Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2005., 12:53   #1
Kućna radinost, dodatna djelatnost...

Ne znam da li je ova tema već bila ovjde na Forumu...

Recimo: ja želim uz svoj posao raditi još nešto... recimo šivati, štrikati, heklati.... kako ja legalno mogu prodati svoje proizvode buticima i trgovinama.

Možda sam naivna i rijetka biljka ali želim platiti porez, želim biti u mogućnosti prodati svoj proizvod legalno a da ne otvaram obrt već nešto kao kućnu radinost.

Da li nešto kao kućna radinost još uopće postoji ili ima nešto slično?
sassy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2005., 13:05   #2
moraš se registrirati kao obrt... kućna radinost ne postoji kao pravni oblik ili nešto što se može registrirati

iznajmljivanje soba, čak i plovila se može obavljati kao fizička osoba... heklanje ne može, koliko god to možda čudno bilo
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2005., 14:07   #3
Hvala na odgovoru.

Nije li to apsurdno??!!

Dakle, ako želiš raditi legalno - ne može. Ako želiš raditi nelegalno - može.

Mislim da bi naša država lijepi porez ubrala na ljudima kao što sam ja ali se valjda nitko toga prije nije sjetio....
sassy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 10:51   #4
Ma može i iznajmljivanje soba na crno
Ako zbilja inzistiraju, radim ugovor o najmu.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 12:19   #5
Ma to je lijepo rješeno mislim u Italiji, gdje i kao fizička osoba možeš izdavati račune, bar kako su mi neki ljudi to objasnili... uglavnom, puno je jednostavnije od vođenja obrta, samo s obzirom na našu poreznu disciplinu mislim da bi rijetki prijavili prihode... kao i kod iznajmljivanja stanova, uostalom

da sam ja Ivo Sanader ja bi tako nešto uvela i dala najmanja moguća davanja na obavljanje te dopunske djelatnost (ne znam kako je funkcionirala kad je postojala) pa prijava troškova samo preko računa i s godinama bi se to prihvatilo, i svi ovi poslovi na crno bi se na kraju tako obavljali... a kad pređu određeni limit prihoda ili dohotka moraju preći u obrt ili d.o.o.
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 00:15   #6
kucna radinost-obrt

evo imam jednu molbu, pa ako se netko razumije u to bila bi mu zahvalna da mi pomogne.
uglavnom odlucila sam malo vise vremena i novaca uloziti u svoje dugogodisnje hobije, pa mislim shivati torbe, raditi suvenire, slike...itd.mene zanima dali je to moguce stavljati u ducane putem kucne radinosti.dali se to uopce moze registrirati, gdje, kako i koje su moje obaveze.

isto tako me zanima ako za to registriram obrt kakve su moje obaveze, kakve uvjete moram zadovoljavat, dali moram biti zaposlena u tom obrtu..itd.
uglavnom ne znam na koji nacin da to ucinim legalnim..a da opet ne moram ne znam koliko novaca odmah davati za placanje ne znam cega sve ne.

hvala
glupacica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 01:27   #7
Obrt možeš registrirati za što god hoćeš,ali upitno je koliko je isplativo,davanja su prevelika.Ako baš želiš,raspitaj se u nadležnom uredu za gospodarstvo za tvoju županiju. Moj savjet - odustani od toga.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 14:58   #8
nemoj odustajati...
bolje se pozabavi trzistem i dali bi mogla plasirati dostatne kolicine, te koliko bi mogla toga proizvoditi itd...

Ima vremena za otvaranje obrta!
Podojena Licnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 20:32   #9
Kućna radinost

Pošto je od prije nekoliko godina ponovno moguće imati kućnu radinost, zanima me šta znate o tome.
Znam da ima lista proizvoda i usluga koje se mogu izrađivati/obavljati kod kuće i da ukupna primanja ne smiju prelaziti 1/10 prosječne bruto plaće, te da umirovljenicima ne prestaje isplata mirovine. Naravo plaća se porez na dohodak paušalo ili godišnje.
To je sve šta sam našla na netu
Mene zanima, posto sam nezaposlena, dal moram plaćati doprinose i koje evidencije moram voditi (knjige KPI, Evidencija o tradžbinama i obvezama)?
Jel mogu normalno prodavati stvari trgovinama uz izdavanje računa?
Hvala
kali2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 18:38   #10
Quote:
kali2008 kaže: Pogledaj post
Pošto je od prije nekoliko godina ponovno moguće imati kućnu radinost, zanima me šta znate o tome.
Znam da ima lista proizvoda i usluga koje se mogu izrađivati/obavljati kod kuće i da ukupna primanja ne smiju prelaziti 1/10 prosječne bruto plaće, te da umirovljenicima ne prestaje isplata mirovine. Naravo plaća se porez na dohodak paušalo ili godišnje.
To je sve šta sam našla na netu
Mene zanima, posto sam nezaposlena, dal moram plaćati doprinose i koje evidencije moram voditi (knjige KPI, Evidencija o tradžbinama i obvezama)?
Jel mogu normalno prodavati stvari trgovinama uz izdavanje računa?
Hvala
I mene sve to zanima...valjda netko zna odgovor
Hvala
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:27   #11
pitajte u uredu za gospodarstvo mjesta gdje živite i u obrtničkoj komori ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 14:11   #12
Naišao sam u oglasniku na oglas za montažu božićnih ukrasa, olovaka... Javio sam se i ta osoba mi je rekla da se cijeli posao obavlja preko pošte, s tim da ja nemam nikakvih troškova. Ja joj trebam uplatiti 190kn i ona mene šalje probni paket da vidi kako ću ja to napraviti. Ako bude dobro onda bi mogli poslovati. Imaju kao 2 vrste paketa, mali i veliki. Na malom ja zarada 700kn, a na velikom 1000kn. Navodno se potpisuje ugovor i novac se isplaćuje na račun koji god ja hoću. Ali nema nikakve firme, a taj broj telefona se nigdje ne vodi...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 14:15   #13
A nije moguće da te netko želi prevariti?
Jeste da nije neka lova ali 190,00 kn po 190,00 kn uspije se nakupiti cifrica
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 14:19   #14
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Navodno se potpisuje ugovor i novac se isplaćuje na račun koji god ja hoću. Ali nema nikakve firme, a taj broj telefona se nigdje ne vodi...
pa neka pošalje ugovor, pa uplati 190 kn, barem ćeš znati koga si donirao ako je patka
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 14:31   #15
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Naišao sam u oglasniku na oglas za montažu božićnih ukrasa, olovaka... Javio sam se i ta osoba mi je rekla da se cijeli posao obavlja preko pošte, s tim da ja nemam nikakvih troškova. Ja joj trebam uplatiti 190kn i ona mene šalje probni paket da vidi kako ću ja to napraviti. Ako bude dobro onda bi mogli poslovati. Imaju kao 2 vrste paketa, mali i veliki. Na malom ja zarada 700kn, a na velikom 1000kn. Navodno se potpisuje ugovor i novac se isplaćuje na račun koji god ja hoću. Ali nema nikakve firme, a taj broj telefona se nigdje ne vodi...
99% slucajeva patka i ja sam nasjeo tako da iz vlastitoga iskustva treba to izbjegavati takvu vrstu oglasa.I sam vidis da nema firme i broj telefona koji se neigdje ne vodi)
Maxic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 19:24   #16
Kućna radinost

Trebam neke osnovne informacije, pa ako mi netko može pomoć jako bi me veselilo.
Dali se kućna radinost mora registrirat u uredu za gospodarstvo?
Dali se moraju plačat doprinosi? Ako radiš a otvoriš obrt onda tvoj poslodavac plača doprinose i bez obzira na plačeno ako si vlasnik obrta moraš mjesečno plačat doprinose, kako je to regulirano kućnom djelatnosti?
Kako se obračunava porez? Porezna da neku procjenu pa se plača unaprijed ili ti prijaviš račune pa prema tome se uplati porez?
Probala sam dobiti informacije u uredu za gospodarstvo, ljubazna gospođa, koju mi svi plaćamo da ništa ne radi, je rekla da će se javiti sa svim potrebnim informacijama i na tome je ostalo i dalje je vjerojatno ljubazna i ne javlja se znatiželjnim građanima. Pa eto, ako mi itko može pomoći .... hvlaiška
cherrymoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:46   #17
Quote:
cherrymoon kaže: Pogledaj post
Trebam neke osnovne informacije, pa ako mi netko može pomoć jako bi me veselilo.
Dali se kućna radinost mora registrirat u uredu za gospodarstvo?
da
Quote:
Dali se moraju plačat doprinosi?
Da

Quote:
Ako radiš a otvoriš obrt onda tvoj poslodavac plača doprinose i bez obzira na plačeno ako si vlasnik obrta moraš mjesečno plačat doprinose, kako je to regulirano kućnom djelatnosti?

Doprinose možete plačati na više načina paušalno ili na temelju poslovnih knjiga.


Quote:
Kako se obračunava porez? Porezna da neku procjenu pa se plača unaprijed ili ti prijaviš račune pa prema tome se uplati porez?

Vidite gore isto je ako mislite na porez na dohodak.


Quote:
Probala sam dobiti informacije u uredu za gospodarstvo, ljubazna gospođa, koju mi svi plaćamo da ništa ne radi, je rekla da će se javiti sa svim potrebnim informacijama i na tome je ostalo i dalje je vjerojatno ljubazna i ne javlja se znatiželjnim građanima. Pa eto, ako mi itko može pomoći .... hvlaiška

Za informacije obratite se poreznom savjetniku(nalazi se u poreznoj upravi),obrtničkoj komori,a najbolje ako nađete iskusnom knjigovođi.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja

Zadnje uređivanje lili p. : 05.09.2010. at 00:54. Reason: quote fix
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 20:35   #18
Job From Home prkeo interneta

Znam da sigurno postoji neka slična tema ali ju nisam mogao pronaći. Zanima me postoji li kakav Job od kuće, konekretno nešto kao prevođenje, rađenje web stranica ili u PSu nešto... Najbolje bi bilo plaćanje preko čeka jer svi znamo kakav je PayPal u HR...

Znam za freelancer ali oni ugl plaćaju preko PayPala.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Cro Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 11:19   #19
Živim na moru, zaposlen sam u firmi. Htio bih preko sezone organizirati ribolovne izlete za turiste s mojom barkom. Kakve su mogućnosti registriranja takvog dodatnog posla kod nas? Što mi preporučate, od kud da krenem?
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 12:17   #20
najjednostavnije bi ti bilo sezonski obrt, radis samo za vrijeme ljetne sezone i to je to
telepathy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.