Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Koga biste podrzali u slucaju eventualnih sukoba u BJR Makedoniji?
Makedonce 134 83.75%
Siptare 26 16.25%
Glasovatelji: 160. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2007., 00:42   #1
Koga biste podržali u slučaju eventualnih sukoba u BJR Makedoniji?

Znam kako ce Srbi odgovoriti. Iskreno, vise me zanima za Hrvate i "Bosnjake"
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 01.08.2007., 01:01   #2
Ne daj Boze da se sirotim Makedoncima nesto dogodi tamo... I ne bi trebalo,posto je NATO tamo sa svojim snagama... Mada bilo je vruce prolece u Makedoniji 2001., znas i Albanci su tamo zasticeni (od cega samo?) kao endemska vrsta,ta ko ce ga znati,al ne treba to da se priziva...
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 01.08.2007., 01:03   #3
Sigurno ne bi podrzao neku albansku republiku u Makedoniji ali ne bi ni podrzao terorisanje Albanaca ni Makedonaca niti genocid i etnicko ciscenje (u slucaju da bude). (Jbt pa nikoga ne podrzajem)
Screech is offline  
Old 01.08.2007., 01:06   #4
ja se izvinjajem ali pravilno se kaze "Tkoga biste poduprli"!
Seydaliya is offline  
Old 01.08.2007., 01:07   #5
Quote:
Screech kaže: Pogledaj post
Sigurno ne bi podrzao neku albansku republiku u Makedoniji ali ne bi ni podrzao terorisanje Albanaca ni Makedonaca niti genocid i etnicko ciscenje (u slucaju da bude). (Jbt pa nikoga ne podrzajem)
Paaa...Ondak imas opravdanje...sto nikome ne dajes podrsku...
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 01.08.2007., 01:10   #6
U slučaju eventualnih sukoba ??? Šta bi to trebalo da znači, da prognoziramo nove sukobe i da se malo kladimo kao u kladionicama. Koliko znam stanje je u Makedoniji prilično stabilno .
CondoR is offline  
Old 01.08.2007., 01:12   #7
Da ne prestavlja uvredu nekog nazvati " Šiptarom " . Ok ?
CondoR is offline  
Old 01.08.2007., 01:12   #8
Quote:
CondoR kaže: Pogledaj post
Koliko znam stanje je u Makedoniji prilično stabilno .
malo znas
Seydaliya is offline  
Old 01.08.2007., 01:14   #9
Quote:
CondoR kaže: Pogledaj post
U slučaju eventualnih sukoba ??? Šta bi to trebalo da znači, da prognoziramo nove sukobe i da se malo kladimo kao u kladionicama. Koliko znam stanje je u Makedoniji prilično stabilno .
Inace, u Makodoniji je nemoguce da dodje do sukoba. Jel tako?!?
Pametnice

(1994. BJRM - Albanci 24%, danas, znacajno vise)
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 01.08.2007., 04:38   #10
Quote:
Stefan_Dusan_Silni kaže: Pogledaj post
Znam kako ce Srbi odgovoriti. Iskreno, vise me zanima za Hrvate i "Bosnjake"
Zavisi od konteksta.

U slucaju Albanske pobune protiv vlade zato jer su im ukinuli pravo na jezik, identitet ili vjerske slobode, podrzavam njih.

U slucaju pobune gdje imaju sva prava ali se opet pobune protiv legalne demokratske vlasti, podrzavam makedonsku vladu.
BOSHNJAK is offline  
Old 01.08.2007., 15:54   #11
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Zavisi od konteksta.

U slucaju Albanske pobune protiv vlade zato jer su im ukinuli pravo na jezik, identitet ili vjerske slobode, podrzavam njih.

U slucaju pobune gdje imaju sva prava ali se opet pobune protiv legalne demokratske vlasti, podrzavam makedonsku vladu.
Cudno da ovde podrzavas a u vezi Srbije ne jer koja prava nisu uzivali,a sada jednom regionu neda tv-dnevnik na hrvatskom ,siptari su imali sve od ovoga sto si naveo,cak i univerzitet
 
Old 01.08.2007., 16:32   #12
Quote:
Prvo sto sve i jedan danasnji slavenski narod na Balkanu u dobroj mjeri potice i od domorodaca koje su Slaveni zatekli prilikom upada na Balkan
Slavenski narod se mješao sa domicijalnim stanovništvom. Ali makednoci su slavneski narod a ne helenski, sto po kulturi, sto po istoriji, sto po jeziku.
ali kakve to veze ima kad pričamo o stvarima 10 vijekova prije slovena.
Quote:
Drugo sto uopce nije sigurno da je anticka Makedonija i njen narod imao ikakve dublje etnicke veze s Grcima te to petljanje Grka prerasta u pretenzije za makedonskim teritorijem i naslijedjem, a ne obrnuto.
Ma daj molim te,"nije dokazano", nego ko su grci objasni mi, jel to bilo nekog masovnog naseljavanja varvarskih plemena na prostor sadašnje grčke

dokazano je što po jeziku, što po kulturi,što po istoriji tačno je da je bilo mješanja stanovništva ali ovi grci su naslednice starogrka.

Quote:
Grcima smeta ime republika Makedonija. Ma nemoj. Mozda bi Italija trebala uputiti protestnu notu Belgiji zbog gradje imena rimske provincije Gallia Belgica, koja je dobila ime po plemenu Belga, sa kojima opet danasnji Belgijanci "nemaju veze"
To što im smeta, pitaj grke, meni je stvarno svejdeno ali njima očigledno nije

Quote:
Kad smo kod makedonske zastave, da li je sunce sa grba SR Makedonije iz vremena SFRJ na neki nacin povezano sa Aleksandrom Makedonskim?
mislim da jeste, uostalo grb makedonije je ostao isti i od vremena SFRJ do danas
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 01.08.2007., 16:53   #13
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Slavenski narod se mješao sa domicijalnim stanovništvom. Ali makednoci su slavneski narod a ne helenski, sto po kulturi, sto po istoriji, sto po jeziku.

Ali dio bioloskih predaka im jesu ti "anticki Makedonci".

Iako je tacno da balkanski domoroci nisu bas puno svojih jezicko-kulturalnih osobina ostavili svojim slavenskim nasljednicima na Balkanu, neke jesu. Prvi primjer koji mi na um pada - neki pretpostavljaju da je recimo tetoviranje (ne ovo moderno) kod bosanskih Hrvatica nesto sto je poteklo od predslavenskog stanovnistva Bosne. Cak su neki i motive na tim tetovazama analizirali. Nisam upoznat da li takvih slucajeva ima u Makedoniji, ali gdje ima krvnog srodstva necega bi trebalo biti.


Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
ali kakve to veze ima kad pričamo o stvarima 10 vijekova prije slovena.

Nakon 10tak godina amaterskog bavljenja historijom dodjoh do zakljucka da neke veze uvijek ima.


Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Ma daj molim te,"nije dokazano", nego ko su grci objasni mi, jel to bilo nekog masovnog naseljavanja varvarskih plemena na prostor sadašnje grčke

Ja sam govorio o tome da uopce nije dokazano da su anticki Makedonci bili u direktnom etnickom srodstvu sa antickim Grcima. Jednostavno nema dovoljno podataka. Neki ih svrstavaju, jezicki i kulturno govoreci, blize ostalim domorodackim balkanskim narodima, kao npr. Tracanima.

Ali ako cemo vec o tome pricati, Slaveni su prodrli mnogo mnogo juznije u Grcku i Albaniju od danasnje makedonske granice, sve do Peloponeza. Grci i Albanci su uglavnom uspjesno izvrsili te asimilacije do danas. I pazi, ja ne kazem da Grci nisu Grci niti da nemaju veze sa antickim Grcima.

Ali ono sto bi Grci htjeli tvrditi kako su dosli Slaveni u Makedoniju a staro stanovnistvo iste je nekim cudom bez traga, nestalo isparilo i pobijeno je isti tip budalastine kao kad se tvrdilo da su Iliri nekim cudom nestali iz Hr i BiH ili se povukli u Albaniju. I onda dodje genetska analiza u Hrvatskoj i BiH pa odjednom 40% tamosnjeg stanovnistva (vise ustvari) ima "predslavenske gene".

Naravno da geni i kultura-jezik nije bas potpuno isto, ali da ga hebes, krvno srodstvo je krvno srodstvo - neki djavo ipak ostane, makar duboko u supstratu. Dovoljno barem da Makedonci sa punim pravim imenuju aerodrom u svojoj zemlji onako kako se njima cefne.



Citava ta danasnja prica oko Makedonije i tih grckih glupiranja je meni nesto izuzetno smijesno.
Nekoobicnoime is offline  
Old 02.08.2007., 15:01   #14
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Zavisi od konteksta.

U slucaju Albanske pobune protiv vlade zato jer su im ukinuli pravo na jezik, identitet ili vjerske slobode, podrzavam njih.

U slucaju pobune gdje imaju sva prava ali se opet pobune protiv legalne demokratske vlasti, podrzavam makedonsku vladu.
Nisu njima Makedonci ništa ukinuli.
ALbanci su bez ikakvog opravdanja počeli sa terorističkim napadima na vojne i civilne objekte u Makedoniji.
Traže ekspanziju i Veliku ALbaniju.
Novi Ustav je prijelazno radoblje do otcjepljenja većeg dijela Makedonije i pripojenjem Kosovu, a onda i Albaniji!
bojkot is offline  
Old 02.08.2007., 15:08   #15
Quote:
bojkot kaže: Pogledaj post
Nisu njima Makedonci ništa ukinuli.
ALbanci su bez ikakvog opravdanja počeli sa terorističkim napadima na vojne i civilne objekte u Makedoniji.
Traže ekspanziju i Veliku ALbaniju.
Novi Ustav je prijelazno radoblje do otcjepljenja većeg dijela Makedonije i pripojenjem Kosovu, a onda i Albaniji!
Pa znas kako, Albanci ne smeju da imaju svoje skole u Makedoniji (a cemu sluzi onaj Univerzitet u Tetovu?), i ugrozeni su svaki dan... E,vidis to su ti price za malu decu,kojom se Albanci stalno sluze.Iako su im sva prava zagarantovana i posto su cak i Ustavom posebno tretirani... Ja se nadam da Makedonci nece osetiti revolt prema Albancima pa da krenu njima da se nesto svete,to ne bi bilo nikako dobro. Isto tako,izigravanje zrtve koja voli da preti (iliti vuka u jagnjecoj kozi) se posebno odomacilo medju Albancima u Makedoniji...
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 02.08.2007., 21:05   #16
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Pa znas kako, Albanci ne smeju da imaju svoje skole u Makedoniji (a cemu sluzi onaj Univerzitet u Tetovu?), i ugrozeni su svaki dan... E,vidis to su ti price za malu decu,kojom se Albanci stalno sluze.Iako su im sva prava zagarantovana i posto su cak i Ustavom posebno tretirani... Ja se nadam da Makedonci nece osetiti revolt prema Albancima pa da krenu njima da se nesto svete,to ne bi bilo nikako dobro. Isto tako,izigravanje zrtve koja voli da preti (iliti vuka u jagnjecoj kozi) se posebno odomacilo medju Albancima u Makedoniji...
Ako je to istina za Albance onda imaju iskustva sa Srbima(primjer: Hrvatska i BiH).
taxi94 is offline  
Old 01.08.2007., 04:40   #17
Quote:
Stefan_Dusan_Silni kaže: Pogledaj post
Znam kako ce Srbi odgovoriti. Iskreno, vise me zanima za Hrvate i "Bosnjake"
Znaci navoda.
Prolaznik_ is offline  
Old 01.08.2007., 04:47   #18
S obzirom na (po Dusanu) podrazumijevanu podrsku Srba bratskom makedonskom narodu, Makedonci tj. Skoplje se poprilicno hladno drze prema Srbiji.

Od prije nekoliko dana:

http://www.oslobodjenje.com.ba/index...1035&Itemid=51
Nekoobicnoime is offline  
Old 01.08.2007., 08:12   #19
Quote:
Nekoobicnoime kaže: Pogledaj post
S obzirom na (po Dusanu) podrazumijevanu podrsku Srba bratskom makedonskom narodu, Makedonci tj. Skoplje se poprilicno hladno drze prema Srbiji.

Od prije nekoliko dana:

http://www.oslobodjenje.com.ba/index...1035&Itemid=51
Kaj opet bi srbi nekome pomagali? Nije im bilo dosta?
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 01.08.2007., 15:10   #20
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Kaj opet bi srbi nekome pomagali? Nije im bilo dosta?
Samo da te podsetim.
http://www.cnn.com/WORLD/europe/9903...ia.protest.02/

Toga nije bilo "tjekom srpske agresije".
Stefan_Dusan_Silni is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:37.