Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2011., 03:23   #41
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Kakve su mogućnosti za "working holiday" shemu u Singapuru, ali baš s naglaskom na holiday. Znači ne bi išao s ciljem da tamo ostanem duže već par mjeseci, a boravak možda djelom financiram i radom. Koliko je teško dobiti takve poslove tipa mcdonalds, dishwasher, itd.. za Hrvata, koji papiri su potrebni i koliko se plaćaju?
Ovdje ima ta shema "Work Holiday Pass" koja vrijedi 6 mjeseci, ALI to mogu unaprijed traziti i dobiti samo redovni studenti izmedju 17-30 god.starosti koji studiraju u Australiji, Francuskoj, Njemackoj, Hong Kongu, Japanu, Novom Zelandu, Engleskoj (UK) ili Americi (USA). Ti studenti mogu doci u S'pore i onda traziti posao sa time da nema ogranicenja u vrsti posla niti visini place.
http://singapore.angloinfo.com/count...ss.asp#holiday
http://www.mom.gov.sg/foreign-manpow...s/default.aspx .

Ima jos i "Long Term Visit Pass" koji se trazi unaprijed i vrijedi od 1 mjesec do 5 godina, no za to mogu aplicirati samo clanovi uze obitelji (djeca) stariji od 21 god. te roditelji onog koji vec radi u S'poru, tj.ima 'employment pass'.
http://singapore.angloinfo.com/count...pass.asp#LTSVP
http://www.mom.gov.sg/foreign-manpow...s/default.aspx

Vise o vrstama visa ovdje http://singapore.angloinfo.com/count...pore/epass.asp .

Obicna turisticka viza je do 4 tjedna ("Short Term Visit Pass"), formular se dobije u avionu, ne treba nikakva fotka niti dodatni dokumenti osim putovnice i nista se ne placa.
Postoji mogucnost produzenja te turisticke vize na max 89 dana od dana ulaska u S'pore, no za to se mora imati 'sponzor' koji je ili singapurac ili PR (permanent resident)
http://www.ica.gov.sg/page.aspx?pageid=180&secid=178 .


Ja sam cula da ljudi znaju doci ovdje na normalnu turisticku vizu od mjesec dana, pa busom ili taxijem prijeci preko mosta u Johor Bahru (Malezija) te se drugi dan vratiti pa dobiti novu turisticku vizu na slijedecih mjesec dana. No, to se moze napraviti samo jednom jer slijedeci put se mora izaci iz S'pora avionom da bi se na povratku mogla dobiti nova turisticka viza.
Posla ima, bar sudeci prema oglasima u novinama i ono sto vidim po gradu (oglasi na vratima kafica ili restorana), a nudi se i part-time job sto negdje znaci 6 radnih sati dnevno ali negdje i 8.....
Ne mogu niti procijeniti kolika bi mogla biti zarada. Jednom sam vidjela da su u Spinelliju (lanac kafica kao npr. Starbucks) trazili studente za part-time pa sam ih pitala koliko placaju i oni mi rekli 4 S$/sat (1 S$ je otprilike 3,5 kn). Ovo proljece je moja kcer 2 tjedna radila u restoranu Marche (u sklopu skole imaju program 'work experience' i to je bilo neplaceno) pa su joj nakon toga ponudili da ako hoce moze nastaviti raditi vikendom za placu od 7 S$/sat (samo mora imati najmanje 15 god.jer je tako po zakonu).
Inace, bilo kakav oblik rada na crnjaka ovdje ne postoji i nitko nece zaposliti nekog a da ga ne prijavi jer su kazne ogromne. Znaci, ako bi i dosao ovdje na neku turisticku vizu te za to vrijeme nasao posao, poslodavac bi te odmah prijavio i dobio bi 'employment pass'.
Izgleda da je ovo doba godine kada se nudi dosta poslova u smislu ugostiteljstva jer su sada vec pocele pripreme za Novu Godinu (obicno krajem 10.mj.se vec pocne kititi Orchard Rd kao i ostali shop.centri sirom otoka) i ocekuje se puno turista. A ove tj.slijedece godine je Chinese New Year vrlo brzo (23.-24.01.) tako da ce se shopping euforija samo produziti i nakon nase Nove Godine, a samim time i potraznja za radnom snagom.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 01:26   #42
Zahvaljujem!

Kad sam počeo čitati pomislio sam "ništa od singapura", ali koliko sam skužio samo kupim kartu i odem, ne treba nikakva viza. Kad dođem tamo mogu tražit posao bez obzira što nemam nikakvu vizu, a ako ga nađem (makar u mcdonaldsu), poslodavac će me prijaviti za "employment pass". Ako je to true, zašto su visoke kazne za poslodavce koji zapošljavaju ljude bez radne vize?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 02:35   #43
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem!

Kad sam počeo čitati pomislio sam "ništa od singapura", ali koliko sam skužio samo kupim kartu i odem, ne treba nikakva viza. Kad dođem tamo mogu tražit posao bez obzira što nemam nikakvu vizu, a ako ga nađem (makar u mcdonaldsu), poslodavac će me prijaviti za "employment pass". Ako je to true, zašto su visoke kazne za poslodavce koji zapošljavaju ljude bez radne vize?
Zato sto poslodavci moraju placati dio poreza za zaposlene a i dio nekakvog zdravstvenog osiguranja, no postoci tih uplata ovise o raznim detaljima (da li je zaposlenik stranac na EP ili je S'purac ili PR, te koja je shema zdravstvenog). Uglavnom, da izbjegnu dodatne troskove, a pogotovo ako nekoga namjeravaju zaposliti na krace vrijeme, onda se zna dogoditi da doticnog ne zele prijaviti, ali to se lako moze obiti u glavu pogotovo ako se dogodi nekakva ozljeda tokom radnog vremena.......a i inspekcije su im vrlo ceste.......
Inace, dosta sam vidjela oglasa da primaju samo S'purce ili PRe - nisam bas sigurna koji je razlog tome.....mogu jedino nagadjati da bi moglo biti zbog nekih razlika u postocima poreza, a i ako je PR onda ima dozvolu boravka do 5 godina (bez obzira da li je zaposlen ili ne) pa mu nije niti bitno da ga se prijavi jer ionako nije na 4-tjednu turisticku vizu.....
Usput receno, ovo sa vizama nije za zezati se jer su vrlo striktni u tim stvarima (.....a i u mnogo drugih, ja cesto govorim da je ovo policijska drzava, no meni osobno to odgovara jer su svi jednaki pred zakonom i nema korupcije....). Kod ulaska u zemlju dobijes odsjecak od ispunjenog formulara (Immigration Form) koji moras cuvati do izlaska iz zemlje - ako ga nemas kad napustas zemlju, onda te mogu optuziti za ilegalan ulazak bez obzira sto u sistemu imaju tvoju prijavu od ulaska.....znaju biti vrlo tvrdi u nekim stvarima i kao roboti slijediti sve po zakonu, neki put bez imalo razumnosti......

A, da, u Immigration Form imas stavku "adresa u S'poru" pa je dobro unaprijed naci neki smjestaj......neznam sta se dogadja ako nemas unaprijed rezervirani smjestaj i adresu, kao sto znaju dolaziti backpackeri i traziti nesto usput.....
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 04:35   #44
U 90ima sam pet godina zivio i radio u Singapuru. Ah, toliko lijepih uspomena...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 13:35   #45
Quote:
AndrejaB. kaže: Pogledaj post
Zato sto poslodavci moraju placati dio poreza za zaposlene a i dio nekakvog zdravstvenog osiguranja, no postoci tih uplata ovise o raznim detaljima (da li je zaposlenik stranac na EP ili je S'purac ili PR, te koja je shema zdravstvenog). Uglavnom, da izbjegnu dodatne troskove, a pogotovo ako nekoga namjeravaju zaposliti na krace vrijeme, onda se zna dogoditi da doticnog ne zele prijaviti, ali to se lako moze obiti u glavu pogotovo ako se dogodi nekakva ozljeda tokom radnog vremena.......a i inspekcije su im vrlo ceste.......
Inace, dosta sam vidjela oglasa da primaju samo S'purce ili PRe - nisam bas sigurna koji je razlog tome.....mogu jedino nagadjati da bi moglo biti zbog nekih razlika u postocima poreza, a i ako je PR onda ima dozvolu boravka do 5 godina (bez obzira da li je zaposlen ili ne) pa mu nije niti bitno da ga se prijavi jer ionako nije na 4-tjednu turisticku vizu.....
Usput receno, ovo sa vizama nije za zezati se jer su vrlo striktni u tim stvarima (.....a i u mnogo drugih, ja cesto govorim da je ovo policijska drzava, no meni osobno to odgovara jer su svi jednaki pred zakonom i nema korupcije....). Kod ulaska u zemlju dobijes odsjecak od ispunjenog formulara (Immigration Form) koji moras cuvati do izlaska iz zemlje - ako ga nemas kad napustas zemlju, onda te mogu optuziti za ilegalan ulazak bez obzira sto u sistemu imaju tvoju prijavu od ulaska.....znaju biti vrlo tvrdi u nekim stvarima i kao roboti slijediti sve po zakonu, neki put bez imalo razumnosti......

A, da, u Immigration Form imas stavku "adresa u S'poru" pa je dobro unaprijed naci neki smjestaj......neznam sta se dogadja ako nemas unaprijed rezervirani smjestaj i adresu, kao sto znaju dolaziti backpackeri i traziti nesto usput.....
Zahvaljujem! Imam adresu u Singapuru, ali gledam stranice s ponudom za zapošljavanje poput st701.com i vidim napomenu da primaju isključivo singapurce, a prosječna plaća za te "studentske" poslove tipa prodavač u mc donaldsa, pranje auta i sl. (čisto za financirat boravak tamo) osim što traže isključivo singapurce, plaća je cca. 1500 singapurskih dolara (6400 kn), a cijene života su znatno više nego u Hrvatskoj.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 10:05   #46
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem! Imam adresu u Singapuru, ali gledam stranice s ponudom za zapošljavanje poput st701.com i vidim napomenu da primaju isključivo singapurce, a prosječna plaća za te "studentske" poslove tipa prodavač u mc donaldsa, pranje auta i sl. (čisto za financirat boravak tamo) osim što traže isključivo singapurce, plaća je cca. 1500 singapurskih dolara (6400 kn), a cijene života su znatno više nego u Hrvatskoj.
Neznam koje si stranice gledao, mozda mozes prelistati po ovima:
- http://www.jobstreet.com.sg/
- http://sg.jobsdb.com/sg
- http://jobscentral.com.sg/
- http://www.singaporejobsonline.com/
- http://www.streetdirectory.com/jobs/singapore/
- http://www.jobcyclone.com/
- http://singapore.recruit.net/
- http://www.bestjobs.com.sg/.

Istina je da se najvise poslova nudi S'purcima i PR, ali gledajuci ovih dana po novinama (Straits Times) naisla sam da ima oglasa za posao gdje nije nista specificirano.


Glede troskova zivota, to je prilicno relativno. Sekretarica moga muza je placena S$ 3000 mjesecno, zena radi od 9-6, samohrana majka 3-god.djeteta (ovdje nije sa alimentacijom kao kod nas), otplacuje kredit za stan u iznosu od S$ 1000/mj., znaci za zivot njoj i maloj ostaje S$ 2000 - a to nije novac 'zaradjen usput' nego svota sa kojom mora prezivjeti od 1. do 1. Trenutno zivi sa roditeljima u stanu i daje odredjenu svotu za rezije, a maloj placa i vrtic (roditelji su joj bolesni pa ne mogu cuvati malu).
Ja ne kazem da bih ja tako mogla, ali ovdje ima dosta ljudi koji zive tako.... Definitivno je tesko prezivjeti sa S$ 1500-2000 mjesecno, pogotovo ako se od toga mora placati stan, hrana, kupiti koji komad robe, izaci koji put van,......ali ta vrsta posla kao u McDonaldsu ili perac sudja je ionako najslabije placena pa se ni ne moze ocekivati neka bijesna zarada......

Ipak, ja bih rekla da zivotni troskovi su veci ali samo i iskljucivo za nas evropljane koji smo navikli na drugi nacin prehrane.
Ako si na lokalnoj prehrani (povrce, jaja, piletina), onda je to kudikamo jeftinije nego u HR: paket od 10 jaja je S$ 2 (=8,5 kn), 1 kg piletine je cca S$ 10 (= 42 kn), ......... vise pojedinosti na http://www.fairprice.com.sg/webapp/w...051&homePage=Y .
Ovdje uglavnom jedu piletinu, svinjetinu i ribu, no ako bi htio teletinu ona se moze kupiti jedino u pojedinim mesnicama po cijeni od S$ 40 (= 170 kn) za kilu telecih snicli (uvoz iz Australije), ali to je vec roba za strance i domaci to nikako ne kupuju...
Ovdje je takav nacin zivota da je uobicajeno radno vrijeme ureda 9-6 (ili 8-5) sa jednosatnom stankom za rucak tako da ljudi masovno idu rucati u mnogobrojne "food court"-ove kojih ima na svakom koraku. Ima ih i onih ulicnih, no i onih lijepo uredjenih u sklopu nekog shop.centra ili poslovne zgrade, a svugdje se hrana kuha taj dan i sve je pod sanitarnom kontrolom. U bilo kojem od tih 'food courtova' se moze pojesti pristojan rucak (riza, povrce, piletina + sok) za ukupno 5-7 dol. (= 20-30 kn), sto je isplativije nego ista kuhati doma. Ta mjesta su otvorena od 9 ujutro pa do kojih 10h navecer tako da se moze i vecerati tamo - sto puno ljudi i radi.
Ako pak hoces "nesto bolje" pojesti pa se odlucis za restoran onda se moze racunati da tamo racun nece biti manji od S$ 25 (= 100-njak kn), a i najobicnija pizza sunka-sir u nekoj pizzeriji kosta S$ 20 (= 85 kn)......obicno su u cjenicima prikazane neto cijene tako da se na te cifre mora jos racunati + 7% GST (porez) + 10 % 'service charge', pa krajnji iznos ispadne ipak jos "malo" veci nego sto se cini ispocetka.... (u food courtovima nema tih dodatnih troskova, tamo platis onoliko koliko pise na izlozenom cjeniku)
Sladoled u ducanu kosta S$ 6 (= 25 kn za paket od 4 korneta), dok u bilo kojoj slasticarni (koje su redom "stranjske", tj. stila 'Ben & Jerry', 'Haagen Dazs', isl.) ces najobicniju 1 kuglicu platiti S$ 4 (= 17 kn). Dok npr. svjezi 'francuz' u kojoj od pekara (Swiss Bake, Delifrance, Bread Talk) kosta S$ 3 (= 13 kn), a obicno pecivo S$ 1,5 (= 6 kn), dok u nekom od ducana ces trajni kruh (od 500 gr) naci za S$ 3 ili paket tosta (od 600 gr) za S$ 1,5.

Javni prijevoz je fantasticno organiziran, cijeli otok je pokriven busevima i MRTem. Cijena prijevoza starta od 70 centi pa do max S$ 2,5 po voznji (raste sukladno sa odredjenim brojem prijedjenih stanica), sa time da se moze kombinirati bus i MRT ili prijelaz sa jednog busa na drugi (automat jednostavno nastavi racunati broj prijedjenih stanica).
Taxi isto nije preskup, ima ih na tisuce, a pocetna cijena je cca S$ 3 i dalje raste sa brojem prijedjenih km. Npr., od West Coast pa do aerodroma ima 25 km i to nas kosta S$ 28 (i to u vecernjim satima kada je 'peak hour' te taxisti racunaju dodatnih par % extra).

Sto se tice rezija, ja mogu navesti samo nas primjer - zivimo u 4-sobnom stanu sa 6 aircona (sv.soba po 1 + 2 u boravku) koji nam rade svaku vecer po par sati s time da nocu ostavimo ona 2 u boravku ukljucena do jutra. Svaki vikend operem cca 7-8 masina vesa i isto toliko ih osusim u susilici. Kuham samo vikendom jer preko tjedna svi jedemo vani (djeca u skoli, muz na poslu, a ja usput negdje u gradu). Tusiramo se svi cetvoro najmanje 2x dnevno, imamo 3 kupaone i svaka ima svoj protocni bojler koji ukljucimo pred tusiranje.
Sveukupan racun za struju, vodu i plin nam je za prosli mjesec dosao u iznosu od S$ 287, sto je preracunato manje nego sto mi potrosimo u ljetnim mjesecima u HR kada smo na godisnjem (gdje nemam susilicu vesa, a i imamo samo jedan obicni bojler pa potrosimo puno manje struje, jedino sto kuham svaki dan ali na plin).

A odjeca je ovdje puno jeftinija jer je porez manji, pa tako su firmate povoljnije nego u HR-u. Pogotovo sto ovdje svako malo nude nekakve promotion od -20% a da ne spominjem novogod.snizenja kada je uobicajeno do -50% te Great Singapore Sale (u trajanju od kraja 5.pa do kraja 7.mjeseca) kad su snizenja i do -70%. No, ovdje je stalno ljeto pa nema potrebe za zimskom odjecom, a ljetna roba je ionako jeftinija nego zimska.
Ima dosta i vrlo kvalitetnih lokalnih firmi pa ja iz iskustva mogu tvrditi da je neka majica iz npr. ducana Hang Ten (koja je kostala S$ 12) bila nakon nekoliko pranja u boljem stanju nego majica od Gapa koju sam platila S$ 40.

Sisanje - moze se ici na sisanje u 'EC-house' za S$ 10 (http://www.ec-house.com.sg/ - nema klasicnog pranja kose, nego ju samo pospricaju vodom), ali se moze ici i u bilo koji frizeraj gdje sisanje nije jeftinije od S$ 25 (= 110 kn - ali to ukljucuje normalno pranje kose, te masazu glave i ramena).
Dnevne novine - 'Straits Times' kosta S$ 1 (= 4 kn), a subotom je tezak barem kilu...... "Today" se besplatno dijeli svako jutro u 7.30 na vecini MRT-stanica te u svakom "7eleven"-u (kao nas Duhan), a isto kao i popodnevno izdanje koje se moze naci na istim tim mjestima izmedju 1 i 2 popodne.

Skupe su cigarete (Marlboro kutija S$ 12 = 51 kn), alkoholna pica, pivo (u barovima pivica od 0,35 kosta 7-10 S$ = 30-40-ak kn).......

Dakle, nikako se ne bih slozila sa tvrdnjom da su ovdje troskovi zivota skuplji ako se covjek prilagodi okolini i situaciji.
Jesu ako bi se i dalje kupovala hrana na koju smo navikli u HR (a to je ovdje jako skupo jer je sve uvoz iz USA, Australije ili Evrope) te ako bi zadrzali neke zivotne navike 'od doma', ali i nisu ako se prilagodimo lokalnoj prehrani (koja je, na kraju, vrlo zdrava: puno povrca, riza, piletina) te nacinu zivota koji je ovdje uobicajen, tako da svatko ima mogucnost izbora za sta ce se odluciti i koliki ce mu zivotni troskovi biti...
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 23:58   #47
Zahvaljujem na pomoći, nemogu opisat koliko mi znači!

Pričao sam s nekim ljudima, ali oni su tamo ili poslovno (imaju visoka primanja) ili su bili kao turisti, svakako štednja im nije bila na pameti pa otud i svjedočanstva "odeš na cugu s frendovima i vratiš se doma 200 eur siromašniji, prosjek potrošnje 100 eur dan, sve je skupo.". Koliko plaćate najam tog stana (ako se smije znat)?

Npr. sletim u S'pur s 500eur u džepu, koliko bi po tvojoj procjeni mogao dugo živjet tamo prije bankrota tj. pronalaska posla i prvog prihoda? Da li bi izgurao bar prvi mjesec (stanovanje i s tim related troškovi je rješeno)?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 01:05   #48
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Pričao sam s nekim ljudima, ali oni su tamo ili poslovno (imaju visoka primanja) ili su bili kao turisti, svakako štednja im nije bila na pameti pa otud i svjedočanstva "odeš na cugu s frendovima i vratiš se doma 200 eur siromašniji, prosjek potrošnje 100 eur dan, sve je skupo.".
Da, upravo tako. Ako se dodje kao turista bilo gdje na par dana, onda nikome nije ni na kraj pameti misliti o tome da ce se negdje nesto jeftinije naci jer ionako se nema vremena za to, bitnije su neke druge stvari kao vidjeti grad ili neke znamenitosti. Turisti se bas ne opterecuju stvarima kao voznja MRTom jer je lakse i brze zaustaviti prvi taxi na cesti, iako ta ista voznja od tocke A do tocke B sa MRTem kosta S$ 1,5 dok taxi bi platio S$ 10. Kazem, svejedno je turistima jer to naprave par puta u nekoliko dana boravka (jer pada kisa, zure, a pogotovo sto im se ne da se zezati po MRT-stanicama i proucavati na kojoj treba izaci - a ako jos i fulaju....), ali ako se tako radi svaki dan tokom duzeg boravka e onda bas i nije najisplativije.....


Quote:
Npr. sletim u S'pur s 500eur u džepu, koliko bi po tvojoj procjeni mogao dugo živjet tamo prije bankrota tj. pronalaska posla i prvog prihoda? Da li bi izgurao bar prvi mjesec (stanovanje i s tim related troškovi je rješeno)?
Sorry, ne bih se ja dala ni u kakvu procjenu niti dijelila savjete po tom pitanju. 100 ljudi - 100 cudi, navika, zelja, potreba, ......
500 EUR je cca S$ 875.....ovisi da li bi to bilo iskljucivo za prehranu ili bi tu bilo ukljuceno i razgledavanje po gradu, provod, izlasci.... Mora se racunati i to da se prva zarada dobije nakon mjesec dana rada, nitko ti nece platiti unaprijed. A i pitanje je srece da li bi nasao neki odgovarajuci posao vec 5. ili 25.dan boravka ili bi nakon isteka turisticke vize morao jos otici preko do Malezije na jedan dan pa se ponovo vratiti u S'pore da dobijes novu dozvolu boravka....
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 01:41   #49
Navodno u Singapuru (ne znam, nisam bio jos) neki bosanac drzi najbolje cevape s onu stranu Kavkaza?

Dobar glas daleko se cuje...
__________________
Carbonmade
elf_dalmatae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 03:54   #50
Quote:
elf_dalmatae kaže: Pogledaj post
Navodno u Singapuru (ne znam, nisam bio jos) neki bosanac drzi najbolje cevape s onu stranu Kavkaza?

Dobar glas daleko se cuje...
Kad sam ja tamo radio (1995.-2001.) jedino je jedan Turcin imao cevape a i ti su bili nista posebno...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 11:26   #51
Quote:
elf_dalmatae kaže: Pogledaj post
Navodno u Singapuru (ne znam, nisam bio jos) neki bosanac drzi najbolje cevape s onu stranu Kavkaza?

Dobar glas daleko se cuje...
E, da, to je Esad, bivsi nogometas, ima bar-restoran Sahara na Boat Quey....covjek je prva liga, nikad dosadno sa njim u drustvu....ponekad nabavi i pravi pravcati kajmak


Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Kad sam ja tamo radio (1995.-2001.) jedino je jedan Turcin imao cevape a i ti su bili nista posebno...
Neznam za Turcina, ali znam da u ovom dijelu svijeta bilo kakvi cevapi su najbolji cevapi jer ionako nemas drugog izbora
Ima neko vrijeme da je neki Srbin otvorio restoran, Next Door Cafe. Nisam jos bila tamo, ali pricaju ljudi da ima pravih bakanalija, a izmedju ostalog da pece i burek.....
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 14:45   #52
Quote:
AndrejaB. kaže: Pogledaj post
Sorry, ne bih se ja dala ni u kakvu procjenu niti dijelila savjete po tom pitanju. 100 ljudi - 100 cudi, navika, zelja, potreba, ......
500 EUR je cca S$ 875.....ovisi da li bi to bilo iskljucivo za prehranu ili bi tu bilo ukljuceno i razgledavanje po gradu, provod, izlasci.... Mora se racunati i to da se prva zarada dobije nakon mjesec dana rada, nitko ti nece platiti unaprijed. A i pitanje je srece da li bi nasao neki odgovarajuci posao vec 5. ili 25.dan boravka ili bi nakon isteka turisticke vize morao jos otici preko do Malezije na jedan dan pa se ponovo vratiti u S'pore da dobijes novu dozvolu boravka....
Čisto preživljavanje do prve plaće, kao biljka. Goglao sam i našao nekakvu računicu, koliko vidim konstantno je ažuriraju pa bi to trebalo bit to

http://www.xpatxperience.com/makingh...f_living.shtml

Naravno, ponjet ću više (mora se računat za kartu do tamo, kartu doma i bar 1000eur), ali eto, da znam na čemu sam. U najgorem slučaju ću vidjet Singapur i upoznat nove ljude i kulturu, velik broj Hrvata nije bio do Rima, a kamoli do Singapura.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 17:19   #53
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Čisto preživljavanje do prve plaće, kao biljka. Goglao sam i našao nekakvu računicu, koliko vidim konstantno je ažuriraju pa bi to trebalo bit to

http://www.xpatxperience.com/makingh...f_living.shtml

Naravno, ponjet ću više (mora se računat za kartu do tamo, kartu doma i bar 1000eur), ali eto, da znam na čemu sam. U najgorem slučaju ću vidjet Singapur i upoznat nove ljude i kulturu, velik broj Hrvata nije bio do Rima, a kamoli do Singapura.
ja se ne bih bas slozila sa ovim kaj tu pise
za cisto prezivljavanje si mozes uzeti sobu u stanu.
telefon ili moras imati neki super skupi plan za iphone ili moras brbljati cijeli dan za toliko novaca. Pri-paid je super jeftin i stalno ima neke cake tipa posalji 8 sms-a i dobijes 30 besplatno i tak ja stalno skupljam to nekaj i nisam se jos maknula sa pocetne cifre.
Jesti mozes vrlo jeftino - od $2.5 do $4 (naravno i vise ali pricamo o prezivljavanju), ali su porcije dosta male i ja sam od kineske/koreanske/thai hrane uvijek brzo gladna. Za veceru cesto jedem sushi koji je nakon 6.30 na popustu, i jedna porcija je $2.50 do $3.50 i to mi je taman za veceru. Jaja su jeftina i prodaju se na tone.
TV - ispod $30 ali to ne znam kaj ce ti, mi smo uzeli zbog djece
Internet mi je prilicno skup, oko $50
Danas sam kupila pakiranje mesa - pileca prsa za jednu osobu $3
Povrce i voce iz Kine je jeftino ali je losa kvaliteta (previse kemikalija za upijanje vode i brzi rast). Puno losije od bilo gdje drugdje gdje sam probala (a ovo mi je 3-ci kontinent u zadnjih 6 mjeseci). Struca kruha $3.50

struja/voda/plin, ne znam tocno ...

Ono sto te tu ubije na pocetku su depoziti za sve zivo i mrtvo.
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 18:51   #54
Iako na stranicama www.ica.gov.sg ne nude opciju kontakta e-mailom, osim za prijaviti tehničke poteškoće, putem googla sam našao stranicu

http://www.ica.gov.sg/feedback.aspx?pageid=224&secid=1

Koliko kužim putem ovog obrasca im mogu poslati mail s pitanjima vezanim uz vizu, produženje boravka, radne dozvole,..?

Većinu odgovora već imam, najviše me zanima rad na turističku vizu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 14:08   #55
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Iako na stranicama www.ica.gov.sg ne nude opciju kontakta e-mailom, osim za prijaviti tehničke poteškoće, putem googla sam našao stranicu

http://www.ica.gov.sg/feedback.aspx?pageid=224&secid=1

Koliko kužim putem ovog obrasca im mogu poslati mail s pitanjima vezanim uz vizu, produženje boravka, radne dozvole,..?

Većinu odgovora već imam, najviše me zanima rad na turističku vizu.
ICA (Immigration & Checkpoints Authority) moze dati odgovore na pitanja vezana za vizu i boravak u S'poru, dok MOM (Ministry of Manpower) je "zaduzen" za bilo sto vezano za posao ili radnu dozvolu.
Dakle, na ovaj gore obrazac se mogu poslati upiti u ICA-u glede boravka, dok bilo sto vezano za posao se treba priupitati u MOM - http://www.mom.gov.sg/foreign-manpow...s/default.aspx .

Bar koliko sam cula do sada, rad na turisticku vizu nije moguc jer samo ime te vize ("turisticka") objasnjava u koje svrhe je ona izdana........
Moze se doci ovdje kao turista te eventualno naci posao, ali onda poslodavac prijavljuje tu osobu pa se dobije neka radna dozvola - ali, to onda vise nije 'turisticka viza'........
Kakogod, treba malo pregledati po stranicama od MOM-a jer imaju dosta opsirne info, a ako se ne nadje trazeni odgovor onda im poslati upit o tome sto se zeli znati.

Nije lose i malo pogledati po ovom forumu http://www.expatforum.com/expats/sin...ing-singapore/ , pogotovo teme
http://www.expatforum.com/expats/sin...work-visa.html
http://www.expatforum.com/expats/sin...n-workers.html .

Zadnje uređivanje AndrejaB. : 08.11.2011. at 14:47.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 14:34   #56
pozdrav svima,

Jedno pitanje za ove koji zive u singapuru.
Evo ja osobno trazim posao vec preko 6 mjeseci u Singapuru ali bez uspjeha, te me interesira gdje radite, tj. kojim poslovima se bavite u singapuru.
madhorse is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 11:36   #57
Quote:
madhorse kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

Jedno pitanje za ove koji zive u singapuru.
Evo ja osobno trazim posao vec preko 6 mjeseci u Singapuru ali bez uspjeha, te me interesira gdje radite, tj. kojim poslovima se bavite u singapuru.
Moj muz radi u shipping management kompaniji.
Nemam pojma kako je u drugim kompanijama, ali muz mi svako malo govori (mislim, barem jednom mjesecno) da je njegova kompanija pokrenula natjecaj za neko radno mjesto jer je netko od zaposlenih dao otkaz (ljudi jednostavno nadju bolje placen posao pa otidju - naravno, isto u S'poru). I to je samo ono sto on sazna onako usput, a nezna bas za svako radno mjesto jer to nije njegov posao nego od HR-a.... Nemam pojma gdje to oni oglasavaju, ali sigurno ne u lokalnim novinama jer bih ja to vec vidjela. To valjda ide preko nekog od portala za zaposljavanje.....
No, barem u njegovoj kompaniji, nema ono "ovo mi je prijatelj, brat, susjed, mogao bi raditi kod nas" - je, moze doci na razgovor, ali ako zadovoljava uvjete onda eventualno moze biti primljen, ovisno koje papire ima te koje mu je znanje posla zbog kojeg je dosao. A ako netko i urgira za tog covjeka (kao, preporuci ga) onda stvarno mora stajati iza toga i moliti boga da taj njegov tko-zna-koji ne uprska neki posao, da ne bi poslije bilo 'e, vidis, a ti si nam ga preporucio'..... Moj muz je do sada preporucio 2 covjeka sa kojima je nekad plovio i proveo sa njima dosta godina na moru, sto ce reci, zna ih u dusu, i ljudi su se pokazali sasvim OK u uredskom poslu. Nije isto biti na brodu ili raditi u uredu, nikad neznas kako ce se netko snaci...
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 08:08   #58
Kava

Vidim da nas ima nekoliko u Singaporu. Mi smo se doselili iz Australije prije neki mjesec dana, i polako se snalazimo. Gdje / kada se nadete na kavi da vam se ja pridruzim?
sanjasingapore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 14:37   #59
Quote:
sanjasingapore kaže: Pogledaj post
Vidim da nas ima nekoliko u Singaporu. Mi smo se doselili iz Australije prije neki mjesec dana, i polako se snalazimo. Gdje / kada se nadete na kavi da vam se ja pridruzim?
Imas PM.
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 10:49   #60
Quote:
sanjasingapore kaže: Pogledaj post
Vidim da nas ima nekoliko u Singaporu. Mi smo se doselili iz Australije prije neki mjesec dana, i polako se snalazimo. Gdje / kada se nadete na kavi da vam se ja pridruzim?
Nase kave su petkom.
Ostavila sam ti svoj mail u Privatnim Porukama. Javi mi se!
AndrejaB. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.