Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2017., 23:44   #9841
Thumbs up

@Ambientt

hvala na savjetu. Zasad, citam u slobodno vrijeme i, kad posao splasne, planiram otici na minimalno 2 tjedna u Dansku da malo osjetim zivot tamo.

Petrolcek is offline  
Old 15.10.2017., 20:26   #9842
Evo kako se masa hrani u HR izjavama koje nemaju veze s vezom... tako ova mlada djevojka napuhava svoj ego, kako je netko i nesto a prodaje pricu koja nema istine.

"Tamo smo upoznale Elliotta koji je inače Englez i s njim smo se sprijateljile, tijekom tih 5 mjeseci Elliott je bio naš prijatelj kod kojeg smo odlazile na piće prije posla. Plaća nam je bila max. 40 000 kruna, ili 40 000 kuna… Toliko smo znale zaraditi ako bi nam ostavljali napojnice, a bilo je dana I kada smo zaradile manje jer smo si smjele uzeti jedan dan extra slobodno, ili odraditi pola smjene. Bilo nas je dovoljno zaposlenih pa nije stvaralo problem. Imale smo i opcije da radimo vikendom prekovremeno, pošto je vikendom to bio i noćni klub i za svaki extra sat smo imale extra satnicu. Većinu vremena smo provele radeći, tako da nismo imale prilike potrošiti novac.

Prijavljene smo bile u nekoliko sati od dolaska. Dobili smo danski CPR broj, iliti naš OIB, a novce smo mogle primati ili na ruke ili na karticu u danskoj banci. Odabrale smo opciju na ruke, a isplaćivali su nas tjedno. Svaki tjedan sam imala skoro 10 000 kuna. Išla sam u Malmö kad sam htjela, jela sam što sam htjela, kupovala sam što sam htjela, nisam se nikada osjećala tako kako sam se osjećala tada". - Ella Dvornik, 24sata


40.000dkr mjesecno netto da radis u kaficu, diskoteki ili baru u Kopenhagenu. To je cca. 85.000dkr brutto. To je cca. 1.000.000dkr godisnje. I ovo na isplatu na ruke od 10.000dkr tjedno I po Danskom zakonu poslodavac nema pravo isplacivati radnika na ruke vec samo preko Banke. Do 10.000dkr je moguce platiti uslugu ili drugog subjekta koji posluje preko CVR broja. Svi radnici posluju preko CPR broja.

I ovo s napojnicama ...

I na zalost ce netko na ovo nasjesti i povjerovati.

Plata cefa hotela u Kopenhagenu je 40.000 do 50.000dkr brutto mjesecno.

Zadnje uređivanje Ambientt : 15.10.2017. at 20:38.
Ambientt is offline  
Old 17.10.2017., 09:41   #9843
Sta ti znas sta su one radile u kaficu.. jos ako je na ruke mozda je i striptiz bar... onda nema racuna za novce ni za ulaz ni za izlaz iz kafica

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Old 17.10.2017., 16:20   #9844
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Sta ti znas sta su one radile u kaficu.. jos ako je na ruke mozda je i striptiz bar... onda nema racuna za novce ni za ulaz ni za izlaz iz kafica

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Mozda u Hrvatskoj. Nebi u Danskoj dva radna dana sastavio vec bi imao poreznu upravnu na vratu koja bi zapecetila lokal za 1 min. Pogotovo striptiz barovi su pod strogom posebnom kontrolom i dozvolama za rad i nacinom zaposljavanja i prijava itd.

Ti nadji posao u Kopenhagenu u kaficu gdje ces imati 40.000dkr netto ili cak gdje ces tjedno imati na ruke 10.000dkr kao cpr zaposlen. Ja cu tu isplatu uduplati.

Ovo je jednako nerealno kao da netko na blagajni u Konzumu tvrdi da ima 10.000 kuna mjesecno netto isplatu.

Zadnje uređivanje Ambientt : 17.10.2017. at 17:23.
Ambientt is offline  
Old 17.10.2017., 20:28   #9845
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Evo kako se masa hrani u HR izjavama koje nemaju veze s vezom... tako ova mlada djevojka napuhava svoj ego, kako je netko i nesto a prodaje pricu koja nema istine.

"Tamo smo upoznale Elliotta koji je inače Englez i s njim smo se sprijateljile, tijekom tih 5 mjeseci Elliott je bio naš prijatelj kod kojeg smo odlazile na piće prije posla. Plaća nam je bila max. 40 000 kruna, ili 40 000 kuna… Toliko smo znale zaraditi ako bi nam ostavljali napojnice, a bilo je dana I kada smo zaradile manje jer smo si smjele uzeti jedan dan extra slobodno, ili odraditi pola smjene. Bilo nas je dovoljno zaposlenih pa nije stvaralo problem. Imale smo i opcije da radimo vikendom prekovremeno, pošto je vikendom to bio i noćni klub i za svaki extra sat smo imale extra satnicu. Većinu vremena smo provele radeći, tako da nismo imale prilike potrošiti novac.

Prijavljene smo bile u nekoliko sati od dolaska. Dobili smo danski CPR broj, iliti naš OIB, a novce smo mogle primati ili na ruke ili na karticu u danskoj banci. Odabrale smo opciju na ruke, a isplaćivali su nas tjedno. Svaki tjedan sam imala skoro 10 000 kuna. Išla sam u Malmö kad sam htjela, jela sam što sam htjela, kupovala sam što sam htjela, nisam se nikada osjećala tako kako sam se osjećala tada". - Ella Dvornik, 24sata


40.000dkr mjesecno netto da radis u kaficu, diskoteki ili baru u Kopenhagenu. To je cca. 85.000dkr brutto. To je cca. 1.000.000dkr godisnje. I ovo na isplatu na ruke od 10.000dkr tjedno I po Danskom zakonu poslodavac nema pravo isplacivati radnika na ruke vec samo preko Banke. Do 10.000dkr je moguce platiti uslugu ili drugog subjekta koji posluje preko CVR broja. Svi radnici posluju preko CPR broja.

I ovo s napojnicama ...

I na zalost ce netko na ovo nasjesti i povjerovati.

Plata cefa hotela u Kopenhagenu je 40.000 do 50.000dkr brutto mjesecno.
Googlaj tu mladu djevojku koja je trenutno sretno udata za starijeg prebogatog gospodina. Shvatit ces da na laze... saamo mozda nije rekla sve detalje.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Old 17.10.2017., 20:51   #9846
Da bi dobio CPR broj i pravo na boravak moras imati razlog. Posao je razlog. Koji porezna sluzba monotira tj. da li ti lijeze novac na racn. Ona kaze mogla je izabrati u gotovini ili na racun danski. Tu je vec nesto ono trulo. U Danskoj po zakonu placa smije samo biti isplacena preko racuna. Na CVR broj tj. kad prijavis se kao privatnik, moze i samostalni poduzetnik onda mozes do 10.000dkr da primis naplatu za uslugu pod uslovom da izdas racun. Moze ti i racun izadti na CPR broj ali onda je primalac racuan duzan da prijavi poreznoj upravi a ti su duzan da to naznacis - obicno u dnu racuna - ali ovdje uplata mora biti preko racuna ne u gotovini. Ovo je samo da ti dam sliku kako stoje stvari. Sume koje spominje za rad u kaficu ili diskoteki su jednako realna kao da bi netko na blagajni u Konzumu tvrdio da ima netto 10.000 kuna / mjesecno. Da li je ona radila kao prostitutka to je vec druga stvar ali po svem sudeci clanak nema veze s istinom bar ne kad je rijec o nacinu isplate place i sumi za posao za koji tvrdi da je radila.
Ambientt is offline  
Old 31.10.2017., 19:38   #9847
Pozdrav ljudi
Zanimaju me vaša iskustva - kako ste dospjeli u Dansku, pronalazak posla itd? Razmišljam o odlasku u Dansku sa suprugom koji je osoba sa invaliditetom, pa ako tko želi da podijeli dojmove...dali je teško naći posao? kakva su pravila sa nalaskom stanova (najam)? Na što treba paziti prilikom dolaska ili slanja molbi za posao? Znate li kakve stranice za posao i stanove?
__________________
Create a sensual feeling about everything...
Latiosa is offline  
Old 31.10.2017., 23:38   #9848
Quote:
Latiosa kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi
Zanimaju me vaša iskustva - kako ste dospjeli u Dansku, pronalazak posla itd? Razmišljam o odlasku u Dansku sa suprugom koji je osoba sa invaliditetom, pa ako tko želi da podijeli dojmove...dali je teško naći posao? kakva su pravila sa nalaskom stanova (najam)? Na što treba paziti prilikom dolaska ili slanja molbi za posao? Znate li kakve stranice za posao i stanove?
40+ godina u Danskoj. Dosao kao malo djete, moze se reci gotovo pa rodjen u Danskoj.

Posao. Palac pravilo. Ako je oglas na danskom jeziku (trazi se osoba koja barata tecno danskim), ako je oglas na engleksom jeziku a pise ispod pozeljno da osoba zna danski (trazi se osoba koja barata tecno danskim ili stranac koji zna nesto ili ok danski) ako pise oglas na ensgleskom jeziku i nije danski jezik omenut (trazi se osoba koja zna ili ne zna danski jezik). Nije zabranjeno ici kucati od vrata do vrata ili ostavljati CV i neki kratak opis evt. motivacija i ako nema oglasa u toj firmi. Tko zna mozda sacuvaju pa nekad zatreba ili mozda ti se posreci u datom trenutku. Vjerovatnoca nije vekika ali nije ni na lutriji pa opet nekad nektko pobjedi.

Cirka 25% svih oglasa su "lazni" u prevodu vec su unaprijed zauzeti ali zbog obaveza prema trgu tada i biroima za zaposljavanje moraju oglasiti, obicno ovo vazi za poslove u javnom sektoru. Koji je cca. 2/3 citavog radnog sektora u Danskoj.

Najlakse je dobiti posao na preporuku. Da te tko uvali u firmu, preko poznanika ili rodbine. Mozda ne na isti odjel ali u istoj firmi. I ako ovo zvuci malo "Balkansko" ovog u Danskoj ima vise nego sto mozete mozda zamisliti. Mozda malo i previse u zadnjih 10 godina ako mene pitas.

Kad vec nadjes posao vjerovatnoca da ces biti zakacen za neko pravilo je relativno mala ali tu ako placas sindikat imas pomoc zagarantovanu da ako ima ne pravlinosto se ispravi. Nije lagano dati otkaz a isto tako nije lagano ga dobiti. Tako da je na obe strane odgovornost. Sta god da bude nemoj guzicom zatvoriti vrata, jer ovdje se brzo u okruzenju cak i do 50+ km prosiri prica kakv si.

Sto se stanova tice imas ove sto opcine nude, ima svakakvih tu, u super krvatovima i u ghetto kvartovima obicno socijalnim kvartovima. Tu platis prijavu i izaberes gdje zelis ponude i cekas na ponudu. Prve ponude mogu biti i ako si recimo 10 na listi pa ako prvih 9 rekne ne tebe ceka. No kad dodjes prvi na red onda ces imati ponuda. Obicno se trazi depozit u zinosu dvije do tri kirije + prva mjesecna kirija. Imas onda ovih "privatnih" sto su pretezno firme ili organizacije pa tek onda u smislu ono privatno kao u Hrvatskoj. Malo je tih gdje ljudi izdaju stan ili kucu. Znaci ovi "privatni" tu je svaka kuca ima svoja neka pravila, negdje ne treba placati vec kad je slobodno tko prvi taj bira. Obicno daju oglase na portalima koji kostaju. Tu se obicno placa dva do tri depozita (pretezno tri) te dvije do tri kirije unaprijed plus prva kirija. Ova zadnja opcija moze uzasno biti skupa sve ovisi gdje u dravi i naravno za koju cijenu je stan. Niskljuceno da nadjete privatnika licnu osobu koja vam nece nista naplatiti osim mozda jedne kirije unaprijed plus prvu kiriju. Ima slucaja ali treba i srece da naletis na osobu poput ove.

Ako imate vise pitanja slobodno postavite.

Sretno zelim.
Ambientt is offline  
Old 05.11.2017., 21:37   #9849
Gledate li Politijagt na Kanal 5? Nedavno sam upoznala Vladu.
Lykke is offline  
Old 06.11.2017., 21:14   #9850
Tu i tamo... kad nema nista pametnije. Mala ja Danska, uvijek netko nekog zna. Javim ti se ako mi zatreba da "nestane" kazna za brzu viznju ili slicno �� Mislis da on to moze?
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Old 07.11.2017., 11:48   #9851
Quote:
Lykke kaže: Pogledaj post
Gledate li Politijagt na Kanal 5? Nedavno sam upoznala Vladu.
Hej Lykke
Pa odtkad se nismo sreli ovdje. Zapravo ne znam kad sam zadnji put bila na ovoj temi, vidim da je tu vise nego veselo puno novih ljudi, sa pitanjima i savjetima kao davno prije kad smo se i mi sami nalazili u istoj ili slicnoj sitaciji.

Kako si kako se zivi? Kako je na otoku?

Mi na poluotoku zivotarimo i naravno gledamo Politijagt, to nam je omiljeni program i gle sto se iznenadi kad sam skuzila da je Vlado hrvat, tip je totalno kul, ali brate mili nikad nebi rekla da nije danac, totalno je se asimilirao ili je mozda dosao kao malo dijete... Kazes da si ga upoznala...jel i uzivo danac ili je vise nas domaci covik?

Kako je svijet mali.
__________________
øvelse gør mester
mali-mis is offline  
Old 07.11.2017., 11:54   #9852
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
Tu i tamo... kad nema nista pametnije. Mala ja Danska, uvijek netko nekog zna. Javim ti se ako mi zatreba da "nestane" kazna za brzu viznju ili slicno �� Mislis da on to moze?
Vidi vidi i ti si jos ovdje Bas vas lijepo opet sresti.

A ja ne vjerujem da u danskoj niti jedan Vlado ili netko drugi mogu sakriti kaznu...jedini nacin da kazna nestane je drzati se po zakonu kako voznje tako i ostaloga.
P.S. Nemoj me krivo svahtiti ja od svega najvolim brzu voznju, to 80 me super zivcira u DK, u Njemackoj su putovi kud i kamo losiji gdje se vozi 100. Ok voznja u naselju 50 mi je ok i to skoro nikad ne prekoracujem ali se isto tako nikad ne vozim ni 80, osim ako sam u koloni ili iza kamiona
I nebi volila da me Vlado zaustavi, iako je sarmantan nebi odolila da ga pitam ono po naski, ajde zemljace moze 50 kruna na kavu
__________________
øvelse gør mester
mali-mis is offline  
Old 07.11.2017., 12:05   #9853
Quote:
Latiosa kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi
Zanimaju me vaša iskustva - kako ste dospjeli u Dansku, pronalazak posla itd? Razmišljam o odlasku u Dansku sa suprugom koji je osoba sa invaliditetom, pa ako tko želi da podijeli dojmove...dali je teško naći posao? kakva su pravila sa nalaskom stanova (najam)? Na što treba paziti prilikom dolaska ili slanja molbi za posao? Znate li kakve stranice za posao i stanove?
Danska je zemlja otvorenih mogucnosti za ljude koji se zele integrirati i raditi. Isto tako uvjeti za osobe sa invaliditetom su na zavidnoj razini u odnosu na Hrvatsku.
Ja sam tu zavrsila slucajno prije petnaestak godina jer mi je tadasnji decko zivio u Dk i tako ljubav cini cuda. Imam dobar posao ali nije bilo lako doci do statusa koji imam danas, sa diplomom inzinjera sa radila svasta od ciscenje, preko industrijskih poslova, do administracije. Puno sam ulozila u ucenje danskoga i obrazovanje ovdje kroz razlicite kursve i daljnje studiranje, ali se trud isplati i ko je spreman na ulaganje u sebe i da radi taj ovdje nece propasti.
Ono sto moras paziti je da ne lazes u zivitopisu i da napises dobro motivacijsko pismo, zasto si zainteresirana bas za taj poso i bas za tu firmu i koje tvoje vjestine mogu pomoci njima da budu jos bolja firma. Trebas paziti na to, da je puno ljudi koji konkuriraju za isti poso sa poprilicno istim vjestinama, a ti se po necemu moras razlikovati od njih i tu uglavnom dolazi osobnost kao razlika koja bude presudna u zaposljavanju. Znaci navesti kakva si kao radnik i kao osoba. Kakva si u poslu u konkretnim stresnim sitacijama, kakva si kao suradnik, jel si timski radnik ili vise volis raditi sama i tako to.
Sretno bez obzira sto odlucis.
__________________
øvelse gør mester
mali-mis is offline  
Old 07.11.2017., 21:53   #9854
Quote:
mali-mis kaže: Pogledaj post
Danska je zemlja otvorenih mogucnosti za ljude koji se zele integrirati i raditi. Isto tako uvjeti za osobe sa invaliditetom su na zavidnoj razini u odnosu na Hrvatsku.
Ja sam tu zavrsila slucajno prije petnaestak godina jer mi je tadasnji decko zivio u Dk i tako ljubav cini cuda. Imam dobar posao ali nije bilo lako doci do statusa koji imam danas, sa diplomom inzinjera sa radila svasta od ciscenje, preko industrijskih poslova, do administracije. Puno sam ulozila u ucenje danskoga i obrazovanje ovdje kroz razlicite kursve i daljnje studiranje, ali se trud isplati i ko je spreman na ulaganje u sebe i da radi taj ovdje nece propasti.
Ono sto moras paziti je da ne lazes u zivitopisu i da napises dobro motivacijsko pismo, zasto si zainteresirana bas za taj poso i bas za tu firmu i koje tvoje vjestine mogu pomoci njima da budu jos bolja firma. Trebas paziti na to, da je puno ljudi koji konkuriraju za isti poso sa poprilicno istim vjestinama, a ti se po necemu moras razlikovati od njih i tu uglavnom dolazi osobnost kao razlika koja bude presudna u zaposljavanju. Znaci navesti kakva si kao radnik i kao osoba. Kakva si u poslu u konkretnim stresnim sitacijama, kakva si kao suradnik, jel si timski radnik ili vise volis raditi sama i tako to.
Sretno bez obzira sto odlucis.
Hvala Vam na odgovoru....može još jedno pitanje, ako znate...što je sa kućnim ljubimcima? Imam dvije mačke i nemam nikakve rodbine da ih ostavim a smještaji u hotelima su preskupi...dali postoje agencije kojima pošalješ zahtjev za stanom tipa: "Jednosoban stan, nenamiješten, kućni ljubimci dozvoljeni, pristupačan osobama sa invaliditetom" ili su stanovi kao i u RH - moraš tražiti ko budala, i moraš se odseliti ako se unuk poželi vjenčati i doseliti....
Znači....ima li državnih stanova ili se samo privatni iznajmljuju?
__________________
Create a sensual feeling about everything...
Latiosa is offline  
Old 08.11.2017., 02:16   #9855
Malo je potesko naci stan kod privatnih firmi stanova gdje dopustaju zivotinje. Obicno opcinski stanovi nisu problem i kod privatnika (obicnih ljudi), koji imaju simpatiju prema zivotinjama, ce dopustiti. U 3/4 ako ne i vise oglasa ce pisati... husdyr ikke tilladt. Ovo je iskljucivo za stanove, no ako je rijec o kuci s dvoristem - nije tako striktno.
Ambientt is offline  
Old 08.11.2017., 14:00   #9856
Quote:
mali-mis kaže: Pogledaj post
Danska je zemlja otvorenih mogucnosti za ljude koji se zele integrirati i raditi. Isto tako uvjeti za osobe sa invaliditetom su na zavidnoj razini u odnosu na Hrvatsku.
Ja sam tu zavrsila slucajno prije petnaestak godina jer mi je tadasnji decko zivio u Dk i tako ljubav cini cuda. Imam dobar posao ali nije bilo lako doci do statusa koji imam danas, sa diplomom inzinjera sa radila svasta od ciscenje, preko industrijskih poslova, do administracije. Puno sam ulozila u ucenje danskoga i obrazovanje ovdje kroz razlicite kursve i daljnje studiranje, ali se trud isplati i ko je spreman na ulaganje u sebe i da radi taj ovdje nece propasti.
Ono sto moras paziti je da ne lazes u zivitopisu i da napises dobro motivacijsko pismo, zasto si zainteresirana bas za taj poso i bas za tu firmu i koje tvoje vjestine mogu pomoci njima da budu jos bolja firma. Trebas paziti na to, da je puno ljudi koji konkuriraju za isti poso sa poprilicno istim vjestinama, a ti se po necemu moras razlikovati od njih i tu uglavnom dolazi osobnost kao razlika koja bude presudna u zaposljavanju. Znaci navesti kakva si kao radnik i kao osoba. Kakva si u poslu u konkretnim stresnim sitacijama, kakva si kao suradnik, jel si timski radnik ili vise volis raditi sama i tako to.
Sretno bez obzira sto odlucis.
Nemogu se nikako sloziti s tim, da je zemlja otvorenih mogucnosti za strance. Ili to mozda nesto dugo podrazumjeva pod terminom "otvorenih mogucnosti?" 40+ godina u Danskoj, mogu odgovorno trvditi da ako nemas srecu onda trebas imati zivaca kao konj, da bi uspio. Da se razumijemo ksenofobizma prema strancima u ovoj drzavi ima u vecoj dozi nego sto stranci zele da prihvate da je tako. Samo na polju studiranja su ukinuli 27,5% studija na engleskom jeziku na biznis skolama i sveucilistima, a za preostale studije su naredili na istim institucijama da smanje broj stranih studenata za 25%. Zasto? Argumenti vlade su toliko kontradiktivni, da jedino sto iskace iz citave price kao, ne razlog vec kao vecinjenica, je da ti isti stranci kad zavrse skolu u Danskoj, muke trepe u pronalazku posla, i obicno poslje dvije godine bez uspjeha ili cak ranije napuste drzavu. Nije tako davno bilo da su stegli zakon oko dobivanja prebivalsne dozvole vezano za rad i studiranje itd. Nije tako davno da su stegli zakone oko radno-socijalnih beneficija za strance, koji rade u Danskoj. I po cemu je otvorenih mogucnosti, mozda je na sprem Hrvatske u smislu ponuda, ali cekajmo malo. Te iste ponude vaze i za domace. Drugim rijecima ipak kao stranac treba imati dozu srece, koja treba biti znatno veca od onog sto imas crno na bijelom.

Danska je vrlo zatvoreno drustvo, u koje nije lagano za stranca uci. Vecina stranaca ne razumije ili nije upucena, da kad je rijec o integracije u Danskoj, da je to vjecita debata sto je zapravo integracija i kako domaci gledaju na istu. Ovdje ljudi (Danci) koji su rodjeni itd. ali koji su pola svog zivota primjerice proveli u Australiji, Kanadi, USA itd. kad se vrate imaju ogromne poteskoce uci u vlastito drustvo. Treba razumiti da u Danskoj ljudi na strance gledaju ipak drugacije, da se razlikuje izmedju akceptacije, integracije i asimilacije. Tko god zeli se integrirati u dansko drustvo on zapravo mora sebe asimilirati. Taj zahtjev vam je najlaske cuti kad imate djecu. Obdaniste, gdje ce vam kao roditeljima reci da morate kod kuce pricati danskim jezikom. U osnovnoj skoli gdje, ako vase djete govori dva jezika i klasificirano je kao dvo-jezicno (sto je negativno ovdje) onda ce biti dio statistike, da sabije karte za uspjeh ima, i da je djetetu potrebna dopunska nastava. Sto je sve velika izmisljotina, jer nema dokaza crno na bijelo da djete koje prica od druge godine zivota dva jezika, da ce ono bolje ili slabije biti od drugog djeteta koje samo prica jedan jezik ali pokusajte to vi dokazati institucijama za skolovanje.

Razumijem da vecini je para u interesu i da od iste mogu sto postici. I da ce taj uspjeh odluciti ostale, no ako se faktor para izbaci iz igre stranci su veca meta diskriminacije u Danskoj nego Srbi u Hrvatskoj.

Sto se invalida tice. Evo ne tako davno primjer iz sjevernog konca Danske. Covjek bez noge, koju je izgubio na radnom mjestu, nije podrzan u procesu dobivanja invalidske mirovine. Zakljucili su da i ako nema jednu nogu on opet nije invalid. Vecina invalida u Danskoj, koji nemaju ranu mirovinu ili invalidsku je na socijalnoj pomoci te za istu kako kad moraju ici na parkse tj. raditi gratis kad gledamo s aspekta poslodavca. U mojoj opcini sam dva puta bio pozvan na zasjedanje poslodavaca gdje su invalidi i prakse za njih bili pitanje, jer obicno svaka opcina ima svoj biro za "rad" koji nije ovlasten od strane zakonda da nadje rad vec smao parksu. I kad sam na raspravi digo ruku za rijec i napokon dosao do rijeci, postavio sam jedno pitanje. Kako je moguce da kad iste ljude nudite nama u smislu prakse i gratis radne snage onda su isti klasificirani kao invalidi prema kojim moramo ispuniti odredjene kriterije (sto je u redu), ali kad isti koje nama prezentirate kao ivalide tradi invalidsku mirovinu onda nisu invalidi. Dobio sam odgovor, i ako su nadlezni bili da ogovore, jer rane i invalidske mirovine se odlucuju u opinama te su prestavnici iz opcine bili tu, da tako jedno pitanje nema svoje mjestu na ovoj raspravi. U prostorji gdje je nas jedno 50-60 privatnika bilo te njih 6 predstavnika iz opcine, je poslje mog pitanja nastala sutnja, jedno 30 sekundi mogao si komarca cuti kako zuji na kraju prostorije. Time nije receno, da mozda Danska je znatno bolja od Hrvatske, ali bez srece, tocnog poznanstva ljudi zivot u Danskoj moze biti tezi izazov za strance, jednako kao i u Hrvatskoj. Ovo odgovorno tvrdim na podlozi od 40 plus godina zivota u Danskoj.

Cak i vlastiti ljudi su diskriminirani i kriminalizirani, primjerice oni na socijalnoj pomoci. 1980-ih godina je broj ljudi na socijalnoj pomoci znao prelaziti 320.000 ljudi. U skorije vrijeme brojka nije prelazila 190.000, trenutno je cca. 155.000 tkz. netto, sto je u brutto iznosu cca. 170.000. Ukratko razlika izmedju brutto i netto, je ako si bolestan ili na praksi onda ne spadas trenutno u statistikiu besposlenih. I ako broj nezaposlenih je gotovo dvostruko manji nego 1980ih godina gdje su beneficije po pitanju velicine i duzine primanja znatno bolje bile na sprem standardu nego danas, opet drzava je stvorila mjesto odnono vakum prostor u kojem se opcine medjusobno takmice da pod svaki cijenu reduciraju broj nezaposlenih. Bilo to zaposljavanjem kroz praksu, ili radnjama koje ce te natjerati da potrazis novu opcinu, sto je po zakonu ilegalno ali i ako je ilegalno i ako pojedine opcine imaju medjusobni odnos kao Sjeverna Korea i USA, drzava opet zatvori jedno oko i samo se smjesi.
Ambientt is offline  
Old 08.11.2017., 15:49   #9857
Sto ti zapravo hoces dokazati Ambient. Tu i tamo navratim , procitam tvoje postove i ne kuzim smisao? Hoces zaustaviti naseljavannje Hrvata u Dansku ili sto? Ne kazem da ti sve izmisljas, stovise ima u tvojim postovima tocnih informacija i opservacija ali ti bas u vezi svake pojave drustvu izdvojis one negativne stvari, nikad pozitivne, Nisam te jos cula da kazes npr. - e vidis super je u Dansskoj sistem a kasse, pa to objasnis ljudima,.Ili andel sistem ili nesto peto. Pa kvragu tvrdis da si tu skoro pa rodjen, ima li nesto sto se tebi u ovoj zemlji svidja? Po tvojim postovima ispada da se u Danskoj zivi gore neg u Sjevernoj Koreji. A u toj Sjevernoj Koreji Skandinavije najgore zive Balkanci koje samo sto u lance ne vezu. Ne kuzim jedino je l vise mrzis Dance il Balkance. Mora biti stvarno tesko zivjeti kao Hrvat u Danskoj a osjecati toliko prezira i prema jednom i drugom dijelu sebe, i jednoj i drugoj domovini.
murtela is offline  
Old 08.11.2017., 15:52   #9858
Btw cure i decki, veceras je Poltijagt s Vladom s epizodom iz Hrvatske. Vlado mi se cini bas kao neki fin i pristojan covjek.
murtela is offline  
Old 09.11.2017., 09:05   #9859
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Sto ti zapravo hoces dokazati Ambient. Tu i tamo navratim , procitam tvoje postove i ne kuzim smisao? Hoces zaustaviti naseljavannje Hrvata u Dansku ili sto? Ne kazem da ti sve izmisljas, stovise ima u tvojim postovima tocnih informacija i opservacija ali ti bas u vezi svake pojave drustvu izdvojis one negativne stvari, nikad pozitivne, Nisam te jos cula da kazes npr. - e vidis super je u Dansskoj sistem a kasse, pa to objasnis ljudima,.Ili andel sistem ili nesto peto. Pa kvragu tvrdis da si tu skoro pa rodjen, ima li nesto sto se tebi u ovoj zemlji svidja? Po tvojim postovima ispada da se u Danskoj zivi gore neg u Sjevernoj Koreji. A u toj Sjevernoj Koreji Skandinavije najgore zive Balkanci koje samo sto u lance ne vezu. Ne kuzim jedino je l vise mrzis Dance il Balkance. Mora biti stvarno tesko zivjeti kao Hrvat u Danskoj a osjecati toliko prezira i prema jednom i drugom dijelu sebe, i jednoj i drugoj domovini.

Cuj ja zaustaviti, ako ce tko zaustaviti onda je to danski parlament kojem ide od ruke zadnjih nekoliko godina da strance postepeno otjerava iz drzave. Zakonima i sl. procedurama. Drustvo u Danskoj je kako je, u vecini slucaja diskriminira strance. Mozemo reci cast izuzetcima ali zakljuci se ne donose na manjem broju vec na vecem.

Cetredeset plus godina zivim u Danskoj, prosao sam ovdje kroz sve faze drustva, osnovna skola, srednja, akademska, posao, porodica itd. Poznajem drzavu gdje sam doslovno rodjen kao svoj dzep i jako sam kritican do iste zadnjih 10 godina. Jer ovo ljudi nije Danska koja je nekada bila. Ne govorim o gospodarstvu vec pogledu na strance. Da li imate predstvau koji su problemi u gradu Kopenhagenu zbog i EU i ostalih stranaca. Parkovi su puni Romuna, i ostalih stranaca koji spavaju. Dosta stranih radnika je unistilo pojedine profesije sa dumpingom i sl. Zato u zadnjih 10 godina su anti-stranci stranke postale medju vodecima na izborima. Ja kada sam djete bio u Danskoj, krajem 70ih godina / pocetkom 80ih godina. Ja sam bio previse bijel za tako nesto, no tadasnja sakica Iranaca, djece, kada bi hodala cestom starije zene danjkine su znale tada bila novcanica 10kr zuta, su davati toj djeci jer su bila pravo simpaticni bi te starije zene rekle. Danasnje bakice tu istu djecu bi pobacale u more. Odnosno daju glas strankama koje tako nesto izvaljivaju. Kao sto je nedavno kandidat jedan od glavnih od Nove Gradjanske stranke, rekao da bi trebalo strance setrilizirati i dati im zato nesto dzeparac kao sto to rade u Bangladesu. Hajd ti meni objacni kad je Gallup radio istrazivanje kdo stranih radnika u Danskoj, zasto je samo 8,1% izjasnilo se da se osjeca kao kod kuce i dobrodosli u Danskoj?

A-Kasse super sistem? Kao prvo A-Kasse nije gratis. To kosta cca. 1.000kr mjesecno cak i kad nemas posla trebas u kasu placati da bi iz iste nesto dobio. Dvije godine imas pravo, nekada bilo sedam godina, kad je tek pocelo bilo cak 15 godina. Danas imas pravo 2 godine plus jos 180 dana za kojih svih 180 dana moras biti na praksi u Nettu i sl. prodavnicama nebitno ako si akademicar. Uzmi pravilnik A-Kasse pa procitajte. Nije A-Kasse kao nekad da si imao sigurnost do 7 godina itd. Kako cu nesto pohvaliti sto je stesano na doslovno nulu? Da pohvalim socijalnu pomoc? Oprostite sto da pohvalim, da su od ljudi koji su dno dna bili napravili vece dno dna, jer su i tu srezali na sve moguce nacine? Da li ste vi svjestni kad idete na socijalu u Danskoj da morate podpisati komad papira da vas smiju nadlegadti 24/7 ako smatraju potrebno i da dolaze do podataka o vama i bez vase suglasnosti, jer istu vec dajete potpisom tog dokumenta. Tj. uvidaj na racun na banci, potrosnja struje, vode uklj. i ne najavljenu posjetu kod kuce?

Balkanci su vecinom u ranoj mirovini. U Danskoj 75-80% svih Balkanaca dolazi iz Bosne i Hercegovine. 20-25% su svi ostali. Bosanci i Hercegovci spadaju medju etnicku grupu ljudi s drugim najvecim procentom ljudi u razdoblju 25-65 godina u ranoj mirovini. Tocnije 52% Evo ti primjer ne tako dalkeo od moje adrese imas jedne iz Bosne su ali kazu za sebe da su Hrvati. Sin 35 godina vec dvije godine u ranoj mirovini. Sestra od istog 38 godina rana mirovnina, druga 41 godina rana mirovina. Mati i caca od istih isto rana mirovnina. I nisu jedini. Brdo primjera u radiusu od 30km. I Slovenci koji su vec ovdje 10 godina su poceli da se povlace po socialnim sistemima kao puzevi. S suprugine strane jedna radi u opcini za rane mirovine. Jedno vece ja lezim kad zena ko zena i dalje nesto cita i ima jedno pitanje, kaze tako i tako je ta sestra upitala da mene upita da li je bilo logora u Sloveniji tokom ratova u Jugoslaviji. Ja nako, reko koliko je meni poznato sto sam citao, je samo daj e bilo u pojedinim koncima Slovenije 10 dana rata. I da nije nikakvih logora bilo, i upita suprugu sto je to zanima. Kaze sestra joj ima slucaj gdje netko iz Slovenije koji je prije 10 godian s radom dosao u Dansku, sad trazi ranu mirovinu od Danske, i tvdri da ima post-traumatski-stres, jer je dozivio rat i bio u logoru godinu dana negdje u Sloveniji.

Jedino sto mogu pohvaliti je da jos uvjek ima nekog sistema kad je rijec zaposljavanje u smislu odgovornosti poslodavca do radnika te radnika do poslodavca.

Otsalo? Molim vas. Pa kad ste zadnji put u Hrvatskoj imali stavku ucitelja u osnovnim skolama, tocnije mjesec dana gdje nastave nije bilo a nepun mjesec prije gdje je samo djelimicno nastave bilo? Pa zdravstvenim ustanovama straj gdje 1,5 mjesec bolnice nisu primale paciente osim akutno. Da ne pricam o strajku 1998 i ako je trajao samo 11 dana. Ali 11 dana gdje je Dansak stala. Nista nije radilo. Stampa se nije tiskala, hrana se nije dostavljala u trgovime. Benzina, germe, mljeka, nema cega nije bilo 11 dana. U tih 11 dana svrecana germa iz Svedske i Norveske je imala cijenu 50kr i ako je tada pakovanje germe bilo 0,50kr Litar benzina je prodavao se za 200kr

Dvojica zaposlenih na benziskoj pumi gdje su napisali na komad katrona... presusila (pumpa).

Nekad je 1l benzina u Danskoj kostao u prosjeku jeftinije nego 1l vode u trgovini. I nije to tako davno bilo Sve do te famozne krize 2008 god. je litar benzina kosta jeftinije negi i litar mljeka. Nesto manje nego 3kr za 1 litar. Pigledajte danasnje cijene.


I opet kazem, tko hoce i misli da moze neka dodje i pokusa. Opcinski su izbori za koji dan, i moja prognoza je da ce anti-stranci stranke napredovati pogotovo u opcinama gdje ima puno stranaca.
Ambientt is offline  
Old 09.11.2017., 21:56   #9860
Quote:
Latiosa kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na odgovoru....može još jedno pitanje, ako znate...što je sa kućnim ljubimcima? Imam dvije mačke i nemam nikakve rodbine da ih ostavim a smještaji u hotelima su preskupi...dali postoje agencije kojima pošalješ zahtjev za stanom tipa: "Jednosoban stan, nenamiješten, kućni ljubimci dozvoljeni, pristupačan osobama sa invaliditetom" ili su stanovi kao i u RH - moraš tražiti ko budala, i moraš se odseliti ako se unuk poželi vjenčati i doseliti....
Znači....ima li državnih stanova ili se samo privatni iznajmljuju?
Na zalost na ova pitanja nebi znala odgovor, nemam kucne ljubimce i imam svoju nekretninu. Sigurno ce se vec naci netko da odgovori.
__________________
øvelse gør mester
mali-mis is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.