Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 20:13   #61
Quote:
nika22 kaže: Pogledaj post
uh, nitko nista ne pise novoga pa da se ja malo uhvatim nezahvalne uloge ozivljavaca (super rijec sam upravo izmislila ) teme..

jel itko prosao kroz proces nostrifikacije diplome, tj prethodnog obrazovanja, za cesku? i jel bilo mozda kakvih problema?
naime, sad bas gledam sto mi sve treba za upis na fax i za priznavanje prvostupnicke diplome, slabo mi je od toliko papirologije, nadam se samo da necu nesto zaboravit u procesu
Ja sam prošao kroz proces priznavanje fakultetske diplome, 5-godišne studije, Elektrotehnički fakultet. Koliko se sećam nostrifikaciju sam radio na ČVUT-u a ključne reči za googlanje su recimo "nostrifikace uznání zahraničního diplomu" pa još dodaj konkretni fakultet, ako je u pitanju visokoškolsko obrazovanje. Papirologije i nije baš bilo puno, formular, prevodi diplome kao i spisak sa ocenama i objašnjenjem sistema ocenjivanja (tipa 10 je najviša ocena, 6 je prolazna itd) i A4 koverat da se sve spakuje. Poslao sam na naznačenu adresu i posle jedno 1.5 meseca dobio pozitivan odgovor sa zvaničnim papirom ČVUT-a. Zapravo bio sam iznenađen koliko je sve išlo glatko.

Još jednom da se ogradim - ovo je za priznavanje fakultetske diplome, ne znam kako je sa ostalim stepenima obrazovanja.
letstalk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 20:19   #62
odlicno
nika22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 16:13   #63
Hrvati u Češkoj
Gott is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 20:57   #64
pa na ovom forumu nema nista heh...
Littleaigrl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 11:02   #65
pozdrav svima,

slučajno sam naišla na ovu temu pa bih pitala ono što mene muči.
znači,mama mi je čehinja koja se 1974 udala za hrvata.da bi dobila jugoslavensko državljanstvo morala se odreči svega što je imala u tadašnjoj čehoslovačkoj,pa tako i državljanstva.
ja sam se rodila 1980 kad je ona imala SAMO jugoslavensko državljanstvo.
na početku devedesetih je sa češke strane dobila poziv ako želi ponovno češko državljanstvo.ona je to prihvatila
e sad,od tada onda ima oba državljanstva.
zanima me,kako bih ja mogla dobiti državljanstvo i da li ga uopće mogu dobiti?
jer,zadnje što znam je da, da mi je mama u trenutku kad sam se rodila imala češko državljanstvo,ja bih ga odmah mogla dobiti.
ali ona ga se morala odreć da bi mogla živjeti ovdje.
da li netko ima iskustva sa ovakvom situacijom,možda bih ga ipak mogla dobiti ako bih priložila neke potvrde da je tada bila takva politika...
neznam,ali znam da bih ga jako željela imati i sve ću pokušati..
zahvaljujem na svakom savjetu
beni08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 19:09   #66
Thumbs up napokon češki pasoš

evo samo da se pohvalim i da se zahvalim ekipi na informacijama.Naime dobila san putovnicu (Češku) ma koliko su mi svi brujali o tome da nemam pravo,da nemogu plaplapla, uz brojne informacije i vašu pomoć (jer sam nažalost bila u totalnom neznanju....) idem u pon u Zg dat otiske
fala vam puno svima na odgovorima,pomoći,informacijama, bez vas bi još uvik živila u uvjerenju da nemogu dobit Češko državljanstvo....e pa mogu i jesan!!!!!!!!
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 19:18   #67
Talking

Quote:
beni08 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

slučajno sam naišla na ovu temu pa bih pitala ono što mene muči.
znači,mama mi je čehinja koja se 1974 udala za hrvata.da bi dobila jugoslavensko državljanstvo morala se odreči svega što je imala u tadašnjoj čehoslovačkoj,pa tako i državljanstva.
......



Draga Beni imala sam istu situaciju i upravo idem po putovnicu....i meni je mama čehinja a tata hrvat i identična situacija....morat ćeš se obratit u konzulat

[email protected] tako sam ja počela i objasnili su mi šta im sve od papira treba a trebalo je:mamin rodni list(češki) ako ne odneseš u prevoditeljice,
ja san u St i ako si i ti dat ću ti njen br ako ne nek te oni upute....sve u svemu djeca iz mišanih brakova imaju pravo na oba državljanstva u našem slučaju ko amen...ja sam upravo ovdje na ovim stranicama dobila sve inf i evo u roku par miseci putovnica je moja....želim i tebi da uspiješ u svojoj želji ako zapne piši uputit ću te još mi je friško hahaahhahhaa lipi pozz
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 16:32   #68
Zdravo svima !
Da li ima nekog ko ima trvaly pobity,i ko moze da mi da informaciju,da li je moguce sa njim (posto ukljucuje boravak i radnu dozvolu),raditi u nekoj drugoj Eu zemlji napr. Austrija,Nemacka...? Pozz
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 21:18   #69
Quote:
Perca11 kaže: Pogledaj post
Zdravo svima !
Da li ima nekog ko ima trvaly pobity,i ko moze da mi da informaciju,da li je moguce sa njim (posto ukljucuje boravak i radnu dozvolu),raditi u nekoj drugoj Eu zemlji napr. Austrija,Nemacka...? Pozz
ja imam trvaly p., i, osim glasovanja, imam sva prava kao i ceski drzavljani. ipak s obzirom na hrv. drzavljanstvo, boravak i radnu dozvolu u nekoj trecoj zemlji EU moram traziti - navodno cu i dobiti, ali traziti moram. dakle, trvaly p. sam po sebi mi ne daje bas toliku slobodu migracije koliku imaju "orginalni" EU drzavljani. no, mislim da nije nevazno sto sam Member of family of EU residence - taj podatak u putovnici mi otvara "granice". kako bi to izgledalo da sam trvaly p. dobila na neki drugi nacin, to ne znam.
Straty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 01:09   #70
Straty,hvala na odgovoru.Ja sam trenutno u procesu trazenja i predavanja neophodne dokumentacije za trvaly p.,a trazim ga na osnovu toga sto mi je majka Ceski drzavljanin,e sad ne znam dalje koja je procedura,koliko traje celokupan proces,koje su mi sanse itd.Kakva su Vasa iskustva sa tom situacijom? Da li trvaly podrazumeva i radnu dozvolu? Jako su me lose informisali u ambasadi,tako da sve sto znam,(a nemam pojma) saznao sam na netu.
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 14:20   #71
Bok Perca ako ti je majka Čehinja zašto nemaš državljanstvo, s njim bi riješio sve
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 01:35   #72
Pozdrav Nicky.
Pa vidis,situacija mi je sledeca:majka se udala i uzela nase drzavljanstvo,i u trenutku mog rodjenja bila drzavljanka Jugoslavije,kasnije je vratila svoje Cesko drzavljanstvo,tako da to navode kao problem da ja uzmem Cesko.U ambasadi mi nisu nista pomogli oko informacija,tacnije da budem iskren,imam jak utisak da ne zele da dobijem bilo sta i da se smaraju...tako da ja sam pokusavam da dodjem do informacija koje su mi sanse.
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 13:19   #73
da ali zakoni se stalno mijenjaju, i činjenica je da je mnogo žena, moralo odbacit svoje državljanstvo da bi živilo u ex Jugi... a koliko ja znan, dica iz mišanih brakova imaju pravo na dvojno....i moja je mama morala odbacit pa uzet, pa pla pla... koliko god su puta oni minjali zakone, toliko je i ona puta radila promjene....ali rođena je čehinja, i i ja i brat imamo državljanstvo-meni su u St puno pomogli.Malo me čudi šta ti ne žele pomoć a da se obratiš česima?njima je uvik u interesu imat više Čeha....
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 19:13   #74
Tako i ja razmisljam,i to mi je logicno,i uopste mi nije jasno sta je problem i prepreka za moje Ceske papire.A poznajem ljude koji ih imaju a neki dalji rodjak im je bio Ceh pa su oni na osnovu toga dobili...mislim to je katastrofa obzirom da je meni roditelj Ceh.
Imas li neke adrese,mailove u Ceskoj gde bih mogao da izlozim svoju situaciju?
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 20:48   #75
[email protected] ja sam se obratila na ovu adresu, objasnila im svoju situaciju, i tako smo krenuli u bitku zvana putovnica pročitaj malo moje stare postove poviše da se ne ponavljam....sve u svemu jako brzo sam dobila putovnicu mada su mi svi govorili da nemam pravo(nemam pojma zašto). Konzul u St mi je puno pomoga i ovi u veleposlanstvu u Zg...a sve putem mailova a sad me već upozorili da kad rodim odma izvadim češki rodni list za bebu i automatski će dobit državljanstvo...držin ti fige da i tebi krene lipo ka meni
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 10:53   #76
imam sličnu (identičnu) situaciju, dakle, majka se odrekla državljanstva, ja se rodio, pa opet dobila državljanstvo pokušao sam to opisat u mailu koji sam poslao na gore navedenu adresu... eto odgovora:

Quote:
prema češkim zakonima djete može stjeći češko državljanstvo ako je bar jedan
od roditelja češki državljanin u trenutku rođenja djeteta. Bivše češko
državljanstvo roditelja se nažalost neuzima u obzir.
Možda nisu skužili ili se naljutili što sam pisao hrvatski, pošto češki pričam, al pisanje češkog mi je sramotno loše pa mi bilo bed pisat češki
__________________
TV ovisnik
Dodo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:44   #77
ma nevirujem da su se naljutili na hrv jer ja s njima komuniciram isključivo hrvatski,malo sam šokirana tom činjenicom jer nisam to znala...mislila ako ti je mama čehinja da im to šta se odrekla zbog tadašnjeg takvog zakona ne mjenja na stvari...al očito sam se prevarila...mene su odmah pitali da li je mama bila u momentu mog rođenja čehinja- s obzirom da je, pasoš sam dobila kroz pola godine skupa sa svim papirima....sad možda je sreća u nesreći bio tajming kod moje mame s tim promjenama državljanstva al mislim da je to sve skupa malo suludo....
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:45   #78
Quote:
Bivše češko državljanstvo roditelja se nažalost neuzima u obzir.[/B]
Ovaj dio odgovora me malo zbunjuje, odnosno nekako mi se čini da nisu skužili da mama sad IMA češko državljanstvo... Al ipak, činjenica je da je odgovor onakav kakav je dobila i moja mama kad je pitala za mene... @Nicky st: sori što opet pitam, al jel tvoja majka imala češko državljanstvo kad si se ti rodila?
__________________
TV ovisnik
Dodo85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 16:30   #79
Ma ja bi njih malo pritisla....činjenica je da oni traže da roditelj u momentu rođenja diteta ima njihovo državljanstvo...npr moje prvo dite nema pravo navodno zato šta ja nisam u momentu njegovog rođenja imala državljanstvo! Meni je to suludo rođenjem sam ostvarila pravo a to šta nisam zatražila papire to je moja stvar....i borit ću se da mi malom priznaju češko državljanstvo.....s druge strane za ovo dite koje još nije ni rođeno odma su mi rekli da ima pravo...btw da ti odg na pitanje...da moja mama je igrom slučaja imala češko drž u momentu mog rođenja kao i bratovog, zato sam ti i napisala da je moja mama imala dobar tajming i sreću kod tih njihovih nebuloznih promjena....
nicky st is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 19:20   #80
Dodo 85,situacija nam je skroz identicna.Ja sam diplomirao na Ceskom zakonu citajuci ga,sa izmenama i telefonirajuci po raznim institucijama. Nicky kaze da bi ona to pritegla,pa na tu temu da dodam,da sam ja zbog svog temperamenta dva puta napravio problem sa portirom obezbedjenjem (uz napomenu da su jako neljubazni i prepotentni),i dva puta intervenisao kod konzula.Cekao sam mesecima obradu papira za drzavljanstvo na koje mi je licno konzulka rekla da imam pravo,a onda mi stigne odbijenica...mislim da treba odmah da zna ko ima,a ko nema pravo na nesto takvo.Celokupan njihov rad je katastrofa los.Koji su i planovi Dodo,da odes tamo ili samo drzavljanstvo? Mozda mogu da ti pomognem nekom informacijom jer ako slusas njih,moras da kupis neki lek za smirenje,trebace ti 100%.
Perca11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.