Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 12:40   #621
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Zakaj na ovoj temi svatko mora imati strawmana, nije mi jasno
Nije to strawman kolega, činjenično je stanje da bez obzira na "sramotno mala primanja u državnoj službi" niko ne daje otkaz i ide u potragu za boljim primanjima. Znaš li zašto? Zato što to nisu sramotno mala primanja nego vrhunska primanja. Gdje ćeš danas dobiti par tisuća kuna za sat-dva-tri efektivnog rada dnevno?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 12:55   #622
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Nije to strawman kolega, činjenično je stanje da bez obzira na "sramotno mala primanja u državnoj službi" niko ne daje otkaz i ide u potragu za boljim primanjima. Znaš li zašto? Zato što to nisu sramotno mala primanja nego vrhunska primanja. Gdje ćeš danas dobiti par tisuća kuna za sat-dva-tri efektivnog rada dnevno?
Ne znam, možda u lok. samoupravi ili državnim agencijama, ali u zdravstvu i prosvjeti sigurno nećeš.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 13:01   #623
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post

Iako, mora se priznati da državni službenici imaju odlično organizirane sindikate koji majstorski koriste situaciju.
naravno jer ne prijete štarjkovima kao učitelji i doktori niti pokušavaju štrajkat a i znaju računat
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 13:02   #624
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Vi ste ti koji tvrdite kako je u javnom sektoru lagano, super plaćeno i peachy, usprkos svim dokazima u suprotno.
Nije da se natječaji ponavljaju zbog nedostatka kandidata, znači ponuđene plaće su dobre..
Pitanje je što bi uopće bila peer grupa za usporedbu s proferorima srednje ili osnovne škole, vjerojatno neki inžinjeri rutineri nižeg ranga i dosta slobodnog vremena, a ne kompletni vss+ u realnom sektoru. Za to bi ipak trebalo uključiti i fakultetske profesore, zajedno s njihovim prihodima sa strane, znači kompletni dohodak od rada =plaća.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 13:33   #625
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ne znam tko je ovdje u oblacima

Plasiraš tezu kako u državnoj službi rastu plaće, čovjek ti konkretno da podatak kako su VSS profesori manje plaćeni nego VSS u privatnom sektoru, ti kreneš sa "ali u mojoj firmi", "ne vidim baš"...

Nitko ovdje ne tvrdi kako je lijepo raditi za privatnike, dapače.

Vi ste ti koji tvrdite kako je u javnom sektoru lagano, super plaćeno i peachy, usprkos svim dokazima u suprotno.

Koji su to dokazi? Gdje je masovni egzodus iz državnih službi na slobodno tržište rada i kapitala? Ukoliko je tako teško i loše plaćeno u odnosu na ostale poslove u RH, zbog čega državni službenici masovno ne bježe iz iste kako bi radili po Kauflandima, brodogradilištima, računovodstvenim servisima, uslužnim djelatnostima, proizvodnji, poljoprivredi, administraciji i IT sektoru, već se događa upravo suprotno?!
Tamo bi se svakako imali sjajne prilike uvjeriti u svoje teorije o tome kako plaće moraju redovito pratiti rast životnih troškova, BDPa, profita tvrtke ili predizborne cikluse

Inače, za Vašu informaciju, plaće su sramotno niske u čitavoj RH (čast malobrojnim izuzecima) a stalna kukanja državnih službenika, profesora i učitelja (koji se silnom galamom pokušavaju prikazati kao najosjetljivija i najugroženija skupina) su potpuno neosnovana jer su u mnogo boljem položaju i zaštićeniji od bilo kojeg visoko ili niskoobrazovanog radnika ili stručnjaka u RH (izuzev političara i rodijaka).
Problem niskih plaća potrebno je rješavati u cjelini a ne samo za pojedine povlaštene skupine.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 14:05   #626
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Nije da se natječaji ponavljaju zbog nedostatka kandidata, znači ponuđene plaće su dobre..
.
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Koji su to dokazi? Gdje je masovni egzodus iz državnih službi na slobodno tržište rada i kapitala? Ukoliko je tako teško i loše plaćeno u odnosu na ostale poslove u RH, zbog čega državni službenici masovno ne bježe iz iste kako bi radili po Kauflandima, brodogradilištima, računovodstvenim servisima, uslužnim djelatnostima, proizvodnji, poljoprivredi, administraciji i IT sektoru, već se događa upravo suprotno?!
Ne brzati sa zaključcima momci, pogotovo ako isti nisu sasma točni

Nisu plaće jedini faktor koji bi mogao činiti javni sektor privlačnijim, ima nešto i u faktoru sigurnosti (puno je teže dobiti otkaz ili biti varan za plaću).

Quote:
Inače, za Vašu informaciju
,
Simpatičan si mi, iako patiš od mnogih zabluda.
Slobodno mi govoriš "ti"

Quote:
plaće su sramotno niske u čitavoj RH (čast malobrojnim izuzecima)
Jesu. Nitko to ne osporava.
Trebamo li šutke pristajati na to?
Quote:
a stalna kukanja državnih službenika, profesora i učitelja (koji se silnom galamom pokušavaju prikazati kao najosjetljivija i najugroženija skupina) su potpuno neosnovana jer su u mnogo boljem položaju i zaštićeniji od bilo kojeg visoko ili niskoobrazovanog radnika ili stručnjaka u RH (izuzev političara i rodijaka).
Mislim da je situacija upravo suprotna- barem profesori previše šute.
Evo na forumu- uhljebi ovo uhljebi ono.
Tema o obrazovanju- 5 forumaša u ekstazi mržnje prema profesorima uhljebima.
Tema o zdravstvu- doktori uhljebi, istih pet forumaša.

Quote:
Problem niskih plaća potrebno je rješavati u cjelini a ne samo za pojedine povlaštene skupine.
Pa drži se svojeg vlastitog savjeta!

Ono što ti radiš, kao i drugi ovdje, je "nek meni crkne krava al susjedu dvije", jer su vam Index i slični isprali mozak propagandom kako vas pljačkaju profesori i doktori, a ne ćato u lok. samoupravi i Todorić
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 16:00   #627
Problem je što već dulje vrijeme nastupa negativna selekcija po svim razinama. Sama vlast, koju se pola ljudi ne udostojava ni izaći na izbore izabrati, nije svjesna koliko je društvo propalo, a ako jest još gore.
  • Cura išla kod ginekologice, piše da radi od 7. Prva je na redu, baba je proziva u 7:40. Pita mogu li nalazi mailom, ova je široko otvorenih očiju piza: "mailom?"
  • Žena sa strganom nogom u traumi proće hitnu ambulantu i dođemo u red na rentgen. I poluotvorena vrata, dvije glupačetine seru takve pizdarije da ti je muka, papaju nekakav kolač, kuhaju kavu. Ljudi se skupljaju, nije vrijeme pauze, polomljeni jedva sjede, gmižu, stenju, u redu nas već desetak, prošlo pola sata...dok nisam popizdio i otišao im naglas pojebat mater, nakon čega je butiga proradila u roku keks.
  • Susjeda predaje u školi, da malom debilu trojku, drugi dan bijesan otac joj prijeti, zove je ravnatelj na razgovor i kaže NJOJ neka se prilagodi jer će joj inače nestat klijentela za njen izborni predmet.
  • Poznanik se zaposlio u nekakvoj glupavoj agenciji. Začudo, bez ikakve žnjore. Dođe na posao i počne raditi punom parom, kadli ga okolina ubrzo upozorava da postoje rokovi za rješavanje i neka mu ne pada na pamet da nešto riješi prije zadnjeg mogućeg roka.
  • Jedno od ministarstava...iz prve ruke mi kaže čovjek koji tamo radi: "babe dolaze na posao do 9, popiju kavu, odu na plac i ne vrate se."
  • Pošaljem zahtjev za reguliranje nekoliko godina staža koji sam ostvario izvan HR. U tamošnjoj agenciji su mi rekli da mogu sam odmah doći po potvrdu ili je mogu poslati na zahtjev HZMO-a. Odlučio sam se za ovo drugo. Prošlo je skoro dva mjeseca i još ništa.
  • Slanje ljudima obvezujućih formulara da sami klasificiraju svoje nekretnine.
  • Ne samo mladi nego i ljudi srednjih godina, ne samo nezaposleni nego i zaposleni, ne samo zaposleni sa malim plaćama nego i oni sa debelo natprosječnim primanjima i obiteljima...odlaze u potrazi za bezuvjetnim izlazom iz, u svakom mogućem smislu srozane i iznutra uništene, države.

Prvenstveno katastrofalan moralno-vrijednosni sastav svih razina ičega državnog, javnog ili društvenog, a onda i nepotizam koji ih je veliku većinu doveo da negdje dobivaju nekakvu lovu, znajući da je svejedno je li na bolovanju, na poslu, slobodnom danu, negdje ispod šanka, uzrok su propadanja svega čega se dotaknu. Korumpirani, kupljeni, doživotno zahvalni za kruh i mlijeko nekoj budali kojoj moraju pokazati fotografiju biračkog listića, prenagomilani, neorganizirani i polusvijesni života i potreba društva, kadrovi koji dobivaju plaću iz proračuna ne zaslužuju ni to sramotno malo novaca za tako sramotnu količinu sramotno lošeg posla kojeg preko one stvari odrađuju. Više da ne umru od dosade nego jer je red da se plaća zaradi.
Da li da kažem 'čast izuzecima'? Ili su izuzeci već davno zaposleni negdje drugdje...;-)
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 16:57   #628
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Je ali prosjek plaće u RH je oko 6000 ali u to su uračunati i Todorići i Mamići
Prosjek plaće u mojoj firmi je 5500 ali 200 ljudi je na minimalcu a 3 direktora su na 200000. Dečko sa završenim FSBom i 6 godina iskustva je na 4200kn. FERovac koji nam održava sistem je na 4500. I ti dečki znaju da povišicu mogu doživjeti jedino ako odu iz države. Oni i ostali zaposleni po privatnim firmama ne dožive da im plaća svako malo ide gore 2-3%. U više od 10g kod nas nije bilo povećanja plaća (osim ukoliko netko napreduje).

Realno, plaće ne rastu nikome osim državnim službenicima i da tome nije tako, vjerojatno državna služba nebi ni bila toliko privlačna.
FER i FSB ovac koji rade za 4.2-5k kuna i ne mogu dobiti više bez da odsele? Ta dva onda više niti ne zaslužuju, znam studente sa jednog i drugog faksa koji više zarade.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 17:51   #629
Quote:
Garovix kaže: Pogledaj post
  • Cura išla kod ginekologice, piše da radi od 7. Prva je na redu, baba je proziva u 7:40. Pita mogu li nalazi mailom, ova je široko otvorenih očiju piza: "mailom?"
  • Žena sa strganom nogom u traumi proće hitnu ambulantu i dođemo u red na rentgen. I poluotvorena vrata, dvije glupačetine seru takve pizdarije da ti je muka, papaju nekakav kolač, kuhaju kavu. Ljudi se skupljaju, nije vrijeme pauze, polomljeni jedva sjede, gmižu, stenju, u redu nas već desetak, prošlo pola sata...dok nisam popizdio i otišao im naglas pojebat mater, nakon čega je butiga proradila u roku keks.
  • Susjeda predaje u školi, da malom debilu trojku, drugi dan bijesan otac joj prijeti, zove je ravnatelj na razgovor i kaže NJOJ neka se prilagodi jer će joj inače nestat klijentela za njen izborni predmet.
  • Poznanik se zaposlio u nekakvoj glupavoj agenciji. Začudo, bez ikakve žnjore. Dođe na posao i počne raditi punom parom, kadli ga okolina ubrzo upozorava da postoje rokovi za rješavanje i neka mu ne pada na pamet da nešto riješi prije zadnjeg mogućeg roka.
  • Jedno od ministarstava...iz prve ruke mi kaže čovjek koji tamo radi: "babe dolaze na posao do 9, popiju kavu, odu na plac i ne vrate se."
  • Pošaljem zahtjev za reguliranje nekoliko godina staža koji sam ostvario izvan HR. U tamošnjoj agenciji su mi rekli da mogu sam odmah doći po potvrdu ili je mogu poslati na zahtjev HZMO-a. Odlučio sam se za ovo drugo. Prošlo je skoro dva mjeseca i još ništa.
  • Slanje ljudima obvezujućih formulara da sami klasificiraju svoje nekretnine.
  • Ne samo mladi nego i ljudi srednjih godina, ne samo nezaposleni nego i zaposleni, ne samo zaposleni sa malim plaćama nego i oni sa debelo natprosječnim primanjima i obiteljima...odlaze u potrazi za bezuvjetnim izlazom iz, u svakom mogućem smislu srozane i iznutra uništene, države.
  • Jedna provincijska knjižnica čiji sam nažalost nekada bio plan, još ni dan danas nema izlistan katalog dostupnih i posuđenih knjiga na Internetu. Nešto što KGZ imaju valjda već od 2006 ili 2007. Ako ne i ranije.
  • U mojoj ulici asfalt prave već pet mjeseci i nikako ga napravit. Cesta je cijelo to vrijeme razrovana, a staze ispod kuća već par tjedana i pravo je čudo da se netko nije slomio. A pogotovo ja koji jako slabo vidim. Protestirali smo zbog ovog, ali bezuspješno.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 19:16   #630
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Gdje je masovni egzodus iz državnih službi na slobodno tržište rada i kapitala? Ukoliko je tako teško i loše plaćeno u odnosu na ostale poslove u RH, zbog čega državni službenici masovno ne bježe iz iste kako bi radili po Kauflandima, brodogradilištima, računovodstvenim servisima, uslužnim djelatnostima, proizvodnji, poljoprivredi, administraciji i IT sektoru, već se događa upravo suprotno?!
Nije ga bilo niti će ga ikad bit bez obzira i da plaće u kauflandu,brodogradilištu i ostalome budu veće.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:47   #631
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
FER i FSB ovac koji rade za 4.2-5k kuna i ne mogu dobiti više bez da odsele? Ta dva onda više niti ne zaslužuju, znam studente sa jednog i drugog faksa koji više zarade.
Mogu normalno dobit više čak i unutar Hrvatske, ali meni se odavno čini da ljudi baš ne kontaju da za određene struke je jako bitno navesti o kojoj se regiji radi. Sa dobrim dijelom čak i tehničkih fakseva ljudi si u Dalmaciji mogu guzicu brisat ili rade za ovakve neke realno slabe novce. Naprosto kome trebaju IT-evci i to još skupo plaćeni u regiji di se sve vrti oko kuvanja i tacni ? Ne kažem da nema posla uopće, kažem da ga je jako ograničeno

Isto tako ne valja promatrati individualne slučajeve. To što netko zna FER-ovca koji odmah ima soma eura u Zagrebu (moguće da neki i više, nebitno), ne znači da je to normalna plaća za FER-ovca u Zagrebu koji je friško završio faks.
I sa FER-a dosta ljudi ne zna mnogo toga konkretno i nisu svi odmah veliki programeri. Dapače kad već pričamo o ovoj temi ima nekih FER-ovaca, a da ne spominjem FSB-ovce koji odluče linijom manjeg otpora i završe u školstvu (tko mislite da predaje elektrotehniku i slične predmete u srednjoj ), a tu znamo kakve su plaće.
A što je najgore, u nekim regijama su takvi sigurno i plaćeniji nego da rade u privatnom sektoru gdje za takvu cijenjenu struku naprosto niti nema puno drugog posla. Ne žive svi u Zagrebu i brdo ljudi si tamo ni ne može zamislit život iz sto različitih razloga. Primjerice ja znam ljude koji smatraju da je biti podstanar čisto bacanje novca i radije putuju svaki dan 120 km do posla i nazad nego da plaćaju stvarno ne velike novce za stan u Varaždinu. Ili ljudi koji naprosto se ne mogu zamislit van svojeg sela ili grada di su se rodili i išli u školu....i za same manje županije je dobro da takvih čak ima i dosta.
Problem takvih županija je da ne nude baš mnogo perspektive i mnogi i sa fakultetima su jako sretni da rade gotovo pa bilo što.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 05:33   #632
[QUOTE=lijencina1;66030843]
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
.



Komentiram.
Ako već nemaš osnovno predznanje o temi o kojoj bi želio raspravljati, minimum pristojnosti bi bio pročitati bar recentne upise.



Nisam upućen u statistike o broju policajaca i stopama kriminala, stoga se ne smatram kompetentnim komentirati ih.
Ostavit ću to ili upućenima, ili hrabrima poput tebe.



S obzirom na višestruko povećan opseg posla- debelo premalo.
S obzirom na tvoj stupanj "znanja" i odbijanje svega što se kosi s tvojim mišljenjem, (jasno pokazan dolje), smatram da je gubitak vremena lijepiti ti linkove i argumentirati to.
Ako netko normalniji zatraži, budem se potrudio, u ovom slučaju margaritas ante...



Kako moj komentar, u kojem sam nalijepio link sa Cambridge dictionary of english
iz kojeg je razvidno da krivo upotrebljavaš pojam "realna ekonomija" pokazuje kako o istoj ja nemam pojma?

Mislim da je svakome, pa čak i tebi, jasno kako dokazuje nešto sasma suprotno

Ko j*** činjenice, činjenice su za uhljebe, prave muškarčine imaju stav

Samo ću boldano komentirati, ostalo su ti pljuvanja i dociranje svisoka (odavno smo zaključili da fah idioti misle da sve znaju):

Hrvatska 1990: cca 4.700 000 stanovnkia
Razina zdravstvene zaštite tolika da se čak i kafetin dobijao na recept

Hrvatska 2017: cca 4.100 000 stanovnika
Razina zdravstvene zaštite takva da si čak i onkološki bolesnici moraju kupovati lijekove.

O broju učitelja i učenika te policajaca odavno smo raspravili, ne trebaš se raditi mutav pa da veliš da "nemaš dovoljno podataka".

O broju zaposlenih u državnoj upravi neću ni govoriti.

Jebote, broj stanovnika je sve manji, zaposlenih u države sve više, a ti tvrdiš da se "opseg poslova povećao"?

Jel se to meni samo čini ili nitko od vas više ne zna i ne želi raditi?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 05:39   #633
Quote:
Garovix kaže: Pogledaj post
Problem je što već dulje vrijeme nastupa negativna selekcija po svim razinama. Sama vlast, koju se pola ljudi ne udostojava ni izaći na izbore izabrati, nije svjesna koliko je društvo propalo, a ako jest još gore.
  • Cura išla kod ginekologice, piše da radi od 7. Prva je na redu, baba je proziva u 7:40. Pita mogu li nalazi mailom, ova je široko otvorenih očiju piza: "mailom?"
  • Žena sa strganom nogom u traumi proće hitnu ambulantu i dođemo u red na rentgen. I poluotvorena vrata, dvije glupačetine seru takve pizdarije da ti je muka, papaju nekakav kolač, kuhaju kavu. Ljudi se skupljaju, nije vrijeme pauze, polomljeni jedva sjede, gmižu, stenju, u redu nas već desetak, prošlo pola sata...dok nisam popizdio i otišao im naglas pojebat mater, nakon čega je butiga proradila u roku keks.
  • Susjeda predaje u školi, da malom debilu trojku, drugi dan bijesan otac joj prijeti, zove je ravnatelj na razgovor i kaže NJOJ neka se prilagodi jer će joj inače nestat klijentela za njen izborni predmet.
  • Poznanik se zaposlio u nekakvoj glupavoj agenciji. Začudo, bez ikakve žnjore. Dođe na posao i počne raditi punom parom, kadli ga okolina ubrzo upozorava da postoje rokovi za rješavanje i neka mu ne pada na pamet da nešto riješi prije zadnjeg mogućeg roka.
  • Jedno od ministarstava...iz prve ruke mi kaže čovjek koji tamo radi: "babe dolaze na posao do 9, popiju kavu, odu na plac i ne vrate se."
  • Pošaljem zahtjev za reguliranje nekoliko godina staža koji sam ostvario izvan HR. U tamošnjoj agenciji su mi rekli da mogu sam odmah doći po potvrdu ili je mogu poslati na zahtjev HZMO-a. Odlučio sam se za ovo drugo. Prošlo je skoro dva mjeseca i još ništa.
  • Slanje ljudima obvezujućih formulara da sami klasificiraju svoje nekretnine.
  • Ne samo mladi nego i ljudi srednjih godina, ne samo nezaposleni nego i zaposleni, ne samo zaposleni sa malim plaćama nego i oni sa debelo natprosječnim primanjima i obiteljima...odlaze u potrazi za bezuvjetnim izlazom iz, u svakom mogućem smislu srozane i iznutra uništene, države.

Prvenstveno katastrofalan moralno-vrijednosni sastav svih razina ičega državnog, javnog ili društvenog, a onda i nepotizam koji ih je veliku većinu doveo da negdje dobivaju nekakvu lovu, znajući da je svejedno je li na bolovanju, na poslu, slobodnom danu, negdje ispod šanka, uzrok su propadanja svega čega se dotaknu. Korumpirani, kupljeni, doživotno zahvalni za kruh i mlijeko nekoj budali kojoj moraju pokazati fotografiju biračkog listića, prenagomilani, neorganizirani i polusvijesni života i potreba društva, kadrovi koji dobivaju plaću iz proračuna ne zaslužuju ni to sramotno malo novaca za tako sramotnu količinu sramotno lošeg posla kojeg preko one stvari odrađuju. Više da ne umru od dosade nego jer je red da se plaća zaradi.
Da li da kažem 'čast izuzecima'? Ili su izuzeci već davno zaposleni negdje drugdje...;-)
U ovome opisanome je problem javnih i državnih službenika.
većina ne radi svoj posao, odnosi se prema svojim klijentima kao prema stadu ovaca, a još se duboko uvrijede kad ih se prozove za nerad.

MOgu ih lijenčina ili oso braniti do iznemoglosti, ali je tako.

Svatko od nas mogao bi opisati desetke primjera koji to potvrđuju.

Tako dugo dok je takvo ponašanje uobičajeno, imate prevelike plaće.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 09:09   #634
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Hrvatska 1990: cca 4.700 000 stanovnkia
Razina zdravstvene zaštite tolika da se čak i kafetin dobijao na recept

Hrvatska 2017: cca 4.100 000 stanovnika
Razina zdravstvene zaštite takva da si čak i onkološki bolesnici moraju kupovati lijekove.
Čak i da ovo kompletno stoji ( a nije da stoji), objasni kako bi liječnici bili krivi za to?

Quote:
O broju zaposlenih u državnoj upravi neću ni govoriti
.

Ne stigneš nikako, od silnog prosipanja žuči prema liječnicima. Indikativno?

Quote:
Jebote, broj stanovnika je sve manji, zaposlenih u države sve više, a ti tvrdiš da se "opseg poslova povećao"?
Tvrdim. I mogu i dokazati, ako nekog bude zanimalo.

Quote:
Jel se to meni samo čini ili nitko od vas više ne zna i ne želi raditi?
Čini ti se, kao i sa time da si mislio da znaš što je to "realna ekonomija".
Da sam ti, ne bih previše vjerovao vlastitim impresijama
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 09:16   #635
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Tvrdim. I mogu i dokazati, ako nekog bude zanimalo.
U redu, mene zanima. Dokaži to i kako svatko tko dobiva plaću od proračuna puni taj isti proračun.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 09:48   #636
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
U redu, mene zanima.
U starijoj populaciji disproporcionalno se povećava broj kroničnih bolesnika, i s time zdravstvene potrebe i korištenje zdravstvenog sustava.
https://www.dzs.hr/app/rss/piramida-stanovnistva.html#

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK215400/

Ako ti se ne da čitati sve, izdvojit ću:
On the other hand, a large majority of older adults (approximately 82 percent) have at least one chronic disease that requires ongoing care and management, with hypertension, arthritis, and heart disease being the most common (Table 2-2). These chronic conditions damage older adults’ quality of life, they contribute to a decline in functioning, and they have become the primary reason why older adults seek medical care (Hing et al., 2006). In fact, Medicare beneficiaries with more than one chronic condition visit an average of eight physicians in a year.An analysis of Medicare expenditures shows that the 20 percent of Medicare beneficiaries with five or more chronic conditions account for two-thirds of Medicare spending (Partnership for Solutions National Program Office, 2004). Data from the 2001 Medical Expenditure Panel Survey show that almost all Medicare spending and 83 percent of Medicaid spending is for the provision of services to individuals with chronic conditions. .

Older adults have much higher rates of health services utilization than do non-elderly persons. Although they represent about 12 percent of the U.S. population, adults ages 65 and older account for approximately 26 percent of all physician office visits (Hing et al., 2006), 35 percent of all hospital stays (Merrill and Elixhauser, 2005), 34 percent of prescriptions (Families USA, 2000), and 90 percent of nursing home use (Jones, 2002).

Bottom line bi bio: On average, older adults visit physicians’ offices twice as often as do people under 65

Dakle: populacija stari, pritisak na zdravstveni sustav se povećava.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:13   #637
Slušam HRT skroz slučajno i neka ekonomska analitičarka priča kak se gospodarstvo mora pokrenut jer su potrebe javnog sektora veće nego što ih sustav može namirit i da je HDZ-u čovjek najbitniji. Kak ju nije sram pričat takve stvari? Znači moramo prionut poslu da bi tamo zaposleni po agencijama i sličnim ustanovama imali nezaslužene plaće po 10+ soma kuna.

Zašt plaćamo 80 kn mjesečno za ovakva sranja???
Nek hdz pokrene svoju televiziju i tam vrši propagandu, nije mi jasno još kak kolektivno dopuštamo da nas se ovak jebe. 80 kn mjesečno darujemo glasilu hdza. Pa tko HRT gleda od mlađe populacije uopće?? Pa samo penzioneri ih gledaju i s takvom sviješću izlaze na izbore i biraju ih opet.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:27   #638
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Slušam HRT skroz slučajno i neka ekonomska analitičarka priča kak se gospodarstvo mora pokrenut jer su potrebe javnog sektora veće nego što ih sustav može namirit i da je HDZ-u čovjek najbitniji. Kak ju nije sram pričat takve stvari? Znači moramo prionut poslu da bi tamo zaposleni po agencijama i sličnim ustanovama imali nezaslužene plaće po 10+ soma kuna.

Zašt plaćamo 80 kn mjesečno za ovakva sranja???
Nek hdz pokrene svoju televiziju i tam vrši propagandu, nije mi jasno još kak kolektivno dopuštamo da nas se ovak jebe. 80 kn mjesečno darujemo glasilu hdza. Pa tko HRT gleda od mlađe populacije uopće?? Pa samo penzioneri ih gledaju i s takvom sviješću izlaze na izbore i biraju ih opet.
Tvoje čuđenje je razumljivo ako misliš da javni sektor služi tome da pomaže građanima i privatom sektoru. To je česta i razumljiva greška. Problem je što tome nije tako, hrvati vulgaris služe javnom sektoru, građani su tu zbog države a ne obratno. Zato ti recimo u poreznoj, vojsci ili policiji i ne kažu da su oni tu radi građana ili da služe građanima. Oni su svrha sami sebima.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 19.10.2017. at 12:53.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 12:48   #639
Ili kako su meni odgovorili u Inspektoratu rada, prije par godina kad je uslijed mijenjanja nacina vođenja radnih lista doslo do neke totalne zavrzlame pa su knjigovode, inspektori, obrtnicka komora, svak na svoj nacin tumacili. Kad sam telefonski zamolila za objasnjenje dobila sam odgovor: Gospodjo, mi nismo tu da Vam pomazemo, mi smo tu da Vas progonimo.

Pametnom dosta.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:04   #640
iskustvo iz moje familije u državnoj firmi, ing. i mag.oec. po struci, ljudi s +25 god. staža, nisu u pol. stranci:

Minus:
- mala plaća, oko 5500-6500 kn (stalno varira par sto kuna gore-dolje, ali nikad nema značajnije povišice i napredovanja osim ako nemaš debelu vezu)
- otrovno radno okruženje (svi svima podmeću nogu, tračevi, svakodnevno svjedočiš lopovluku, korupciji i političkim i inim vezama)
- ne naučiš puno toga pametnog i korisnog za struku (čitaj: zastarjeli sustavi, jednolični i dosadni poslovi bez ili s minimalno inovacija)
- šefovi u kurcu i obično nepodobni za tu poziciju

Plus:
- malo posla, puno slobodnog vremena
- nema prekovremenih ili jako rijetko
- sigurno radno mjesto, nema otkaza ako odeš na npr. porodiljni ili si često bolestan
- puno godišnjeg odmora
- poklon bonovi za Božić itd., regres i općenito puno raznih olakšica od zdravstvenog na dalje

Pa sad kako kome odgovara... Nije u svim državnim firmama isto, ali mislim da je u većini slično.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.