Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2010., 17:15   #41
Ja ti ovom mom blentonu kupujem baš tu specijaliziranu hranu (s tim da ne želi jesti hills pa mu uzimam RC urinary) jer mi se neda razmišljati i stahovati jesam li mu dobro iskombinirala hranu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 17:33   #42
moje mačke su zdrave, pitala sam zato jer mi nesto nije bilo jasno.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 07:58   #43
Moja maca ima skoro 14 godina i bolesne bubrege To joj se "vuče" već skoro godinu dana, i ja se tučem po glavi kaj sam dopustila da mi vet. prodaje priču da je upala mjehura. Isto joj je dijagnoza bila da ima nekakve kristaliće (ne pijesak, i nema traga kamencima) i da je najbolje da joj promjenim samo prehranu. Za to kaj nije mogla piškiti je dobila spazmolitik, tu i tam diruetik, + antibiotik da se ne napravi upala u mjehuru (jej, veselje za njezine bubrege). Miceku se stanje nije popravljalo, čak se i pogoršavalo, samo je hodala u krug i zaletavala se u namještaj, nije mogla dizati glavu kad ju se zvalo,nije mogla skakati na male visine (a prije je skocila i na prozor, stolac itd)., jedva je hodala po stepenicama, htjela je jesti a nije mogla radi te potrebe da se vrti u krug itd... Vet je rekel da joj je to radi starosti i nek se ne brinem previše, ali nije mi predlagal nikakve druge pretrage ili mogućnosti liječenja. Mene taj odg. nije nikak zadovoljaval jer poznam svoju macu i znam kad nekaj nije u redu. Sad smo promjenile veterinara, i miceku je na oko bolje, nije puno bolje, al se vidi napredak. Sad je na Hill's hrani, c/d, zabranil je veterinar da ikaj drugo jede. A mislim da nisu tolko pretjerivanja oko hrane, bar kod starijih maca, i moja maca je jela i whiskas, kitekat, onu hranu iz dm-a i eto, pokvarila nepovratno bubrege. A njezinoj sestri ništa, makar, razmišljam da ju preventivno dam na pretrage da joj se ne dogodi kaj i ovoj prvoj. To se ne skuži kad je micek mladi, problemi počnu kad maca pređe 10, 12 godinu..
Sad me zanima, ako još netko ima miceka sa bolesnim bubrezima, kakva su iskustva, jel se maca kolko tolko oporavila, ima li nade da poživi još koju godinu? Vet mi je rekel da usprkos velikim vrijednostima kreatina (288) postoji šansa da se stanje stavi pod kotrolu, i da bude ok uz uvijet da se pravilno hrani.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 09:45   #44
Problemi s bubrezima su vrlo često posljedica loše hrane, kao što ti je veterinar rekao. Ovaj drugi. Postoji način hranjenja koji se sastoji od sirovog mesa koji je pokazao sjajne rezultate kod problema s bubrezima. Imaš ovdje na forumu temu Sirova prehrana mačaka ali i na netu hrpu stranica o tome. Malo prouči i informiraj se. Ja bi na tvom mjestu pokušao s takvom prehranom. Želim brz i uspješan oporavak tvojoj maci.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 11:13   #45
Hvala na savjetu, budem proučila tu temu. Sad pazim sa čim ju hranim, još je dobila i ipakitine prah koji joj je dosta pomogao, bar koliko vidim po njezinom ponašanju, još uvijek treba tabletice za pišanje, al nadam se da će se i to skoro riješiti. Užasavam se operacije sad u njezinoj dobi.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 12:15   #46
Dakle, postoji više vrsta mokraćnih kamenaca.
Neki nastaju u kiselom a neki u lužnatom okruženju, zato nemojte pokušavati sa domaćim lijekovima, jer ukoliko mačka ima "kisele" kamence, a vi joj zakiseljavate urin, napraviti će te još veće zlo,a ukoliko previše zalužnjavate urin opet otopiti ćete te "kisele" kamence, ali stvoriti lužnate.

Dakle, nikakva samodijagnostika i samoliječenje ukoliko želite zadržati zdravlje životinje.

Veterinar će odrediti tip kamenaca te samim time i tip proizvoda koji će te koristiti. Najčešće je o hrana tipa "Urinary" od royal canina ili neki slični koji drže ph urina u nekom balansu.

Još jedna stvar, s obzirom da se taj kamenac nije stvorio preko noći, nemojte niti očekivati niti pokušavati ga riješiti preko noći....

Što se tiče sterilizacije, on češće nastaje kod mužjaka (mokraćovod im je duži i uži), tako da su veće šanse da će neki kamenčić zapeti, a i općenito, mačori rjeđe "zapišavaju" nakon što su kastrirani, što znači da duže zadržavaju mokraću u mjehuru, te se zato više i stvaraju kamenci.

ovdje ti sve piše: http://www.ava-vet.hr/laboratorij/50...-putova-maaka-
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 12:37   #47
Sirova prehrana nije domači lijek nego prirodna hrana mačke koja spada u grupu mesoždera.
Za zeljaak ukoliko zna engleski:
http://www.catinfo.org/?link=urinarytracthealth

Zadnje uređivanje oscarzgb : 06.05.2011. at 12:57.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 12:43   #48
Piva je mislio na cajece koji se prethodno spominju u temi
__________________
"To the well organized mind, death is but the next great adventure."
Hvedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:00   #49
Ispričavam se onda.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:41   #50
Quote:
Hvedica kaže: Pogledaj post
Piva je mislio na cajece koji se prethodno spominju u temi
Da, na brusnicu, uvin čajeve i nekakve kućne pripravke... Normalno da nisam mislila na sirovi hranu :-D
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:41   #51
Oksalatni kamenci za razliku od struvitnih se ne mogu otopiti nikakvom prehranom. Ako su manji mace ih ispiške, ako su veći maca mora ići na operaciju.

Prehrana je kod oksalatnih samo prevencija da se opet ne pojave, struvitni su druga priča.

A što se tiče čajeva, konkretno tu mislim na čajeve od brusnice koja zakiseljava i uvin koji polužnjuje urin tu treba biti jako oprezan, jer ovisno koji su kamenci ti se čajevi smiju davati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:42   #52
Quote:
zeljaak kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu, budem proučila tu temu. Sad pazim sa čim ju hranim, još je dobila i ipakitine prah koji joj je dosta pomogao, bar koliko vidim po njezinom ponašanju, još uvijek treba tabletice za pišanje, al nadam se da će se i to skoro riješiti. Užasavam se operacije sad u njezinoj dobi.
Ipaktine prah veće toksine iz krvi u situacijama kada ih bubrezi nisu u mogućnosti izlučiti urinom van iz krvi.
Nego, muče li mačku bubrezi ili mokraćni pijesak/kamenci?
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:42   #53
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
Da, na brusnicu, uvin čajeve i nekakve kućne pripravke... Normalno da nisam mislila na sirovi hranu :-D
Zato sam ja svome micanu uzela čaj koji je baš za bubrežne kamence i pijesak u bubrezima i to mu povremeno dajem.

Bilo me strah da mu sa ovim gore navedenim čajevima ne napravim kamence druge vrste.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:45   #54
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Oksalatni kamenci za razliku od struvitnih se ne mogu otopiti nikakvom prehranom. Ako su manji mace ih ispiške, ako su veći maca mora ići na operaciju.

Prehrana je kod oksalatnih samo prevencija da se opet ne pojave, struvitni su druga priča.

A što se tiče čajeva, konkretno tu mislim na čajeve od brusnice koja zakiseljava i uvin koji polužnjuje urin tu treba biti jako oprezan, jer ovisno koji su kamenci ti se čajevi smiju davati.
Tako je... Zato treba biti izuzetno oprezan i ništa ne davati na svoju ruku, kako nebi napravili još veću štetu. osim toga, mijenjanje pH ipak treba provoditi pod veterinarskim nadzorom, jer je nemoguće na bilo koji način utjecati na jedan organ, a da drugi bude pošteđen, odnosno, treba paziti koliko se zakiseljava/zalužnjuje, kako to nebi utjecalo i na druge organe...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:50   #55
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ne znam, ja bi na tvom mjestu kupila nekakav čaj koji je baš za ispiranje kamenaca, onda se ne moraš brinuti za ph. A i cilj je da mace idu češće piškiti pa im urin ne bude koncentriran i opet je manja mogućnost da im se napravi kamenac.
nisam baš ovo shvatila, koji je to čaj za "ispiranje" kamenaca. koliko je meni poznati, čaj zakiseljava ili polužnjuje, ovisno o željenom ph i na taj način smanjuje obujem kamenca (kada je već formiran u prave kamence) ili može ispirati mjehur/bubreg te na taj način odnostiti pijesak kojij još dovoljno sitan da bude evakuiran iz organizma.

u svakom slučaju, svi ti čajevi mjenjaju pH... samo je pitanje dali prema gore ili prema dolje... Drugo je ukoliko si ti kupila diuretski čaj koji je neutralnog pH, a djeluje samo na način da potiče učestalije mokrenje, te na taj način evakuira više pijeska..
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 14:12   #56
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
Ipaktine prah veće toksine iz krvi u situacijama kada ih bubrezi nisu u mogućnosti izlučiti urinom van iz krvi.
Nego, muče li mačku bubrezi ili mokraćni pijesak/kamenci?
Prvi veterinar je postavio dijagnozu da maca ima kristaliće (nemam pojma kakve točno jer nisam dobila nalaz) koji joj grebu mjehur i zato joj je teže pišati (mislim da nije prošao dan zadnjih tjedan dana a da nije dobila spazmolitik ili diuretik da se popiša jer joj je mjehur inače veličine teniske loptice + antibiotike da ne bi došlo do neke upale radi tog grebanja) - strah me pustiti ju 24 h bez da piški jer joj je drugi vet dao dijagnozu da ima nefritis i to malo ozbiljniji, CREA. joj je 288 a normala je od 71-212...tak da zato dobiva ipaktine prah da joj se bubrezi malo oporave, pa ćemo vidjeti kroz par dana kak će biti stanje, i vjerojatno će vet ponoviti krvne pretrage.
No obadva veterinara su se složila oko toga da maca nema pijesak ili kamence u mjehuru, ovaj drugi je i provjerilo sa ultrazvukom (pronašao je samo zadebljanje stijenke mjehura na jednom mjestu) dok je prvi radio samo pretrage na krvi i urinu. Drugi vet nije htio nikakve dodatne lijekove davati za pretrage, valjda da joj ne opterećuje bubrege , ali je rekao ako uspijem uhvatiti mačku na wc-u, da pokušam "uhvatiti" urin za analizu. Inače joj je probao istisnuti mokraću iz mjehura dok ju je pregledavao, al ništa nije izašlo.Još mi je rekao da joj slobodno dam tabletice za pišanje ako bude problema (spazmolitik,ne mogu se sad sjetiti kako se zove,al mislim na onaj koji je i za ljudsku upotrebu). I još mi je rekao da kolko on vidi po nalazima, maca nema nikakvu upalu, tak da je to valjda isto potvrda da joj nikakvi kamenci ili pijesak ne iritira mjehur, bar meni to ima nekog smisla. Samo me muči zakaj onda ta mokraća tak teško ide van... :/
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 14:29   #57
hm.. ti imaš 2 vrlo kontradiktorna mišljenja i dijagnoze. Kristalići se ne mogu vidjeti na ultrazvuku, oni se vide pod mikroskopom, zato te tražio uzorak urina... Ali to su vrlo kontradiktorna mišljenja... i budi izuzetno oprezna kakve lijekove joj daješ.

još mi je rekao da joj slobodno dam tabletice za pišanje ako bude problema (spazmolitik,ne mogu se sad sjetiti kako se zove,al mislim na onaj koji je i za ljudsku upotrebu).

gle, to su dvije različite stvari. Spazmolitik djeluje na način da popušta grč mišića, nema nikakve veze sa mokraćom.
Diuretik potiče mokrenje.

ALI VIDI, moraš biti izuzetno oprezna što joj daješ, jer je možeš ubiti!!!

ako ti njoj daješ diuretik, a ona nemože morktiti, može umrijeti od toga!! on izvlači tekućinu iz organizma kako bi se ona mokraćom izbacila, a ako ona nemože mokriti, urin će se skupljati, dok mjehur ne pukne!!! a kažeš da to ljudi piju, tako da je to vjerovatno to!!! Dali se zove Fursemid?'

Nazovi veterinara pitaj ga...

Ako je kamenčić zapeo u mokraćovodu, svaki bolji veterinar će ga pokušati pomaknuti kateterom. i u tom slučaju se nesmije davati diuretik!
Ako je problem sa bubrezima, onda može, ali samo ako ima nesmetani protok mokraće!
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 14:40   #58
Spasmolitik opusta glatko misicje i onaj koji se koristi u ljudskoj upotrebi ti je spasmex,jel mozda to? On se u principu daje da ako kamencic zapne da opusti mokracovode i da kamencic moze normalno otici u mjehur odakle se mokracnicom izluci.naravno pomogne i kod mokronja,olaksava ga. Ali opet pazi i s njim i kako piva kaze i sa diuretikom dok neces biti sigurna sto je.
__________________
"To the well organized mind, death is but the next great adventure."
Hvedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 14:42   #59
ps.s ja bi vjerovala biokemiji.. nalazi ne griješe.. ukoliko u priči jest nefritis, odmah na renal hranu i ipaktine... ali odmah...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 14:55   #60
Evo provjerila sam za lijek, zove se buscopan, pardon, da, ja sam napisala da je za pišanje, no on zapravo opušta mišiće, pa se ona lakše popiški, automatski spazmolitik povezujem sa pišanjem kod svoje mačke. Smije dobiti 2x na dan po pola tabletice...

Prvi veterinar je našao kristaliće u urinu, i rekao je da će se to pročisititi sa vremenom, jer kao za to treba 2-3 tjedna, dao mi je i da ih pogledam na mikroskopu, izgledaju kao tanke iglice... Problem je u tome da se mačka popiški na kraju sa spazmolitikom, jadna mi se jučer po podu popiškila, valjda nije stigla na wc, ne znam...

Hm, kod prvog veterinara je dobila par puta injekcije diruetika, prvi put kad je trebalo uzeti uzorak urina, i drugi put kad mi se počela opet gubiti kod kuće pa sam je odvela da joj pomognu nekako jer se počela čudno ponašati.

Uglavnom, taj prvi vet me razočarao jer maci nije bilo ništa bolje, a već sam tjedan dana kod njega i nije mu palo na pamet da možda proba tražiti problem negdje drugdje (btw, kod njega joj je već prije god. dana dijagnosticirana upala bubrega, al mi nisu rekli da je to tako ozbiljan problem, nešto u stilu kao tri dana na injekcije i to je to, malo promjeniti prehranu, tak da niti ja nisam bila upućena u ozbiljnost problema).

Zato sam tražila drugo mišljenje i nekako mi je logičnije, mislim, već nakon par puta što sam joj dala ipaktine već je malo živnula...no sad se opet počela ljuljati nekako nesigurno, pa joj je možda vrijeme za wc . Inače je mačka počela konstantno hodati u krug,prije tjedan dana, tu i tamo prestane, pa hoda ravno. sad joj se stanje sa hodanjem malo popravilo, može skoknuti na stolicu i tak..Sad ne znam radi čega tako hoda, ili su joj toksini već napravili štetu na mozak, ili joj je sila na wc...Već sam luda od svega toga kad ne znam kako da joj čim više pomognem. :'(

Od hrane joj kupujem c/d od Hill's a, to je valjda isto ok? Ima teka, jede suhu hranu i onu iz vrećica (mokru) i pije vodu.
zeljaak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.