Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2006., 18:42   #1
Dobra hrvatska poezija

stvar je u tome što dobre hrvatske poezije nema
hr. poezija je imala samo dva velika pjesnika (Ujevića i Kamova)
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 18:53   #2
a šimić...a slavko mihalić...ujević mi nije nešto...
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 18:56   #3
Quote:
kamovic kaže:
stvar je u tome što dobre hrvatske poezije nema
hr. poezija je imala samo dva velika pjesnika (Ujevića i Kamova)
i Vidrića
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 19:12   #4
i kranjčević
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 21:21   #5
misliš nema po tvom ukusu??

Ajde nam nabroji koje si sve hrvatske pjesnike čitao, pa si stvorio takvo mišljenje, baš me zanima. Razumljivo mi je da možda nisi, osim navedene dvojice, našao ništa drugo po svom ukusu, ali da tako s neba, pa u rebra otvoriš topic i bez ikakvih argumenata tvrdiš da uopće nema dobre hrvatske poezije nalike je na demagogiju
lunali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 22:14   #6
kojeg hočeš
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 17:28   #7
Pa čuj ne mislim ti sad tu postavljati pitanja tipa : A je si li čitao Mihalić, a je si li čitao Dragojevića i Kaštelana ili što od novijih tipa Prtenjača ili već.......mogli bi tako do preksutra, pa je stoga bolje da ti napišeš što si sve čitao i (ili) ako ti nije problem obrazloži zbog čega imaš takav stav. U redu mi je da ti se sviđaju samo ta dva pjesnika, ali ako tvrdiš da nema dobre poezije samo na temelju osobnog "sviđam-ne sviđam", onda mi je takva tvrdnja bezveze.
lunali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 19:35   #8
meni već postaje smiješno kako netko dođe i lupi neku glupost i očekuje da netko drugi dokazuje da nije tako
Ne samo na književnosti, nego na svim forumima
tako tamo jedan na povijesti priča da je srednji vijek bio napredniji od antike
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 22:17   #9
Quote:
g2sl kaže:
meni već postaje smiješno kako netko dođe i lupi neku glupost i očekuje da netko drugi dokazuje da nije tako
Ne samo na književnosti, nego na svim forumima
tako tamo jedan na povijesti priča da je srednji vijek bio napredniji od antike
Ma nema više ništa veze, ionako će me obrisati ma što rekla. U "Antologiji hrvatske poezije XX.st. (od Kranjčevića do danas), sve je izvrsno. Čak neki manje spominjani pjesnici, kao Nikola Polić, Šime Vučetić, Željko Sabol...itd. su izuzetni i drugačiji.Klasike svi znamo, 'ko napamet, 'ko prepisujući.
Hvala, bilo je brzo i kratko (ja sam uvijek offtopic).
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 22:36   #10
Quote:
kamovic kaže:
stvar je u tome što dobre hrvatske poezije nema
hr. poezija je imala samo dva velika pjesnika (Ujevića i Kamova)
A svašta...

To što se tebi sviđaju samo dva pjesnika, ne znači da ostali nisu dobri. Meni su od ove dvojice (koji su OK) draži jedan Cesarić, Šimić i posebno Slamnig. A tu su još i brojni drugi poput Nazora i gomile modernijih bezimenih pjesnika što objavljivahu u Quorumu, Libri i nasljednicima...

Zapravo sam Hrvatskom poezijom poprilično zadovoljan i tu ne smatram da imalo zaostajemo za drugim nacijama.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 22:51   #11
zadovoljio sam svoju znatiželju. hvala
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 00:26   #12
Quote:
annerri kaže:
Ma nema više ništa veze, ionako će me obrisati ma što rekla. U "Antologiji hrvatske poezije XX.st. (od Kranjčevića do danas), sve je izvrsno. Čak neki manje spominjani pjesnici, kao Nikola Polić, Šime Vučetić, Željko Sabol...itd. su izuzetni i drugačiji.Klasike svi znamo, 'ko napamet, 'ko prepisujući.
Hvala, bilo je brzo i kratko (ja sam uvijek offtopic).
anneri ljubi te majka, imam tu knjigu u crvenom uvezu, bila mi je mamina pa sam joj polu ukrala polu mi je dala kad sam isla na faks i odonda mi je sveto pismo.
njetočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 02:41   #13
Quote:
njetočka kaže:
anneri ljubi te majka, imam tu knjigu u crvenom uvezu, bila mi je mamina pa sam joj polu ukrala polu mi je dala kad sam isla na faks i odonda mi je sveto pismo.

Isto tako, naučila ja to skoro napamet. Svake godine nekolika pjesnika temeljito i sve se može. Nisu samo Cesarić,Tadijanović, Ujević, Matoš, i još nekoliko njih legende,svi su.A ima ih par dobrih zadnjih 20-ak god. Tek im samo malo treba vrata odškrinuti.Istina, ne mogu odmah uz bok ovima,ali budu...s vremenom.Za poeziju samo vrijeme treba,nije to štivo za jedan dan.
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 17:18   #14
Meni je izvrsna i Antologija hrvatske poezije u prozi Tamo ima dosta stvarno relativno nepoznatih izvrsnih autora.

Meni je na faksu bio otkriće recimo Šop sa svojim kozmičkim temama, mada mi se njegove pjesme religiozne tematike nikad nisu previše sviđale. I Dragojevićeva hermetika mi paše. U srednjoj se nisam odvajala od Irene Vrkljan, njen poetske proze, kao i poezije.
lunali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 17:43   #15
Danijel Dragojević
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 23:04   #16
anka žagar.
__________________
Golden lads and girls all must,
As chimney-sweepers, come to dust.
foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 10:24   #17
Stvarno mislim da nisi u pravu.
Hrvatsko pjesništvo je stvarno još dosta dobro.
Spomenimo samo neke
Pupačić
A B Šimić
Ujević
Šop
Nazor
Cesarić
Krleža (odličan a potpuno zanemaren pjesnik!)
a da ne govorimo o suvremenim hrv. pjesnicima!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 10:26   #18
smijem ja???

mislim da je sve odbljesak osobnog doživljaja!!!!! inače, smatram se kompetentnom da to tvrdim!!! imam čak i papir za to!
ojla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 10:30   #19
cini mi se, dragi moji, da o poeziji niste posebno raspolozeni govoriti suvislo. nabrajenje imena pjesnika nije nacin razgovora koji ce na ovom podforumu biti dobrodosao, pa vas molim da ucinite jednu od dvije moguce stvari:

1. pocnite imena pjesnika pratiti nekom vrstom argumentacije, razmisljanja, osjecanja, bilo cega, ili
2. pustite temu potonuti u zaborav.

unaprijed zahvalan
r.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 14:07   #20
Quote:
rompepe kaže:
cini mi se, dragi moji, da o poeziji niste posebno raspolozeni govoriti suvislo. nabrajenje imena pjesnika nije nacin razgovora koji ce na ovom podforumu biti dobrodosao, pa vas molim da ucinite jednu od dvije moguce stvari:

1. pocnite imena pjesnika pratiti nekom vrstom argumentacije, razmisljanja, osjecanja, bilo cega, ili
2. pustite temu potonuti u zaborav.

unaprijed zahvalan
r.
rompepe, baš si strog. a tako si mi se sviđao. ma nema veze, još mi se sviđaš.
stoga evo moje najdraže pjesme

TEŠKI ZRAK

O kuda da se danas pođe?

U sobu uđe moja majka
sjedne

i gleda u me nijemim pogledom

Ja puštam knjigu, izlazim iz kuće

Na rubu polja izmeđ crnih stabala
crveno mrtvo obješeno sunce

Ja stanem nasred ceste
i kriknem
iz svih snaga

A. B. Šimić

Sad se postavlja kritičko pitanje zbog čega je to dobra pjesma i subjektivno pitanje zbog čega se ona meni sviđa.
Točan odgovor na bilo koje od ta dva pitanja pretvorio bi se u predavanje, no meni se to ne čini svrhom ovog foruma. Više sam bila dojma da se tu radi o druženju ljudi koji se, eto, jadni, pale na književnost pa traže sebi slične da se zezaju. ja recimo kažem šimić, a onda neko valjano replicira, da, ali i krleža je odličan pjesnik. i ja se složim, jer, iako su mi glembajevi i latinovich čistokrvni lažnjaci, u poeziji uživam. i to je to. kaj ne?
njetočka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.