Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2006., 09:17   #1
rak jednjaka

Osobi iz obitelji je dijagnosticiran rak jednjaka, za 10ak dana operacija na Jordanovcu. Malo Googlala i totalno se istraumirala. Jedna od stvari koju sam procitala je da je prezivljavanje 5 godina u postotcima od 10 do 25 posto. Ono sto nigdje nisam nasla je zasto tako nizak postotak, sto se dogadja unutar tih 5 (ili koliko vec) godina.
Ne znam puno detalja, povijesti bolesti i sl. Ovoliko: dugogodisnji pusac i drinker, prije godinu dana lijecen od kvrzice na glasnici (zracenje, uspjesno), inace zdrav i snazan organizam. Rak je negdje ispod prve trecine, receno mu je da ce ga otvarati od vrata do zeluca, operacija od kojih 6-7 sati (jel' skinut ban Rijecanki? please, zeno, reci koju o operaciji), nekoliko dana sok-sobe pa do 3 tjedna u bolnici, da se odmah radi rekonstrukcija (ali ne i kako) i da se vec nakon nekoliko dana pocinje uzimati hrana. Eventualno poslije ce se razgovarati o nastavku lijecenja zracenjem ili cito..
Hvala svima, ne morate biti obazrivi, sto otvorenije to bolje.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 10:41   #2
Moja baka umrla od tog. I, da, od dijagnoze do smrti bilo je pet godina. Nije pila i nije pusila nikad. Tad je imala 64 godin (kad je dijagnosticirano). Operacija, pa terapije (i cito i zracenje i prirodne.neka jaja je pila, sjecam se), ugradilo joj neki apratic u grlo... Namucila se.
Al jedna mamina poznanica, tezak pusac, takodjer imala operaciju, takodje joj ugradilo aparatic, al ok zivi s tim vec godinama. Sve ovisi...
__________________
Snow covers everything... except the truth
Smilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 10:58   #3
Kod raka jednjaka je vrlo bitan predisponirajući faktor konzumacija alkohola (osobito pića sa vrlo visokom koncentracijom alkohola) i pušenje zbog stalnog nadražajnog djelovanja na sluznice. Tumor je najčešće smješten u srednjoj trećini. Lokalno infiltrira u medijastinum prema aorti, plućima, dušniku, i uz limfogene metastaze,metastazira i krvlju ka jetri i plućima.
Anamnestički podaci su progresivna disfagija(otežano gutanje) isprva samo krute hrane a u napredovalom stadiju i tekuće uz gubitak na tjelesnoj težini. Jednjak nema serozu tako da ima značajnu mogućnost širenja i prilagođavanja rastu tumora tako da nerijetko prije no što se jave problemi sa gutanjem tumor zauzme više od polovice njegove unutrašnjosti. Tok bolesti je nepovoljan ponajprije zbog nepovoljnog anatomskog smješaja i bliskog dodira sa mnogim vitalno važnim strukturama. U liječenju koriste se kirurški , radiološki ili kemoterapijski pristup. Kirurški u operabilnih pacijenata radi se potpuna ili djelomična ezofagektomija (odstranjivanje jednjaka) sa rekonstruktivnim zahvatom - najčešće interpozicijom tankog ili debelog crijeva. Nakon op potrebno je provesti dodatno kemo ili radio terapiju kao pokušaj eliminacije drugih sijela bolesti. Kod inoperabilnog karcinoma u jednjak se uvlači plastični tubus ili se učini gastrostoma da se omogući hranjenje bolesnika.Loša prognoza rezultat je kasnog postavljanja dijagnoze, brzog širenja i često lošeg stanja bolesnika.
__________________
Na greskama se uci. Evo vec spremam doktorat.
Nanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 13:22   #4
Ezofagektomija sigurno spada u red najzahtjevnijih operacijskih zahvata. I nažalost nije neočekivano da bolesnik, uglavnom već načet bolešću, ponekad ni ne preživi radikalnost i ekstenzivnost same operacije.

Nezgodna lokalizacija jednjaka uglavnom uvjetuje operaciju u čak tri akta - laparotomiju ( otvaranje abdomena ), desnu torakotomiju ( otvaranje prsišta s desne strane ) te otvarnja medijastinuma u području vrata .... Dobro, ovisno o lokalizaciji tumora i spretnosti kirurga nekad je dovoljan samo pristup kroz abdomen ili samo kroz medijastinum i prsni koš....al ja to ne viđam baš prečesto.
Prazninu u probavnoj cijevi nastalu odstranjenjem jednjaka kirurg obično riješava spajanjem ždrijela i želudca ( oesophagogastroplastica ili anastomoza ). Ja rekonstrukcije tankim i debelim crijevom, kako navodi prethodnik, nisam vidio mada sam o tome čuo. Ovi naši kirurzi anastomoze rade isključivo s želudcem prethodno malo "izmodeliranim".

Bolesnik nakon operacije, još u narkozi, obavezno dolazi u Intenzivno liječenje.
Uvijek ima neki od višeluminalnih centralnih venskih katetera kojim dobiva lijekove i infuzije, redovito i arterijsku kanilu za kontinuiranu kontrolu tlaka i uzimanje uzoraka krvi te osim urinarnog katetera, torakalnih, abdominalnih i lokalnih drenova još obavezno i tkz. jejunostomu - prehrambenu sondu koju kirurg uvodi tijekom operacije u dio tankog crijeva radi hranjenja. o početku hranjenja tom sondom odlučuje kirurg a obično to bude relativno brzo nekon zahvata - 2-3 dana. Ova sonda "život znači" i vrlo je važna za cjelokupni oporavak. Ponekad umjesto jejunostome, kirurg postavi prehrambenu sondu kroz nos, preko operacijskog područja u želudac i do tankog crijeva. Osim putem sonda bolesnik obično prvih dana dobiva i intravenske pripravke za parenteralnu prehranu ( "hranjenje preko vene" ).

Nakon buđenja iz narkoze, razdoblje odvajanje od respiratora može biti produženo zbog specifičnosti operacijskog pristupa.
Ukoliko je zahvat tehnički izveden dobro a parametri hemodinamike i status disanja pokazuju dobre brojke dok je osigurana dobra analgezija...ključno je u ranom postoperacijskom periodu nakon ekstubacije još u JIL-u pa nadalje dobro iskašljavanje, vježbe dubokog disanja i što brža mobilizacija.
Kod ovih bolesnika specifičnosti operacije vrlo često uvjetuju nemogućnost dobrog iskašljavanja te gotovo u pravilu ukoliko se ovo zanemaruje, sekret koji "navire odozdola", iz pluća zna sve zajedno zakomplicirati u vražju mater....tako da bolesnik opet zbog nemogućnosti disnja i loših ventilacijskih parametara završi ponovno na respiratoru uz nekakvu opaku pneumoniju...pa jedno vuče drugo ... do ponekad fatalnog ishoda.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 20:10   #5
Puno, puno hvala! Pogotovo Treboru za opsirnost. Zna li netko zasto su tako niski postotci prezivljavanja? Kako izgleda zivot nakon bolnice? Zbog cega je tako opaka statistika? Agresivan je i ide u invazije ili ljudi tesko podnose operacije ili je kvaliteta zivota tako losa nakon operacije ili nesto skroz drugo?
Ej, hvala jos jednom!
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 09:44   #6
Pa piše ti u postu. Zato što ti izvade pola tijela nakon što se toliko proširio, a nisi ga mogla primjetiti. Drugim riječima, primjetiš ga prekasno, a onda još vrlo radikalno liječenje ionako naćetog organizma sa svim dodatnim komplikacijama.
Držte se svi i vjerujte u najbolji ishod liječenja.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 20:01   #7
Quote:
Veky kaže:
Pa piše ti u postu. Zato što ti izvade pola tijela nakon što se toliko proširio, a nisi ga mogla primjetiti. Drugim riječima, primjetiš ga prekasno, a onda još vrlo radikalno liječenje ionako naćetog organizma sa svim dodatnim komplikacijama.
Držte se svi i vjerujte u najbolji ishod liječenja.
Da, mislila sam si to ali sam htjela da mi netko jos kaze. Hvala. Ako ikome padne ista na pamet, please, pisite.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 23:26   #8
Bila operacija u petak, danas cula sto kaze doktor koji je radio operaciju. Izvadili su cijeli jednjak i zaheftali zeludac direktno na grlo. Nije siguran da li ce zarasti jer je sivano na tkivo koje je promijenjeno radio-terapijom (prijasnja prica, cvor na glasnici koji se povukao nakon terapije, bez operacije). Ne bi znao reci da li je doslo do invazija ili ne. Pacijent inace vise nije na respiratoru, poceo se pridizati i misle da ga za dva-tri dana mogu prebaciti na normalni odjel i za dva tjedna doma. Meni to sve zvuci onako... ne znam kako ali ne bas blistavo...
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 00:36   #9
Gle, nema pravila, to moras imati stalno na umu. Ima onih za koje su mislili da ce ih pokopati za sest mjeseci pa sad s njima igraju nogomet. Kao i onih za koje su mislili da su "laki" slucajevi pa ih vise nema.

Ono što je glavno je da li je sva tumorska masa odstranjena ili ne. To ti moze odgovoriti samo kirurg.

Nama su odmah rekli da nisu uspjeli, iako su "potrijebili" koliko god su mogli. I ma koliko se pacijent na izgled oporavljao nakon nekoliko mjeseci je počeo propadati i umro. Riječ je bila o vrlo mladoj i vrlo jakoj osobi.

S druge strane imam djeda alkoholičara koji je do sad popio deset cisterni rakije i popušio tri vagona najlošijih cigareta. Nadzivjet ce sve nas. Nema tu pravila ni logike.

Pogledaj u kojoj je fazi karcinom. Nemoj Googlati previše jer ćeš pročitati svašta, a pola toga nije istina. Drzi se onoga sto ti kazu lijecnici i vjeruj im da znaju sto rade, cak i onda kad ti se cini da ne brinu dovoljno i da nemaju pojma. Imaju. Nece raditi pretrage često, jer kod takve bolesti nema niti smisla. Nemoj misliti da zato ne brinu. Znaju oni, samo je to teško shvatiti u tom trenutku.

Ako mozes podnijeti i ako zelis pitaj kirurga i pitaj onkologa - kakvo je stanje i kakve su prognoze. Oni imaju obavezu i uvijek ce ti lijepo reci kakvo je stanje, a pitanje je samo da li ti zelis cuti. Nemoj brijati po forumu, pitaj njih. OK?

Ja se sjećam da sam ja, u trenutku kad mi je kirurg govorio situaciju, dozivjela toliki sok da nisam cula sto je covjek, a kasnije i druga lijecnica, govorila. Samo sam vidjela da otvaraju usta i da nesto govore, a nemam pojma sto su rekli, cak niti danas. Znala sam samo da su mi rekli da nema nade i da je situacija bezizlazna. Sad kad razmisljam, vise niti nisam morala znati, to mi je bilo sasvim dovoljno. I previše. Puno previše.
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 09:24   #10
Imago, hvala puno. Najezila sam se citajuci tvoj post. Ali, da, u pravu si u svemu.
Na zalost, ja sam ovdje a ostatak obitelji tamo, idem u Zagreb za 3 tjedna i tek cu onda moci sama razgovarati (ovo sve mi je sto cujem telefonom od ostatka obitelji).
Hvala na podrsci i lijepim rijecima, znaci vise nego sto se moze napisati.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 10:32   #11
[QUOTE=njusa;5422281]
Bok. Prijavila sam se na ovaj forum jer sam pročitala tvoje rijeći. Moj stari ima rak jednjaka već godinu dana (isto je bio pušač i drinker). Kad je saznao, krenuo je na kemoterapije i zraćenja. Pomogla su mu, sve je izgledalo kao da će se oporavit. I danas, godinu dan kasnije, leži na Jordanovcu u bolnici, 40 kila lakši, nije jeo na svoja usta 4 mjeseca (samo infuzija i nekakva cijev u nosu), rak mu se proširio na pluča i ko zna di još, i doktori neznaju kaj će s njim, nema mu pomoći. Provjeravaju da li mu bar mogu ikako olakšat ugradnjom nećega u jednjak, a pitanje je da li ga uopće budu smjeli operirat. Navodno da je ovako agresivno sve krenulo nakon terapija, jer su one sve samo odgađale. Očajna sam i neznam s kime bi uopće pričala o tome, pa se evo obračam tebi, jer sigurno znaš kak je to.
Anna_maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 10:33   #12
Ana-1308

[QUOTE=njusa;5422281]
Bok. Prijavila sam se na ovaj forum jer sam pročitala tvoje rijeći. Moj stari ima rak jednjaka već godinu dana (isto je bio pušač i drinker). Kad je saznao, krenuo je na kemoterapije i zraćenja. Pomogla su mu, sve je izgledalo kao da će se oporavit. I danas, godinu dan kasnije, leži na Jordanovcu u bolnici, 40 kila lakši, nije jeo na svoja usta 4 mjeseca (samo infuzija i nekakva cijev u nosu), rak mu se proširio na pluča i ko zna di još, i doktori neznaju kaj će s njim, nema mu pomoći. Provjeravaju da li mu bar mogu ikako olakšat ugradnjom nećega u jednjak, a pitanje je da li ga uopće budu smjeli operirat. Navodno da je ovako agresivno sve krenulo nakon terapija, jer su one sve samo odgađale. Očajna sam i neznam s kime bi uopće pričala o tome, pa se evo obračam tebi, jer sigurno znaš kak je to.
Anna_maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 23:09   #13
Rak jednjaka

Priča je sljedeća...maminom mužu otkriven je prije 7 dana tumor na želucu i jednjaku i to veličine 40cm, pokrio je praktički cijeli jednjak i želudac.
On ima 74 godine, pušač je cijeli život, ne pije mnogo, makar je volio crno vino uz ručak/večeru.
Sad mora obavit još pretraga da vide da li je metastazirao. Za sada znamo da su mu pluća čista.
Rekli su mu da, ukoliko rak nije metastazirao će mu morati izvaditi jednjak i želudac i 'spojit' ga direkt na crijevo. Naravno, prvo moraju vidjeti da li bi uopće izdržao operaciju.
Imao je dosta visoke markere na tumor, ali mu je ostatak krvne slike bio više-manje ok. Pred 10 dana 'samo' su 2 vrijednosti bile nešto umanjene, što je po riječima doktorice vrlo pozitivno. Do nedavno nije imao većih problema, zadnja 3-4 mjeseca je imao problema sa želucem tako što bi nakon jela osjetio bol, žgaravicu itd. Ali nije povraćao nikad.
Danas su završili na Hitnoj pomoći jer se strašno loše osjećao, bolio ga je želudac i strašno su ga leđa boljela. Dali su mu infuziju i vadili mu krv te su rekli da mu je neka vrijednost u krvi jako pala. Pustili su ga kući (na njegov zahtjev) i sad mu je bolje.
Molim vas, ako imate kakvih iskustava, recite mi par riječi, toliko mi je teško da se to riječima opisati ne može. Može li se živjeti bez želuca i jednjaka? Kolike su šanse da nije metastaziralo na druge organe?
Ukoliko operacija nije moguća, kolike su šanse da se riješi raka? Breussovom metodom? Ima li smisla?
Eto, ako mi itko može nešto savjetovati, bila bih od srca zahvalna.
principessa1709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 23:38   #14
Moze se zivjeti bez zeluca. Fino se to operacijom spoji na crijeva i uz malo drugaciju prehranu, bude sve ok. Najbitnije je tu da nije negdje drugo se rasirio i koji je stadij bolest.
Ako se ne moze operisati...hm...zavisi koji stadij i gdje je prosireno. I koliko mu prognoziraju. Generalno, kvalitet zivota je jako vazan, da covjek provede vrijeme koje je preostalo u lijepim trenucima i okruzen ljudima koje voli. Niko od nas ne zna sta ce nam se sutra desiti.
Sta god da mu se desi, i sta god da doktori procijene, VALJA SE BORITI!
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 23:57   #15
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Moze se zivjeti bez zeluca. Fino se to operacijom spoji na crijeva i uz malo drugaciju prehranu, bude sve ok. Najbitnije je tu da nije negdje drugo se rasirio i koji je stadij bolest.
Ako se ne moze operisati...hm...zavisi koji stadij i gdje je prosireno. I koliko mu prognoziraju. Generalno, kvalitet zivota je jako vazan, da covjek provede vrijeme koje je preostalo u lijepim trenucima i okruzen ljudima koje voli. Niko od nas ne zna sta ce nam se sutra desiti.
Sta god da mu se desi, i sta god da doktori procijene, VALJA SE BORITI!
Puno ti hvala na odgovoru. Jako mi puno znače riječi podrške....to je zapravo ono što nam je i potrebno u ovakvim situacijama.
Pa ne znam kolike su šanse da pored tumora tolike veličine koji se nalazi na jednjaku i želucu da se nigdje nije proširio. Makar sam više puta pročitala da kad u 'relativno kratkom' roku izratse ogroman tumor, često puta tamo i ostane i hrani se tamo i 'dobro' mu je tamo. Navodno su amnji opasniji i šire se na okolne organe. Sad, sve su to naklapanja i pretpostavke. Treba čekati nalaze i vidjeti što i kako dalje. Ja se nadam da će ga moći operirati i da će moći nastaviti živjeti. Borit ćemo se svakako, neću stati dokle god diše!
principessa1709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 15:46   #16
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
MGeneralno, kvalitet zivota je jako vazan, da covjek provede vrijeme koje je preostalo u lijepim trenucima i okruzen ljudima koje voli. !

Ja bi samo malo nadopunila- ovakvo razmisljanje bitno je da je sve prisutno cijeli zivot, ne samo kada netko najavi da bi mozda mogao otici. Mnogi odu i bez najave. Svaki trenutak, pogotovo dok ste zdravi, jer zdravlje za sobom vuce- vise energije, vise volje, vise smjeha, vise zelja, vise mogucnosti..vise puno toga.

Moj suprug je prije 2,5 godina operirao zeludac, no njemu je bila zahvacena velika krivina te se stoga moglo ukloniti "samo" 2/3 zeludca. To je nase iskustvo. U kratko da te ne zamaram sa hrpetinom toga- zakljucak je- sve je dobro i zivimo normalno. Puno info o karcinomima, pa tako i o zeludcu imas na stranicama i na forumu udruge za novi dan, pa mozes tamo sigurno naci vise informacija.

Sretno!!!!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 23:18   #17
Puno hvala!
Znam da je moguće živjeti bez želuca, za to sam čula, nažalost, puno slučajeva.
Međutim, ovdje se radi i o jednjaku i želucu i to me jako muči. Još je on i poprilično star....
A pitanje je i koliko će operacija biti moguća....
Teško je to, zaista.
Treba iskoristiti svaki trenutak, uopće, ali ljudi uzimaju previše toga zdravo za gotovo, nažalost, i tek kad se ovakve situacije dogode, počnemo cijeniti zajedničke trenutke....
principessa1709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 01:05   #18
To što je poprilično star u jednu ruku može biti i pozitivno. Naime, rak se razvija sporije kod starijih ljudi. Držite se!
marylin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 00:03   #19
Nalazi su stigli i hvala Bogu, tumor se nije proširio. Izgleda da je 'zasjeo' na želudac i jednjak i još uvijek mu je tamo bilo dovoljno dobro da ne ode dalje.
Sad mu predstoji operacija, gdje će mu izvaditi oba organa. Budući da je tumor velik 40cm, moraju mu izvaditi i jednjak i želudac. Tumor je zaista ogroman. Izgleda da se i dosta brzo razvio što je neuobičajeno kod starijih ljudi. Budući da je on u 75.godini, dosta brzu je tumor napredovao.
E sad, nadam se da će operacija biti uspješna. A poslije....hoće li on moći poslije? Kako se živi bez ta 2 organa? Koliko je to mučno? teško? A koliko uspješno?
Doktori su mu rekli da dođe u utorak opet na neki pregled i da će se tada odlučiti hoće li prvo na kemo i zračenja ili će ga odmah operirati.
Zašto bi ga oni prvo slali na kemo i zračenje? neće li mu to oslabiti i organizam i srce? Ako mi poslije toga dolazi operacija, organizam će mu biti znatno slabiji....čemu zračenje kad mu svejedno moraju izvaditi oba organa?
Zašto ga ne bi poslali na zračenje i kemo poslije operacije?
Zna li netko nešto o tome?
principessa1709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 01:20   #20
Quote:
principessa1709 kaže: Pogledaj post
...čemu zračenje kad mu svejedno moraju izvaditi oba organa?
Zašto ga ne bi poslali na zračenje i kemo poslije operacije?
Zna li netko nešto o tome?
iskreno, ne znam. mozda prvo zele malo smanjiti tumor, pa tek onda operirati.
imate pri vrhu stranice i topik za pomoc obiteljima. preporucam da se i tamo javite ukoliko jos niste, kao i, kao sto je vec preporuceno, na stranice udruge zanovidan.hr. pokusajte se izboriti i za neke konzultacije sa lijecnikom.
sretno!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.