Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2013., 07:01   #41
Quote:
Pipi97 kaže: Pogledaj post
Kako se zvala ona zanimljiva dokumentarna emisija o ljudima koji su pali sa drogom na aerodromu, njihove ispovijesti, boravak u zatvoru i onda oni nakon zatvora ?

banged up abroad
uvik me prikuje kad naletim

brain games odličan , bilo je i par dobrih dokumentaraca o kenediju zadnjih dana

ugl svaki dan 2 jako gledljiva sata više ni ne treba jer zahtjeva koncentraciju
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 15:49   #42
Dokumentarni kanali (NatGeo, Discovery..)

Sad nemam maxtv, no kad sam imao obavezno sam pratio tu emisiju o drogi, tj. Zatoceni u inozemstvu pa recimo super mi je i hvatanje krijumcara na JFKu, to ide cetvrtkom valjda.
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 15:35   #43
Viasat otkupio još jedan hrvatski dokumentarac


Quote:
Viasat picks up Croatian doc



Viasat World has acquired a documentary series recounting the history of the Croatian city of Dubrovnik, which originally aired on local pubcaster HRT, and plans to air it in 40 countries.

Republika: The History of Dubrovnik looks at the history and cultural significance of the world heritage site and will now air on the Viasat History channel.

The series was written and directed by Božidar Domagoj Burić, who also composed the music. Branko Cahun was the director of photography, Dubravko Prugovečki the editor and Marija Kosor the producer.

Viasat said the programme fitted with the sort of well-researched content that challenges viewers with a modern look at history using charismatic stories. It follows the successful airing of another Croatian doc, Croatian Kings, on the same channel.

Viasat World operates pay TV stations in 47 territories reaching Scandinavia, CEE, Russia, Turkey, Africa, Israel and the US.

Karin Heijink, VP of channels and product, said: “After the success of Croatian Kings on Viasat History we are very pleased to have secured Republika: The History of Dubrovnik, a fascinating series that will have our audiences hooked.

“Our viewers love watching European history and this series, with its unique historical breadth, high-quality production values and strong re-enactments, will showcase the significant history of The Republic of Dubrovnik that will appeal to our viewers across Europe and Russia.”
c21media.net
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 20:00   #44
Viasat danas predstavio svoj novi kanal koji dolazi i u Hrvatsku 14.12. - Epic Drama

Quote:
Viasat World is launching a new content brand, Epic Drama, in key territories across Central and Eastern Europe.

Epic Drama will be dedicated to celebrating the greatest current drama series from around the globe. The brand will join Viasat World’s current channel and SVOD portfolio, which includes 27 pay-TV channels in 50-plus markets, as well as nonlinear offerings in many of its territories. Launching on December 14, Epic Drama will feature more than 600 hours of big-budget, HD content across a diverse mix of dramatic genres.

The new Epic Drama service will initially be available in Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Croatia, Czech Republic, Estonia, Greece, Hungary, Latvia, Lithuania, Macedonia, Montenegro, Poland, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Turkey and Ukraine via a pan-regional feed. Further rollouts are planned for 2018.

Irina Gofman, the CEO and president of Viasat World, commented, “We are delighted to introduce Epic Drama, a bold and lavish new channel entirely dedicated to big-scale and expensive drama productions with compelling storytelling at its heart. Our unique status as an independent broadcaster allows us to listen to our affiliate partners and our viewers, understand what they are looking for and respond quickly. We are using our pedigree in drama to address a gap in the market for a 24/7 channel which curates the best in today’s drama from around the world, with the content also available on demand.”

Gofman added, “Viasat World is one of the biggest independent content aggregators in Europe, and we are always looking to make the very best content available to audiences via our comprehensive channel and SVOD portfolio. Our strategy is to build an extensive collection through acquisitions, early prebuys and more recently co-productions—enabling us to secure the pipeline of relevant, high-quality programming for all our channel brands in the future. We are already working with some of the best content providers and distributors around the world. We are poised to continue those discussions as we look to expand our content library and complete our debut programming slate whilst building on our lineup for next year. We couldn’t be more excited to introduce the world to ‘the new home of Epic Drama’—the go-to destination for audiences seeking the must-see drama series of the moment.”
worldscreen.com

Logo:

soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2019., 14:33   #45
Što se tiče povijesnih dokumentaraca smeta mi to što se uglavnom fokusiraju na neke općepoznate dijelove povijesti i onda udri po tome.

Počevši sa 789 filmića o Drugom svjetskom ratu i Hići. Tu bi spadali i Pompeji, obitelj Romanov,oktobarska revolucija, Inke i Maje, Napoleon, Cezar...Stječe se dojam da na svijetu ima nekih desetak država i da je samo njihova povijest interesantna.


Nedavno je bio jedan dobar dokumentarac o Tridesetgodišnjem ratu u Evropi iz perspektive jednog njemačkog plaćenika.Osvježenje što se mene tiče.
Ili priča o tome kako se kuga širila po Engleskoj 1348, ispričana kroz oporuke ljudi koji su tada živjeli.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2023., 21:18   #46
Zanimljivo mi je kako je National Geographic ove godine odlučio imati hrvatski dan baš na naš bivši Dan državnosti, doduše, 25.6 se sad obilježava Dan neovisnosti pa možda je to to

Inače sinoć su prikazali sve isto kao i prošle godine plus premjernu epizodu pete sezone Europe iz zraka (2023) koja se bavi Mediteranom i Hrvatskom.

soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2023., 22:08   #47
Kad ovako to upakuju, izgledamo ko nabolja zemlja na svijetu
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2023., 19:37   #48
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Kad ovako to upakuju, izgledamo ko nabolja zemlja na svijetu
Ako i dnevnik lijepo izrežiraš bude ispalo da smo u vrhu svjetskog standarda.

Šalu na stranu, ali prikaz HR prirodnih ljepota je odličan.
Sky Glass is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2023., 21:09   #49
Vrhunski su im svi dokumentarci o Hrvatskoj. Ok, za prirodne ljepote ne treba biti genij da se snime ovakvi kadrovi jer imamo što za pokazati za 50 takvih emisija, Gordon Ramsay kuhanje sa Davidom Skokom isto svjetski prikazana Hrvatska u kulinarskom smislu i više od toga .. no ja sam se malo zatitlao u emisiji o Rimcu i super autima koliko su nas prikazali kao svjetsku autoindustrijsku zemlju gdje je sve prepuno neke vrhunske tehnologije, doslovno im svaka druga rečenica počinje sa "Hrvati ovo", "Hrvati ono" (u smislu "znaju što rade" ) da mi je sve to bilo na kraju malo - okej sad ste stvarno malo pretjerali, lijepi smo i znamo kuhat ali nije baš da smo toliko pametni

Sve u svemu vrhunski prikazana Hrvatska u tih 4h programa da neki stranac pomisli kao da smo u najmanju ruku Švicarska na Jadranu.
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.