Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za uvođenje poreza na nekretnine
Da 76 17.92%
Ne 335 79.01%
Nije me briga 13 3.07%
Glasovatelji: 424. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 15:50   #4701
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Pričao sam jednom s bivšim marincem. Veli mi da je od Uncle Sama dobio - povoljnije auto osiguranje. I točka.



Nisu platili tj. kontinuirano ne plaćaju činjenicu da su bogati. To je ono načelo da svatko plaća porez prema ekonomskoj snazi. Inače hajmo plaćati svi jednako, kao što se ne uzima u obzir da netko ima nekretninu neka se ne uzima u obzir niti da netko ima posao, isti iznos i zaposleni i nezaposleni i s kućama i bez kuća - garantiram da bi mnogima koji sad plaćaju porez to odgovaralo.
Oprosti, ali o čemu sad tu pametuješ - to smo prošli već milijun puta na ovoj temi. Je li znaš da su pojedini ljudi zidali svoje domove generacijama - ciglu po ciglu, isteglili se ko tovari, usput se pola života odricali svega i svačega i sada netko treba doći i reći gle ti buržuja razrežimo mu porez - iako je na svaku ciglu već preplatio porez, a tu možemo spomenuti i cijele divizije ljudi koji su se tlačili s kreditima da bi si osigurali dom. Što to uopće znači da je bogat??? Možda da ga sada treba učinit proleterom??? Tko mu je kriv što se nije bavio dionicama koje se ne oporezuju naknadno, je li tako????

Osim toga, cijeli taj koncept bogatstva na temelju doma je isto uvezena logika anglo svijeta i zapadne europe koja je popušila tu logiku - a znaš li zašto je kod njih ta mantra? Zato što kod njih samo dobrostojeći (i tu mislimo na jaču srednju klasu) imaju svoj dom, a svi ostali moraju rentat dokle ide!!!

Ako voliš anglo kulturu - to je tvoja sloboda - lijepo pođi u napredni svijet, a nas pusti na miru u našem primitivizmu - ja sam čuo da u amerika sviraju klubovi cijela noć!!! Eto, možeš lijepo uživat!!!

Taman sam malo živce odmorio s ovim što je sada ipak na neko vrijeme cijela stvar popustila, i sad si naletio da me dobro iživciraš. Ok. ni prvi ni zadnji!!!!

SMRT POREZU NA NEKRETNINE!! IDEMO NA REFERENDUM!!
hilderik is offline  
Old 18.10.2017., 19:12   #4702
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Je li znaš da su pojedini ljudi zidali svoje domove generacijama - ciglu po ciglu, isteglili se ko tovari, usput se pola života odricali svega i svačega i sada netko treba doći i reći gle ti buržuja razrežimo mu porez - iako je na svaku ciglu već preplatio porez,
Ako se plaća komunalna naknada nije bitno što je porez plaćen na svaku ciglu?
Zašto netko ne bi plaćao manji porez od sadašnje komunalne?Zato jer bi svi trebali bit jednaki
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 18.10.2017., 19:35   #4703
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali o čemu sad tu pametuješ - to smo prošli već milijun puta na ovoj temi. Je li znaš da su pojedini ljudi zidali svoje domove generacijama - ciglu po ciglu, isteglili se ko tovari, usput se pola života odricali svega i svačega i sada netko treba doći i reći gle ti buržuja razrežimo mu porez - iako je na svaku ciglu već preplatio porez, a tu možemo spomenuti i cijele divizije ljudi koji su se tlačili s kreditima da bi si osigurali dom. Što to uopće znači da je bogat??? Možda da ga sada treba učinit proleterom??? Tko mu je kriv što se nije bavio dionicama koje se ne oporezuju naknadno, je li tako????
Da, pa?

Netko drugi je zivotnu energiju ulagao u obrazovanje pa se dobro zaposlio, netko u izgradnju firme koja uspijeva poslovati, isteglili su se i oni - i njih zato treba kazniti, natovariti se samo na njihov trud jer treba stititi one ciji domet je bio slagati cigle pa nisu vise u stanju doprinositi?

Ako se drzave ne tice moj fizicki kapital, neka moju vrijednost ne procjenjuje ni prema sposobnosti da budem produktivan, i ja onda jednako odbijam da me se smatra bogatim.

Fino ako treba poreza, svi neka plate jednako.

A sto se tice uvezenih ideja, siguran sam da medju drzavama gdje nema poreza na nekretnine ima mnostvo u koju bi Hrvati rado emigrirali. Ili makar jedna?
ZloPrase is offline  
Old 19.10.2017., 00:05   #4704
niti jedna država nema porez na nekretnine kakav je ovdje predložen..
Kaidos is offline  
Old 19.10.2017., 07:21   #4705
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
niti jedna država nema porez na nekretnine kakav je ovdje predložen..
I da pridodamo na izjavu da ih je uz to i jako malo onih koje imaju veće porezno opterećenje.
trut is offline  
Old 19.10.2017., 09:43   #4706
Zloprase, ne znam jesi li pratio ovu temu otprije? Ako nisi, sažet ću dosad sve napisano.
Vjerojatno znas da je Hr jedna od zemalja na svijetu koja je izrazito opterecen porezima i to vrlo visokim stopama ? Zbog toga je izrazito destimulativno okruzenje za razvoj privatnog poduzetnistva i za ulaganje u investicije, a o ostalim ekonomskim aspektima da i ne pricamo.
Uvodjenjem poreza na nekretnine se nece smanjivati niti ukinuti ijedan postojeci porez, nego cemo dobiti jos jedan povrh svega toga, te cemo jos vise biti optereceni sto dovodi do jos destimulativnijeg okruzenja za poduzetnistvo i ekonomski razvoj zemlje.
Dakle, uvodjenjem poreza na nekretnine ti nece biti nista neopterecenije, nego ces biti jos vise financijski opterecen.

Nasli smo dokaze da ce se godisnji porez na nekretnine obracunavati u iznosu 2% vrijednosti nekretnine (negdje od 2020. godine nadalje ). Opcina ce procijeniti vrijednost nekretnine. Ona nece priznavati trzisnu/realnu vrijednost nekretnina, nego ce imati slobodu procjene. To znaci da ona tvoju nekretninu koja sad realno vrijedi 40.000 eura (fiktivni primjer) moze procijeniti u vrijednosti 80.000 eura, te ces godisnje morati placati cca 1800 eura (racunam iz glave). Time postajes podstanar u vlastitoj nekretnini!. U slucaju neplacanja poreza, ovrsuje se nekretnina i ostajes bez nje. Ili "opcinar" moze tvoju nekretninu procijeniti daleko vrijednijom od nekretnine svog rodjaka koja realn ovrijedi kao i tvoja, kako bi njegov rodjak platio daleko manji porez nego ti. Ovo otvara vrata jos vecoj korupciji i jos vecem klijentelizmu!
Zakon ne predvidja nikakve olaksice niti izuzimanja od placanja poreza, sto nije slucaj ni u jednoj drugoj zemlji.
Druge zemlje najcesce ne naplacuju porez za prvu nekretninu ili pak imaju jako visok donji limit za placanje poreza (npr placa se porez tek za nekretninu koja vrijedi vise od 500.00 eura itd) ili daju raznorazne olaksice ili je jako niska stopa poreza (npr. 0,2% trzisne vrijednosti nekretnine).
Mi jedini imamo ovako visoku stopu poreza i nikakve olaksice!

Uz to, za svaki porez se mora navoditi u koje svrhe se trose prihodi od poreza. Za komunalnu naknadu u Hr je u zakonu tocno navedeno u kakve svrhe se smije utrositi prihod od te naknade (primjerice: uredjenje cesta, kanalizacija, itd).
Hrvatska je za porez na nekretnine u zakonu navela da opcine (kojima ide prihod od poreza na nekretnine) same odlucuju u sto ce utrositi prihod od poreza na nekretnine- dakle, i zakonski nije propisano na sto smiju trositi. To otvara vrata beskrajnim mogucnostima neracionalnog trosenja tog prihoda, jer zakon time u biti dozvoljava da opcina moze utrositi novac na jahtu gradonacelniku (karikiram, ali je zakonski to moguce), na obijesne bakanalije opcinskih sluzbenika itd. Dakle, zakon omogucava potuno netransparetno raspolaganje prihodima od poreza na nekretnine i potpuno neracionalno trosenje.

Po dosadasnjoj praksi u Hr znamo da su dosad ogromni razmjeri neracionalnog raspolaganja i trosenja prihoda od raznih poreza, pa i od komunalne naknade (unatoc zakonima koji tocno propisuju u koje svrhe se smije trositi taj prihod!). Svaki mudar ce iz tog izvuci lekciju da ce se, prihodi od proeza na nekretnine jos neracionalnije trositi, pogotovo jer zakon ostavlja takvu mugocnost.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 19.10.2017., 11:34   #4707
Za one koji su pitali moraju li popuniti obrazac:
na temelju zakona se ukida obveza dostave obrazaca vezano uz porez na nekretnine. Dakle, ne mora se popuniti!
http://www.cakovec.hr/web/obavijest-...za-nekretnine/
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 19.10.2017., 11:41   #4708
NN,jako liepo i jasno.
Molim ljepo, ovaj post sačuvati i prikačiti ga ponovno svakih sedam stranica.
trut is offline  
Old 19.10.2017., 12:07   #4709
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Fino ako treba poreza, svi neka plate jednako.
Covjek ti je napisao da je vec platio sve poreze a ti mu ne odgovaras, ok treba ti vratiti poreze koje si platio pa idemo svi placati jednako, nego zelis da od sada svi platite jednako (a on duplo).

Moze li i kakva muzicka zelja?
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 19.10.2017., 19:34   #4710
Samobor

Pristojno su obavijestili da nema obveze davanja podataka

Quote:
Obavijest vlasnicima nekretnina - 20. listopada prestaje obveza dostave podataka o nekretninama od strane poreznih obveznika
https://www.samobor.hr/grad/obavijes...retninama-n680
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 20.10.2017., 17:48   #4711
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Za one koji su pitali moraju li popuniti obrazac:
na temelju zakona se ukida obveza dostave obrazaca vezano uz porez na nekretnine. Dakle, ne mora se popuniti!
http://www.cakovec.hr/web/obavijest-...za-nekretnine/
Hvala
bond007 is offline  
Old 20.10.2017., 22:16   #4712
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Samobor

Pristojno su obavijestili da nema obveze davanja podataka



https://www.samobor.hr/grad/obavijes...retninama-n680
Ok.
Ali da li to zna (a ne zna) moja druga susjeda od 82 godine koja zivi sama i kojoj pomazem koliko god mogu, kada je sa zadnjim dopisom o placanju komunalnog necega dobila i citabu o dostavi podataka o nekretnini u kojoj jadnica zivi?
I gdje su joj zaprijetili da ako ne dostavi podatke da ce je staviti u najveci koeficijent?
Ma da se najebem matere onome tko se tako igra sa ljudima.

Poslano sa mog HUAWEI SCL-L01 koristeći Tapatalk
aspiriniks is offline  
Old 20.10.2017., 23:23   #4713
To je bilo prije, ali sad je ta obveza ukinuta.

Svejedno moramo jako paziti da nam ne uvale opet porez, jer se moze dogoditi da nam uvale i pod drugim imenom.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 20.10.2017., 23:30   #4714
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Ok.
Ali da li to zna (a ne zna) moja druga susjeda od 82 godine koja zivi sama i kojoj pomazem koliko god mogu, kada je sa zadnjim dopisom o placanju komunalnog necega dobila i citabu o dostavi podataka o nekretnini u kojoj jadnica zivi?
I gdje su joj zaprijetili da ako ne dostavi podatke da ce je staviti u najveci koeficijent?
Ma da se najebem matere onome tko se tako igra sa ljudima.

Poslano sa mog HUAWEI SCL-L01 koristeći Tapatalk
vjerojatno ne zna

nisu zaprijetili
napisali su članke zakona

ovi su bar bili pristojni
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 21.10.2017., 09:11   #4715
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali o čemu sad tu pametuješ - to smo prošli već milijun puta na ovoj temi. Je li znaš da su pojedini ljudi zidali svoje domove generacijama - ciglu po ciglu, isteglili se ko tovari, usput se pola života odricali svega i svačega i sada netko treba doći i reći gle ti buržuja razrežimo mu porez - iako je na svaku ciglu već preplatio porez, a tu možemo spomenuti i cijele divizije ljudi koji su se tlačili s kreditima da bi si osigurali dom. Što to uopće znači da je bogat??? Možda da ga sada treba učinit proleterom??? Tko mu je kriv što se nije bavio dionicama koje se ne oporezuju naknadno, je li tako????

Osim toga, cijeli taj koncept bogatstva na temelju doma je isto uvezena logika anglo svijeta i zapadne europe koja je popušila tu logiku - a znaš li zašto je kod njih ta mantra? Zato što kod njih samo dobrostojeći (i tu mislimo na jaču srednju klasu) imaju svoj dom, a svi ostali moraju rentat dokle ide!!!


Ako voliš anglo kulturu - to je tvoja sloboda - lijepo pođi u napredni svijet, a nas pusti na miru u našem primitivizmu - ja sam čuo da u amerika sviraju klubovi cijela noć!!! Eto, možeš lijepo uživat!!!

Taman sam malo živce odmorio s ovim što je sada ipak na neko vrijeme cijela stvar popustila, i sad si naletio da me dobro iživciraš. Ok. ni prvi ni zadnji!!!!

SMRT POREZU NA NEKRETNINE!! IDEMO NA REFERENDUM!!
Svaka ti čast ( i drugima) koji su se svojim upisima odredili protiv poreza na nekretnine.

Više bi ih izašlo na referendum nego na izbore.
Zlikavac is offline  
Old 21.10.2017., 14:09   #4716
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Zloprase, ne znam jesi li pratio ovu temu otprije? Ako nisi, sažet ću dosad sve napisano.
Vjerojatno znas da je Hr jedna od zemalja na svijetu koja je izrazito opterecen porezima i to vrlo visokim stopama ? Zbog toga je izrazito destimulativno okruzenje za razvoj privatnog poduzetnistva i za ulaganje u investicije, a o ostalim ekonomskim aspektima da i ne pricamo.
Uvodjenjem poreza na nekretnine se nece smanjivati niti ukinuti ijedan postojeci porez, nego cemo dobiti jos jedan povrh svega toga, te cemo jos vise biti optereceni sto dovodi do jos destimulativnijeg okruzenja za poduzetnistvo i ekonomski razvoj zemlje.
Dakle, uvodjenjem poreza na nekretnine ti nece biti nista neopterecenije, nego ces biti jos vise financijski opterecen.
Sve to stoji, Hrvatska je preopterećena porezima - primarno zato što su svi otišli u penziju - a ti porezi su posloženi na način da stimuliraju nerad, a destimuliraju rad. Pik spas za onoga tko uspije kupiti tri stana i živjeti od najamnine, jeeee...

Produkt činjenice da su se uvodili na neodgovoran ali pragmatičan način, u trenutku kad svi imaju nekakve kuće a treba para za cestu, nećemo oporezovati sirotinju s postojećim kućama nego onog jednog bogatog koji ima za novu kuću. Neka on plati doprinose za sve.

I zato onda 50 godina kasnije milijun i kusur nelegalnih građevina post '68, jer naravno nitko ne želi plaćati građevinske i vodne komunalne whatever, a istovremeno oni sa štagljevima od prije '68 grade trokatnice džabe i legalno, jer "sve su platili". Da, naplaćali su se, kako da ne. I pola države s potpuno nejasnim vlasništvima na parcelama, pola hebene države je potpuno neupotrebljivo, gore nego da je minirano. Sve znam, sve sam to prošao.

A n.b. i postojeći porezi se mogu itekako zloupotrebljavati i baciti ljude u glad i siromaštvo i oteti im imovinu. Može mirovinski doprinos ići sa 18 na 88 posto, jer jbg treba novaca a očito se jedino u ovoj državi ne smije postaviti pitanje armije penzionera prosječne dobi 52.
ZloPrase is offline  
Old 22.10.2017., 12:21   #4717
A šta tu spominješ armije penzionera i armiju nezaposlenih. To je posljedica..

Pitaj se rađe zašto su masovno u penzije išli 92, a zašto danas nema dovoljno radnih mjesta za sve, a zašto se odobrava uvoz radne snage ?
Ne fali nama ništa drugo nego samo radno mjesto.
To odgovori.

A porez na nekretnine - jesam protiv jer sam na sve platio porez i sam gradio.
Što bi šugavima sada morao plačati reket na no što sam napravio i imam?
Pa , ako ga i uvedu budi uvjeren da će ga plaćati sitnozubi, jer će strančari već naći načina i potvrda da plate manje ili ga budu oslobođeni.

A da je počelo saznaj u ZG GSKG gdje se uz posredovanje stranke može ( čak poslije legalizacije) smanjiti površina objekta za 50+%.
Pa se sada za kuću od 400m2 komunalna naknada plaća samo 120 m2.
Ma bravo ...
Ali sirotinja to ne može i ne zna - njih će ovršiti...
Dakle protiv reketa = poreza na nekretnine i protiv političara/stranke koja to gura.
Slanac is offline  
Old 26.10.2017., 15:40   #4718
Pošto su već mnoge lokalne samouprave donjele odluku o lokalnim porezima (između ostalog i porez na nekretnine), a od 20.10.imamo novi zakon, po kojem zakonu trenutno te iste lokalne samouprave ubiru novce Ima itko pojma?
Vjerojatno po onom najstarijem, ali odluka na odluku, prilično zbunjujuće. Dakle oni koji su donjeli takvu odluku , moraju se opet do 15.12 usaglasiti sad sa najnovijem zakonom.
duxi is offline  
Old 26.10.2017., 19:04   #4719
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Pošto su već mnoge lokalne samouprave donjele odluku o lokalnim porezima (između ostalog i porez na nekretnine), a od 20.10.imamo novi zakon, po kojem zakonu trenutno te iste lokalne samouprave ubiru novce Ima itko pojma?
Vjerojatno po onom najstarijem, ali odluka na odluku, prilično zbunjujuće. Dakle oni koji su donjeli takvu odluku , moraju se opet do 15.12 usaglasiti sad sa najnovijem zakonom.
cijeli dio poreza na nekretnine je u lokalnim porezima izbrisan i on ne postoji pa se nitko ni ne može po njemu ravnat. Nastavlja se priča s komunalnom kao i prije sve dok se ne odluče na novi nacrt zakona - ali s obzirom kako agrokor trese državu sumnjam da će ići u vrijeme kad je to sebi Pinokijo zamislio - a možda Pinokijo umjesto pisanja zakona bude hladio svoju pamet i iza rešetaka - ipak se i uz naše krivosuđe par političkih guzica ohladilo bar nakratko po zatvorima - a kad krene nered i spašavanje guzice zbog agrokora mislim da bi Pinokijo mogao skliznut niz odvod - zato se i jadan onako pod zadnje grči - faca mu se mijenja kao kod Doriana Graya.

Sve u svemu ako ne pokrenu nešto do kraja 2018. teško će to ići prije izbora 2020. A dotada nam treba referendum za smanjenje potrebnih potpisa na 100 000
hilderik is offline  
Old 26.10.2017., 21:16   #4720
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
cijeli dio poreza na nekretnine je u lokalnim porezima izbrisan i on ne postoji pa se nitko ni ne može po njemu ravnat. Nastavlja se priča s komunalnom kao i prije sve dok se ne odluče na novi nacrt zakona - ali s obzirom kako agrokor trese državu sumnjam da će ići u vrijeme kad je to sebi Pinokijo zamislio - a možda Pinokijo umjesto pisanja zakona bude hladio svoju pamet i iza rešetaka - ipak se i uz naše krivosuđe par političkih guzica ohladilo bar nakratko po zatvorima - a kad krene nered i spašavanje guzice zbog agrokora mislim da bi Pinokijo mogao skliznut niz odvod - zato se i jadan onako pod zadnje grči - faca mu se mijenja kao kod Doriana Graya.

Sve u svemu ako ne pokrenu nešto do kraja 2018. teško će to ići prije izbora 2020. A dotada nam treba referendum za smanjenje potrebnih potpisa na 100 000
Zakon o lokalnim porezima od 20.10.2017 je promijenjen. Dakle brisanje su točke po kojem su se namjeravali uvesti zloglasni porezi. No mnoge lokalne samouprave su donijele odluku o tom porezu, a do 15.12. se opet trebaju uskladiti no ovaj puta sa ovim novim zakonom. Sumnjam da su mnoga vijeća, tj vijećnici pa čak i čelnici upućeni što se uopće to događalo i što oni moraju opet nove odluke donositi.
duxi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.