Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2013., 21:02   #81
Svaka čast na elaboratu

Jedna mi stvar nije jasna:
Zašto ste aplicirali za State Sponsorship (platili dodatno i ograničili se na WA) kad ste imali bodova za Independent
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 22:14   #82
Quote:
ajadrijevic kaže: Pogledaj post
160 kn Porezna - godišnji izvodi plaća za 4 godine
Pozdrav i hvala na detaljnom opisu.
Sve do sada sam nalazio da su ljudi dizali liste iz firme, ovo je prvi put da vidim poreznu i čini mi se kao elegantno rješenje.
Pitanje vezano za quote-ano tko izdaje, lokalna porezna ili neka viša instanca.
martinUau is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 08:49   #83
Quote:
martinUau kaže: Pogledaj post
Pozdrav i hvala na detaljnom opisu.
Sve do sada sam nalazio da su ljudi dizali liste iz firme, ovo je prvi put da vidim poreznu i čini mi se kao elegantno rješenje.
Pitanje vezano za quote-ano tko izdaje, lokalna porezna ili neka viša instanca.
Moje je iskustvo da su bili dovoljni izvadci za zadnje 4 place, a usotalom PK karticu ti ima firma i moze ju isprintati, tako da nema smisla placati, a ako firma ne postoji vise onda daj zadnjih par izvoda i to je to.

Mene nisu trazili poreznu od zadnjih par godina
kinimod123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 10:10   #84
kinimod,

Koliko ti je vremana prošlo od invite-a? Ima li kakvih naznaka kad će ti odobriti vizu?
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 11:39   #85
Quote:
Frrrantic kaže: Pogledaj post
kinimod,

Koliko ti je vremana prošlo od invite-a? Ima li kakvih naznaka kad će ti odobriti vizu?
Ima naznaka da cekam rezultate zdravstvenog

I po iskustvima sa stranih foruma pitaj boga kada ce to biti, CO nam je rekao da ga kontaktiramo za cca 3 tjedna da vidimo gdje je to.
Bumo vidli kak bude taj medical zavrsil, nadam se da nebude bilo problema.
kinimod123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 13:38   #86
Quote:
ajadrijevic kaže: Pogledaj post
Uglavnom supruga je nositelj vize, diplomirala je 2006. na dvogodišnjem fakultetu za 'Hotelski management' u Opatiji i po našem novom bolonjskom sistemu priznata joj je titula Bachelor (prvostupnik) ekonomije. Kao 'Project Administrator' radila je u građevnskoj firmi od 2004-2005, nakon čega se zaposlila u poznatoj firmi u industriji hrane i pića (od 2006 do danas). Psihološke pripreme započeli smo u 3. mjesecu 2012. godine, a tek početkom 2013. godine krenuli smo u realizaciju i sakupljanje papira.

Korak 1. Skill assessment za 'Program or Project Administrator'.

Assessment authority za ovaj skill je Vetassess. http://www.vetassess.com.au

24.2.2013. Online aplikacija za skill – plaćanje karticom 710 AUD. Sami skill assessment i priznavanje obrazovanja košta 630 AUD, ali mi smo tražili i procjenu relevantnog zaposlenja/iskustva kao Project Administrator što smo platili dodatnih 80 AUD. Vetassess prima samo kreditne kartice VISA i MasterCard (VISA Electron i slične debitne kartice ne primaju).
25.2.2013. Svi dokumenti poslani UPS-om (Overseas Express). Težina oko 400 grama. Cijena 300 kn
28.2.2013. Dokumenti su stigli u Vetassess u Melbourne
1.3.2013. Vetassess nas obavještava da su dokumenti zaprimljeni
15.3.2013. Skill assessment završen - pozitivno!! Pošto je supruga trudna tražili smo žurni postupak (ne plaća se dodatno) zbog stresa, bla bla. Inače skill assessment kod Vetassesa traje oko 2-3 mjeseca ako su svi dokumenti poslani ispravno.

Naši troškovi za dobivanje skilla:
100 kn Prijepis ocjena sa fakulteta
160 kn Porezna - godišnji izvodi plaća za 4 godine
400 kn Javni bilježnik - ovjere originala
1220 kn Sudski tumač Marta - ovjereni prijevodi (sa popustom na količinu). Inače www.marta.hr je za svaku preporuku i svakako unaprijed dogovorite cijenu
4360 kn Vetassess Skill Assessment
300 kn UPS poštarina za Vetassess
---------------------------------
6540 kn Skill total


Korak 2. IELTS u međuvremenu dok smo čekali skill assessment

1.2.2013. Pripremni tečaj za IELTS u Zoni Znanja (Zagreb – kod Džamije) www.zona-znanja.hr Cijena 990 kn preko Ponude dana www.ponudadana.hr, redovna cijena je dvostruka. Trajanje: 36 sati.
5.3.2013. IELTS Workshop u British Councilu u Palmotićevoj. Cijena 100 kn. Trajanje 4 sata.
9.3. 2013. Polaganje IELTS-a (Listening, Reading, Writing) u osnovnoj školi u Varšavskoj pošto je broj prijavljenih prešao kapacitet British Council-a u Palmotićevoj.
12.3.2013. Speaking dio za ljude koji su iz Zagreba. Ljudi koji nisu iz Zagreba polagali su Speaking isti dan nakon pismenog dijela što je logično
22.3.2013. Rezultate IELTS-a dobili smo točno 13 dana nakon polaganja pismenog djela.

6.5 Listening
6.5 Reading
6.0 Writing
7.0 Speaking
------------------
Overall 6.5

Ova Overall ocjena za vizu uopće nije bitna, jer DIAC gleda najlošiji modul što je u našem slučaju šestica (6) iz Writing-a. Šestica (6) je ujedno i minimalna IELTS ocjena potrebna za dobivanje vize (189 i 190) i za ocjenu 6 se ne dobivaju 'nagradni' bodovi.
Sedmica (7) nosi 10 bodova, a osmica (8) 20 dodatnih bodova i mislim da je upravo na IELTS-u najlakše/najbrže skupiti dodatne bodove iako je to dosta individualno. Npr. netko će prije odraditi dodatnu godinu na poslu nego dobiti sedam (7) iz IELTS-a.

Naši troškovi za polaganje IELTS-a.
990 kn Zona znanja - priprema za IELTS
100 kn British Council IELTS Workshop
1500 kn IELTS
---------------------------------
2590 kn IELTS total



Korak 3. Submitanje EOI (SkillSelect) – 27.3.2013.

Uvjet za submitanje EOI (iskaz interesa) na Skill Selectu je odobren skill, položen IELTS tako da svaki modul dobijete minimum šest (6) i trebate proći bodovni prag (trenutni prag je 60 bodova).
Moram naglasiti da svi podaci u EOI moraju biti točno claimani, jer u suprotnome može doći do odbijanja vize, pa čak i zabrane aplikacije iduće 3 godine.

U SkillSelectu također birate tipove viza za koje se prijavljujete. Možete pokazati interes za više viza (npr. 189, 190 i 489 istovremeno).

Mi smo u EOI izabrali samo vizu 190 i samo Western Australia (iako smo i na ACT skill listi - Canberra). Vi se u svakom trenutku možete vratiti u svoj EOI i promjeniti svoj iskaz interesa (pod uvjetom da niste dobili INVITATION, jer se tada onemogućavaju izmjene).

Claimali smo sljedeće bodove:
25 bodova GODINE
15 bodova OBRAZOVANJE (Vetassess je izjednačio hrvatski Bachelor sa Bachelorom po AQF sistemu – Australian Qualification Framework)
15 bodova ZAPOSLENJE (Vetassess je priznao da supruga u zadnjih 10 godina ima 9 godina zaposlenja koje je relevatno skillu Project Administrator)
0 bodova IELTS
5 bodova State sponsorship (Western Australia)
-------------------
60 bodova TOTAL


Korak 4. State sponsorship - WESTERN AUSTRALIA – 200 AUD

Uvjet za submitanje WA State sponsorhipa je da imate skill koji je na njihovoj listi http://www.migration.wa.gov.au/skill...sindemand.aspx i da ste submitali prijavu na EOI (SkillSelect).

28.3.2013. Submitana aplikacija za WA SS.
Uglavnom, pitaju zašto želite u WA, koliko novca ćete donijeti (ne treba im dokaz), koliko će vas košta preseljenje, u koji grad namjeravate doseliti, mogućnost zaposlenja u WA itd. Uglavnom neki normalni research koji ćete napraviti i bez njih. Ovdje su točna pitanja za WA SS aplikaciju: http://www.migration.wa.gov.au/skill...questions.aspx
04.04.2013. Iz WA su nas kontaktirali sa ne baš lijepim mailom u stilu da se prizna samo radno iskustvo poslije faksa, sto bi značilo da nemamo 15 bodova za staž nego 10, šta znači da nemamo ni 60 za proći granicu nego 55 itd. bla bla. Uglavnom za skill 'Project administrator' u radno iskustvo se broji i iskustvo prije zavrsenog faksa što smo 100 puta pročitali na Vetassess stranici. Ovo je razlog zašto je dobro imati pismenu preporuku/mišljenje od assessment authorty-ja, jer claimati bodove iz glave, jer misliš da ih imaš može za posljedicu imati odbijanje vize zbog overclaimanja bodova. Uglavnom posali smo outcome letter od Vetassessa i sve je bilo OK.
04.04.2013. isti dan smo im poslali cijeli Vetassess outcome letter
05.04.2013. WA state sponsorship ODOBREN! Odmah su nam poslali kratki 'ugovor' sa našim obavezama (trebali bi živjeti minimum 2 godine u WA, popunjavati nekakve upitnike svakih pola godine itd.)
05.04.2013. isti dan smo potpisali i vratili 'ugovor' u WA u Perth
08.04.2013. imamo INVITATION u SkillSelectu!!

Troškovi za WA state sponsorship:
1270 kn WA SS total


Korak 5. Aplikacija za vizu
Trenutno skupljamo ostatak papira da možemo aplicirati za vizu 190. A treba i pripremiti karticu za trošak od 3060 AUD
DIAC prima VISA, MasterCard, American Express i još neku meni nepoznatu.


Korak 6. IELTS – secondary applicants
Mislio sam ići 16.5. na IELTS, ali sve mi se čini da će to biti 22.6. Znači svi sekundarni aplikanti stariji od 18 godina moraju položiti sve IELTS module sa minimalno 4.5 ili plaćaju 2. ratu za vizu u iznosu od 4250 AUD.



Nadam se da će netko imati koristi od ovog gore napisanog, a ako imate kakvih pitanja slobodno pitajte. Sve promjene koje se dogode javim…

Puno hvala na iscrpnom i korisnom izvjestaju! Sretno na IELTS-u!
West of the Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 21:04   #87
Quote:
Frrrantic kaže: Pogledaj post
Svaka čast na elaboratu

Jedna mi stvar nije jasna:
Zašto ste aplicirali za State Sponsorship (platili dodatno i ograničili se na WA) kad ste imali bodova za Independent
Skill 'Program or Project Administrator' nalazi se na SOL2 listi što znači da s tim skillom nije moguće aplicirati za Independent vizu 189. Znači od permanentnih viza ostaje ti State sponsorship 190 viza.
Skill Project Administrator koji supruga ima traži se samo u dvije države: WA i ACT, a mi smo izabrali WA i Perth.
Uvjet da moraš živjeti dvije godine u državi koja ti da sponzorstvo je samo moralne obaveze i dosta ljudi preseli u drugu državu prije tog isteka od dvije godine bez ikakvih posljedica. Na SkillSelectu za vizu 190 piše da je to permanentna viza za cijelu Australiju što je najvažnije...

A na kraju krajeva za vizu 189 imali bi 55 bodova, jer smo 5 dobili na račun State sponsorshipa
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 21:17   #88
Quote:
martinUau kaže: Pogledaj post
Pozdrav i hvala na detaljnom opisu.
Sve do sada sam nalazio da su ljudi dizali liste iz firme, ovo je prvi put da vidim poreznu i čini mi se kao elegantno rješenje.
Pitanje vezano za quote-ano tko izdaje, lokalna porezna ili neka viša instanca.
Supruga je na poreznoj izvadila potvrde samo za one godine za koje nije mogla dobiti IP obrazce, jer ako se ne varam IP obrasci čuvaju se oko 5 godina. Tako da smo za period od 2004-2007 poslali te potvrde sa porezne, a za period od 2008-2013 poslali smo godišnje IP obrasce. Znači ove potvrde sa porezne trebati će samo oni koji dokazuju plaćen radni staž stariji od 5-6 godina, a nemaju sačuvane stare IP obrasce
Možda te zbunilo to što sam na popis stavio smo one dokumente koje smo platili...
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 21:20   #89
Quote:
West of the Sun kaže: Pogledaj post
Puno hvala na iscrpnom i korisnom izvjestaju! Sretno na IELTS-u!
Hvala
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 21:28   #90
Quote:
ajadrijevic kaže: Pogledaj post
Skill 'Program or Project Administrator' nalazi se na SOL2 listi što znači da s tim skillom nije moguće aplicirati za Independent vizu 189. Znači od permanentnih viza ostaje ti State sponsorship 190 viza...

A na kraju krajeva za vizu 189 imali bi 55 bodova, jer smo 5 dobili na račun State sponsorshipa
Aha, kužim ovo prvo, radi CSOL liste

Još jedno pitanje za ovo drugo:
Zar nisi napisao da ti na kraju ipak priznaju tih 5 bodova i da s njima imaš 60? + 5 bodova za state sponsorship = 65 bodova?
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 23:20   #91
Quote:
Frrrantic kaže: Pogledaj post
Aha, kužim ovo prvo, radi CSOL liste

Još jedno pitanje za ovo drugo:
Zar nisi napisao da ti na kraju ipak priznaju tih 5 bodova i da s njima imaš 60? + 5 bodova za state sponsorship = 65 bodova?
Samo da razjasnimo... CSOL lista je lista koja se sastoji od SOL1 i SOL2 liste. Za vizu 189 možeš aplicirati samo ako imaš skill na SOL1 listi, a ako ti je skill na SOL2 listi moraš pronaći državu koja traži tvoj skill i tek kad ti država odobri sponsorsip možeš aplicirati za vizu 190.

Napisao sam:
25 bodova GODINE
15 bodova OBRAZOVANJE
15 bodova ZAPOSLENJE
0 bodova IELTS
5 bodova State sponsorship (Western Australia)
-------------------
60 bodova TOTAL

Da nam iz WA nisu odoborili sponsorship ne bi imali tih 5 bodova, znači imali bi 55. Ali da su nam iz WA odbili sponzorstvo imali bi priliku zatražiti sponsorship od ACT-a, jer su to jedine dvije države koje traže Project Administrator skill. A da nas npr. odbiju i WA i ACT onda bi se mogli slikat. Onda nam ni 80 bodova ne bi pomoglo, jer ne bi mogli aplicirati za vizu 189 pošto ženin skill nije na SOL1 listi. Znači naša permanent opcija od početka je viza 190. Ili WA ili ACT.

Nadam se da sam pojasnio
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 07:30   #92
Je, krivo sam te skontao za bodove, hvala
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 09:18   #93
Quote:
ajadrijevic kaže: Pogledaj post
Supruga je na poreznoj izvadila potvrde samo za one godine za koje nije mogla dobiti IP obrazce, jer ako se ne varam IP obrasci čuvaju se oko 5 godina. Tako da smo za period od 2004-2007 poslali te potvrde sa porezne, a za period od 2008-2013 poslali smo godišnje IP obrasce. Znači ove potvrde sa porezne trebati će samo oni koji dokazuju plaćen radni staž stariji od 5-6 godina, a nemaju sačuvane stare IP obrasce
Možda te zbunilo to što sam na popis stavio smo one dokumente koje smo platili...
Jesu tebe oni to izricito trazili ili ste Vi to samincijativno poslali, jer meni je bila dovoljna izjava poslodavca za staz, a izvadtke od place su me trazili tek tolko, zena je napisala samo da ih par komada posaljem i ja sam poslao za zadnjih par mjeseci?
kinimod123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 18:44   #94
Quote:
kinimod123 kaže: Pogledaj post
Jesu tebe oni to izricito trazili ili ste Vi to samincijativno poslali, jer meni je bila dovoljna izjava poslodavca za staz, a izvadtke od place su me trazili tek tolko, zena je napisala samo da ih par komada posaljem i ja sam poslao za zadnjih par mjeseci?
Iz Vetassessa su nam rekli da pošaljemo godišnje izvatke i par zadnjih mjesečnih, pa smo izvadili za sve godine rada u traženom skillu. Rekao bi, poluinicijativno Bolje poslati sve odjednom nego ponovno slati...
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 00:50   #95
ACS skill assessment prosao! Jos IELTS i to je to!
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 06:26   #96
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
ACS skill assessment prosao! Jos IELTS i to je to!
oooo cestitam!!!! odlicno!
znaci da su uzeli tvoj slucaj u razmatranje onda kada su te pitali za dodatne tj izgubljene papire, tako da posle toga ide brzo.
izri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 07:10   #97
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
ACS skill assessment prosao! Jos IELTS i to je to!
Bravoooo!!! :klap:
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 07:29   #98
Quote:
Frrrantic kaže: Pogledaj post
Bravoooo!!! :klap:
hvala hvala.


Quote:
izri kaže: Pogledaj post
oooo cestitam!!!! odlicno!
znaci da su uzeli tvoj slucaj u razmatranje onda kada su te pitali za dodatne tj izgubljene papire, tako da posle toga ide brzo.


Da, a kad sam uploadao dodatni dokument jos je pisalo da cu u roku od 30 dana dobiti mail kada ce se NASTAVITI moj assessment, kad ono sinoc navecer, reko idem spavat, i taman da cu ugasiti monitor ono skoci "new mail". Jos kazem koja budala salje mailove sada prije spavanja....al kad sam vidio....
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 09:32   #99
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
ACS skill assessment prosao! Jos IELTS i to je to!
Čestitke!
ajadrijevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 16:33   #100
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
hvala hvala.






Da, a kad sam uploadao dodatni dokument jos je pisalo da cu u roku od 30 dana dobiti mail kada ce se NASTAVITI moj assessment, kad ono sinoc navecer, reko idem spavat, i taman da cu ugasiti monitor ono skoci "new mail". Jos kazem koja budala salje mailove sada prije spavanja....al kad sam vidio....
Malo predugo, ali svakako bravo, bravo i sad mozes na miru spavati
modernist1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.