobije „formu“ ide u sabor na prvo, drugo, treće čitanje i uz prihvaćanje ili odbijanje ispravaka i dopuna dobiva konačnu formu i biva preglasavanjem zastupnika donesen ili odbijen.


Evo počeo je 11. mjesec. Nema još niti 'N' od nacrta. Da ga i objave u slijedeća dva tjedna, bi li stigao na sjednicu Sabora do Nove godine?
Pa onda bar mjesec rasprave, pa drugo čitanje, pa opet treće čitanje - I onda izglasaš Zakon, ali nitko nema pojma kako ga provoditi u praksi.
A i nema ga tko provoditi.


A Linić je htio da ide od Nove godine?
felixx is offline  
Old 02.11.2012., 09:48   #20
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Jedina stranka koja se u predizbornoj kampanji otvoreno zalagala za smanjenje poreznih opterećenja i to učinila bitnim dijelom programa, HSLS, nije dobila niti jedan mandat. Građanstvo je time poslalo poruku da ga ne smetaju visoki porezi, pa sada nema mjesta čuđenju.
Građanstvo je skužilo da se neće imat odakle financirat pa zato nije ni glasalo za njih.Ne smetaju toliko građane visoki porezi nego način na koji način se troše.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.